Gönderen Konu: Yunanistan'daki Krizin Yunan Ordusuna Etkileri  (Okunma sayısı 33008 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WOLF

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
Yunanistan'daki Krizin Yunan Ordusuna Etkileri
« : 17 Şubat 2010, 20:35:03 »
Daha bir kaç gün öncesine kadar ekonomik olarak İzlanda gibi pratikte iflasın eşiğine gelen Yunanistan‘a, bugünlerde AB’nin ekonomik yardımda bulunacağını açıklamasına paralel, Yunanistan‘ın gündemdeki bazı askeri projeleri de ‘tesadüfen’ ivme kazanıyor.

Alman Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, Yunanistan‘ın yeni nesil savaşı uçağı ihalesinde Eurofighter [Tranche III]’in seçileceğini temenni ve tahmin ettiğini ima etti.

Yunanistan‘ın güncel silah alımları bununla da sınırlı değil. Buna göre Yunanistan Kara Kuvvetleri için BMP-3 tipi zırhlı muharebe araçlarının resmi siparişinin kesinleşmesine kadar, bunları tamamlama amaçlı Almanya‘dan 200 kadar modernize edilmiş ikinci el Marder 1 ve zayıf bir ihtimal de olsa, Rusya‘dan BMP-3 yerine, Almanya‘dan yeni nesil ağır zırhlı muharebe aracı Puma yanında, 24 adet daha PzH 2000 tipi kundağı motorlu obüslerin de gündemde olduğu gelen bilgiler arasında.

Yunanistan Kara Kuvvetleri’nde, halen dünyanın en modern Leopard 2 modeli olan Leopard 2 HEL [A6EX] tipi ana muharebe tanklarından 170 adet bulunuyor.

Buna ilaveten 130′u modernize edilmiş olmak üzere 183 adet klasik Leopard 2A4 tankları, 24 adet PzH 2000 tipi kundağı motorlu obüs, 36 adet MLRS tipi çok namlulu roketatarları, 31 adet AH-64 Apache tipi taarruz helikopterleri [bunlardan 12’si Longbow milimetrik radarlı AH-64D tipi].. gibi modern sistemler de Yunan Kara Kuvvetleri envanterinde mevcut.

Yunanistan‘ın halen elinde modern muharip jet bazında 160 adet F-16C/D [tamamına yakını Blok 50, 52 ve 52+] ve SCALP EG tipi seyir füzesi de atabilen 25 adet Mirage 2000-5 Mk. II, 20 kadar klasik Mirage 2000 ve 35 kadar F-4E PI2000 tipi savaş uçakları olmak üzere, artik demode olan 28 adet A-7E ve 15 TA-7C  tipi saldırı uçakları haricinde 240 kadar modern muharip jeti bulunuyor.

Yunanistan‘ın radar güdümlü füze tabanlı modern uçaksavar bataryaları da hem nitelik, hem de nicelik açısından bize karşı üstünlükler içeriyor. Buna göre Yunan Hava Kuvvetleri [EPA], henüz silahlı kuvvetlerimizde bulunmayan yüksek irtifa hava savunma füzesi Patriot PAC-II [6 bataryada her biri dört füzeli 36 lançer] ve NATO kodu SA-20A olan S-300PMU1 [2 bataryada her biri dört füzeli 8 lançer] yanında, NATO kodu SA-15 Gauntlet olan 25 lançer TOR-M1 tipi mobil uçaksavar zırhlı araç sistemlerine de yıllardır sahip.

Yunanistan‘ın yeni nesil savaş uçağı ihalesi kapsamında Avrupa’dan Eurofighter/Typhoon, Fransa‘dan Dassault yapımı Rafale [F4], İsveç’ten Saab‘ın JAS-39 Gripen NG ve ABD‘den Boeing yapımı F/A-18E/F Super Hornet [Blok II] jetleri yarışıyorlardı.

Yunanistan eğer kararını vermekte acele etmez ve dört yıl kadar daha beklerse, bir ihtimal Lockheed’in F-35A çözümüne yönelinebilineceğinin de telaffuzları yapılıyordu.

Yine ekonomik kriz ve bunalım eşliğinde, kısa bir süre önce İngiltere’den son anda BAE de sürpriz bir şekilde uzun vadeli kiralama/leasing kanalıyla Hawk teklifini getirdi.

Yıllardır Avrupa Birliği’ni plan ve bütçeleriyle hile yaparak aldattığı ortaya çıkan ve AB nezdinde önce kulağı çekilen Yunanistan, ekonomi celladının kefenini yine yırtmış gözüküyor.

AB’nin en son aldığı kararla Yunanistan‘a ciddi yardımların yapılacağı ve Yunanistan‘ın bu bataktan çıkartılacağı sözü verildi.

Bu ekonomik yardım vaatleri ışığında, Alman Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg’in “tesadüfen” gelen temenni ve tahmini gerçekleşirse, Yunanistan‘ın en az 40-60 kadar Eurofighter tipi hava üstünlük uçağını 2020 yılına kadar temin etmiş olacağı beklenebilir.

Yunanistan bir ihtimal biraz daha bekleyip F-35A uçağı üzerinde karar kılarsa, Türk Hava Kuvvetleri’nin uzun vadede F-16 ve F-35A haricinde üçüncü bir modern uçak tipine yönelmesine gerek kalmaz fakat Eurofighter seçilirse, Türkiye‘nin de, av-önleme görevleri için F-22‘den sonra batının en üstün uçağı olan Eurofighter‘in karışısına bu uçak ya da somutlaşırsa en azından F-15 Silent Eagle gibi makul bir modelin tedarik edilmesinin orta/uzun vadede gündeme gelmesi kaıçınılmaz olacaktır.

SavunmaSanayi.net

Ben Orta Asya'dan türeyen Anadolu'da büyüyen Avrupa içlerine yürüyen Türküm...

Çevrimdışı WOLF

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
Ynt: Yunanistan'a AB ve Almanya Dopingi
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2010, 20:38:47 »
Hala daha akıllanmadılar...

AB ekonomisi bir nebze de olsa rahatlasın diye para yolluyor , onların aklı,fikri silahta...Daha doğrusu silah satın almakta...Ne diyelim inşallah biraz EF-2000 , Rafale , FREMM , SCALP , U-214 vs satın alırlar...

Böylece bakım ve idame masrafları giderek artar ve Yunan ekonomisi "Knock Out" ...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Yunanistan'daki Krizin Yunan Ordusuna Etkileri
« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2010, 19:20:15 »
Yunan Hava Kuvvetleri iş bıraktı

Ağır borç yükü altındaki Yunanistan’da, yeni yardım planı çerçevesinde uygulanacak tasarruf önlemlerine protesto uygulamasına Yunan Hava Kuvvetlerine mensup pilotlar da katıldı.

17:25 | 26 Nisan 2010

Yunanistan Savunma Bakanlığı açıklamasına göre, yeni önlemler çerçevesinde, vergi durumlarının aleyhlerine bir şekilde revize edilmesini protesto ederek, “psikolojik yetersizlik” sebebiyle eğitim uçuşlarına katılmadılar.

Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Venizelos ise yaptığı açıklamada, Yunan Hava Kuvvetleri pilotlarının davranışından dolayı “derin bir hayal kırıklığı içinde” bulunduğunu bildirdi.

AB ve IMF’nin, Yunanistan’a mali yardımda bulunmadan önce tasarruf tedbirleri taahhüdünde bulunma şartını öne sürmeleri nedeniyle, Yunanistan’daki bir çok sektörde grev uygulanıyor.

http://www.milliyet.com.tr/yunan-hava-kuvvetleri-is-birakti/ekonomi/sondakika/26.04.2010/1230143/default.htm?ref=facebookmypage
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı WOLF

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2010, 19:46:22 »
Bu birlikte grev var!!!

???

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2010, 19:50:33 »
Bu grevi sonuna kadar destekliyorum :D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2010, 20:26:47 »
Pilotlar kardeş, hükümet kalleş.  :D :D :D :D :D :D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı sky_warrior

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 26 Nisan 2010, 20:59:52 »
Pilotlar kardeş, hükümet kalleş.  :D :D :D :D :D :D

vur kır parçala bu maçı kazan!

tribündeymiş gibi konuştun abi :))

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #7 : 27 Nisan 2010, 01:08:30 »
Saldırmak için güzel bi zaman :D

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2010, 19:50:48 »
bence biz yunanla diyil rusla rekabet etmeliyiz.
sayida olmasada kalitede.
su an sinirimizdaki en tehlikeli ulke rusya.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #9 : 29 Nisan 2010, 22:25:33 »
Türkiye'nin Rusya ile sınırı yok ki artık. Ayrıca cumhuriyet tarihi boyunca Rusya ile sıcak çatışmaya girdiğimizi hatırlamıyorum. Ama Yunan'ı birkaç kere tokatladığımızı iyi biliyorum. Ege'de de bol bol kapışıyoruz.

Rusya'nın bizim gibi NATO üyesine saldırmak gibi bir aptallık edeceğinizi de hiç sanmıyorum. Eskiden kaldı bu düşünceler artık. Bizim için en büyük tehdit sözde bazı müttefiklerimiz.