Gönderen Konu: Savunma Sanayisiz Türk Ordusu Muhtemel Envanteri  (Okunma sayısı 5071 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Savunma Sanayisiz Türk Ordusu Muhtemel Envanteri
« : 16 Ekim 2019, 15:19:19 »
Bu konuyu biraz şu gergin ortamda gevşemek için açtım.

Biliyorsunuz iyi bir savunma sanayimiz var ve buna mukabil de milli çizgide bir dış siyasetimiz.

Ancak böyle bir durum olmasaydı. Muhtemelen daha Amerikancı ve İsrail yanlısı bir siyaset izlemek zorunda kalıp daha değişik bir envanterimiz olacaktı. Bu başlıkta sizde kendi  envanter tahminlerinizi veya başkalarının tahminlerini tartışabiliriz. Ben Tüm envanter yerine ne neyin yerine olurdu onu yazacağım

Benim beklentim şu tarz bir envanter olabilirdi;

Kara Kuvvetleri ;

Piyade Tüfeği ; Hk-417/416

Tanklar ;

1000 Leopard 2a6ex (Tank 2000 devam ettiğinden dolayı leopard 2a4'ler ve sabra gibi bir modernizasyon olmayacaktı.)

397 Leopard 1 (Aselsan bu halde olmayacağından Volkan modernizasyonu olmayacaktı.

1000 adet m-60 Serisi

Depo seviyesi M-48 tanklar.

Genel olarak böyle olacaktı ve Türkiye şu an ya Leopard 1 ve m-60'lar için modernizasyon paketi düşünüyordu. Veya eski hibe Amerikan M1'lerine bakıyordu.Veya Rusya'yıda üzmemek için mısır gibi ucuz yollu t-90 ms tagil'de ihtimaller arasındaydı.

Zma-ZPT

1000x M2A1 Bradley (Fnss olmayacağından Mısırlılar gibi ucuz m2a1 bradley olabilirdi modern tanka eş sayıda
3500 M-113 Zpt ( Büyük ihtimal hepsi lisans altı ordu tesislerinde modernizeli elden geçmiş olurdu.

Toplar

Fırtına yerine daha az sayıda Pzh-2000
Mlrs'ler yerine bir miktar daha fazla m270

Hava Savunma

Korkut yerine M 163 Vads (belki bir süpriz yapıp bir miktar tunguska)

Hisar- A ve Rapier Yerine ekstra bir sistem olacağını sanmam yabancı kaynaklı bir kaideye monteli stinger sistemini kullanabilirdik irtifalar benzer zaten

Hisar-O yerine Aster-15

Siper yerine Aster-30 olurdu

Hava Kuvvetleri ;

80x F-15 Strike Eagle ( Tfx olmayacağından ve ef yerinede f-35 seçildiğinden F-4'lerin yerine ve hava önleme amaçlı stop-gap 2. el F-15 Strike Eagle alacağımızı düşünüyorum.

240 F-16 (Bir kısmı Viper modernizesine göz kırpıyor olabilirdi.)

40x Ah-1z

?x Ka-52 ( Amerika büyük ihtimal Pkk'yı etkileyeceğinden viperlarda kısıtlama veya sorun çıkartırsa Türkiye bir miktar ruslardan heli alırdı diye düşünüyorum.)

Heron Serisi Uavlar

Deniz Kuvvetleri

1x Juan Carlos Sınıfı Lpd (Yerli Katılım Olmaz ise 1 ile sınırlı kalacaktı diye hatırlıyorum.)

4x Alvaro De Bazan Sınıfı HSH Destroyeri (Bu gemi için Navantia kapımızda çok yattı kesin alırlardı ihaleyi. Buna ek sayı 4 çünkü bu kansızlar bize 1 gemiyi kafadan 2 tf-2000 fiyatına satarlardı. )

8x Type 26/Fremm/ Freedom Lcs/Brandenburg  : Şu sıralarda muhtemelen hala envantere girmemiş olurdu ancak Genel maksat fırkateyni projemizi Type 26 alabilirdi. Çünkü zamanında davutoğlu ve Gül üzerinden çok yokladılar bizi. Fremm'de olabilirdi bizimkiler sever italyanları ve çok uluslu projeleri.

Tabi bizim donanma Almanı sever ve sayar. Ancak almanya şu sıralar gelişmiş meko klanlarından başka bir şey yaptığı yok . Kendini tekrar ediyor. Ama alman damarı tutarsa ve korveti de Alman olsaydı Brandenburg sınıfı düşünülebilirdi.

Son ve süpriz adayda Amerika. Tabi bu senaryoda Amerika bizim abimiz. Freedom Lcs'lerin birden farklı modelleri var. Ayrıca fiyatıda uçuk bir gemi değil. Amerika Dünya ya satmak istiyor. 32 vls'li ve an-spy 1f'li güzel bir modeli var. Belki Bazanlar ile radar birliği yapsın diye o düşünülebilirdi.

4-6x Braunschweig/ Sigma/ Gowind : Bence büyük ihtimal projeyi Fırkateyn tercihinede bağlı  Braunschweig veya maliyeti etkin sigma kazanabilirdi. Ancak bizimkilerin Fransa ile olan ilişkilerine bağlı Gowind'de kayda değer bir ihtimal.

Denizaltı ;

6+4x Type 214 (Milden olmayacağından uzun vadede +4'lük bir Type-214 daha olur sanırım . )

4x Type-216 (Gür sınıfı yerine 2030 larda o sıralar iyice ünlenencek şu an konsept aşamasındaki daha uzun menzilli büyük abi Type 216'lar düşünülebilirdi bence. )

Siz ne düşünüyorsunuz ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
Ynt: Savunma Sanayisiz Türk Ordusu Muhtemel Envanteri
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2019, 21:02:54 »
 Milli savunma sanayi cabamız olmasa,

-Alcak irtifa hava savunma olarak Roland veya Crotale sistemi envanterde olurdu.
- Almanyadan ise muhtemelen G.Kore'ye giden ikinci el Patriot PAC2 sistemi envantere girerdi.
- ABD den 2 inci el hibe 4 adet Spruance class destroyer tedarik ederdik.
- P3B Orion uçakları ikinci el olarak kesinlikle envantere girerdi.
- ABD den Hibe olarak M-109 Paladin, AVANGER ,HUMVEE, Mayına dayanıklı DRAGON araç ailesi çok sayıda envantere girerdi.
- Terörle mücadele için 1994 de teklif edilen 50 A-10 Thunderbolt hava kuvvetlerine dahil olurdu.
- Yine ABD den hibe olarak Kiowa keşif helikopterleri ve Chinook C veya D modeli envanterde olurdu.
- Almanyadan hibe olarak çok sayıda LARS2 MLRS ve GEPARD 35 mm uçs sistemi envantere girerdi.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2019, 21:08:23 Gönderen: OKÇULAR »
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..