Gönderen Konu: Milli Piyade Tüfeği Projesi  (Okunma sayısı 415527 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
Milli Piyade Tüfeği Projesi
« Yanıtla #200 : 04 Mart 2011, 18:53:13 »
Alıntı
bir silah bekliyordum yani 400 metre menzile  30 yıl öncesinin  silahları bile  ulaşıyor

Etkili menzil öncelikle merminin tipine, daha sonra da ikincil olarak namlunun kalitesine bağlıdır. (http://gunwiki.net/Gunwiki/FactorsOfEffectiveRange)

Misal, 5.56mm NATO mermi kullanan M-4 türevlerinin azami etkili menzili 360m civarında: http://world.guns.ru/assault/usa/m4-m4a1-e.html Ne olacak şimdi? ABD tüfek yapmayı bilmiyor, bu tüfeği kullanan Türkiye de dahil hiç bir ordu işi bilmiyor mu diyeceğiz?

« Son Düzenleme: 04 Mart 2011, 19:03:42 Gönderen: orko_8 »

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #201 : 04 Mart 2011, 19:32:04 »
Alıntı
Onu geçtim 20 mermi alıyor şarjör, alsana bir handikap daha
TSK yeni tüfeğin 7.62mm olmasını istemişti. 30 mermilik 7.62x51 standart NATO şarjörü olmaması bir yana, tüfeğin ağırlığı iyice artmaz mı? (karş. HK417, Massoud)

Alıntı
Ha G-3, ha bu, ne fark var
Mekanizma, isabet, namlu ömrü, modülerlik (Picatinny kızağı), üretim kalitesi belki?

Alıntı
Gitsinler FN-SCAR'ı birebir alsınlar razıyım
SCAR piyade tüfeği değildir. Özel kuvvetler için geliştirilmiş bir tüfektir.

SCAR'ı assault rifle diye biliyorum şu an için özel kuvvetler kullanıyor olsa bile neden daha önce FN Scar ile aynı sikletteki HK-416'yı denedik? Onun manga tipini yapabildilerse SCAR'ın da yapabilirler.

Şarjör konusunda Amerikalılar NATO standartı dışında 30'luk şarjör kullanıyorlar, bence 25'lik şarjör kullanabiliriz. Çok ağır olacaksa 4.3 kg şarjörle ağırlık mı bilmiyorum ama G-3'ün sabir ağırlık 4 yaklaşık 4 kg şarjörle 250 g artıyor 5 tane mermi koyarsalar herhalde askerin eli kırılmaz. Yok olmaz derlerse Tüfeğin toplam kütlesini değiştirselermiş.

Namluyu değiştireceklerse, Picatinny raili değiştireceklerse, mekanizmayı da M-16 dan alcaklarsa neden bu işi bu kadar uzattılar?3 takım çalışmış, çok uğraşmışlar. Aynısını Mehmetçik-1 için de dediler.

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #202 : 04 Mart 2011, 19:41:19 »
Günümüz şartlarını hemen hemen sağlayan bir silah var ortada sanırım..Küçücük bir resme bakıp yargılamak haksızlık olur ama nacizane bu işlerden anlayan insanlar olarak bizimde bir beklentimiz var ve açıkcası görüntü olarak bu resimdeki silah bizim beklentimizi daha doğrusu benim beklentimi karşılamıyor, Nispeten..

Çeşitli handikaplar var. Misal 400m etkili menzil ve 20 mermilik şarjör..Orko_8 açıklamış nedenlerini ama gönül isterki daha da gelişmiş bir silah olsaydı. Neden diyeceksiniz. Zaten şu anki silahlarımız bu özellikte. Siz yeni bir silah yapıyorsanız kullandığınız silahın biraz daha üstününü yapmalısınız..

Neyse uzar bu konu ama ben açıkcası görüntüyü çok beğenmedim. Ama şu var bildiğim bu silahın 3 farklı modeli olacak. Bu içlerinden biriyse diğer 2 sinide görmemiz lazım ki ona göre konuşalım..

Ben yinede iyimser şeyler düşünüyorum..Bir görelim malzemeyide ondan sonra istediğimiz yere gömeriz...

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #203 : 04 Mart 2011, 19:41:35 »
Böyle bir haber başka ülkede çıksaydı alıyıp puluyup koca koca haberler yaparlardı. Halkı kimse umursamıyor. şurda adam akılı bir tanıtım olsaydı yada yetkili bir ağızdan açıkla olsaydı akıldaki sorular giderilirdi. TSK kendi halkına "reklamını" yapamıyor... Bazıları TSK nın reklama ihtiyacı yok diyebilir Terörle müacele eden bir ülkede halkının öz güvenini artırmak TSK'nın işidir.
 Neyse boşverin minacık resme bakarak yorum yapmaya devam edelim....

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #204 : 04 Mart 2011, 19:57:36 »
Benim için menzilinin hiç öenmi yok çünkü çatışma 150 m'yi geçmez bile. 400 m keskin nişancıların ve mitralyözlerin işi.

Çevrimdışı ist_eternal

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #205 : 04 Mart 2011, 20:01:50 »
Burada biri bana piyade tüfeğinin dünyadaki genel tanımını yapabilirmi? Neyin nesidir bu piyade tüfeği

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #206 : 04 Mart 2011, 20:42:02 »
Şimdi tabikide gelecek gösterecek herşeyi umarız daha iyisi olur.Bu ilkti daha iyileri olacaktır.Sabretmemiz lazım başka devletlerle kıyas yaparsak biraz zor onlarınkiler elbette bizden kat be kat  iyiler.Bu konuda hemfikiriz.Elbette gelişecektir böyle kalmıyacaktır.Ama hani özellikleri pekte begenmedim.Ama en azından yaptık oda var :D.Geliştirilecektir.Ama tahmin ettigim hiç beynimdeki gibi şekilde gelmedi.Aslında ben tasarımı begendim ama özellikler biraz pek iç açıcı degil bence yani tüfek tasarımını begendim üzeride donatılınca güzel olacaktır.Görücez gelecektir güzel haberler .Elbette g-3 özelliklerine benzesede bir çok şey degişiktir.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2011, 22:29:48 Gönderen: Falcon »

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #207 : 05 Mart 2011, 01:58:09 »
Zaten 20 lik sarjör ,etkili menzil ve agirlik asagi yukari önceden biliniyordu neden sasiranlar var ? Açikçasi ben sadece tasarim konusunda umut besliyordum ayrica bir ak-47 gibi her sartta çalisabilme yetenegi bekliyordum ama anlasilan Rus silahindan degil tututkluk yapan amerikan silahindan yararlanilmis...
« Son Düzenleme: 05 Mart 2011, 19:59:09 Gönderen: sephiroturk »

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #208 : 05 Mart 2011, 11:35:09 »
hk-47? Ak-47 demek istediniz galiba. AK-47'nin mekanizmaya benzer mekanizma bizim G3 lerde de var aslında ikisi STG-44 bazlı ama bizmki tutukluk yapıyor.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #209 : 05 Mart 2011, 12:23:02 »
Özelliklerinde hiç bir farklı özellik yok, ha G-3 ha bu, hatta bu biraz daha ağır. dizaynı ise berbat, sanki 2. dünya savaşı sonlarında icat edilmiş gibi. Tasarımında hiç bir albenisi yok. Gerçekten büyük hayal kırıklığına uğradım ama ne yaparsın MKE işte, baştan beri boşuna sövmüyormuşuz MKE'ye. Gidin abi sarsılmaza.

Benim fikirlerime katılmayan arkadaş varsa peşin peşin söyleyeyim: Ben bu işlerden anlamıyorum, en azından sonuç buysa hiç bir şey bilmiyorum demektir.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk