Gönderen Konu: Yerli uçak üretimi başlıyor  (Okunma sayısı 61200 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Yerli uçak üretimi başlıyor
« : 03 Mart 2010, 00:09:01 »

İki aşamalı ürütim planı hazırlandı. Bir firmaya görev verilecek 50-70 koltuklu uçak üretilecek
02 Mart 2010 Salı, 09:56
Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye’nin uçak üretim hedefi kapsamında iki aşamalı stratejisini netleştirdi. Buna göre ilk yerli uçak üretimi yabancı lisans alınıp üç yıl içerisinde 50-70 koltuklu bölgesel uçaklarla başlayacak.

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye’nin uçak üretim stratejisini belirledi. Birinci aşamada, 3 yıl içinde yabancı bir üreticinin lisansıyla küçük gövdeli 50–70 koltuklu uçaklar yapılacak. İkinci aşamada 1 milyar dolar Araştırma-Geliştirme (AR-GE) harcamasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında tasarımı ve motoruyla özgün Türk uçağı gökyüzünde süzülecek. Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye’nin uçak üretme hedefi  doğrultusunda yapılan çalışmaları hızlandırdı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, asker-sivil tüm tarafların katılımıyla geniş kapsamlı bir toplantı yapılacağını vurgulayarak, bu alanda Türkiye’nin sahip olduğu insan kaynağı, deneyim, birikim ve diğer teknik altyapının bir araya getirileceğini söyledi.

TÜRK TİPİ UÇAK 100. YILA

Yıldırım, “Bu askeridir, bu özeldir bu sivildir, bu kamudur ayrımı yapmaksızın, yapılan her şey bizim değerimiz, bizim kaynağımızdır. Onları kullanıp bu işi yapmak istiyoruz” dedi. İkinci aşamada özgün tasarım ve motoruyla ‘Türk malı’ uçak gündeme gelecek. Bu amaçla 9 yıla yayılan AR-GE çalışmaları yapılacak. AR-GE için 1 milyar dolar harcanacak. Geliştirilen özgün proje, uluslararası kurumlara sunulacak. Akreditasyon işlemleri ve tip onayları tamamlanacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında, tasarımı ve motoruyla özgün ‘Türk
malı’ uçak gökyüzünde süzülecek.

İKİ AŞAMALI PLAN

ÖNCE LİSANSLA ÜRETİM:

Kısa vadede, yabancı bir üreticiden lisans alınacak. Bu lisansla bölgesel, küçük gövdeli 50–70 koltuklu uçaklar yapılacak. Bunun için öngörülen süre 2 ya da en fazla 3 yıl.

TÜRK TİPİ UÇAK:

İkinci aşamada, Türkiye’nin özgün uçak modeli için kollar sıvanacak. 9 yıllık bir dönemde 1 milyar dolar Ar- Ge harcaması yapılacak. Hedef, T.C’nin 100’üncü yılına yetiştirmek.

SÜREKLİ PARA VERMEKLE OLMAZ

Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre Türkiye’nin uçak üretim stratejisi iki aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada, yabancı bir üreticiden lisans alınacak. Bu lisansla bölgesel, küçük gövdeli 50–70 koltuklu uçaklar yapılacak. Bunun için öngörülen süre 2-3 yıl. Ulaştırma Bakanlığı, lisans için değişik şirketlerle temasa geçti.

Bakan Yıldırım, lisansla ilgili çalışmalar konusunda, “Bu çalışmalar sürdüğü için bir şey söylemiyorum” diyerek ayrıntılı bilgi vermedi. Lisans alıp, uçak üretmekle işin bitmediğine dikkat çeken Binali Yıldırım, “Ondan önce yerli imkânları, bu işe
katılacakları, bu işin imalatından sonra kullanım yerlerini, pazarlama imkânlarını bulmanız ve araştırmanız gerekiyor. Bunları ayarlayacaksınız ki hadi çıktık tıkandık, yapamadık ya da alıcı bulamadık. Bunlar sürekli para vermekle de olmaz” dedi.

OLCAY AYDİLEK-GAZETE HABERTÜRK
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı WOLF

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2010, 19:11:06 »
Hnagi uçağı üretecekler acaba?

Ben Orta Asya'dan türeyen Anadolu'da büyüyen Avrupa içlerine yürüyen Türküm...

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2010, 00:07:13 »
HD 80 diye bir proje vardi acaba onu mu canlandiracaklar (hava dolmusu)
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
'Made in Turkey uçak üretelim'
« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2010, 14:08:52 »

Başbakan Erdoğan: "Nasıl kendi helikopterimizi yapıyorsak 'made in Turkey' uçak, otomobil yapalım."
31 Ekim 2010 Pazar, 10:11:45
İlgili Haberler
İstanbul'a üçüncü havaalanı mı geliyor?

Tüm ilgili haberler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası bir markaya dönüşen Türk Hava Yolları’nın (THY) ülkenin gururu haline geldiğini belirterek, “Bu istikrarlı büyüme sayesinde, bugün uçağa binemeyen, bugün bu imkâna hâlâ sahip olamayan kesimler de inanıyorum ki uçakla, uçak yolculuğuyla tanışacak” dedi. Başbakan Erdoğan, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda düzenlenen THY’nin filosuna katılan 4 yolcu, 1 kargo uçağını hizmete alma, havacılık, bakım, onarım ve modifikasyon merkezi HABOM’un temel atma ve Türk Motor Merkezi’nin açılış törenlerine katıldı.

'SEYREDERDİM’

Erdoğan, 8 yıl önce Türkiye’de uçağa binmenin bir hayal olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “Burada bulunanların birçoğu, ben de dahil, çocukluğumuzda, gençliğimizde uçağı sadece havada, köylerimizin, yoksul mahallelerimizin üzerinden gürültüyle geçerken seyrederdik. Toprağa sırtüstü uzanıp gökyüzünü seyrederken, arkasında beyaz bir iz bırakarak uçak geçtiğinde, içindekilerin ne kadar şanslı olduğunu, ne kadar zengin olduğunu düşünürdük. Kendimizi onların yerine koyardık ve onlar gibi uzaklara gitmeyi, seyahat etmeyi hayal ederdik.”

‘MADE IN TURKEY UÇAK YAPALIM’

Türkiye’nin kendi uçaklarını üretmesi gerektiğine de dikkat çeken Erdoğan, “En kısa zamanda nasıl kendi helikopterimizi yapacaksak, uçağımızı da yapalım. En kısa zamanda yüzde 100, made in Turkey diyeceğimiz otomobilleri yapalım. Türkiye bunlarda çok ciddi bir altyapıya sahip” dedi.

‘7 YILDA YÜZDE 372 ARTTI’

“Uçağa binmek, bir imtiyaz olmaktan çıkacak” idealiyle hareket ettiklerini belirten Başbakan, 2002 sonunda 8.7 milyon olan iç hat yolcusunun, 2009 sonunda yüzde 372 artışla 41 milyon kişiye ulaştığını kaydetti. Türkiye’de birçok ile havalimanı kazandırdıklarını söyleyen Erdoğan şöyle konuştu: “Herhalde bunlar 5- 10 yıl önce söylenmiş olsaydı ‘Olur be’ der miydiniz veya der miydik? Ama şimdi var, şimdi Ağrı’ya, Kars’a uçakla ulaşıyorsunuz.”

Havacılığı tekelci mantık olmasın diye özel sektöre de açtıklarını ifade eden Erdoğan, “İnşallah yakında İstanbul’da üçüncü havalimanını görürseniz şaşmayın. İki havalimanı ihtiyaca cevap vermiyor. Sabiha Gökçen bile sıkışmaya başladı. Artık slotta sıkıntılar var. Öbür tarafta sıkıntılar var ve şikâyetler gelmeye başladı, rötarlar bundan kaynaklanıyor. İstiyoruz ki rötar olmasın. Vatandaşım ‘Şu saatte kalkıyorum’, dediği zaman o uçak kalkmış olsun istiyoruz” diye konuştu.

Serkan Akkoç- AHT

http://ekonomi.haberturk.com/airport/haber/566699-made-in-turkey-ucak-uretelim
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 31 Ekim 2010, 15:21:50 »
Evet artık havayolunun sade vatandaşlarımızın da kullanabileceği düzeye getirilmesi çok iyi ama havaalanlarının sayısı artırılmalı ve hızlı demiryolu projeleride hızlı bir şekilde tamamlanmalı , yollar, metrolar... tüm bunlar 10 sene önce yapılıp bitirilmeliydi malesef bir çivi bile çakılmamış bugüne kadar sadece bu hükümet böyle yatırımlara ağırlık verdi kutluyorum kendilerini.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #5 : 31 Ekim 2010, 15:46:44 »
Eee o kadar devlet kurumu satıldı. Gelen parayla tabiki yollar, metrolar vs yapacaklar. Yalnız ben 8 sene önce de uçaklara bakıyordum, şimdi de bakıyorum. Kısacası benim için birşey değişmedi. Milyonlarca insan gibi. ::)
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2010, 15:57:18 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #6 : 31 Ekim 2010, 20:50:07 »
Eee o kadar devlet kurumu satıldı. Gelen parayla tabiki yollar, metrolar vs yapacaklar. Yalnız ben 8 sene önce de uçaklara bakıyordum, şimdi de bakıyorum. Kısacası benim için birşey değişmedi. Milyonlarca insan gibi. ::)

Öyle geliyor işin içinde degiliz de ondan uçaklarda degişimler oldu THY çok büyüdü normal diger şirketlere bakmıcaksınız bazı firmalar eski uçakları var
ama THY 14 tane 17 saatlik uçuş yapabilen uçaklar alabildi direk LosAngeles'a gidebiliyorsun.Çok büyük kapasiteli uçaklar aldı uçakların modernizasyonları ve bütün hizmetlerin artırdı.Eskiden dedigim şurda 2 3 sene önce hızlı tren diye bir kelime bilinmiyordu Türkiye'de eger haydarpaşa -gebze hattındaki banliyö trenlerinin hali içler acısı yeni 10 tane tren geldi raylar ve marmarayda tamamlanınca 140 km hıza ulaşıcak normal hızlı trenler Ankara -Eskişehirdeki hızlı tren 300 km hızla gidiyor yani biz her nekadar degişme yok diye desekte aslında gelip geçtigimiz yerler çok degişiyor.Kısacası Türkiye büyüyor.Emberiar Brezilya firmasıyla anlaşma yapıldı hatta sivil yolcu uçagının yapımı üzerine ortaklık ve destek yapılcaktı.Yani biz birazda kendimizi kaptırdıgımız zaman içerisinde fark etmeden gelip gidiyoruz.Sadece devlet kurumlarının satılması degil borsa sonuçta çok büyük büyümeler yaptı artı Türkiyenin Milli hasılasıda büyük bir büyüme yaptı.Enson 2 ay içerisinde kasamıza 14 milyar dolar para girişi olmuştu .Ayrıca THY 2014 yılında 200 tane uçagı olacaktır .Ayrıca Air Tanzanyanın bütün haklarını satın aldılar bu nedenle artık Afrikaya gidecek olan AB ülkelerine gidip orda beklemiyecekler .
Türk Hava Yolları'nın (THY) ortak olduğu THY Teknik'in İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki 400 milyon dolara mal olan Havacılık Bakım ve Onarım Merkezi (HABOM) temeli atılırken, THY Teknik A.Ş ve Amerikan menşeli motor üreticisi Pratt&Whitney'in ortaklığıyla kurulan Türk Motor Merkezi dün açıldı. Ayrıca THY filosuna kattığı 4 yolcu ve 1 kargo uçağı teslim alındı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Yakında İstanbul'umuzda üçüncü bir havaalanını da görürseniz buna da şaşmayın" diyerek, 3'ncü havaalanının zamanı hakkında ipucu verirken, THY'nin de Türkiye'nin gururu olduğunu ifade etti.

Uçak sayısı 149'a ulaştı

Hürriyet gazetesinden Mustafa Küçük'ün haberine göre Erdoğan, THY filosuna kazandırılan 4 yolcu ve 1 kargo uçağının emniyet, huzur ve konfor içinde özellikle sevenleri birbiriyle buluşturmasını, ayrılıkları vuslata çevirmesini, uzakları yakın etmesini temenni etti. Teslim alınan 5 uçakla THY filosundaki uçak sayısının 149'a yükseldiğini bildiren Erdoğan, şunları söyledi: "Göreve geldiğimiz bu sayı 59'du. 2 adet A330, 2 adet B777 ve bir adet A330 kargo uçağı ile THY'nin sektördeki iddiası daha da büyüdü. Şu anda Avrupa'nın en genç filosuna sahibiz. 2011'de teslim alacağımız 29, 2012'de teslim alacağımız 18, 2013'te teslim alacağımız 4 ve 2014'te teslim alacağımız 3 uçakla filomuz 200 uçağı aşmış olacak."

İki havaalanı ihtiyaca cevap vermiyor

Erdoğan, THY ile birlikte rekabet eden 6 firmanın sektöre zenginlik kazandırdığını vurgulayarak, şöyle konuştu: "Tekelci bir mantık olmasın dedik. Bununla da kalmadık, dedik ki, havaalanlarımızda da yap-işlet-devret anlayışını getirelim ve bunda da modern bir rekabet anlayışını oluşturalım. Şu anda Sabiha Gökçen'de bunu görüyoruz, aynı şekilde Atatürk Havalimanı'nda, Antalya'da, Bodrum'da bunu görüyoruz, görmeye de devam edeceğiz. İnşallah yakında İstanbul'umuzda üçüncü bir havaalanını da görürseniz buna da şaşmayın. Çünkü şu anda iki tane havalimanı, ihtiyaca cevap vermiyor. Şu anda Sabiha Gökçen'de bile sıkışmaya başladık. Rötarlar bundan kaynaklanıyor. İstiyoruz ki rötarlar olmasın. Vatandaşım 'ben şu saatte kalkıyorum' dediği zaman, uçak o saatte kalkmış olsun."

THY uluslararası bir marka

Türkiye'nin yolcu taşıma sayısında dünyada 22, Avrupa'da 4'ncü sırada yer aldığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Uçulan destinasyon sıralamasında dünyada 8, hizmet kalitesinde Güney Avrupa'da birinci, kateringte dünyada birinci sıradayız. Kaliteden, güvenlikten asla taviz vermeden, dünyanın en karlı 6. şirketi olma başarısını da göstermiş durumdayız. Açıkçası, uluslararası bir markaya dönüşen THY, bu ülkenin gururu haline geldi. Bu istikrarlı büyüme sayesinde, bugün uçağa binemeyen, bugün bu imkana hâlâ sahip olamayan kesimler de inanıyorum ki uçakla tanışacak ve 'uçağa binmeyen kalmasın' idealimiz tam anlamıyla yakalanmış olacaktır."

Bakımda 1 milyar dolara koşuyor

Yeni tesislerle birlikte THY'nin bakım cirosunun 1 milyar dolara ulaşacağını söyleyen Başbakan Tayyip Erdoğan, "Şimdilik motorların bakımını yapıyoruz. İleride de bu motorları biz yapmak zorundayız. O zaman Türk, Türklüğü ile övünecek" dedi.

"Bavuldaki uçak etiketi imkansız bir imtiyazdı"

Türkiye'de uçağa binmenin 8 yıl öncesine kadar bir hayalin ötesine geçemediğini ifade eden Başbakan Tayyip Erdoğan, şunları anlattı: "Gençliğimizde uçağı sadece havada, köylerimizin, yoksul mahallelerimizin üzerinden gürültüyle geçerken seyrederdik. Hele hele 1960'lı yıllarda Almanya'dan ya da Avrupa'nın değişik ülkelerinden gelen yakınlarımızın bavullarındaki uçak etiketlerini gördüğümüz zaman, ulaşılması imkansız bir imtiyaz vesikası telakki ederdik."

Yolcu sayısı yüzde 153 arttı

İç hat ve dış hat yolcu sayıları ve bu alandaki gelişim hakkında bilgi veren Başbakan Tayyip Erdoğan, "2002 sonunda, iç hat yolcu sayısı 8.7 milyon kişiydi. 2009 sonunda iç hat yolcu sayısı, yüzde 372 artışla 41 milyon kişiye ulaştı. Dış hat yolcu 8 yıl önce 25 milyondu, şu anda geldiğimiz rakam 44 milyona çıktı ve orada da artış oranı yüzde 77. Toplamda iç ve dış hat yolcu sayısındaki artış yüzde 153 oldu ve 85 milyon rakamına ulaştı" diye konuştu.

"Dört bir yana uçakla ulaşabilelim"

Birçok ile havaalanı kazandırdıklarını anlatan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin istiyoruz ki, dört bir yanına uçaklarla ulaşabilelim. Iğdır, Hakkari, Şırnak havaalanına kavuşacak. Şimdi bakıyorsunuz Ağrı'ya, Kars'a uçakla ulaşıyorsunuz ve her geçen gün askeri havaalanlarını da sivil havaalanına dönüştürmek suretiyle orada da değişim, dönüşümü gerçekleştiriyoruz" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, hizmete alınan "Beylerbeyi" ve "Konak" adlı uçaklarda, incelemelerde bulundu. Bilgi alan Başbakan Erdoğan, uçağın ekonomi sınıf bölümündeki yolcu koltuğu aralıklarının dar olduğunu dile getirdi.

Bu örnekleri verirken aklıma birşey geldi onu yazayım dedim biraz gülelim.Bir uçak firması uçakta ayakta dikiliyorlardı ve hatta otobüsteki tutacaklar gibi yer yapılmış üstten tutuyorlardı.Hatta bir adam o direklerin üstüne çıkmıştı

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #7 : 31 Ekim 2010, 23:55:47 »
Uçak konusunda aynı şeyleri yaşıyoruz yalnız değilsin :)  ancak özelleştirme geliri bu işler için kısmi etken kalır asıl olan büyüyen ekonomiye paralel olarak artan bütçe gelirleridir.Size en basit örneği vereyim 2002 yılında bu ülkenin vergi geliri 60 milyar TL di şu anda 200 milyar TL civarında ve kamu maliyesi net borç stoğu olarak sınıf atlamış durumda kamu net dış borç stoğunun GSYH ye oranı %30 gibi bir orandaydı şu anda %2-3 civarında ve %60-70 lerle borçlanılmıyor %10 altına düşmüş durumda faizler ana etken bu temel göstergelerdir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #8 : 01 Kasım 2010, 00:17:11 »

Uçak konusunda aynı şeyleri yaşıyoruz yalnız değilsin :)  ancak özelleştirme geliri bu işler için kısmi etken kalır asıl olan büyüyen ekonomiye paralel olarak artan bütçe gelirleridir.Size en basit örneği vereyim 2002 yılında bu ülkenin vergi geliri 60 milyar TL di şu anda 200 milyar TL civarında ve kamu maliyesi net borç stoğu olarak sınıf atlamış durumda kamu net dış borç stoğunun GSYH ye oranı %30 gibi bir orandaydı şu anda %2-3 civarında ve %60-70 lerle borçlanılmıyor %10 altına düşmüş durumda faizler ana etken bu temel göstergelerdir.

Ekonomiden pek anlamam ama siyasetçilerin veya ekonomistlerin söylediği hiçbirşeye zerre kadar inanmıyorum. Genel olarak gözlemlediğim seneler ilerledikçe işsizlik daha da artıyor, çalışanlar daha da köleleştiriliyor vs vs. Gerçek olan bu malesef. Öyle abartıldığı gibi güllük gülistanlık bir durum yok ülkede. Elinde sihirli bir değnekle biri çıkıp gelmedikçe olacağını da sanmıyorum.

Başbakan da tüm yerli siyasetçiler gibi göz boyamaya bayılıyor. Sanki 8 sene önce bu millet taş devrinde yaşıyordu da birden birkaç çağ atladık. Oysa özellikle Özal döneminden beri epey yatırım yapılıyor bu ülkede. Örneğin yapılması planlanan 3. köprüden önce zaten iki boğaz köprüsü vardı. Sabiha Gökçen havalimanı da yeni sayılır. Sadece 99 depremi ve ekonomik krizler nedeniyle yatırımlarda ve harcamalarda indirime gidilmek zorunda kalınmıştı. Yoksa bu millet birilerinin sandığı gibi 8 yıl önce dinozor kovalamıyordu. :D

Yerli uçak konusunda bir zamanlar Hava Dolmuşu-19 adında bir çalışma vardı. Her ile havaalanı çalışması kapsamında kısa mesafelerde kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştı ama hayata geçirilemedi nedense! Türk Hava Yolları zaten dünyanın en büyük hava ulaşım şirketleri arasındaydı. Sürekli olarak uçak alması ve daha da büyümesi kadar normal bir durum yok. Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkenin gelişmekte olan havacılık sektörü, yine gelişmekte olan havacılık sanayi tarafında artık daha da fazla desteklenebilir. Bir ara Embraer firması ile görüşülüyordu diye hatırlıyorum. Yerli uçak üretimi konusunda ki çalışmalarla ilgili daha önce birkaç başlık da açılmıştı...

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=1711.0
http://www.defenceturk.com/index.php?topic=2023.0

İnşallah bu sefer daha önce yarım kalan çalışmaların akibetine benzer bir durum olmaz.
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2010, 00:19:04 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #9 : 01 Kasım 2010, 00:55:23 »

Uçak konusunda aynı şeyleri yaşıyoruz yalnız değilsin :)  ancak özelleştirme geliri bu işler için kısmi etken kalır asıl olan büyüyen ekonomiye paralel olarak artan bütçe gelirleridir.Size en basit örneği vereyim 2002 yılında bu ülkenin vergi geliri 60 milyar TL di şu anda 200 milyar TL civarında ve kamu maliyesi net borç stoğu olarak sınıf atlamış durumda kamu net dış borç stoğunun GSYH ye oranı %30 gibi bir orandaydı şu anda %2-3 civarında ve %60-70 lerle borçlanılmıyor %10 altına düşmüş durumda faizler ana etken bu temel göstergelerdir.

Ekonomiden pek anlamam ama siyasetçilerin veya ekonomistlerin söylediği hiçbirşeye zerre kadar inanmıyorum. Genel olarak gözlemlediğim seneler ilerledikçe işsizlik daha da artıyor, çalışanlar daha da köleleştiriliyor vs vs. Gerçek olan bu malesef. Öyle abartıldığı gibi güllük gülistanlık bir durum yok ülkede. Elinde sihirli bir değnekle biri çıkıp gelmedikçe olacağını da sanmıyorum.

Başbakan da tüm yerli siyasetçiler gibi göz boyamaya bayılıyor. Sanki 8 sene önce bu millet taş devrinde yaşıyordu da birden birkaç çağ atladık. Oysa özellikle Özal döneminden beri epey yatırım yapılıyor bu ülkede. Örneğin yapılması planlanan 3. köprüden önce zaten iki boğaz köprüsü vardı. Sabiha Gökçen havalimanı da yeni sayılır. Sadece 99 depremi ve ekonomik krizler nedeniyle yatırımlarda ve harcamalarda indirime gidilmek zorunda kalınmıştı. Yoksa bu millet birilerinin sandığı gibi 8 yıl önce dinozor kovalamıyordu. :D

Yerli uçak konusunda bir zamanlar Hava Dolmuşu-19 adında bir çalışma vardı. Her ile havaalanı çalışması kapsamında kısa mesafelerde kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştı ama hayata geçirilemedi nedense! Türk Hava Yolları zaten dünyanın en büyük hava ulaşım şirketleri arasındaydı. Sürekli olarak uçak alması ve daha da büyümesi kadar normal bir durum yok. Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkenin gelişmekte olan havacılık sektörü, yine gelişmekte olan havacılık sanayi tarafında artık daha da fazla desteklenebilir. Bir ara Embraer firması ile görüşülüyordu diye hatırlıyorum. Yerli uçak üretimi konusunda ki çalışmalarla ilgili daha önce birkaç başlık da açılmıştı...

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=1711.0
http://www.defenceturk.com/index.php?topic=2023.0

İnşallah bu sefer daha önce yarım kalan çalışmaların akibetine benzer bir durum olmaz.

Siyesetçiler kendilerine göre yontar tabiki ama bu ekonomik göstergeler kdv mekanizmasına benzer otokontrol sistemine yakın sistemlerde hazırlanır bu rakamlar ABD de de hesaplanır AB de de hesaplanır Türkiye kendisi de hesaplar çok ufak yüzdelerle farklılıklar olur aynı gövde ortaya çıkar.Senin yakındığın konuda ben de aynı görüşleri paylaşıyorum malesef büyüme üçgenin kafasında paylaşılıyor tabana inene kadar eriyip gidiyor ama bu uzun vadede kesinlikle tabana yayılacaktır.Ben milliyetçi bir vatandaşım , tabandayım  Kamu maliyesi benden daha önemli ve normale dönmüş durumda çok mutluyum :)