Gönderen Konu: YTÜ Savunma Sanayii Günleri Semineri  (Okunma sayısı 7215 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
YTÜ Savunma Sanayii Günleri Semineri
« : 26 Şubat 2010, 19:05:35 »
Yıldız Teknik Üniversitesinin düzenlediği ve bu yıl ikincisi yapılacak olan Savunma sanayii günleri semineri 1-2 Mart tarihlerinde yapılacak.http://ytussg.com/ Adresinden kayıt yaptırarak ücretsiz katılım sağlanabilecek olan etkinliğe SSM ve ulusal savunma sanayimizin önemli kuruluşları destek veriyor.Katılımcı Kurum, Kuruluş ve Firmalar; Aselsan-Havelsan-Roketsan-Otokar-STM-FNSS Savunma Sistemleri-Savunma Sanayi Müsteşarlığı- Tübitak UEKAE-TUSAŞ(TAİ)-YONCA ONUK-Baykar Makina(IHA Projesi)-Vestel Savunma-TSKGV-MKE...

Önemli konularda sunumların yapılacağı etkinliğin programı aşağıdaki gibi.

Alıntı
Etkinliğin Amacı  
Savunma Sanayisi ülkelerin teknolojik gelişimini yönlendiren en önemli sektördür. Bu sektörün gelişiminde en önemli pay ise üniversite ve araştırma kurumlarınındır.

Mühendislik anlamında en ileri teknolojilerin kullanıldığı savunma sanayi, mühendisler için her zaman ilgi çekici bir alan olmuştur. Uzun bir süredir geliştirilen politikalar ve yatırımlar savunma sanayisinde atılımlara neden olmuş ve pek çok proje hayata geçirilmiştir.

Ülkemizdeki savunma sanayi teknolojilerinin gelişiminden haberdar olunması, konunun öneminin farkına varılması, ülkemiz üniversitelerinin savunma sanayisine katkısının arttırılması, ülkenin geleceğinin yani gençlerin gelecekteki planlara dair bilgi edinebilmesi amaçlarıyla bu etkinlik düzenlenmektedir.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ülke Ar-Ge kültürüne daha fazla katkı yapmasını, amaç ve hedefine yakışır şekilde ülke değerlerinin arttırılmasında en önde yer almasını temenni ediyoruz.

Bende etkinliğe katılmayı ve edindiğim izlenimleri ve öğrendiğim gelişmeleri forumda paylaşmayı planlıyorum.Katılmak isteyen başka arkadaşlarımız varsa önce kayıtlarını yaptırıp sonra benimle irtibata geçebilirler.İsteyenlere özel mesaj yolula cep numaramı verebilirim konuşuruz.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2010, 17:33:09 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2010, 11:40:59 »
Arkadaşlar iki gün boyunca etkinliği takip ettim.Firmalarımızın temsilcileri ile konuşmalar yapma şansım oldu.Edindiğim izlenimler,yeni gelişmeler ve sunumlarda öne çıkanları şöyle sıralayayım sizler için.

*Beklentilerime uygun bir seminer olduğunu belirterek başlayayım.Etkinliğe çok sayıda Üniversiteli genç arkadaşımız  katıldı bu geleceğe yönelik savunma sanayii alanında insan gücü altyapımızda sıkıntı olmayacağını gösteriyor.

*Seminer haricinde birde savunma sanayii ürünleri sergisi düzenlendi.Ancak farklı bişey yoktu.Standlarda görevli personel ile konuşmak ve planlar ve yeni ürünler hakkında bilgi almaya çalışmak daha bir yenilikçi göründü.O yüzden mümkün mertebe firmaların görevlileri ile sohbet etmeye çalıştım.Bunlar arasında ilgi çekici olanlar Baykar Makina-Roketsan-TAi ve FNSS idi.

*Baykar Makina Genel müdürü Haluk bey ile uzunca bir sohbetimiz oldu.Kısaca kendisinden edindiğim bilgileri özetleyeyim.
-Taktik İHA benzeri bir mini iHA yapmışlar(Mail ile görselini alacağım izin verirse sizede yayınlarım)
-Mevcut mini İHA'dan toplam 140 adet teslim edilmiş.
-Suudi Arabistan tarafından mini İHA alım projesi için 55 derece sıcakta ABD-Alman vb ülkelerin firmalarına karşı yapılan uçuşlu testlerde sadece Baykar Makinanı mini İhası başarıyla uçmuş.
-Taktik İHA için TSK dan 12 adet sipariş alınmış.(Bunu geçen SSİK kararından da hatırlarsınız)
-Taktik İHA'nın Cirit ile silahlı İHA'ya dönüşmesi söz konusu.Aslında bu teklifi ben kendilerine götürdüm :)) onlarda olumlu baktılar ve hemen orada Roketsan temsilcisi ile görüşeceklerini    
  söylediler.İlerisi içinde akıllarında zaten bir silahlı İHA projesi olduğundan bahsettiler.
-Mini İHA lar üzerindeki motoru Çek Cumhuriyetinden bir firmadan aldıklarını öğrendim.Aynı şekilde kullanılan optiklerde Sony'den alınıyormuş.

*Roketsan Ramjet motorlar üzerine çalışıyor.Benim kanaatim bir kaç yıl içinde ortaya çıkacak olan seyir füzemizin subsonic değil hipersonic yani yüksek hızlı (5-6 mach) bir füze olacağı yönünde.Ayrıca özellikle sıvı yakıtlı motorlar üzerine çok yoğun çalışmalar olduğunu öğrendim.Roketsan sunumunu yapan mühendis İlkay bey 2023 yılında bir uydu fırlatma platformuna sahip olmaya çalıştıklarından bahsetti.

*TAi sunumunda önemli görseller vardı.Bunlar arasında Hürkuş-Tiha-Uydu-modernizasyon çalışmalarına ait görseller ön plana çıkıyordu.Sunumlar organizasyon komitesinde görevli bir genç arkadaşımız tarafından bana ulaştırılacaktı ama henüz gelmedi.Gelirse yayınlayacağım.

*FNSS firmasının uluslararası fuarlar organizatörü Can bey ile konuşma şansım oldu.Çok merak ettiğimiz yeni ZMA'nın ZMA olarak düşünülmemesini söyleyince şok oldum açıkcası.Peki nasıl düşünelim dediğimde daha çok Fırtına şasisi benzeri bir şey olacağını,belli bir projeye yönelik olduğunu (Özellikle hava savunma projelerini kastetti) söyledi.Aselsan ile ortak yapılan kuleyi koymayacakmısınız yani diye sorduğumda hayır dediğinde ikinci şoku yaşadım.Kulenin mevcut araçlara da konulabileceğini bir sıkıntı olmadığını belirtti ki bunu zaten biliyordum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Devamı geldikçe eklemeye çalışacağım.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2 : 04 Mart 2010, 17:31:30 »
Güzel haberler. Baykar 140 adet mini İHAnı kimlere teslim etmiş?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3 : 04 Mart 2010, 18:32:30 »
Kara kuvvetleri komutanlığına.Ayrıca Malazgirt helikopter İHA'nın iki versiyonundan da (Benzin ve Elektirik motorlu) ikişer adet teslimat yapılmış kara kuvvetlerine.Aynı zamanda 130 kg ağırlığında daha büyük bir heli-iha üzerinde çalışıyorlarmış.Milgem'de konuşlandırılabilecek bir İHA olacağını düşünüyorum ben.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #4 : 04 Mart 2010, 19:23:20 »
Klavyenden bal damlıyor AVCI. :) Harika haberler bunlar. Önemli bir ihtiyacımız için yerli bir çözüm olması ve bunun gelecek için umut verici olması çok güzel. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına86

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #5 : 05 Mart 2010, 02:30:19 »
sayın avcı verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Seminerde ne olup bittiğini çok merak etmiştim