Gönderen Konu: Avrupa Birliği İle İlgili Gelişmeler ve Stratejik Gelişmeler  (Okunma sayısı 32040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: Avrupa Birliği İle İlgili Gelişmeler ve Stratejik Gelişmeler
« Yanıtla #120 : 17 Eylül 2023, 12:43:46 »
Biraz empati yapalım. Siz Avrupa Birliğinin yerinde olsanız mevcut haliyle Türkiye'yi aranıza almak ister miydiniz?

Empati yapacak bir şey yok hocam 10 - 15 yıldır bekletilsek haklısınız 1959 yılında o zamanki adı Avrupa Ekonomik Topluluğu olan örgüte üyelik başvurusunda bulunmuşuz, 1999 yılında bize sözde adaylık statüsü verilmiş o zamandan beridir de türlü bahanelerle bekletiliyoruz. Neredeyse 50 yıllık bir süreçten bahsediyoruz burada. Bizden sonra adaylığa başvuran eski Varşova Paktı ülkeleri bile üyeliğe kabul edildiler. Bizden daha iyi durumdamıydılar üye olduklarında hiç sanmıyorum.

Daha önce de yazdığım gibi sürekli oyalandığımız bir süreçte daha fazla ısrar etmeye gerek yok artık inceldiği yerden kopsun diyorum ben zorla güzellik olmaz. Avrupa Birliği yıllardır bir Hristiyan kulübüydü öyle de kalmaya devam edecek. Her konu da tek taraflı AB lehine yararlar gözetiliyor. Biz AB ülkelerine giderken vize engeliyle türlü reddedilmelerle uğraşırken AB ülkelerinden gelenler vizesiz ellerini kollarını sallaya sallaya Türkiye'ye giriş yapabiliyorlar. Hatta gümrük birliği anlaşmasının çoğu maddesinde AB yararı gözetilmiş durumda ondan güncellensin diye uğraşıp duruyoruz. AİHM kararlarının çoğu tek taraflı aleyhimize gülünç kararlar. Daha yazacak çok şey var ama işte bu saatten sonra AB'nin bize katacağı bir şey olamaz.
+1

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #121 : 17 Eylül 2023, 12:44:09 »
Doğru 1959 yılından beri bizi oyalıyorlar. Peki biz o kadar zamandır bunu kavrayamadık mı? AB'nin hangi kriterlerini tam olarak yerine getirdik. Mesela eğitim seviyemiz 1959'dan bu yana ne kadar yükseldi. Bu kadar kalabalık nüfusumuzun ne kadarı eğitimli! Teknolojimiz ne kadar ilerledi? Tarımımız ne durumda? Biz bize sığınan veya çeşitli nedenlerde ülkemize gelen Suriyeli, Afgan vs yabancıları istemiyorken, AB üyeliği ile bizi neden kendi sınırları içerisinde serbest dolaştırmak istesinler? Bu sebepler yazmakla bitmez. Bu kalabalık nüfusla bu haldeyken bizi istemediklerini açık açık belirtmek için çoğu konuda çifte standart uyguluyorlar. Bir işi ya tam yapmamız lazım, ya da hiç yapmamamız lazım. Mustafa Kemal Atatürk o zamanki şartlara göre tam yapmaya çalıştı ama ömrü yetmedi mesela.
+1

Çevrimdışı kdg

• DefenceTurk
  • *
  • 11
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #122 : 17 Eylül 2023, 12:57:51 »
Biraz empati yapalım. Siz Avrupa Birliğinin yerinde olsanız mevcut haliyle Türkiye'yi aranıza almak ister miydiniz?

Mevcut olmayan hali ile de almadılar zaten. Suriyeliye ve göçmene laf ediyorsunuz da, avrupa için bizim suriyelilerden farkımız mı var? Onların gözünde aynıyız. Evet ülkemizin belirli standartları yüksek olmalı, müzakerelerdeki maddeler dikkate alınmalı ancak gşrmek istememeliyiz. Zira biz avrupalı veya avrupa ülkesi değiliz. Hiçbiri ile ortak kültürel bağımız yok. Olmadı da.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #123 : 17 Eylül 2023, 13:13:59 »
Suriyeliye ve göçmene laf ediyorsunuz da, avrupa için bizim suriyelilerden farkımız mı var? Onların gözünde aynıyız.

Ben de aynı şeyi anlatmaya çalışıyorum zaten.

Forumda her zaman dedim bizi asla AB'ye almayacaklar. Bunun nedenleri çok fazla.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #124 : 17 Eylül 2023, 13:22:18 »
Biz bu üyelik sürecinde AB'den yararlanıyor, fonlarını kullanıyoruz yoksa bizi ÿönetenler de biliyor AB şartlarını taşıyan nüfusumuz %10'u geçmez...

Millet kırmızı ışıkta durması gerektiğini öğrenemedi 100 yıldır

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #125 : 17 Eylül 2023, 13:23:18 »

Mevcut olmayan hali ile de almadılar zaten. Suriyeliye ve göçmene laf ediyorsunuz da, avrupa için bizim suriyelilerden farkımız mı var? Onların gözünde aynıyız. Evet ülkemizin belirli standartları yüksek olmalı, müzakerelerdeki maddeler dikkate alınmalı ancak gşrmek istememeliyiz. Zira biz avrupalı veya avrupa ülkesi değiliz. Hiçbiri ile ortak kültürel bağımız yok. Olmadı da.

Avrupa Birliği bir hristiyan kulübüdür diye boşuna denmiyor zaten. Yanlız bu Suriyeli ve göçmen politikası için bir mazeret değil dün Milli Eğitim Bakanı 790 bin Suriyeli mültecinin okullarda okuduğunu açıkladı. Ayrıca tamamı yabancılardan oluşan okullar bulunuyormuş. Geçenlerde de Suriyeli bir veri okula gönderdiği çocuğu için sosyal medyada ''"Bugünün en utanç verici duygusu çocuklarımızın bize ait olmayan bir milli marşı zorla söyletilmesidir" açıklamasını yaptığı bir video paylaştı. Daha durun bu iyi günlerimiz.
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2023, 13:24:43 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #126 : 17 Eylül 2023, 13:23:39 »
Zaten bu iktidarın başından beri Avrupa topluluğuna girmeye niyeti yoktu, sadece amaçlarına siper ettiler Avrupa’yı,onların katı kıstaslarını uygulayabilecek iktidar gelmedi zaten bu ülkeye.Bundan sonra da gelmez bu ülke insanına uymaz bizi bozar Avrupanın medeniyeti .
Bonus soru:
Sahi IMF programı uygulamaya başlamışken ne diye imf ile anlaşıp çok daha düşük faizli kredi kullanmayıp , çok daha maliyetli para bulmak için Arapların ağzının kokusunu çekiyorlar ?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #127 : 17 Eylül 2023, 13:56:28 »
AB yolculugumuz evet gercekten uzun. AB kapisinda bunca yilca beklentimiz elbette gururumuzu inciltmekte. Ozellikle bizler kapida bekletilirken baska ulkeler nasil olabiliyor de tam uye olabiliyor diyip  sinirimiz bazen tepemize vuruyor.
Ancak AB yolculugumuz esnasinda ulkemizde yakin cografyamizda oldugu gibi. AB  icerisinde olusan olaylari da goz ardi etmeden ulkemizin  nufusunu, nufus yapisini , inacini.Ve ulke olarak ne kadar avrupa kultur ve degerlerine yakin olup olmadigimizla da bu yolculugun uzun surmesi ve tepkilerin paydasi vardir.

Yolculuga soyundugumuzdaki o gunku  AET mevcut olmadigi gibi ,bugun yerini xx uyeli kocaman AB ortaya cikmis.
O zamanki  demir perde ulkeleri dedigimiz ulkeler bati yanlisi ve AB uyeleri olmuslar. Bizimle ayni kulvarda ve ya bizden daha gerilerde bulunan bazi ulkeler bugun AB icerisinde tam uye olup on siralari paylasmaktalar.

Ulkemiz  bu yolculuk baslangicindan itibaren 3 Askeri mudahale gormus ve demokrasimiz kesintiye ugramis.
Ortaya Kibris sorunu cikmis .Ulkemiz defalarca ekonomik girda girip cikmis. Ulkemizin basina bir  Kurt sorunu orulmus ve yillardir enerjimizi bumucadele icin harcamakta kaldik. Nufus yapmiz degistigi gibi artmis .Ekonomik alim gucumuz bir yukselmis bir azalmis . Bizler ile veya sonramizda  muracaat eden Kibris Cum  ve Yunanistan gibi hasimlarimiz AB ye tam uye olarak karsimiza  cikmislar.

AB ye en yakin oldugumuz zaman dilimi ve butun bu saymis oldugum bircok gelisme olmamis iken dahi birlik icerisindeki bazi uyeler ulkemizin birlige katilimina istekli degillerdi . "Ama ortada bir guvenlik sorunu mevcut idi" Bu nedenle Uyeligimize tamami ile karsi durmayi yeglemediler. Sonraki yillarda Yunanistan ve Kibris Cumhuriyetinin tam uyelikleri ile bu ulkelerin kendi cikarlari dogrultusunda engeller uretmeye basladilar bu da birlik icerisinde aslinda uyeligimize gonullu olanlarin ekmegine bel surdu.

Bu uzun yolculuk ve haksizliklar nedeni ile Ulkemiz bir miktar motivasyon kaybina ugramistir elbette. Bu nedenle zaman icerisinde  onceligini baska yonlere yelken acmasina neden olmustur.  Bu arada Demokrasimizin de gelismekte olan AB icerisinde normlarin hayligerisine dusmustur.

Butun bu olumsuzluklara ve gecen zaman dilimine  ragmen ben kisisel olarak AB nin fasilaler ile ulkemiz hakkinda yayinlamakta oldugu ve bir cogunun da insafsizca olmasina ragmen bizleri yonetenlerin  soguk kanliligini  korumalari gerekliligini dusunuyorum.

Yani hic bir sekilde gururumuz rencide oldu onun icin biz de vAB den vazgeceriz veya baska kapiya gideriz politikasi izleni veya telefuzunun yanlis olacagini dusunuyorum. "Alternatif veya elindeki kozu ancak gerektigi zaman aciklanmasi dogru bir hareket tarzidir"

AB kendi icerisinde kanun degisip ulkemizi aday statusunden cikarana kadar biz AB ye aday statu hakimizi ulkemizin cikarlari dogrultusunda sonuna kadar kullanabilmeliyiz. "Yani kendi ayagimiz ile geri vites atilmamali"

Ulkemiz AB tam uyesi olmasa da aday olmasi bizler icin +puandir bunun yaninda bir takim finansal  yardimlardan da faydalanmamiza olanak sagliyor. Kim bilir bir gun bakarsiniz yine dunyamizda devran doner ve onumuze bir baska sekilde AB uyeligi icin olanak cikar iste o zaman tekrar aday statusu ile baslamaktansa tam uyelik icin kozumuzu oynamaliyiz.

Sonuc olarak  sunu soylemek isterim  "Dis politika ulkelerin stratejik hedefleri cevresinde yapilir hissiyatlar uzerine kurulmaz"
 Gucendim vazgeciyorum olmaz. Elindeki kozu sonuna kadar tutup oyunu oyle oynayacaksin.
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2023, 15:23:26 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #128 : 17 Eylül 2023, 16:05:38 »
Hepinizin yorumunu derin analizle beraberinde bir karara vardım: fırtına06 haklılığıyla 1:0 önde.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #129 : 17 Eylül 2023, 16:06:04 »
Başka bir açıdan bakalım...

Diyelim ki ABye girdik..

Ne kadar eğitimli, kariyerli, kalifiyeli mavi-beyaz yakali insan varsa oraya yerleşecek..

Ne kadar yaşlı avrupali varsa buraya yerleşecek...İngilizler in İspanyaya doldurdugu gibi..

Göçmen akışı daha da hızlanacak...Turkiye ye kapağı attık mı ABdeyiz arkadaşlar yürüyün seklinde..

Eğitimli genç nüfusumuz orada calisip vergi ödeyecek, ürettiklerini biz satın alacağız..avrupali buradan kazandıgi para  ile yaşlılarına, issizlerine maaş odeyecek ve biz  hem onların yaşlılarına hemde göçmenlere burada bakacağız...

Adamlar hem göçmenlere set, hem nüfus sorunlarina çözüm,  hemde emeklilerine süresiz tatili elde edecekler..

Ben AB olsam hemen alirim bizi :)

Türkiye böyle mi ilerleyecek?

Dünyaya biz bakmak zorunda değiliz...dunyanin en hayirsever Ülkesi olmak zorunda da degiliz..

Türkiye first..evli evine köylü köyüne..
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2023, 12:22:27 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?