Gönderen Konu: Milli Piyade Tüfeği Projesi  (Okunma sayısı 417966 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yatağan

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: Milli Piyade Tüfeği Projesi
« Yanıtla #390 : 08 Ekim 2013, 19:01:28 »
burda yeni bir haber var mi?  ??? (Hasret Kaldık ya...... bukadar mı zor bu işler?)

Bu arada Türk firmasi "SAFIR ARMS" Yivili Tüfek Serisini, websitesinde tanıtıma sunmuş. (AR-15 benzeri modeller) Bunlar Lisanlı üretim mi? Bilen arkadşalar varsa lütfen bilgisini paylaşsın.

T-57 Quadrail S Yivli Tüfek (Bu model baya enteresan, FN HERSTAL P-90 şarjörünü entegre etmişler. P-90 Otomatik silahın kisa namlusu ve 5.7x28mm vuruş gücü, 9mm ve cal .45´den daha yüksek olduğu için, Polis ve Özel Kuvvetler kapalı alanlarda kullaniyor. Dolayısıyla bu şarjörünü Ar-15 tipi bir tüfege entegre olması nekadar  mantıklı , orası da ayrı bir konu ;D. Fakat bu denemeleri ve uğraşmaları takdir etmek lazim.  :))

http://www.safirarms.com/tr/urunlerimiz-safirsilah/3/t-16--yivli-tufek--serisi-
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2013, 19:53:35 Gönderen: Yatağan »

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #392 : 06 Aralık 2013, 19:38:11 »
TSK’da uzun yıllardır G3 piyade tüfekleri kullanılıyor ne zaman yeni bir silaha sahip olacak Türk askeri?

En önemli konu bu aslında. Orada artık son noktadayız tüfek tamam bütün testleri geçti başarıyla. Seri üretim için bir iki yüz tüfeklik bir pilot parti üretimini yapıyoruz bu bitince seri üretime başlıyoruz. Önümüzdeki yaz aylarında ilk seri üretim tüfeklerimiz birliklerimize vermeye başlayacağız. Bütün envanteri yenilemek olarak bakarsak bir 10 sene gideriz. Hafif silahların tamamında, tabancada da çalışıyoruz Türkiye'nin marka bir tabancası da çıkacak.
kaynak:http://www.ntvmsnbc.com/id/25484206

Hafif silahların tamamında, tabancada da çalışıyoruz Türkiye'nin marka bir tabancası da çıkacak. Bu çok güzel bir haber öncelikle milli piyade tüfeği en sonunda birşeye benzede taşama aparatı gripod bunlar güzel düşünceler ayrıca bu silahı hem mke çalışanları hemde özel kuvvetler bordo bereliler denedi ve onay verdi ayrıca hafif silah yapımındada çalışma olması belki milli piyade tüfepinin daha kısa değiştirilmiş versiyonu olabilir veya bir p90 bir uzi ;D geçenlerdede canik tp9 tabancası kusursuz bulunmuştu

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #393 : 12 Aralık 2013, 23:58:52 »
Ne dersiniz MPT de buna benzer teknolojik gelişmeleri görebilir miyiz ?

http://www.gizmag.com/inteliscope-iphone-tactical-gun-sight/27644/pictures#6

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #394 : 13 Aralık 2013, 00:27:40 »
G3'den 3G'ye geçelim diyorsun yani.  ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #395 : 13 Aralık 2013, 00:52:21 »
Benim Samsung da uyar mi acaba? :)

Saka maka telefon degil de soyle ultra zoom'lu buyuk ekranli bir kamera o kadar da fena bir fikir degil yani, isabet oranini bayagi artirabilir bir uygulama

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #396 : 13 Aralık 2013, 17:33:15 »
yav biz piyade tüfeğini ürettikte telefon montajı kaldı zira iphone silahdan daha pahalıya gelir ;D ;D

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #397 : 21 Ocak 2014, 09:53:45 »
MSI dergisinin 102'nci sayısında yayımlanan Dinçer Batırbek ile yaptığı röpartajdan alıntılar vermeye devam ediyorum.

MPT’de Mutlu Sona Az Kaldı

MSI Dergisi: Sözleşmesi Ocak 2009’da imzalanan MPT Projesi’nin takviminde, beklentilerin çok ötesinde bir gecikme olduğunu görüyoruz. Öncelikle gecikmenin temel nedeni hakkında bilgi verir misiniz?

Dinçer BATIRBEK:Evet, MPT Projesi’nde, son olarak 2012 yılında kalifikasyon faaliyetlerini tamamlamayı; 2013’te de seri üretime geçmeyi planlıyordu. Ancak öngörülen bu takvime göre biraz gecikme yaşadık. Bu gecikmenin nedenini şöyle ifade edeyim: MKEK’nin ana yükleniciliği, Kale Kalıp’ın ana alt yükleniciliğinde yürüttüğümüz projede, iki aşamalı bir test süreci planlamıştık. İlk aşamayı oluşturan Tasarım Doğrulama Testleri, 2011’de başarıyla tamamlandı ve ardından ikinci aşama olan Ürün Kalifikasyon Testleri’nde kullanılacak prototiplerin üretimine geçildi. Tasarım ve geliştirme döngüsünün doğası gereği, ilk testlerin sonuçlarının analiz edilmesi ile silah konfigürasyonuna iyileştirme amaçlı bazı mühendislik değişiklileri uygulanmıştı. Bu değişiklikler üretim sürecine aktarılırken, özellikle silah mekanizmasının hassas parçalarının imalat ve montaj toleranslarında sapmalar ortaya çıktı ve bazı prototip tüfeklerin tutukluk oranlarında, önceki test değerlerine göre bir miktar artışla karşılaştık. Sorunu çözmek için testleri durdurduk ve silahların tüm kritik parçaları, MKEK ve Kale Kalıp’tan uzman ekiplerin yaptığı titiz bir çalışma ile tek tek gözden geçirilerek ölçüldü; sorunlu kısımlar ve düzeltici işlemler belirlendi ve teknik resimler bu doğrultuda güncellendi. Testlerde kullanılacak prototiplerin üretim ve montajı, güncel tasarım dokümanlarına uygun olarak yeniden yapıldı ve Ürün Kalifikasyon Testleri, bu yeni silahlarla tekrarlandı. Bu süreç, elbette biraz gecikmeye neden oldu; ama sonuçta silahlar, Ekim 2013’te tamamlanan bu testlerden yüksek performans göstererek, başarıyla geçti.

MSI Dergisi: Projenin güncel durumu ve öngörülen nihai takvimi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dinçer BATIRBEK:Şu anda Tarım ve Geliştirme Dönemi’nin sonlarına yaklaşmış durumdayız. Bu aşamada, toplam 200 adet silahtan oluşan pilot kafilenin parça üretimi ve montajı devam ediyor; 2014’ün ilk çeyreğinde teslimata hazır duruma gelecekler. Bir sonraki dönemde gündeme gelecek olan seri üretim faaliyetlerinin bir provası niteliğinde olan pilot kafile üretimi ile hem seri imalat ve montaja yönelik iş akış planlarını ve kapasiteleri doğrulayacağız, hem de tüfeklerin Kara Kuvvetleri Komutanlığının ilgili birliklerine dağıtılması ve kullanıcılar tarafından sahada denenmesiyle sağlanacak geri bildirimler sayesinde, silahın geliştirilmesi ve varsa eksikliklerinin giderilmesi mümkün olacak. Bu anlamda, pilot kafilenin en kısa zamanda üretilerek kullanıma alınmasını, MPT’nin üretilebilirliği ve kalitesinin arttırılması noktasından çok önemsiyor ve teslimatları daha fazla gecikme yaşamadan gerçekleştirmek üzere tüm önlemleri almaya çalışıyoruz.

MSI Dergisi: Seri üretim aşamasıyla ilgili olarak sorduğumuz bir soru üzerine Savunma Sanayii Müsteşarımız Murad Bayar, 2-3 firmanın görevlendirilebileceğini söyledi. Bu konuyu biraz ayrıntılandırabilir misiniz?

Dinçer BATIRBEK:TSK envanterinde yer alan 500.000 dolayındaki piyade tüfeğinin bir kısmı, teknolojik ve ekonomik ömürlerini nerdeyse doldurmak üzere. Birliklerimizi, bu açıdan herhangi bir zafiyete uğramalarına izin vermeden, hızla MPT’lerle donatmamız gerekiyor. Dolayısıyla seri üretim dönemine geçtiğimizde, kısa zamanda çok yüksek sayılarda silahın teslimatı söz konusu olacak. Şu anda yaptığımız hesaplara göre, kısa dönemde tek bir üreticinin bu kapasitelere ulaşması olanaksız görünüyor. Ayrıca, Ürün Kalifikasyon Testleri’nde yaşadığımız deneyimler, bize, silahların üretim ve montajında toleranslara hassasiyetle uyulmasının kritik olduğunu gösterdi. Şu çok açık ki, üretim ve montaj akışı ile ilgili ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun, silahların TSK’ya teslimatında önemli aksamalara yol açacak. Bu gerekçeler nedeniyle seri üretimin tek bir üretim ve montaj hattından yapılmasının riskli olacağını değerlendiriyoruz. Riski azaltmak amacıyla Sayın Müsteşarımızın da vurguladığı üzere, en azından 2 ya da belki 3 ayrı üretim ve nihai montaj hattı kurarak, faaliyetlerin paralel olarak yürütülmesini sağlamak akılcı görünüyor. Diğer taraftan, TSK’nın ihtiyacının yanı sıra MPT için önemli bir ihracat potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Bu ilave ihtiyaçlar da somut hale gelirse kapasite gereksinimleri göz önüne alınarak, üretim ve montaj hatlarının sayısı daha da arttırılabilir.

Bu üretim ve montaj hatlarının kurulacağı yerler noktasında, MPT’nin tasarım-geliştirme ve prototip üretimlerini gerçekleştiren MKEK ve Kale Kalıp doğal olarak öne çıkıyor. Ancak bu konudaki nihai karar henüz verilmedi. Seri üretim döneminin kurgulanmasına yönelik hazırlıklarımız devam ediyor.
kaynak:http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=98836&start=5820

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #398 : 02 Mart 2014, 21:22:38 »
Milli piyade tüfeğinin uzun namlulu yani er sınıfı keskin nişancı tüfeği versiyonu olacak mı?

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #399 : 14 Mart 2014, 21:14:05 »
Arkadaşlar Milli Piyade Tüfeğinin kesin görüntüsünü paylaşarak resim üzerinden görüşlerinizi paylaşabilir misiniz?