Gönderen Konu: Milli Piyade Tüfeği Projesi  (Okunma sayısı 415563 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Piyade Tüfeği Projesi
« Yanıtla #790 : 08 Şubat 2021, 01:51:16 »
Ayrıca tüfekte geri tepme konusu da ayrı bir çalışma yapılması gereken bir konu. Bu husustada çalışılmalı bence.

Artık standart simetrik harekatlardan ziyade, komandolar ile asimetrik operasyonlar yapıyoruz. Bu nedenle geri tepmenin düşük olması, zorlu çatışma ortamında çok önemli diye düşünüyorum. Hatta sadece geri tepme değil ses de çok önemli.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #791 : 08 Şubat 2021, 02:01:02 »
Komandolar için zaten MPT-55 var... Ama geri tepme konusu hakikaten önemli. Videoya bakacak olursak, seri atışta tüfeğin kontrolü çok zor.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2021, 02:13:55 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #792 : 08 Şubat 2021, 03:58:49 »
Selamlar,
Tüfeğe inceleme fırsatım olmuştu, performans tip olarak AR10 bazlı geliştirilmiş ve çoğu yerinde değişiklik ve Kuvvet isterlerince bu güne kadar 4-5 kez geliştirmeler yapıldığını belirteyim..

Sırasıyla G3-S, Keleş ve M16 kullanmış biri olarak,
Amaç neydi, G3 gibi tozdan dahi etkilenen, İsabet cebi sürekli kalibre isteyen, Askerin ihtiyaçlarını karşılayamayan bir tüfeğin yerine, her türlü arazi ve hava koşulunda çalışacak ve isabeti ve kalibrasyonu iyi bir tüfek yapılmasıydı ki bu aşamada ağırlık hedefi de G3 alındı. (4.2kg.)

MPT76 gövde ve mekanizma döküm alışımı+CNC istenen tip7075 Alüminyum için ilk aşamada MKEK ve bir özel firma birlikte çalıştı.. Bu bölümler ayrıyeten fosfatlandı ve böylece muadillerinde olduğu gibi sürtünmeden kaynaklı aşınma minimuma indirildi.
Özellikle mekanizma üzerinde gerek alışım, gerek işleme, gerekse tasarım ve bazı parça kaplamasında epey uğraşılarak, çok başarılı ve muadillerine kıyasla basit bir mekanizmaya ulaşıldı. kaplama ve Alışım Bunların en fark yaratan kısmı olsa da, mekanizma başının yapısı sayesinde yüksek isabet oranı yakalandı.

Dipçik dizaynı prototiplerde farklıydı ve Kuvvet geri dönüşleriyle bu bölümde seri üretime kadar 2 defa değişiklik yapıldı ve ped sertliği istenen orana getirilirken, Yay sertliği optimize edildi.. El kundağı rakiplerinin aksine, gövde ile aynı tip alüminyumdandır ki bu Tüfeğin ömrünü ciddi artırır ve soğuk, sıcak şartlarda teması kolaylaştıracak kaplama uygulanmış.

Yine sonradan uygulanan değişikliklerden biride, Kuvvetin isteğiyle alev gizleyendir ve gaz sistemi de muadili Ar10'dan farklı tasarlanmış ve çok başarı çalışmakta,
Tepme olayına değinirsek, Tüfeğin tepmesi G3'ün yarısı kadardır ve bu son güncellemede dipçikten kaynaklı dahada aşağı çekilmiş olabilir..

Videodaki MPT76 ile boydan seri atış hakimiyeti gayet iyi iken, G-3 ile aynı seri atış yapan birinin yerinde durması dahi büyük iştir..
Örnek olması açısından Bknz. https://www.youtube.com/watch?v=JrwPSh18_iY

Geriye bu gerçekten güzel tüfeğin ağırlığını da düşürmek kalmıştı, onu da yapmışlar.. İleride daha da aşağı çekme çalışmaları yapılacaktır ancak bence bu son hali kg vs. çok başarılıdır.

Tüfeğin intikal ve operasyonel kullanımında çatal kullanılmamaktadır ve MPT55 gibi 30'lu şarjör opsiyonu vardır..

« Son Düzenleme: 08 Şubat 2021, 04:16:34 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #793 : 08 Şubat 2021, 09:42:43 »

Bizim üreticilerimizde bu film yıldızlarını kullanmalı.

https://youtu.be/xa2RJPrY2Og
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2021, 16:31:41 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #794 : 08 Şubat 2021, 12:47:29 »
https://youtu.be/xa2RJPrY2Og

Bizim üreticilerimizde bu film yıldızlarını kullanmalı.

Video açılmıyor. En azından ben açamadım

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #795 : 08 Şubat 2021, 15:54:21 »
Sn. Alpars'ın paylaştığı link https://www.youtube.com/watch?v=xa2RJPrY2Og gerek var mı emin olamadım.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #796 : 08 Şubat 2021, 16:15:26 »
Ben o paylaşımı teknik bir konu için değilde, tüm sektör için satış pazarlama özelinde paylaştım. Sektörde ki şirketlerimiz sinema ve oyun sektörünü pazarlamada kullanmıyorlar. İyi gişe yapan filmlerde ve oyunlarda savunma sanayii ürünlerimiz biraz fantastik ekleme ile kullanılsa çok daha popüler olurlar.

En azından ateşli silahlarımızın sivil sektör satışları için bu yol kullanılabilir.

Doğan hocam düzeltme için teşekkürler.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2021, 19:36:30 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #797 : 08 Şubat 2021, 19:09:04 »
Bir takım yerli üretim silahlarımız Hollywood'da bazı filmlerde kullanıldı. UTAŞ'ın UTS-15'i Hızlı ve Öfkeli 7'de kullanılmıştı. Zigana Sport'ta yine Jason Statham'ın bir filminde kullanılmıştı ama yeterli değil.

Sn Alpars'ın ifade ettiği gibi bir çok silah şirketimiz yine bir çok marka ve modelimiz var. Bunları sponsorluk ücreti ödeyerek de filmlerde kullanılması sağlanmalı.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #798 : 12 Şubat 2021, 23:06:44 »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #799 : 13 Şubat 2021, 01:15:27 »
Evet, piyade çok fazla kasarak atış yapmış. Bu şekilde kasılarak çatışmada uzun süre atış yapamazsınız yorulursunuz ve muharebeden düşersiniz. Bu hali ile bile namlu nerdeyse 5 santimlik yer değiştirme yapıyor gibi gördüm. Bu da 200 metrede nerden baksanız 2 metrelik sapma bile yapabilir. Bu yüzden de geri tepme için tedbir gerekir diye düşünüyorum.