Gönderen Konu: Milli Piyade Tüfeği Projesi  (Okunma sayısı 415514 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: Milli Piyade Tüfeği Projesi
« Yanıtla #490 : 29 Ocak 2015, 22:26:13 »
Piyade tüfeğinin üreticisi belli oldu

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında 7 Ocak 2015 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesinin Milli Piyade Tüfeği MPT-76 ile ilgili kararı “ seri üretime geçilmesi” idi. Sorulara yanıt veren Başbakan Davutoğlu ilk etapta 35 bin tüfeğin üretileceğini kaydetmişti. Kamuoyunun bilmediği ise tüfeğin üreticisi idi. Bu konudaki belirsizlik de geçtiğimiz günlerde aşıldı. MPT-76’nın geliştirilmesi aşamasında ana yüklenici görevini üstlenen Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) 20 bin adet, projede alt yüklenici görevini üstlenen KaleKalıp 15 bin adet üretecek. İki üretici birbiriyle tüfek parçası alışverişi yapabilecek.

http://www.c4defence.com/tr/haber/piyade-tufeginin-ureticisi-belli-oldu

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #491 : 30 Ocak 2015, 21:45:25 »
Doğru anlamışım demekki. Böylesi en sağlıklısı oldu gerçekten.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #492 : 14 Nisan 2015, 21:31:44 »

Military arms ın sahibi Türkiye ye gelmiş,mke yi ziyaret etmiş. Mpt 76 için 7.62 mm için geri tepmesini normal bulmuş.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2015, 21:39:09 Gönderen: enes8101 »
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #493 : 26 Mayıs 2015, 12:41:00 »
MPT  üretimine teşvik
Kategori: GÜNCEL, KIRIKKALE, MANŞET T: 26.05.2015, 11:36 | G: 26.05.2015, 11:36  0 0 Okunma

MKEK, 10,5 milyon liralık yatırımla silah üretim kapasitesini milli piyade tüfeğinin seri üretimini de kapsayacak şekilde genişletecek.

Vergi indirimi uygulanacak

MKEK Silah Fabrikası Müdürlüğü, Kırıkkale’de hayata geçirilecek yatırımla makina imalat üretim kapasitesini ve çeşitliliğini artıracak. Kurum yapılacak yatırımla yılda 20 bin 196 milli piyade tüfeği, 136 bin 12 muhtelif tüfek, 50 bin 85 muhtelif tabanca, 19 bin 474 40 milimetre bombaatar üretim kapasitesine ulaşacak. Söz konusu proje için 10 milyon 546 bin 663 liralık sabit yatırım yapılması planlanıyor. Yatırım için yaklaşık 4 milyon dolarlık makina ve teçhizat ithalatı yapılacak. MKEK’nin milli piyade tüfeği üretimini de kapsayan projesi, Ekonomi Bakanlığı tarafından yatırım teşviki kapsamına alındı. Yapılan değerlendirme sonunda söz konusu projenin KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, yüzde 60 vergi indirim oranı, yüzde 25 yatırım katkı oranı gibi teşviklerden yararlanması kararlaştırıldı.

Türk mühendis ve işçilerin imzasını taşıyor

Savunma Sanayii Müsteşarlığınca yürütülen Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında, yurt içinde geliştirilen Milli Piyade Tüfeği’nin 200 adetlik ilk kafilesi, 9 Mayıs 2014’te Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Silahın teknik özellikleri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından tanımlanan harekat konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlendi, 2009’da başlanan tasarım ve geliştirme faaliyetlerinin ardından NATO tarafından kabul gören uluslararası askeri standart ve prosedürlere uygun olarak gerçekleştirilen test ve doğrulama süreci başarıyla tamamlandı. Tamamen Türk mühendis ve işçileri tarafından tasarlanıp üretilen tüfeğin tüm fikri ve sınai mülkiyet hakları Savunma Sanayii Müsteşarlığına ait bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin, bu yıl için 35 bin piyade tüfeği talebinin olduğunu, bunun 20 binini MKEK’ye, 15 binini ise Kale Kalıp’a ürettirme kararı aldıklarını bildirmişti.

Kaynak: http://www.haber71.net/mpt-uretimine-tesvik/

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #494 : 27 Mayıs 2015, 02:07:01 »
Kalekalip da oyle ahim sahim bir firma degil, taa idef 2009'da gosterdikleri hafif makineli tufegi 2015de hala bitirememisler, ki tufek Rus PKM'nin kopyasi (reverse engineering)

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #495 : 07 Ekim 2015, 22:56:46 »
Milli Piyade Tüfeği MPT-76 için üretim görüşmeleri son aşamada

ANKARA - Tasarımı Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve Kale Kalıp tarafından yapılan Milli Piyade Tüfeği MPT-76'nın seri üretim sözleşmesi son aşamaya geldi. Tüfeğin ilk etapta 35 bin adet üretilmesi planlanıyor. Kademeli olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin temel saldırı tüfeği olacak MPT-76'nın ana üretim yeri konusunda karar aşamasına gelindi. Dünya Gazetesi'nin edindiği bilgilere göre üretime ilişkin sektörde görüş ayrılığının kısa sürede giderilmesi bekleniyor. MPT-76, üretilip envantere alınınca modern dönemde TSK'nın milli olarak tasarlanıp üretilmiş ilk milli saldırı tüfeği olacak.

MPT-76'nın seri üretiminin yapılmasına ilişkin karar ocak ayında yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde alındı. Bunun ardından üretimin yaptırılması konusunda görüşmeler sürdürüldü. Geliştirme projesinin ana yüklenicisi olan MKEK ile Kalekalıp'ta üretim yaptırılması konusu gündeme alındı. Ancak tüfeğin taşıyacağı marka ve satış konusunda görüş ayrılığı oluştu. O arada MKEK ve Kırıkkale Valiliği öncülüğünde bir Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına ilişkin süreç de tamamlandı. Kırıkkale'nin MKEK'in oluşturduğu iklim içinde bir silah üretim merkezi olması ve yan sanayiinin kümelenmesi konusunda adımlar hızlandı. MPT-76'nın MKEK dışında pazarlanması ya da marka taşımasına ilişkin olasılık üzerine de karar süreci uzadı. Dünya Gazetesi'ne bilgi veren MKEK yetkilileri, üretim altyapısının her yönüyle kendilerinde bulunduğunu, çok az miktarda ek yatırımla tüfeğin seri üretim hattının oluşturulabileceğini belirttiler. Yan sanayi kullanımının bu tür üretimlerin doğası içinde bulunduğunu ve bu konuda bir görüş ayrılığı olmadığını belirten MKEK yetkilileri, buna karşılık silahın uzun vadeli düşünüldüğünde sürekliliğinin sağlanması bakımından kamu kontrolünde kalmasının gerekliliğine de inandıklarını vurguladılar.

Öte yandan, MKEK'te örgütlü Türk Metal Başkanı ve Türkİş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, MKEK'in çok uzun yıllardır silah ve mühimmat üretimi gerçekleştirdiğini hatırlatarak, diğer kurumlarla kıyaslanamayacak boyutta deneyim ve altyapıya sahip olduğunu belirtti. Kavlak, "Silahın montajı, Ar-Ge geliştirme süreci, marka, kalite kontrol süreçleri MKEK'te kalmalı" dedi.

Kalekalıp: Mekanizma grubu milli olarak yapıldı

Tüfeğin geliştirme ihalesi alt yüklenicisi olan Kalekalıp'tan Dünya Gazetesi'ne verilen bilgiye göre, mekanizma grubu tasarımı, balistik hesapları, üretimde çok önemli bir fonksiyona sahip, takım aparat mastar tasarımlarının "yabancı şirket desteği olmadan yapılamayacağı" iddialarına karşılık, Kalekalıp tarafından geliştirildiği ve üretildiği kaydedildi. Kalekalıp'ın projeye dahil olmasının tarafların incelemesi sonucunda oluştuğu belirtilirken, geliştirme sürecindeki A serisi 50 tüfeğin de namlu hariç, MKEK yerine kendileri tarafından yapıldığını belirttiler. Kalekalıp'ın, MPT-76 seri üretim projesi kapsamında 15 bin adet tüfek üreteceği belirtildi.

MPT-76'nın kilometre taşları

SSM'nin 2009'ta başlattığı "Modern Piyade Tüfeği" geliştirme projesinde, milli imkanlarla tasarlanan ve tüm haklarının Türkiye'ye ait olduğu bir saldırı tüfeği üretimi amaçlandı. Ana yüklenicisi MKEK, alt yüklenicisi de Kalekalıp olan projede, üç ayrı prototip üretilmesinin ardından karar verilen model geliştirildi ve ilk test atışlarının ardından 2010 yılında iyileştirme sürecine girdi. Geliştirme ve iyileştirme süreçleri ile testleri sürecinde iki ayrı paket üretildi. Tüfek, 2014 yılı içinde kabul testlerini tamamladı.

http://www.makinetv.net/Detay-64-milli-piyade-tufegi-mpt76-icin-uretim-gorusmeleri-son-asamada.aspx

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #497 : 07 Ekim 2015, 23:24:42 »
Haydi hayırlı olsun. İnşallah sorunsuz kullanırız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #498 : 07 Ekim 2015, 23:26:13 »
İyice şirazesi kaydı medyanın, İran'ı geçtik palavrada...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #499 : 07 Ekim 2015, 23:31:26 »
İyice şirazesi kaydı medyanın, İran'ı geçtik palavrada...

Seçim var seçiiim  ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com