Gönderen Konu: Milli Piyade Tüfeği Projesi  (Okunma sayısı 415565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Milli piyade tüfeğimiz kullanıma hazır
« Yanıtla #30 : 12 Temmuz 2010, 00:12:46 »
Benim duyumlarım da silahın tasarımı MKE tarafından değil, tamamı Türk olan mühendislerden oluşan bir ekip ile yapılıyor. Ben bu ekibin çalışmasından çok umutluyum. Dünyadaki tüm modern piyade tüfeklerinin gelişmiş özelliklerine sahip bir makine olursa hiç şaşırmam. Artık ar-ge ve tasarım konusunda iyi bir seviyedeyiz.
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2010, 01:16:59 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #31 : 12 Temmuz 2010, 13:58:23 »
Biraz beni kafam karıştı bir yerde gaz pistol sistem HK dan diyor bir haber %100 yerli diyor en iyisi 2011'i beklemek.

Çevrimdışı FoXhounD

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #32 : 13 Temmuz 2010, 01:01:19 »
Şu projede yada herhangi bir projede MKE adı geçmesse çok mutlu olucam inşallah güzel bir ürün çıkacak.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
'Yerli silah' kavgası
« Yanıtla #33 : 17 Temmuz 2010, 14:48:20 »
'Yerli silah' kavgası

MKE'nin geçtiğimiz günlerde lanse ettiği "Mehmetçik-1" isimli yerli piyade tüfeği için Sarsılmaz Silah Sanayii'nden "O silah yerli değil, yabancı üretim" iddiası geldi
17 Temmuz 2010 Cumartesi, 12:48:16

Geçtiğimiz günlerde lanse edilen ve Makine Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından geliştirdiği belirtilen "Mehmetçik-1" isimli "tamamen yerli" yeni piyade tüfeği büyük ses getirmişti. "Mehmetçik-1"in dünyada kullanılan piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerini üzerinde toplayan bir özelliğe sahip olduğu ve 3 adet prototipinin üretildiği açıklanmıştı.

ŞOK İDDİA!
Fakat "Mehmetçik-1" ile ilgili olarak bugün şok bir iddia ortaya atıldı. İddianın sahibi ise Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş.
Aliş, Makine Kimya Endüstrisi (MKE) nin özgün tasarım olarak duyurduğu “Mehmetçik 1” piyade tüfeğinin özgün bir tasarım olmadığını belirterek, “Projenin başlangıcından beri  Mehmetçik-1 adı altında üretileceği ve tamamen yerli olduğu söylenen piyade tüfeğinin yabancı üretim bir tüfeğin üzerine Mehmetçik-1 yazılmasından öte bir şey olmadığı anlaşılmıştır” dedi.

"İLK YERLİ PİYADE TÜFEĞİNİ BİZ ÜRETTİK"
Aliş, “Tekel zihniyetiyle getirilen kısıtlamalar ve engellemelere rağmen Sarsılmaz Silah Sanayi, ülkemizin mevcut potansiyelinden yararlanarak  ilk ve tek özgün Piyade Tüfeği Ar-Ge ve tasarımını gerçekleştirmiş, seri üretim yapabilmek için gereken prototip üretim safhasına gelmiştir” diye konuştu.

Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif  Aral Aliş’in özgün tasarım piyade tüfeği hakkında yaptığı açıklama şöyle: “Ülkemiz bu güne kadar özgün tasarım bir Piyade Tüfeğine sahip olamamış ve Silahlı Kuvvetlerimiz ne yazık ki ana muharebe silahında bile yurtdışına bağımlı bırakılmıştır. Piyade Tüfeği tasarım ve üretiminin bu güne kadar başarılamamasında ki en büyük etken, ülkemizin potansiyelinin kullanmasının önüne konulan yapay ama maksatlı engeller olmuştur.

‘Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor’
Türkiye'de Piyade Tüfeği üretim sorumluluğunun başlangıçtan itibaren Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’na verildiğini söyleyen Aliş, "Ancak yıllardır sürekli çalışma yaptığını ve özgün tasarım Piyade Tüfeğini üreteceğini belirten Kurum’un bu zamana kadar herhangi bir özgün tasarım tüfeği üretip Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunduğu görülmemiştir.  Mehmetçik-1 adı altında üretileceği ve tamamen yerli olduğu söylenen Piyade Tüfeğinin yabancı üretim bir tüfeğin üzerine Mehmetçik-1 yazılmasından öte bir şey olmadığı gerek fuarda sergilendiği halinden, gerekse basında çıkan resimlerden anlaşılmıştır" dedi.
Mehmetçik-1 projesinde, ilk açıklamadan bu yana yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen hiçbir somut sonuç elde edilemediğini iddia eden Aliş, gelinen noktada her türlü maddi ve manevi desteğe rağmen ortada özgün piyade tüfeği anlamında çıkan bir ürün olmadığını söyledi.

‘SARSILMAZ özgün tasarımı gerçekleştirdi’
Sarsılmaz Silah Sanayii'nin, ilk ve tek özgün Piyade Tüfeği Ar-Ge ve tasarımını gerçekleştirdiğini, seri üretim yapabilmek için gereken prototipin de üretim safhasına geldiğini belirten Aliş, "Bu safhaya kadar proje ile ilgili Tübitak’tan, 3 ayrı üniversiteden ve diğer sanayi kuruluşlarımızdan değişik konularda destek alınmıştır. Türkiye’nin ilk özgün tasarım Piyade Tüfeğini tasarlama ve prototip üretimine hazır olma gururu yalnız Sarsılmaz Silah Sanayine değil aynı zamanda emeği geçen diğer kurumlarımıza da aittir" dedi.

Aliş'in açıklamasına göre Tübitak destekli Ar-Ge projesi ile özgün tasarımı gerçekleştirilen piyade tüfeği;

-    5.56 mm standart Nato mermisi kullanıyor.
-    2.6 kg ağırlığı ile çok hafif olan tüfek her koşulda kolay taşınabiliyor.
-    80 cm uzunluğu ile her türlü şartta kolay kullanılabilirlik sağlamakta,  özellikle helikopter ve zırhlı araçla intikallerde, ormanlık alanlar ve meskûn mahallerde verimli bir şekilde kullanılabiliyor.
-    Teknolojinin geliştirdiği dayanıklı hafif alaşımların ve kompozit malzemelerin kullanıldığı silahın namlu içi nano teknoloji kullanılarak kaplanmış olup, ısınma, şişme, kirlenme problemleri çözülmüş, sürtünme azaltılarak namlu ömrü uzatılmış durumda. 
-    Modüler yapısı ile her türlü aksesuarın kolayca takılarak kullanılmasını sağlıyor.
-    Üstün ateş gücü ve isabet hassasiyeti ile kullanıcısına büyük üstünlük sağlıyor.

Piyade Tüfeğinin öncelikle prototip üretiminin ve neticede seri üretiminin gerçekleştirilebilmesi için yasal izinlerin alınması gerektiğini söyleyen Aliş, "Şirketimiz bu izinlerin verilmesi için Milli Savunma Bakanlığı’na müracaat etmiş ve uzun bir süredir Bakanlık’tan hasretle izin verilmesini beklemektedir" açıklamasını yaptı.

Gerekli izinler verildiğinde tasarımı Ülkemize ait, Ülkemizin hammaddesi ve işçiliği ile tamamen yerli kaynak kullanılarak üretilecek bu piyade tüfeği Türk Silahlı Kuvvetleri kullanımına sunulabilecektir. Ayrıca Dünya Silah pazarına girecek ve Ülkemizin önemli bir ihracat kalemi olacaktır”

Sarsılmaz tarafından tasarlanan piyade tüfeğinin teknik özellikleri ;
Kalibre    5.56X45mm NATO
Şarjörsüz ağırlık    2.6 kg
Silah Boyu    80 cm
Namlu Özellikleri    Nano teknoloji kaplamalı, 6 Yiv & Set
Namlu Çıkış Hızı    900 m/sn
Namlu Çıkış Enerjisi    1700 Joule
Etkili Menzil    600 m
Dakikadaki atım sayısı    950 rpm
Atış kontrol sistemi    Emniyet - Yarı otomatik - Tam otomatik

SARSILMAZ Piyade Tüfeğinin monoblok modüler gövde yapısı her türlü aksesuarın kolayca takılarak kullanılmasını sağlamaktadır. NATO Mil.Std. 1913’e göre tasarlanmış piccattiny rail içeren monoblok gövde üzerine standart monte tertibatına sahip her türlü aksesuar ilave aparata ihtiyaç duyulmadan hızla monte edilebilmektedir. Gündüz normal dürbün kullanan bir silaha gece 30 saniyeden az bir zamanda termal nişan dürbünü takılması mümkün olabilir.

SARSILMAZ PİYADE TÜFEĞİ MODÜLER GÖVDESİNE TAKILABİLECEK AKSESUARLAR
Ön ve arka mekanik nişangahlar,
Optik nişangahlar,
Taşıma kolu,
Red Dot hızlı nişan aletleri,
Keskin nişancı dürbünleri,
Lazer işaretleyiciler,
Yakın mesafe aydınlatma fenerleri,
Hafif silah gece görüş dürbünleri,
Termal silah dürbünleri,
Namlu altı bombaatarlar,
Ön destek el tutamakları,
Çatal ayaklar,
Susturucular

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/533295-yerli-silah-kavgasi
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
'Yerli silah' kavgası
« Yanıtla #34 : 17 Temmuz 2010, 16:06:19 »
MKE ye karşı kazan kaldırma ve gerçek yüzünü gösterme operasyonu başladı anlaşılan.Sarsılmaz eğer ortaya çıkıpta bu konuda konuşuyorsa  kulislerde ortam epey karışacak demektir.MKE'nin bir an önce kendine gelmesi gerekmekte aksi takdirde piyade tüfeği projesinde refüze edilme riskiyle karşı karşıya kalabilir.Silah üretme yeteneği olan Sarsılmaz gibi şirketler yıllardır MKE ne gösterilen tolaransın nedenini sorgulamaya ve kendilerine de şans verilmesi gerektiğini dillendirmeye başladılar.Bu kavgalar hayra almettir bence,umarım daha çok gürültü çıkarda bazılarının katırları ürkmekle kalmaz kaçışacak yer ararlar.Velhasılı kelam MKE ve diğerleri konumu oluşmaya başlamış  bulunmakta ve saflar belirlenmekte rekabet artmakta umarım sonu hayır olur.

Çevrimdışı shadowww

• DefenceTurk
  • *
  • 0
'Yerli silah' kavgası
« Yanıtla #35 : 17 Temmuz 2010, 16:51:38 »
Nanoteknolojik kaplama dediğine göre galiba namlu içini plazma kaplama yöntemiyle yüksek ısıya dayanıklı seramik gibi bir malzemeyle kaplamış olmalılar bu sürtünmeyi azaltıp namlu ömrünü de artırır.
Tabi bu gibi şeyleri mke den beklememek lazım. "sata sata bitiremedik bu ülke ne kadar komünistmiş" diyen bir iktidar neden bu işi hala bir devlet kitine yaptırmak için cıbırıyor. Neden sarsılmazın önü açılmıyor? Neden sarsılmazın Colt gibi bir firma olması için desteklenmiyor. Çünkü yine yandaşlık ve yeme mekanizmaları devreye giriyor. Kalekalıp mke ye ortak oldu projede! neden? Kalekalıp kimin veya bağlantıları neler? Bilen bilir detaya gerek yok.
Göreceksiniz mke ve kale nin yapacakları tüfeğin özellikleri sarsılmazınkine göre çok düşük kalacak.
Şimdiden iddaa ediyorum.

Çevrimdışı darkranger

• DefenceTurk
  • *
  • 0
'Yerli silah' kavgası
« Yanıtla #36 : 17 Temmuz 2010, 18:34:27 »
MKEK'yi tasfiye etme zamanı gelmişti

Çevrimdışı skywalker

• DefenceTurk
  • *
  • 0
'Yerli silah' kavgası
« Yanıtla #37 : 17 Temmuz 2010, 19:42:31 »
Geç kalmış bir hareketti hk-416 yı m-1 diye tanıttıktan sonra yeni üretilecek tüfeğinde ısrarla özgün denilse de hk-417 den pek farklı olmayacaktır. Yeni kalibrede karar verileli ne kadar geçti ortada prototip çizim bile yok ama şöyle süper böyle süper diye bir sürü açıklama yapılıyor bakalım karşımıza ne çıkacak.
Allah verede mkeden kurtulsak ya da aselsan gibi bir yapıya kavuşturulsa.

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
'Yerli silah' kavgası
« Yanıtla #38 : 18 Temmuz 2010, 16:10:50 »
siyaset yapmasak. iktidarla derdin var işse siyasi forumlarda yaz. (shadow) ;)

benim dikkatimi tüfeğin ağırlığı çekti. 2,6 kg. böyle bir şey olabilirmi ya. tabii olursa süper olur.
colt dan destek almış olabilir sarsılmaz bu arda.
çünkü, mp-5 lerin yerini alacak bir projede
colt a ait bir makinalı tabancayı sarsılmaz burda üretecekti.
o proje ile ilgili detaylı bilgisi olan varsa da bizi aydınlatmış olur..

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
'Yerli silah' kavgası
« Yanıtla #39 : 18 Temmuz 2010, 17:32:25 »
o konuyu buldum eski arşivlerden :) ama şuan sarsılmazın kendi sitesi de dahil hiçbir yerde bu konuyla ilgili birşey yok. haber 2005 e ait.

http://bigpara.ekolay.net/M3/haber_detay.asp?id=536004