Gönderen Konu: Milli Piyade Tüfeği Projesi  (Okunma sayısı 417104 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
Milli Piyade Tüfeği Projesi
« Yanıtla #270 : 20 Mart 2011, 20:23:37 »
Tüfek Milli Tasarim olsa bile, mekanizmasi Milli Tasarim olsa´da "Design Copyright" diye birsey var! Tüfek apacik AR-15 Modeline benziyor.
yani Türkiye veya MKE lisans parasi vermese........ Fuarlarda Amerika´li johnny gelip "hey arkadas tüfegi lütfen sergiden uzaklastirin, cünkü bu tüfegin Modeli bizim AR-15 Modellerine benizyor ve Design Copyright kanuna aykırı" derse.....
ayni Pakistanlilarin AK-47 Modellerini sergiden çıkardıkları gibi, (IDEF 2009 Ruslar sikayet´de bulunmusdu) bizde mi sergiden çıkarcaz?

HK, Knight Armament, vs vs bir dolu firma, kendi tufeklerinin AR-15 alt butunleri ile uyumlu oldugunu bagira bagira soyluyor.. Ben fuarlardan cikarildiklarini gormedim..

Yani, bu terimleri cok cigniyoruz agzimizda.. Su forumda "lisans", "tenoloji transferi", "FMS" falan yazsam hepsinden bin tane cikar.. Ama bu terimlerin ne demek oldugunu biliyor muyuz?.. Yoksa "Amerikali bir dugmeye basacak, savas bitecek" gibi gereginden cok daha fazla abartarak mi algiliyoruz?..
bıkkınlık getiriyor artık lisasns veyahut benzerlik konusu.sayın HDS yukarıda çok iyi açıklamış.şöyle düşünürsek, mantiken bir tasarım yapılırken, önce hazır,kendini kanıtlamış piyasada olan ürüne bakılır.o ürün üzerinden farklı tasarımlar yapılır.sonuçta birbirlerine ya çok benzerler yada az benzerler.ama sonuçta şekil olarak aynıdırlar.ha birebir kopya oldumu iş değişir.bizim tüfek birebir kopya değilki.korkmayın hiç bir şey olmaz.

Çevrimdışı Yatağan

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #271 : 21 Mart 2011, 00:58:07 »
Hadi hayırlı olsun!!  :)  
MKE´nin hakkını yememek lazım, ama belli ki bu sınav MKE icin çok önemli.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #272 : 21 Mart 2011, 10:04:07 »
Hadi hayırlı olsun!!  :) 
MKE´nin hakkını yememek lazım, ama belli ki bu sınav MKE icin çok önemli.

Gerçi bunu Sarsılmaz'dan isteselerdi, geçen süre içinde lazer silahı yapardı ama olsun, yine de tatmin edici ve güzel görünüşlü bir tüfek çıktı ortaya. Şimdi tüfeğin sağlamlığı, kullanışlılığı, özellikleri gibi faktörler önemli.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #273 : 21 Mart 2011, 11:28:08 »
Gerçi bunu Sarsılmaz'dan isteselerdi, geçen süre içinde lazer silahı yapardı .

Pek sanmıyorum...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #274 : 21 Mart 2011, 17:49:24 »
Keske sarsilmazda kendisi yapsa bir prototyp ciksa söyle ortaya ne olurki
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #275 : 21 Mart 2011, 19:44:27 »

Geçtiğimiz aylarda Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, tamamen yerli üretim, milli piyade tüfeği ürettiklerini, ancak savunma bakanlığına başvurmalarına rağmen, seri üretim izni için kendilerine cevap verilmediğini açıklamıştı.

Hani Sarsılmaz'dan almıyorsan alma kardeşim ama izin verde üretsin ve en azından dış ülkelere satsın.

Çevrimdışı DENO

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #276 : 21 Mart 2011, 19:47:46 »

Açıkça fikrimi söyleyim şu zamana kadar otomatik yivli piyade tüfeği kapsamında bir tek M16A4 ve M4A1'i lisans altında üretmişlerdir ha tamam bir sürü başarılı pompalı,av tüfeği ve tabancaları vardır ama askeri sanayide pek bir atılımları yoktur, tamam MKE'de lisans altı üretim yapıyor ama el bombasından tutun 155 mm obüs topuna kadar bütün askeri yakın ve uzak mesafe silahlarını üretebiliyor...

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #277 : 21 Mart 2011, 19:50:28 »

Açıkça fikrimi söyleyim şu zamana kadar otomatik yivli piyade tüfeği kapsamında bir tek M16A4 ve M4A1'i lisans altında üretmişlerdir ha tamam bir sürü başarılı pompalı,av tüfeği ve tabancaları vardır ama askeri sanayide pek bir atılımları yoktur, tamam MKE'de lisans altı üretim yapıyor ama el bombasından tutun 155 mm obüs topuna kadar bütün askeri yakın ve uzak mesafe silahlarını üretebiliyor...

Bence bu Sarsılmaz'a önemli bir avantaj sağlar, yani tabiri caizse Sarsılmaz, sadece 'Delikli demirde' uzmanlaşmış kadroya sahip ve ona odaklanabilir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #278 : 21 Mart 2011, 20:50:58 »

Bence bu Sarsılmaz'a önemli bir avantaj sağlar, yani tabiri caizse Sarsılmaz, sadece 'Delikli demirde' uzmanlaşmış kadroya sahip ve ona odaklanabilir.

Seninle bir savunma sanayi fuarına gidip yakından inceleyelim bütün firmaların ürünlerini. Ondan sonra değerlendirirsin.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #279 : 22 Mart 2011, 10:45:44 »

Seninle bir savunma sanayi fuarına gidip yakından inceleyelim bütün firmaların ürünlerini. Ondan sonra değerlendirirsin.

Allah Allah ne dedim ben şimdi? Tamam üretmesin Sarsılmaz, ne hali varsa görsün.