Gönderen Konu: Milli Piyade Tüfeği Projesi  (Okunma sayısı 415710 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Milli Piyade Tüfeği Projesi
« Yanıtla #570 : 21 Haziran 2016, 08:24:29 »
Milli Tüfeği Satarken Yakalanan MKEK Müdürü'nün Maaşı Yetmiyormuş

Milli silahların çizimlerini satmak isterken yakalanan MKEK Müdürü savunmasında, maaşının yetmediğini söyledi. Müdür, milyon dolarlık çizimleri 200 bin TL'ye satmaya çalışmış.

Milli Piyade Tüfeği MPT 76 ve MP 5 silahlarına ilişkin bilgileri satttığı iddiasıyla tutuklanan eski Makine ve Kimya Endüstrisi (MKEK) Kırıkkale Silah Fabrikası Genel Müdürü Mustafa Tanrıverdi hakkında sürdürülen soruşturma tamamlandı.

İddianamede, Tanrıverdi'nin silah tüccarına sadece iki silahın değil toplam 16 silaha ait bilgileri satmaya çalıştığı öne sürüldü. Tanrıverdi ifadesinde, evinde bulunan paraların ise eşiyle hacca gitmek için biriktirdiği paralar olduğunu iddia etti.

29 YIL HAPSİ İSTENDİ

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ali Alper Saylan'ın hazırladığı iddianamede MKEK, Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü müşteki sıfatıyla yer aldı. İddianamede, sanık Tanrıverdi hakkında, "Rüşvet almak, devlete ait gizli kalması gereken fenni keşif, buluş ve sınai yeniliklerden yararlanma" iddiasıyla 29 yıla kadar hapsi istendi.

MKEK'İN ABD TEMSİLCİSİ İHBAR ETTİ

İddianamede, ABD Virginia Eyaletinin Afton Şehrinde Zenith Fire Arms isimli silah firmasının sahibi, aynı zamanda MKEK'nin ABD temsilciğini üstlenen Kutlay Kaya'nın ihbarı üzerine soruşturmanın başladığı belirtildi.

"MAAŞIM YETMİYOR, TÜM ÇİZİMLERİ VEREBİRİLİM" DEMİŞ

Kutlay Kaya'nın ifadesinde, "2016 Ocak ayının ortalarında fabrikada şüpheliyle görüştüğünde kendisine MP-5'in tüm çizimlerini verebileceğini, maaşının yetmediğini söylediği; yardım talebinde bulunduğu, şüphelinin istediği tüm çizimleri 200 bin TL karşılığında verebileceğini bildirdiği, son görüşmelerini mart ayı içerisinde yaptığı, MPT 76 model yeni üretilen silahın çizim ve tüm dökümanları karşılığında şüphelinin 300 bin dolar karşılığında anlaştıkları"nı belirttiği kaydedildi.

HAC PARASIYMIŞ

İddianamede Tanrıverdi'nin savunmasına da yer verildi. Tanrıverdi ifadesinde, "evinde ele geçirilen paralar ilk kez gideceği hac ziyareti için biriktirmiş olduğu paralar olduğunu, herhangi bir belge karşılığında alınan paralar olmadığını" söylediği belirtildi. İddianamenin ekinde Tanrıverdi'yi ihbar ederek yakalanmasını sağlayan iş adamı Kaya hakkında ise etkin pişmanlık hükümleri uygulanarak, rüşvet verme suçunun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiği kaydedildi.

"TÜRKİYE'NİN MENFAATLERİNE AYKIRI OLDUĞU İÇİN..."

İddianameye göre, Kaya, ifadesinde, "ABD'deki Zenith Fire Arms isimli firmanın sahibi olduğunu, uluslararası silah ticareti yaptığını, hem Türk hem de ABD vatandaşı olduğunu" belirterek, MKEK'ye iş nedeniyle gidip geldiği için Tanrıverdi'yi tanıdığını anlattı.

Kaya, "Tanrıverdi'nin teklif ettiği çizimlerin, kendisi için milyon dolarlar değerinde olmasına rağmen Türkiye'nin menfaatlerine aykırı olduğu için ona sinirlenerek, onu yakalatmaya karar verdiğini" söyledi.

http://www.sondakika.com/haber/haber-mkek-mudurunun-maasi-yetmiyormus-8545803/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #571 : 21 Haziran 2016, 16:47:36 »
'' Maaşı Yetmiyor muş muş ! ''

Şu memlekette ne kadar çok kansız, iğrenç vatan hainleri var yahu... Akıl alır şey değil.
MAAŞIN YETMİYOR İSE; ZIKKIMIN KÖKÜNÜ YE BE ADAM. GÖZÜNE DİZİNE DURSUN.

Amelelik yaparak çocuk büyütenler var bu ülkede. Simit satanlar, ayakkabı boyayanlar, çöplükten pet şişe toplayanlar var.
Onlara nasıl yetiyor,iğrenç yaratık!

Bir de utanamadan demiş ki; evde ki paralar ile ''Hacca Gidecektik!''
Hesapda din sömürüsü yapacak! Bu kadar pespayelik olmaz ya....
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2016, 16:50:05 Gönderen: PARTİKÜL »

Çevrimdışı Alparslan

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #572 : 14 Ağustos 2016, 16:43:30 »
Knt 76 Mpt 76 nın 16" olan namlu boyunun 20" e uzaltılarak ilave olarakta yarı otomatik mekanizmayla donatılarak üretilmiş Manga seviyesi bir keskin nişancı tüfeğidir.Şuan kullanılan Svd Dragunov ların yerini alacaktır.

knt 76 hk417 ye mpt 76 hk416 tıya benzemiyor mu ? mpt55 direk hk 416 birkaç parça değişiklik yapıp neden tamamen özgün diyoruz ? önemli olan mesele kaliteli askeri yarı yolda bırakmaması olmalı nereden kopya olursa olsun ama neden tamamen özgün diyoruz ? neden tamamen özgün silah tasarlayamıyoruz ? ar10 kopyalanmış hk416 tıdan kopyalanmış mpt 76 ...
Tanrı Türkü korusun

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #573 : 14 Ağustos 2016, 20:48:24 »
Knt 76 Mpt 76 nın 16" olan namlu boyunun 20" e uzaltılarak ilave olarakta yarı otomatik mekanizmayla donatılarak üretilmiş Manga seviyesi bir keskin nişancı tüfeğidir.Şuan kullanılan Svd Dragunov ların yerini alacaktır.

knt 76 hk417 ye mpt 76 hk416 tıya benzemiyor mu ? mpt55 direk hk 416 birkaç parça değişiklik yapıp neden tamamen özgün diyoruz ? önemli olan mesele kaliteli askeri yarı yolda bırakmaması olmalı nereden kopya olursa olsun ama neden tamamen özgün diyoruz ? neden tamamen özgün silah tasarlayamıyoruz ? ar10 kopyalanmış hk416 tıdan kopyalanmış mpt 76 ...

Aynisini niye HK416 ve SigSauer icin soylemiyorsun, sonucta onlar da AR-15 turevi / kopyasi.

Ucbes degisiklikle ozgun model yapiliyor ve piyasaya suruluyor, aynisini bizimkinler de yapti. Iyi olan birseyi niye degistiresin cok?

Ayni sey Altay tanki icin de gecerli, Leopar 2A6 nin kriterlerine gore dizayn edildi ve Leopard 2A6 vari bir tank cikti ortaya. Senin askerin HK 417 kriterlerinde silah isterken sen Kalashnikov benzeri bir tufek bekleyebilirmisin, olay bu.

Çevrimdışı ÖmerHalisdemir

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #574 : 15 Ağustos 2016, 13:22:34 »
Büyük Ihtimal ile Mustafa Tanriverdi isimli hain bir FETÖ üyesi ve Fethullahin talimati ile Milli Piyade Tüfeginin tasarimlarini satmaya calisti.

FETÖ savunma sanayiiden mutlaka temizlenmesi lazim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Eski MKEK Müdürü: Şeytana uyduk, Allah affetsin
« Yanıtla #575 : 28 Eylül 2016, 14:36:57 »

AA28 Eylül 2016 - 13:52Son Güncelleme : 28 Eylül 2016 - 14:11

MP5 silahı ile üretimine henüz başlanan Milli Piyade Tüfeği MPT-76'nın çizim ve üretim planlarını satmak isterken yakalanan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi'nin 29 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı. Kendisine tuzak kurulduğunu öne süren Tanrıverdi, Mahkeme Başkanının, "Peki, parayı niye kabul ettin?" sorusuna, "Biz orada şeytana uyduk. Allah affetsin. Pişmanım" karşılığını verdi .

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Tanrıverdi ve avukatları ile şikayetçiler MKEK, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Hazine Müsteşarlığının avukatları katıldı. Tanrıverdi, savunmasına, MPT-76'nın geliştirilmesiyle ilgili bazı açıklamalar yaparak başladıktan sonra, tüfeğe ilişkin projenin 5 Mayıs 2014'te tamamlandığını bildirdi. Mustafa Tanrıverdi, 2014'te 2 bin silahın Savunma Sanayii Müsteşarlığına ve Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) teslim edildiğini, bazı müttefik ülkelere 10'ar silah verildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Proje, 2009'dan 5 Mayıs 2014'e kadar devam etti. Proje, bu tarihe kadar devlet sırrıydı. Bundan itibaren proje paket halinde Savunma Sanayii Müsteşarlığına teslim edildi. MPT-76'nın 20 bin adet üretilmesi için MKE'ye sipariş verildi. Kurum tarafından bunun tamamı üretilemeyeceğinden, özel sektöre de ihaleyle üretim ve sipariş imkanı getirildi. İhaleler açılmış, tüfeğin parçalarına ilişkin teknik resimler, ihale evraklarıyla birlikte 50-100 liraya ihaleye giren kişilerce alınmıştır. Kaldı ki proje bittikten sonra silah fuarlarda da sergilenmiştir. Silahın AR-GE aşamasında da görev yaptım, bütün patentleri ben aldım. Silaha ait bütün bilgilere ulaşabildim. ABD'ye sattığımız silahlardan maksimum yüzde 10, kendi silahlı kuvvetlerimize verdiklerimizden yüzde 20-30, Kenya'ya sattıklarımızdan ise yüzde 80 kar ediyorduk. Bu nedenle ABD firmalarına silah satışına karşı çıkıyordum. Bu yüzden ihbarcı da benim görevden alınmam için çalıştıklarını söylemiştir. Ben buna 'satayım, matayım' diye bir şey demedim. Ben daha üst yönetimlere taliptim. ABD'ye silah verilmesine de çok ucuz verildiği için karşı çıkıyordum. Adam bu yüzden bize kafayı takmış, bize tuzak kuruyor."

Mahkeme Başkanı Selfet Giray'ın, "50-100 liraya tüfeğin teknik resimlerini alabileceğini söylüyorsun. Öyleyse niye adam sana 200 bin lirayla 300 bin dolar versin?" sorusu üzerine Tanrıverdi, "Bu tamamen bana kurulan bir tuzak. Adam zaten ilk ifadesinde belirtiyor. 'Mustafa Tanrıverdi'yi fabrika müdürlüğünden alacağız' diye" ifadesini kullandı.

Giray'ın, "Tuzak kurulduğunu iddia ediyorsun ya, sen niye parayı kabul ettin?" sorusuna Tanrıverdi, "Biz orada şeytana uyduk. Allah affetsin. Pişmanım." karşılığını verdi.

"ABD önünü kesmek istemiştir"

Sanık avukatı Ali Meriç Türkmenoğlu da müvekkilinin, bu silahı başından sonuna kadar "icat eden" kişi olduğunu söyleyerek, "Bu silah çocuğu gibidir, satması mümkün değildir. İhbarcı Kutlay Kaya da ifadelerinde 'Bize zorluk çıkarıyordu' diyor. Müvekkilimin o dönemde genel müdür olması muhtemeldir. ABD, önünü kesmek istemiştir. Müvekkilim hatta Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından dinlenmiştir. 'Tanrıverdi'yi nasıl yok ederiz' diye tuzak kurulmuştur, kendisi de tuzağa düşmüştür. Bir soru önergesine verilen yanıta göre silahın 159 parçasının 92'si zaten dışarıda yapılmaktadır. Gizliliği kalmamıştır. 'Burada FETÖ'nün parmağı var mı' sorusu aklıma geliyor. Müvekkilim 6 aydır tutukludur, mağdurdur. Tahliyesini istiyoruz." diye konuştu.
Sanık avukatı Ali Türker ise dünyada geliştirilen birçok piyade tüfeği bulunduğunu belirterek, "MPT-76, devletin güvenliğiyle ilgili değil. 2014'ten bu yana tüfeğin gizliliği kalmamıştır. Popçuların, topçuların milyonlar aldığı yerde bir fabrika müdürüne 4 bin 600 lira veriliyorsa, insanların kandırılması son derece kolaydır. Sanık mühendis olarak uzun yıllar MKE'de çalışmıştır. Bu tüfeği kendisi geliştirmiştir. Genel müdürlüğe aday iki şahıstan birisi olması ve düşük karla satışa karşı çıkması nedeniyle saf dışı edilmek istenmiştir. Müvekkilimin tahliyesini istiyorum." dedi.

Sanık avukatları, "devlete ait gizli kalması gereken fenni keşif, buluş ve sınai yeniliklerden yararlanma" suçu kapsamında, tüfeğe ilişkin bilirkişi raporu alınmasını istedi. Cumhuriyet Savcısı İsmail Şafak, dosyadaki mevcut raporun yeterli olması ve "sanığın suçunu ikrar etmesi" karşısında yeni bilirkişi raporu alınması isteminin reddini ve Tanrıverdi'nin tutukluluğunun devamını talep etti. Mahkeme heyeti, mazeret bildiren ihbarcı Kutlay Kaya'nın zorla getirilmesine, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, MKEK Genel Müdürlüğü ve Hazine Müsteşarlığının davaya müdahilliklerinin kabulüne karar verdi. Yeni bilirkişi raporu alınması talebini reddeden heyet, Tanrıverdi'nin tutukluluğunun devamını kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

İddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, ihbarcı Kutlay Kaya'nın, 1 Nisan 2016'da başsavcılığa başvurarak Tanrıverdi'nin, fabrikada üretilen MP5 ile MPT-76 model silahın çizimleri, üretim planları dahil tüm dokümanlarını satmak istediğini bildirmesi üzerine soruşturmaya başlandığı belirtiliyor.  İhbar üzerine polisin buluşma yerinde takipte bulunduğu, ihbarcı ile Tanrıverdi'nin Söğütözü'nde lokantada buluştuğu anlatılan iddianamede, Tanrıverdi'nin bilgileri 200 bin lira ve 300 bin dolar karşılığında satmak isterken yakalandığı aktarılıyor. Kaya'nın ABD'deki Zenith Fire Arms isimli firmanın sahibi olduğunu, uluslararası silah ticareti yaptığını, hem Türk hem de ABD vatandaşı olduğunu ve MKEK'ye iş nedeniyle gidip gelmesi nedeniyle Tanrıverdi'yi tanıdığını beyan ettiği bildirilen iddianamede, Tanrıverdi'nin "rüşvet almak" ve "devlete ait gizli kalması gereken fenni keşif, buluş ve sınai yeniliklerden yararlanma" suçlarından 29 yıl 6 aya kadar hapsi isteniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/eski-mkek-muduru-seytana-uyduk-allah-affetsin-40234010
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı golgelerprensi

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • TEK VATAN TEK BAYRAK TEK MİLLET
« Yanıtla #576 : 30 Eylül 2016, 12:06:25 »
MPT 55

Çevrimdışı kugos

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #577 : 30 Eylül 2016, 14:21:18 »
  Bu silahtan bir aile yaratmak gerek.5.56 nato , 7.62X39 eski Varşova paktı standart mühimmatı  kullanan ,uzun namlulu, kısa namlu, keskin nişancı modeli v.s. çeşitli türevlerinin  de prototip olarak üretilmesi, hem  seçenek olarak elde bulunur, hem de büyük tecrübe ve bilgi birikimi sağlar. 

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Mpt 76...
« Yanıtla #578 : 08 Ekim 2016, 11:16:35 »
MPT 76 Geliştirme Sürecinde yaşanılanlar aktarmışlar.
Surecteki muhendislerden biri.

Çağrı Doğal Gül

Sanırım Ekim 2008'di ben Kale Havacılık ve Kalekalıp İş Geliştirme ve Ar-Ge Müdürleri ile ilk iş görüşmesini yaptığımda. Konu Milli Piyade Tüfeği (MPT - 7,62x51mm) Prototip Tasarımı ve Üretimi'ydi. Kendi firmamı ciddi finansal bozgun sonrası kapatmış, bir müşavir firmada çalışıyordum hayatımı sürdürebilmek için. Her şey olumluydu, tüm referanslarım ortaktı ve tanınıyordu. Ama benzer diğer bütün hikayelerde olduğu gibi henüz sözleşme imzalanmamıştı ve beni istihdam etmek için beklemeleri gerekiyordu. Benimse sabredecek zamanım azalıyordu.

Ocak 2009'da Yenigün firmasından günübirlik gelen teklif üzerine, kendimi Kandahar'da firmanın yedi şantiyesinden sorumlu Kalite Kontrol Müdürü olarak buldum. Lanet ettiğim yere tekrar gidiyordum. Burada yaklaşık altı ay geçirecektim. Ama şimdilik MPT'nin hikayesine dönüyor ve Kandahar maceramı bir başka yazıma bırakıyorum.

Mart ayının ortasında Şenel Canik'ten telefon geldi. O sırada şantiyedeki beton laboratuvarında küp testlerine (bilenler bilir) nezaret ediyordum. Benim nezaretim kesinlikle gereksizdi ama vakit geçiriyordum işte. MPT'nin sözleşmesinin imzalandığını ve ne zaman gelebileceğimi sordu. Ben de mevcut işlerin tam ortasında olduğumu, Haziran ayının sonunu bulabileceğini ve mümkünse bu tarihi beklemelerini söyledim. Elbette yapmaya can atıyordum ama elimdeki işi de bitirmeliydim. Mayıs ayının son haftası ile Haziran ayı boyunca eldeki projeleri sırayla bitirip teslim ettik. Savaş bölgesi olduğundan geçici kabullerle kesin kabul süreçleri alışıldığından çok daha hızlı tamamlanabiliyordu.

Haziran'ın son haftası nihayet dönebildim ve işe başlamam Temmuz ayını buldu. Durum biraz garipti, sözleşmede imzası bulunan firma Kalekalıp'tı ve MKE Silahsan'ın altyüklenicisiydi. En tepedeki işveren ise SSM'ydi. Bizim kadroların yarısı tüm işin yürütüldüğü Kale Havacılık'taydı, diüer yarısı sözleşme gereği Kalekalıp'taydı. Kalekalıp'ın imkanları müsait olmadığından tüm işler kale Havacılık bünyesindeki toplam beş kişi ile yürütülüyordu zaten bunun ikisi yöneticiydi. Dışarıdan üç danışmanımız vardı; askeri ve teknik. MKE Silahsan ile beraber yürütüyorduk işleri, kağıt üzerinde Kırıkkale'de kalabalık bir ekip vardı. Ancak orada da işleri yürüten asıl ekibin sayısı hiçbir zaman yarım düzineyi geçmedi.

Olayın çerçevesini biraz çizelim. Yaklaşık son yüzelli yıldır dünya üzerinde belirli bir sanayi oluşmuştur özellikle piyade silahları üzerine ve Alman ekolü hakimdir tartışmasız. Yıllık bütçe yaklaşık bir buçuk milyar dolardır piyade silahlarında. Şu anda dünya ordularının envanterlerinde yaklaşık 185 değişik tipte 7,62 ve 5,56 çaplarında piyade tüfeği mevcuttur. Projenin ilk aşamasında tüm bu silahlar mümkün olduğunca temin edildi, parçalandı, incelendi. Burada bir konuya açıklık getirmekte fayda var, G3 piyade tüfeğinden sonra geçilecek tüfek ile ilgili ilk konsept çalışmasında çap 5,56 olarak düşünülmüştü. İlk başlarda HK33 oldukça umut vadediyordu. Ancak imalatında çıkan sorunlar nedeniyle üretimi 80bin adede geldiğinde durduruldu ve vaz geçildi.

Piyade tüfeklerine meraklı olanlar son on yıldaki 7,62'mi, 5,56'mı tartışmasını iyi bilirler. Bu tartışma sadece bizim Silahlı Kuvvetlerde değil, hemen hemen tüm ülkelerin ordularında yapılmaktaydı. Bu açıdan Kandahar'daki NATO Hava Üssünde geçirdiğim altı ay bana bu açıdan çok faydalı oldu. 5,56'nın performans farkını anlamak için ABD ve Batı ülkelerinin silahli birliklerinin Afganistan'da El-Kaide unsurları ile sıcak çatışmaya girmesi yeterli olmuştu. Coğrafyayı gözünüzde canlandırmanız için şöyle anlatayım. Uçsuz bucaksız bozkır bir ülke. Bitki hemen hemen yok gibi. Dağlar, taşlar ve toz. El-Kaide unsurlarının elinde Rus yapısı piyade silahları var. Çatışmaya girildiğinde 5,56'nın çekirdeği de teoride 100 metre ve 400 metrede 7,62 ile aynı enerjiyi üretir görünür. Ancak pratik tecrübe ile en güzel örnek şu; Taliban unsuru basit ahşap bir engelin arkasına geçtiğinde 5,56'nın çekirdeği bu ahşabı delip geçme yeterliliğine sahip değil. Diğeri, 5,56 ile vurulan kişinin yaralandığında geriye alınması için iki başka kişiyi daha çatışmadan düşürmesi beklenir. Elbette bu NATO'nun Soğuk Savaş Döneminden kalma konseptidir. Taliban'a karşı neredeyse hiçbir işe yarama şansı yoktur. Taliban savaşçıları vurulanlarla genelde ilgilenmemektedirler. Oysa 7,62 ile açık arazide vurulan kişinin ancak rahip, haham ya da imam ile işi olabilir. Bu da tecrübe ile edinilmiş bir bilgidir. Dolayısı ile bizim Silahlı Kuvvetlerin 7,62'ye dönmesinin temel nedeni bununla izah edilebilir.

Tasarım çalışmalarına ilişkin anahatları ayrıca https://www.linkedin.com/pulse/small-light-weapon-design-çağrı-doğal-gül?trk=mp-author-card adresinde bulunan makalemden de görebilirsiniz.

Piyade Silahı Tasarımı (Small/Light Weapon Design) içiçe geçmiş disiplinlerin oluşturduğu bütündür. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği, Kinematik, İç Balistik, Geçiş Balistiği, Dış Balistik, Terminal Balistik, Termodinamik, Isı Transferi, Metalurji, Malzeme (Çelik, Aluminyum, kompozit, polyamid, vs.), Mekanik Tasarım, Yapısal Tasarım, Lineer Analiz, Non-Linear Analiz, Dinamik gibi temel olanları söyleyebiliriz. Bu disiplinlerin tasarım çalışmasının başından sonuna kadar birlikte yürütülmesi şarttır, özellikle silah tasarımında.

İşin asıl temelinde tasarım mühimmattan (payload - faydalı yük) dolayısıyla doktrinden (amaç) başlar. Elbette yıllar sonra biz bu işe el attığımızda son kullanıcı bu konuda elimizi bir hayli rahatlatmıştı. Tabi işin özünde yıllardır bu tasarımın kurdu olmuş insanların geçtiği yollardan geçip daha iyisini yapmamız gerekiyordu. Bu noktada getirebileceğim tek eleştiri şu olur; öyle bir tüfek yapacağız ki, arabaların mersedesi ayarında ama elbette birim fiyatı tofaş kadar olacak. Enseyi karartmayalım, askeri heyetin bize söylediği arazide Keleş (AK-47) kadar pratik ve kullanışlı, hassasiyet ve ergonomide Colt M4 gibi olmasıydı. Tabi başlangıçta hava indirme unsurları için dipçiği katlanabilir ya da Karabine (standart kısa 75 cm boyda olan tipi) tarzı da talep edildi. Picatiny raylarla donatılması, namlu altına shotgun, bombaatar, yanlarına lazer işaretleyici, üzerine optik nişangah, taşıma kulpu, olmazsa olmaz süngüsü, teknik taktik istekler dökümanını dolduruyordu. Neyse ki yemek yapmasını istememişlerdi bu iyi haber.

Bu saatten sonra yapabileceğiniz en iyi şey mevcut platformlardan size uygun gelen birisinin üzerinden patent konusuna dikkat ederek hareket etmektir. Biz de özünde tamamen bu şekilde hareket ettik. Pek bilinmez ancak ne kadar maddi gücünüz olursa olsun, patentin tasarımınızı koruyabileceği süre düşündüğünüzden daha kısadır. Kabza, tetik ve şarjörün olduğu kısma Alt Gövde denir genelde ve orjinal tasarım AR-10 silahına aittir. Patent 1952 tarihlidir ve çok uzun zaman ince kamuya açılmıştır (public patent). Üst gövde (mekanizma ve namluyu içerir) üzerinde de toz kapağı, kovan sektirici gibi unsurlar yer alır. Bu kısımda esas işin özü gaz piston sisteminin anahtarı yer almaktadır. Bu konuya çok çalıştık. Size sadece şu kadarına söyleyebilirim, MPT'nin üzerindeki gaz piston sistemi yerli tasarımdır ve patenti MKE'ye aittir. Silahta bazı yeniliklere has sekiz patent olduğunu, bunların benzer ya da örneği olmadığını söyleyerek hikayenin bu kısmını bitireyim.

Tam olarak 2009 yılının Temmuz ayından 2011 yılının Haziran ayının sonuna kadar MPT ve MMT (Milli Makineli Tüfek) projelerinde Kale Havacılık/Kalekalıp bünyesinde tasarım mühendisi olarak çalıştım. Yapısal Tasarım Analizleri bana aittir. Kendi başına derya deniz uzmanlık konusu olan yapısal tasarımın hikayesini ayrıca anlatmak isterim. Ancak ne yaptık MPT'de, bundan biraz bahsetmek istiyorum. MPT projesi 2008 sonundan 2012 yılına kadar Prototip Tasarım ve İmalat süreci Kale ve MKE Silahsan Mühendisleri tarafından tamamlanmış, bunun ardından iki yıllık Performans Testleri (NATO Standartlarında belirlenmiş 42 adet test) başarıyla tamamlanmış ve 200 adet tüfek Kıta testlleri için Silahlı Kuvvetlere teslim edilmiştir. MPT-76, standart 7,62x51mm piyade silahıdır. Ancak bu silahı gerçekten eşsiz kılan iki özelliğe sahiptir. Mevcut tasarım, Silahlı Kuvvetlerin isteği doğrultusunda, imalat hattından sıfır hatasız (sonradan düzeltilme ihtiyacı hissedilmeyecek şekilde) çıkacak ölçüsel toleranslar ile tasarlanmıştır. Bunu da 200 silahlık kafilenin imalatında ispat etmiştir. İkinci özellik patentli gaz piston sistemidir. Standart silahta, yine standart 41 cm uzunluğunda namlu bulunmaktadır. Aynı silahta değişiklik yapmaksızın 60 cm namlu taktığınızda, silah aynı gaz basıncı ile yarı otomatik keskin nişancı silahına dönüşmektedir. Bu yönüyle literatürde tekdir. Bunu çalışmalar sırasında keşfettik, özellikle tasarlamadık. Bu tasarıma çeşitli zamanlarda, çeşitli kişiler ya da bazı kurumlar tarafından tenkitlerde bulunulmaktadır. Silah poligona çıkıp kullanıcılar tarafından denendiğinde, tüm bu tenkitlere kendi başına yanıt vermiştir.

MMT konusunda ise kısa bir bilgi vereceğim. Suudi Arabistan'a gelmeden iki ay önce (Nisan-Mayıs 2015), MKE Silahsan AR-GE Müdürlüğünün talebi üzerine MMT silahının Yapısal Tasarım Analizleri için de kurumda görevli iki değerli meslekdaşımla birlikte çalıştık ve Kavramsal Tasarım Dokümanını tamamladık. Bu çalışmanın da yol kat ederek planlanan zamanda tamamlanacağına inanıyorum.

Tüm bu çalışmalar sırasında çok sıkıntılar yaşadık. Yurtdışından bizi engellemeye yönelik sağlam baskı yedik. Malesef içerideki unsurlardan da ayağımıza dolanan çok oldu. Bunlar neredeyse kendi başına kitap olabilecek durumda. Çok değerli insanların yardımını gördük, beklenmedik makam ve kurumlarınsa çalışmayı baltalamak için ellerinden geleni yaptıklarına bizzat şahit oldum. Ancak İbrahim Bodur'u burada rahmetle anmak isterim, sebebi şudur; Kale MPT ve MMT projelerinde işin mali boyutunu asla önemsemedi. Her iki projede de ticari olarak kar etmedi. İbrahim Bodur'un doğrudan bize talimatıydı, gerekirse tüm projenin parasını kendi cebinden karşılamak kaydı ile sadece sonuç istedi. Hayatteyken bunu görebildiğine seviniyorum.

Bugünlük son sözüm; her zaman yüzde yüz yerli savunma projelerinde çalışmak nasip oldu bana. Gerek ROKETSAN gerek ASELSAN gerekse de KALE ve MKE bünyesinde hep bu projelerde çalıştım. Hep başarılı olduk ekip olarak, çünkü başarısızlığı bir ihtimal olarak dikkate almadık. Sadece ileriye baktık. 

Çağrı Doğal Gül

https://www.linkedin.com/pulse/small-light-weapon-design-%C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1-do%C4%9Fal-g%C3%BCl?trk=mp-author-card

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #579 : 08 Ekim 2016, 11:37:27 »
Hani derler ya bazı bilgisizler, bizde mühendis yok vs diye! Elalem neler geliştiriyor vs...

Halt etmiş onlar! Bizde mühendis var. Beyin var. Ama o beyinleri değerlendirecek imkanlar kısıtlı! Mühendis yok diyen beyinsizlere diyorum ki, siz ne isterseniz mühendisler yapabilir. Yeter ki elinizi cebinize atın. Maliyeti karşılayın bakın neler yapıyorlar.

Bu arkadaş ne güzel anlatmış. Tebrik ediyorum meslektaşımı. Her türlü engellemeye rağmen diyor... İçeride engellemeye çalışanlar kimlerdi acaba! Muhtemelen fetö ile bağlantılıdırlar!