Gönderen Konu: Afganistan Hakkında  (Okunma sayısı 12479 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BarTos

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Afganistan Hakkında
« : 14 Şubat 2010, 20:29:06 »
meraba Arkadaşlar ben bu forumda yeniyim.Forumu .
Şimdi benim merak ettiğim konu Her ülke kendi menfaatleri dışında herhangi bir ülkeye yardım dahi etmezken.Biz neden Afganistana asker gönderdik.Buradaki menfaatimiz ne?saygılar......
komtan:g3 piyade tüfeğinin menzili kaçtır?
asker:800 metre komtanım
komtan:etkili menzili kaçtır?
asker:400 metre komutanım
komtan:peki ben buradan 600 metre uzaktaki adama ateş etsem adam vurulsa ölür mü ölmez mi?
asker:valla komtanım adamın eceline bağlıdır!
komtan:alın şu salagı karsımdan

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
Ynt: Afganistan Hakkında
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2010, 21:03:00 »
Menfaatlerimiz yok, Biz tarih boyunca böyleydik şimdide böyleyiz. Yardıma muhtac insana menfaat bekleyerek yapılan yardım başka amaca hizmet eder. Biz öyle inançlı bir toplumuz ve bu inancımız bizleri yardıma muhtaç insanların elinden tutmaya sevk ediyor.

Bilmem anlatabildimmi..

Bir insanın; Allah razı olsun, Demesinden büyük menfaat yoktur ;)

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #2 : 14 Şubat 2010, 21:54:37 »
Bağlı olduğumuz uluslarası kuruluşların gereklerinden olduğu için..

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #3 : 14 Şubat 2010, 22:57:02 »
Ama ABD'lilerin, Fransızların falan menfaati var. Nedir bu? Hergün doğal kaynakları uçaklara yükleyip götürüyorlar.

Çevrimdışı BarTos

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2010, 15:36:11 »
böyle saçma şey mi olur yha.Elin Amerikası Nato'su Her kimse afganistana girsin bizde onlara yardım edelim sonra petrol fln doğal kaynaklar sömürsünler.Bizde menffatımız olmadığı halde onlara yardım edelim ozmn biz enayiyiz ;D
komtan:peki ben buradan 600 metre uzaktaki adama ateş etsem adam vurulsa ölür mü ölmez mi?

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #5 : 15 Şubat 2010, 17:01:41 »
Saçmalama, Biz ne yazıyoruz sen ne anlıyorsun. Afganistanda doğal kaynak yok. Kim ne götürüyor? Haşhaş demek istedin sanırım.
Birine karşılık beklemeden yardım yaptığınız zaman enayi mi oluyorsun?

Ayrıca Türkçeni düzelt..

Çevrimdışı BarTos

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 15 Şubat 2010, 23:13:27 »
kardeş öncelikle forumda fazla tartışmak istemiyorum.Onun için kısa kescem.Peki kardeş diyelim ki;Biz Afganistana Nato aracılığıyla yardım için gittik.Benım Afganistan'da okuyan arkadaşlarım var,adamlar halk Nato'dan çok taliban'ı seviyor.Nato mahkemeleri yerine Taliban mahkemelerini tercih ediyor.EEE halk hem bizden yardım istiyor bizi taliban'dan kurtarın diye;hemde taliban'ı mı destekliyor.Böle bişe olamaz.Zaten bu devirde yardım istediler diye gittik diye birşey yok.Yardım isteyene tankla tüfekle mi gidilir.Evleri mi bombalanır.Kesınlikle Türkiye'nin bir menfaati vardık.Yoksa Nato istedi diye gittik diye bişe de olamaz Nato'nun böyle bir hakkı yok sadece Nato ülkelerinden birine saldırı olursa yardıma gitme zorunluluğu var.Ben sadece burdaki Türk menfaatini arıyorum.Yani enayi olmadığımızı açıklayacak birini.

Çevrimdışı Reconnaissance

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Turkish Reconnaissance Forces
« Yanıtla #7 : 15 Şubat 2010, 23:35:57 »
"İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir." Bu sözden de anlayacağın gibi Türk silahlı kuvvetleri orada Nato kapsamında Barış gücü olarak görev yapmaktadır ve aynı zamanda orada birçok insana insani yardımlarda bulunmaktadırlar bu durumda bizi diğer ülkelerin ne yaptıkları değil kendi yaptıklarımız ilgilendirir.
Tabiki şu unutulmamalıdırki Emperyalizm gölgesini satamadığı ağacı keser yani mutlaka bir kârları vardır gerek Afganistanın stratejik konumu gerekse Doğalgaz gibi yeraltı kaynakları içinde.

Ayrıca Biz Amerikalılara değil Afgan Halkına yardım ediyoruz Bu güne kadar TSK personeli hiçbir şekilde çatıymaya girmemiştir yani ne talibana zararımız var nede amerikaya yararımız var yararımız sadece aynı zamanda müslüman olan afgan halkına.
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2010, 23:39:55 Gönderen: Reconnaissance »

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #8 : 16 Şubat 2010, 12:15:19 »
Biz oraya yoksul halkın kursağından geçen iki lokmadan birini almaya gittik, hatta öyleki bu gelirlerden ekonomimizi düzeltik. Ülkemize o kadar çok haşhaş geliyor ki, sokakta sağlam adam kalmadı, Ayrıca talibanı da vergiye bağladık ve en önemlisi afganistana Demokrasi getirdik!

Tamam mı için rahatladımı? Anladın mı ne çıkarımız olduğunu...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #9 : 16 Şubat 2010, 14:20:21 »
 Nato asgeri gücü, NATO anlaşmasının altıncı maddesi gereğince Afganistan'da bulunmaktadır. Nato üyesi ABD'ye karşı bir terörist bir saldırı gerçekleşmiş, bu saldırıyı gerçekleştirenler de (El Kaide) Afganistan'da üslenmiş bulunmaktadırlar. Taliban yönetiminin bu duruma karşı tavrı bellidir. Afganistan'a asker gönderen tek Nato üyesi ülke biz değiliz. Afganistan'da afgan halkı tarafından sevilen tek ülke biziz. Bu da bizim orada olmamız için önemli bir faktör. Türk askeri, müslüman nüfusa sahip bölgelerdeki halklar tarafından çok sevilmekteler.  Bunun örnekleri Somali'de, Kosova'da ve son olarak da Afganistan'da görülüyor.

Natonun bize faydası yok mudur? Tabi ki vardır. Özellikle soğuk savaş yıllarında Sovyetlere karşı bizim için önemli bir kalkandı. Bu sebeple askeri yönden Nato ülkelerinden oldukça yardım sağladık. NATOnun kaoruyculuk görevi sadece sovyetlere karşı değildi. Bölgede bizim için tehdit içeren tüm ülkeler için de geçerliydi bu durum. Kimse güçlü bir Türkiye ile savaşmak istemez. ayrıca kimse arkasında NATO desteği olan güçlü bir Türkiye ile savaşmayı hiç istemez.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com