Gönderen Konu: Milli Piyade Tüfeği Projesi  (Okunma sayısı 415681 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Milli Piyade Tüfeği Projesi
« Yanıtla #190 : 04 Mart 2011, 16:00:52 »
Yeni tüfeğimiz hayırlı olsun (!)...  ::)

Genelkurmay Başkanı ‘Milli Tüfek’le atış yapıp onayını verdi

Özgür EKŞİ / ANKARA 4 Mart 2011

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) ve alt yüklenici Kale Kalıp tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, 4 yıldır merakla beklenen Milli Piyade Tüfeği’nin (MPT) tasarımı karara bağlandı.

Birbiriyle yarışan 3 ayrı ekipte 40 uzmanın 2 yıllık çalışması sonucunda, TSK’nin istediği özellikleri taşıyan, yurtdışında pazar bulabilecek modern bir tüfek ortaya çıktı. Bundan sonra kalifikasyon testlerinin ve üretim hattının yapılmasına geçilecek. Dünyadaki benzerlerine göre çok daha ağır şartlarda yapılan testlerin 2012 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.
Son rötuş Koşaner’den
Atışlı testler sonucunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in talepleri doğrultusunda tüfeğin tasarımında detay değişikliklere gidildi. Koşaner, prototiplerin atış testlerini izledikten sonra, kendisi de atış yaptı. Piyade tüfeklerinde dünyada birbirine alternatif olarak geliştirilmiş 3 temel mekanizma tipi var. Bunlardan biri dünyanın tanıdığı M-16 mekanizması. Modern Piyade Tüfeği’nde de M-16 mekanizmasından türetilerek özgünleştirilen bir sistem kullanılıyor. Tüfeğin emniyet sistemi ise Türk tasarımcılar tarafından geliştirildi ve patentle koruma altına alındı.

Milli Tüfek’in özellikleri

Tüfeğin ağırlığı: 4.3 kilogram
Mermi çapı: 7.62
Boyu: 88 cm
Dipcik uzatılınca: 105 cm
Şarjör: 20 adet mermi alıyor
Mermi çıkış hızı: Saniyede 810 metre
Etkili menzil: 400 metre

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17179081.asp?gid=373

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #191 : 04 Mart 2011, 16:06:18 »
G-3
Çapi ....................: 7.62 mm.
Tesirli Menzil ......: 400 m.
Agirligi ................: 4250 gr.
Sarjör Kapasitesi : 20
Uzunluğu ............:102,5 santimetre

MPT

Tüfeğin ağırlığı: 4.3 kilogram
Mermi çapı: 7.62
Boyu: 88 cm
Dipcik uzatılınca: 105 cm
Şarjör: 20 adet mermi alıyor
Mermi çıkış hızı: Saniyede 810 metre
Etkili menzil: 400 metre

Aradaki 7 farkı söyleyin.. Ben söyleyeyim YOK... >:(

Bu mu lan yaptığınız tüfek.? Resmen G-3...

Ben hiç beğenmedim..

Sizin yapacağınız tüfeğe................ >:(

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #192 : 04 Mart 2011, 16:12:08 »
bekleyelim  görelim 
g3 ün  namlu ömrü  isabet oranı çok iyidir  sağlam silahtır  tek problemi  sık sık tutukluk yapmasıdır  bununda en büyük nedeni mekanizmasıdır   yani  g3 kalitesinde bir  tüfek yaptılarsa razıyım ama g3 özelliklerinde olupta g3 ten geri kalıyorsa  mke ye boşyere para verip silahı seri üretime geçirmeyelim derim  ama görüntüsü hoşuma gitti. 
hayırlı olsun.

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #193 : 04 Mart 2011, 16:14:42 »
Çok beğenmemekle birlikte Arkadaşında dediği gibi Resmen g-3 olduğunu söyleye bilirim..

Ama güzel birşeydir inşallah. Tam bir görelim...

Yıl 1970 G-3   şarjör kapasitesi 20 mermi.. yıl 2011 MPT şarjör kapasitesi 20 mermi...

Arkadaş aşın artık şunları...en az 25 mermili şarjör lazım...

Bunu yapanlar hiç mi girip okumuyor bu yazdıklarımızı....

Bu arada siteye giremiyorum uzun zamandır...girişte hata veriyor..5 sn bekleyin diyor ama hiç giremiyorum...?

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #194 : 04 Mart 2011, 16:14:57 »
şu resime bak ya  >:( sanki  kıtalar arası  füze  geliştirmişlerde  gizli  tutuyorlar ,  ulan ver adam gibi bir resmini  anlat  bütün özelliklerinide burada heyecandan kalbimiz durmasın.

Çevrimdışı kuduzcan

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #195 : 04 Mart 2011, 16:40:39 »
şu resime bak ya  >:( sanki  kıtalar arası  füze  geliştirmişlerde  gizli  tutuyorlar ,  ulan ver adam gibi bir resmini  anlat  bütün özelliklerinide burada heyecandan kalbimiz durmasın.
bu resimi yetkilliler vermemişlerdir diye umut ediyorum. belki 4 prototipden birini kafalarına göre eklemişlerdir çünkü bana bilgiler eksik gibi geldi ?eyerki silah buysa üzücü,açıkçası modernden anladığımız buysa ? bişey yazmaya gerek yok .
 ben g3'de fazla g36'iya benzettim  tıp olarak .
« Son Düzenleme: 04 Mart 2011, 16:49:11 Gönderen: kuduzcan »

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #196 : 04 Mart 2011, 18:20:48 »
Çöpe atsınlar M-16 mekanızmasıtmış. HK-416 ile bıraksaydın be adam. Bir şeyden öyküncek idiysen HK-416 yı kakalasaydın. Adam 50 yıl önce teknoloji ile yapmış şimdi sen onu geliştirmeye çalışıyorsun. G-3 'ten farkı olmamak bile çok daha ağır geleceğini düşünüyorum. Daha kısa olmasına rağmen ağırlık sabit ve gülle gibi bir şey yapar tüfeği. Onu geçtim 20 mermi alıyor şarjör, alsana bir handikap daha. Gitsinler FN-SCAR'ı birebir alsınlar razıyım. Ha G-3, ha bu, ne fark var?

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
« Yanıtla #197 : 04 Mart 2011, 18:39:45 »
Alıntı
Onu geçtim 20 mermi alıyor şarjör, alsana bir handikap daha
TSK yeni tüfeğin 7.62mm olmasını istemişti. 30 mermilik 7.62x51 standart NATO şarjörü olmaması bir yana, tüfeğin ağırlığı iyice artmaz mı? (karş. HK417, Massoud)

Alıntı
Ha G-3, ha bu, ne fark var
Mekanizma, isabet, namlu ömrü, modülerlik (Picatinny kızağı), üretim kalitesi belki?

Alıntı
Gitsinler FN-SCAR'ı birebir alsınlar razıyım
SCAR piyade tüfeği değildir. Özel kuvvetler için geliştirilmiş bir tüfektir.

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #198 : 04 Mart 2011, 18:43:39 »
Ben tahtadan daha güzel silah yaparım.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #199 : 04 Mart 2011, 18:45:03 »
Çöpe atsınlar M-16 mekanızmasıtmış. HK-416 ile bıraksaydın be adam. Bir şeyden öyküncek idiysen HK-416 yı kakalasaydın. Adam 50 yıl önce teknoloji ile yapmış şimdi sen onu geliştirmeye çalışıyorsun. G-3 'ten farkı olmamak bile çok daha ağır geleceğini düşünüyorum. Daha kısa olmasına rağmen ağırlık sabit ve gülle gibi bir şey yapar tüfeği. Onu geçtim 20 mermi alıyor şarjör, alsana bir handikap daha. Gitsinler FN-SCAR'ı birebir alsınlar razıyım. Ha G-3, ha bu, ne fark var?
biraz  önyargılı  davranıyoruz  sanki ,  haksızda değiliz  ama  silahı  biraz daha tanıyalım  herşey  belli olur  , seninde dediğin gibi  silah biraz ağır gibi  buna ilaveten ben daha uzun menzilli  bir silah bekliyordum yani 400 metre menzile  30 yıl öncesinin  silahları bile  ulaşıyor
geri tepme etkisini bilmiyoruz   namlu ömrünü bilmiyoruz  kullanılan  mağzemenin  kalitesini (ısıya neme  ve  darbeye dayanımını) bilmiyoruz  en  önemlisi maliyetini bilmiyoruz ,  zaman daha doğrusu  mke nin  keyfine  bıraksak daha iyi  olacak.