Gönderen Konu: Milli Piyade Tüfeği Projesi  (Okunma sayısı 415513 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
50 bin MPT-76 sözleşmeye bağlandı
« Yanıtla #700 : 27 Şubat 2019, 21:26:08 »
Savunma Sanayii Başkanlığı, ilave 50 binin üzerinde Milli Piyade Tüfeği MPT-76’nın üretiminin sözleşmeye bağlandığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Milli kaynaklar kullanılarak, yurt dışından teknik destek alınmadan üretilen Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum, yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış 42 testin tamamını hatasız geçti.

Eksi 40 ve 65 derece sıcaklıkta, basınçlı su tehdidi altında ve balçıkta bile sorunsuz olarak çalışmaya devam eden tüfek ile dakikada 650 atım yapılabiliyor.

4.1 kilogram ağırlığındaki tüfek, 600 metreye kadar etkili bir menzile sahip. 7,62 mm çaplı mermi kullanan MPT-76 12 bin atıma kadar namlu ömrüyle dikkat çekiyor

http://defenceandtechnology.com/2019/02/25/50-bin-mpt-76-sozlesmeye-baglandi/

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Piyade Tüfeği Projesi
« Yanıtla #701 : 27 Şubat 2019, 21:39:41 »
Tebrikler ,artık envanterimizde kalan yaşli G3 lerin  tümünü envanter dışına çıkarma zamanı geldi.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #702 : 08 Mart 2019, 21:53:32 »
https://www.youtube.com/watch?v=Xdrv3UaQG18

Kale, Brezilya'da KCR-556 ve ilk defa görülen 7,62'lik KCR-762 silahlarını test etmiş.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #703 : 09 Mart 2019, 03:47:04 »
G-3 envanterden çoktan çıktı da sadece onursal olarak kalıyor. G-3 uzunca bir zamandır acemi birliklerinde eğitim silahı olarak, batı da biraz göreceli olmak üzere tehditin az olduğu birliklerde kullanılıyor. Hala da kullanılmaya devam eder. Kimse ilk defa eline tüfek alan acemi erin eline sıfır tüfek vermek istemez. G-3 terör bölgelerinde etkili menzili yüksek olduğu için hk 33'ün menzilinin erişemediği mesafelere atış yapmak için çeşitli optik ve elektro optik teçhizatla kullanılıyor ama orana baktığımız zaman oldukça sayısı düşük. KNT-20ler yaygınlaşmaya başladığı zaman yavaş yavaş terör bölgelerinden de toplanmaya başlar. 

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #704 : 09 Mart 2019, 12:11:47 »
Terör ile mücadelede artık profesyonel birlikler kullanıldığı için ve bizde asker fotosu olarak hem ülke içinde hem Suriye Irak da bu askeri foto ve video olarak gördüğümüz için ellerindeki silahlara göre konuşuyoruz. Oysa ülkede 200 000 pek görmediğimiz zorunlu asker var. Bunların silahı halen G3 çoğunlukla. 
Bak bunlar yükümlü askerler.

« Son Düzenleme: 09 Mart 2019, 12:13:58 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #705 : 09 Mart 2019, 12:18:50 »
Bizim orduda birde malzeme saklama askere vermeme durumuda var. Askerde iken kendi botum kullanılamaz hale gelince eski devrelerin botlarını kullanmak zorunda kalmıştım. Bedeli ayak mantarı olarak dönmüştü. Halbuki depo bot dolu olurdu. Acaba diyorum mpt76larida bu şekilde bir depoda tutma hastalığı devam mi ediyor.
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #706 : 09 Mart 2019, 12:26:42 »
Zaten ilk önce profosyonel askeri birliklere, ondan sonra yükümlü olan normal askeri birliklere teslim edilecek.En son 50.000 mpt-76 sözleşmeye bağlanmıştı. Bizim ülkemizde her iş böyle yavaş yürüdüğü için bu dağıtım konusunda da geç kalıyoruz maalesef.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #707 : 09 Mart 2019, 12:33:09 »
Suriye sınırında topçu birliklerinde bile ağırlıklı olarak Hk 33 var. Tim komutanı ne düşündü de tim G-3le devriyeye çıkmış anlamadım. Belki çatışma tehlikesi düşüktür diye pek önemsememış olabilir ama ben gebe de Hk-33'ü tercih ederdim. O sıcakta G-3 taşınmaz.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #708 : 09 Mart 2019, 12:41:21 »
Siz heralde askerliğinizi daha yapmadınız masum masum hatalar yapıyorsunuz. Birincisi tim komutanı askerin silahını belirleyemez her askerin bir tahsis edilmiş silahı vardır devlet ne silah vermişse o bölüğe onu kullanır. İkincisi TSK silahlarını öyle yenisi çıktı onla değiştirelim diye yenilemezler sürekli. G3 işini yapan bir silahtır ömrü dolana kadar görevde kalacak daha iyisi çıktı diye çöpe atılmayacak yaşı dolunca değişecek. Çalışan silahı yenisi ile değiştirme diye bir şey yok ordularda. MPT 76 nın tedarik takvimi TSK lerindeki G3 lerin değişmesi gereke ntarihlere göre planlanıyor yoksa MPT nin üretim hızı yada paramız ile alabildiğimiz kadar silahı alıp eskileri depoya kaldırmıyoruz.  G3 ler ömrü dolunca değişece silahlar yan. Üçüncüsü ise G3 kötü bir silah değil sandığınız gibi ordu bu silahı değiştirmek için uğraşmıyor TSK leri için G3 ile MPT 76 arasında nerede ise hiç bir fark yok ikiside aynı şey. Değişiyor çünkü eskiyenlerin yenileri ile değişme vakti geldi bu değişimde yerli silahla olacak artık yoksa G3 çalışmıyo işini yapmıyor lanet ettik ondan değişiyor değil Şimdi bilip bilmeden tutukluk filan klişe şeyler demeyin ne olur yok öyle bir şey çünkü hiç açmayın G3 kötüleme muhabbetini bilip bilmeden.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2019, 12:42:02 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #709 : 09 Mart 2019, 12:47:47 »
TSK'da sadece G-3 kullanılmıyor zaten önemli miktarda AK-47 Kalaşnikofta kullanılıyor. Bunların çoğuda terör operasyonları sırasında ele geçirilen silahlar. Taş gibi silahlar her koşulda çalışıyorlar. Ordunun bu silahları mpt 76'lar geldi diye rafa kaldıracak halleri yok tabiki.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2019, 12:49:50 Gönderen: fırtına06 »