Gönderen Konu: Su-57 (T-50) PAKFA  (Okunma sayısı 133977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Su-57 (T-50) PAKFA
« Yanıtla #290 : 31 Ağustos 2019, 20:08:24 »
Peki sizce acil uçak ihtiyacı var mı? Varsa hangi uçaklar alınabilir? EF-2000,Rafale,Gripen? Gripendeki abd alt sistemleri ortada ve düşük olasılık bence ya diğerleri?

Bazi arkadaslarin gorusu ki ben de katilmaktayim .THK bunyesinde bulunan F4 Terminator 2020 ler artik caydiriciliklarini kaybettikleri gibi belki de bir iki yil icerisinde ekonomik omurlerini de tamamlamis olacaklar. Oncelikle F4 serisi ucaklarin yenilenmesi gerekecegi sart. "kisisel gorusum F4 serisi ucaklar THK bunyesinde gorevlerini fazlasi ile yaptilar "

THK bunyesinde bulunmakta olan F16 serisi ucaklar da pek yeni olmasalar dahi sanirim ongorulen ve plan dahilinde olan modernizasyon kapsaminda  bir sure daha idare eder."Yani F16 lara modernizasyon ile irdare edilebilir"

THK leri F35 secerken ucagin 5G olmasindan tutun da belirtilmekte olan bir cok ozelliginden dolayi sectigi kanisindayim. Ancak formdaki yazismalardan takip edebildigim kadar  F35 in cok yonlu ozelliklerini barindirmakta olan mevcut 5G baska bir ucak pazarda mevcut yok. ABD nin F35 konusunda TC ne surdurmekte oldugu olumsuz tutum surdugu surece THK nin ihtiyaclarina en yakin en uygun olan urunler uzerinde dusunmesi normal. Ancak  buradaki acmaz kanimca su, Rus menseli ucaklara yonelmek sadece urun degisikligi icermiyor .Urun ,konsept ,doktrin, uyum sorunu,egitim ve neticede ortagi oldugumuz Nato sistemlernin uyarlanmasinda veya kullanilimda sikintilar. Halbuki Belirtmis oldugunuz bati menseli ucaklara yonlenilirse  urun degisikliginden kaynaklanan ama sair sikintilari pek icermeyen bir secim olacagi kanisindayim.

1-1 Ucak kiyaslamasi yapabilecek donanimim olmadigindan onu formumuzda bulunan uzman arkadaslara birakiyorum. ABD harici sair bati menseli ucaklarda kullanilmakta olan ABD menseli alt donatimin boyle bir satis veya ortaklikta pek sikinti olacagini dusunmemekteyim. Acikcasi olasi bir CATSAA yatiriminin bu konuda pek etkili olacagini sanmiyorum.Olasi bir direk alimin ise fazla buyuk sayida olmasina gerek olacagini sanmiyorum.Ille de orta buyuklukte bir alim soz konusu ise o zaman teknoloji transfer kartinin iyi oynanmasi yarali olur.
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2019, 20:12:34 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #291 : 31 Ağustos 2019, 21:26:36 »
Herkesin söylediği gibi bu F35 uçaklarının en caydırıcı özelliği radara yakalanmaması. Vakti zamanında envanterdeki tanklarımız nitelik ve nicelik olarak kötü seviyelerdeyken on binlerce tanksavar silahı tsk envanterine alınmıştı. Forum ahalisine bilindiği gibi Çin F35 i 100+ km öteden görebilecek yeni nesil radar geliştirdiğini ve bu radarları 3. Ülkelere satabileceğini basın yolu ile açıkladı. Bence TSK'nın acil alım olarak alması gereken sistem uçak değil radar olmalıdır. Bununla birlikte TFX zaten oldukça hızlı ilerleyen bir proje asıl hızlandırılması gerek proje siper projesidir.
Bu şekilde hava savunma açığımızı 2020 başlarında kapatıp ve elimizdeki uçakları modernize edip TFX i bekleyebiliriz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #292 : 31 Ağustos 2019, 22:05:08 »

Peki sizce acil uçak ihtiyacı var mı? Varsa hangi uçaklar alınabilir? EF-2000,Rafale,Gripen? Gripendeki abd alt sistemleri ortada ve düşük olasılık bence ya diğerleri?

Özellikle terörle mücadele İnsansız hava araçlarının ve Atak helikopterlerinin devreye girmeleriyle hava kuvvetlerinin yükü biraz azaldı diyebiliriz. Buna ek olarak Silahlı Hürkuş ile Akıncı Aksungur insansız hava araçları ile İhtiyacımızı bir seviyeye kadar azaltabiliriz. Ancak ciddi bir bir savaş durumunda ne kadar yeterli olabilir! F-4 uçaklarıyla bir savaşa girebilir miyiz?  Birini Suriye hava savunma sistemi düşürmüştü hatırlarsınız.

Sürekli bir ateş çemberi içerisindeyiz. Birkaç sene öncesinde Rusya ile savaşın eşinden döndük mesela! Şu an Suriye ile bir savaşa bile girişebilecek kadar bıçak sırtı bir durumdayız. Akdeniz'de neler olacağı henüz belli değil! Orası da ayrı bir risk! ABD her zamanki gibi yüzümüze gülümseyip arkamızdan kuyumuzu kazmaya devam etmekte! Bu coğrafyada her an her şey olabiliyor.

F-4'lerin yerine yeni nesil bir uçak olarak F-35'lerin alınması en mükemmel plandı. Şu anki durum ile bu plan geride kalmış durumda. Az da olsa bir olasılık halen mümkün. Eğer F-35 kesin olarak gelmeyecekse, kısa vadede kullanabileceğimiz uçaklar edinmemiz gerekli. İkinci el uçaklar da olabilir. Ancak bu tarz alımlarda o uçaklara bir de modernizasyon gerçekleştirmemiz gerekir ki bu da aktif göreve girme sürelerini öteler. Ayrıca kimden alabiliriz?  Kim var elindeki kullanılabilir işe yarar uçakları bulunan ve satan? Bu da zayıf bir olasılık.

Yeni bir uçak almak da olasılıklar arasında. Ama bu da kolay değil. Bir uçak seçimi, sözleşmenin imzalanması, uçakların teslimatı vs uzun yıllar alır.

En son olasılık da Rusya veya Çin'den uçak almak. Tabi yeni uçak alımındaki olumsuz özellikler onlar için de geçerli. Rus uçaklarının NATO ile uyumusuzluğu nedeniyle karşılaşacağımız sorunları çoğumuz biliyoruz. Acaba yazılım değiştirerek kendi silahlarımızı kullanabilir miyiz? Bu da ayrı bir bilinmeyen!

Kesin olan şu ki, F-35 tedarikinde karşılaşaacağımız sorunlar nedeniyle uygulamaya sokabileceğimiz mantıklı bir B planımızın olmadığı. Hemen her konuda olduğu gibi!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #293 : 31 Ağustos 2019, 22:36:00 »
Herkesin söylediği gibi bu F35 uçaklarının en caydırıcı özelliği radara yakalanmaması. Vakti zamanında envanterdeki tanklarımız nitelik ve nicelik olarak kötü seviyelerdeyken on binlerce tanksavar silahı tsk envanterine alınmıştı. Forum ahalisine bilindiği gibi Çin F35 i 100+ km öteden görebilecek yeni nesil radar geliştirdiğini ve bu radarları 3. Ülkelere satabileceğini basın yolu ile açıkladı. Bence TSK'nın acil alım olarak alması gereken sistem uçak değil radar olmalıdır. Bununla birlikte TFX zaten oldukça hızlı ilerleyen bir proje asıl hızlandırılması gerek proje siper projesidir.
Bu şekilde hava savunma açığımızı 2020 başlarında kapatıp ve elimizdeki uçakları modernize edip TFX i bekleyebiliriz.
F-35 demek sadece Stealth demek değil diye en az 100 defa konuşuldu ama ısrarla yeni nesil radar muhabbeti bitmedi. O yeni nesil radarı geliştiren Çin J-20 ve J-31 uçaklarını boşuna mı geliştirdi yani onumu demek istiyorsunuz.

Genel olarak konuya donersek; F-35 uçakları gelemezse alternatifi yok bir defa. Ama F-4 ucaklarının da yenilenmesi gerekiyor. Malatya ve eskişehire  o kadar yatırım yaptık hangarlar boş mu kalsın diyerekten alternatif uçak olarak ve kesinlikle F-35 etmeyecek olsada EF-2000 derim ben açıkçası. Sebebide Ingilizlere TF-X ortaklığımız malum ve en önemlisi Meteor AA füzesi ile çok ciddi kabiliyet edinebiliriz. Hakikaten Meteorlar bölgede ciddi caydırıcı olur.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #294 : 01 Eylül 2019, 12:58:39 »
F-35 demek sadece Stealth demek değil diye en az 100 defa konuşuldu ama ısrarla yeni nesil radar muhabbeti bitmedi...

Başka forumlarda da görüyorum bu tarz çıkışları ama pek hoşuma gitmiyor. Bu uçağın sadece stealth olmadığını çok mükemmel olduğunu 100 defa dile getiren sensin en az 😁
Herkes kabul etsin Stealth özelliği bu uçağın en önemli özelliğidir. Bunun dışında diğer sayılan ve çok teknolojik olarak geçiştirilen özellikleri çoğumuz bilmiyoruz.

Cidden biri sayabilir mi bana başka bir uçağın yapmasının imkansız olduğu o özellikleri.

Elektronik harp (bu iş için üretilen bir çok pod ve uçak var kıyas nedir bilmiyorum. Uçağa atılmış AA mühimmatı elektromanyetik bir silahla patlatma garantisi varsa ok ama duymadım)

Sürü İHA kontrol etmek. (Bunu çok daha uzun mesafeden bağlantı kurabilecek elektronik harp uçaklarıyla yapabilirsin. Hatta bunu tek pilotlu savaş uçağındaki adamın yapması tam bir zaman ve enerji kaybı)

Bir başka araçtan atılan füzenin kontrolünü alıp hedef güncelleme vs (ağ tabanlı sayısal iletişim ile her uçakta olabilir ve olmalı kement projesi gibi vs)

İnanılmaz sensörleriyle balistik füzeleri bile tespit (o iş bu uçağa kaldıysa işimiz var)

Uçağın uçuş bilgilerini ve eskiyen parçalarını kendiliğinden Amerikaya bildirmesi (hımm uçağın topu için yazılımsal desteği unutan adamların buna çok önem vermesi)

Ben stealth dışında diğer özelliklerin yazılım ve elektronik destekle çözülebilir çok da fark yaratmayan şeyler olduğunu düşünüyorum. Zaren tüm ülkeler de stealth özelliğini kafasına takıyor. İsrailin bu uçağı alması sizi neden rahatsız ediyor? Sürü iha kullanacağı için mi? Hayır stealth özelliği sebebiyle. Doğu bloğu ülkeler ise IRST tarzı şeylerle bunun çözülebileceğine inanıyor o da onların iddiası.

Haa kötü uçak mı? Hayır kesinlikle değil ama bana biraz fazla iphone havası estiriyor. Hızlı etkili korumalı ama Amerikanın güncellemelerine bağlı ve geçen gün tüm rehberi silindi ortada kaldım. Nokia telefonu arar oldum 😁

Neyse konu yine F-35 etrafında dönüyor olmasın. Stealth dışında Su-57 nin elektronik harp gücünü merak ediyorum. Tüm AA füzelerini kör edebilen bir 4. nesil stealth falan tanımaz halen. Elektronik harp önemlidir.
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2019, 13:01:44 Gönderen: ACE »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #295 : 01 Eylül 2019, 13:24:33 »
Yalnız gözden kaçmasını istemediğim birşey var. Uçak düşürme olayından sonra ilişkiler iyileşti iyileşeli Ruslardan devamlı birşeyler alıyoruz... Hiç Rusya bizden şunu alıyor haberi duymadım. Domates hariç onuda bin nazla alıyolar bazen geri gönderiyolar. Hep biz alıyoruz. S400 aldık , Yangın söndürme için Ka-32A11VC aldık,Rus yangın söndürme uçağı ile ilgileniyoruz , Su35le ilgileniyoruz , SU57 ile ilgileniyoruz , Putin'in limuziniyle ilgileniyoruz. Zaharova ile ilgileniyoruz (biliyorum çok var içimizde). Hep alıyoruz.Gelinlik kızın alışverişe gitmesi gibi Rusyaya gidipte ne gördüysek ilgileniyoruz.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #296 : 01 Eylül 2019, 13:38:29 »
Yalnız gözden kaçmasını istemediğim birşey var. Uçak düşürme olayından sonra ilişkiler iyileşti iyileşeli Ruslardan devamlı birşeyler alıyoruz... Hiç Rusya bizden şunu alıyor haberi duymadım. Domates hariç onuda bin nazla alıyolar bazen geri gönderiyolar. Hep biz alıyoruz. S400 aldık , Yangın söndürme için Ka-32A11VC aldık,Rus yangın söndürme uçağı ile ilgileniyoruz , Su35le ilgileniyoruz , SU57 ile ilgileniyoruz , Putin'in limuziniyle ilgileniyoruz. Zaharova ile ilgileniyoruz (biliyorum çok var içimizde). Hep alıyoruz.Gelinlik kızın alışverişe gitmesi gibi Rusyaya gidipte ne gördüysek ilgileniyoruz.
Bildiğin özür diliyoruz. Eskiden rus pazarları olurdu dürbün el aletleri vs satarlardı. Orada ne gördem isterdim. Aynı o moddayız.

Tohumu,Samanı bile ithal ederken adamlara domates satabiliyor oluşumuz ticari başarı bence. 

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #297 : 01 Eylül 2019, 15:34:11 »
S 400 parasini  biz rusyaya domates-sebzeler  birazda rusyayinin

bize verdi kredi ile ödedik ya abd kiytirik kumanda ucaga ödedimiz paralar banka

araciyla ödendi

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #298 : 01 Eylül 2019, 16:33:46 »
F-35 demek sadece Stealth demek değil diye en az 100 defa konuşuldu ama ısrarla yeni nesil radar muhabbeti bitmedi...

Başka forumlarda da görüyorum bu tarz çıkışları ama pek hoşuma gitmiyor. Bu uçağın sadece stealth olmadığını çok mükemmel olduğunu 100 defa dile getiren sensin en az 😁
Herkes kabul etsin Stealth özelliği bu uçağın en önemli özelliğidir. Bunun dışında diğer sayılan ve çok teknolojik olarak geçiştirilen özellikleri çoğumuz bilmiyoruz.

Cidden biri sayabilir mi bana başka bir uçağın yapmasının imkansız olduğu o özellikleri.

Elektronik harp (bu iş için üretilen bir çok pod ve uçak var kıyas nedir bilmiyorum. Uçağa atılmış AA mühimmatı elektromanyetik bir silahla patlatma garantisi varsa ok ama duymadım)

Sürü İHA kontrol etmek. (Bunu çok daha uzun mesafeden bağlantı kurabilecek elektronik harp uçaklarıyla yapabilirsin. Hatta bunu tek pilotlu savaş uçağındaki adamın yapması tam bir zaman ve enerji kaybı)

Bir başka araçtan atılan füzenin kontrolünü alıp hedef güncelleme vs (ağ tabanlı sayısal iletişim ile her uçakta olabilir ve olmalı kement projesi gibi vs)

İnanılmaz sensörleriyle balistik füzeleri bile tespit (o iş bu uçağa kaldıysa işimiz var)

Uçağın uçuş bilgilerini ve eskiyen parçalarını kendiliğinden Amerikaya bildirmesi (hımm uçağın topu için yazılımsal desteği unutan adamların buna çok önem vermesi)

Ben stealth dışında diğer özelliklerin yazılım ve elektronik destekle çözülebilir çok da fark yaratmayan şeyler olduğunu düşünüyorum. Zaren tüm ülkeler de stealth özelliğini kafasına takıyor. İsrailin bu uçağı alması sizi neden rahatsız ediyor? Sürü iha kullanacağı için mi? Hayır stealth özelliği sebebiyle. Doğu bloğu ülkeler ise IRST tarzı şeylerle bunun çözülebileceğine inanıyor o da onların iddiası.

Haa kötü uçak mı? Hayır kesinlikle değil ama bana biraz fazla iphone havası estiriyor. Hızlı etkili korumalı ama Amerikanın güncellemelerine bağlı ve geçen gün tüm rehberi silindi ortada kaldım. Nokia telefonu arar oldum 😁

Neyse konu yine F-35 etrafında dönüyor olmasın. Stealth dışında Su-57 nin elektronik harp gücünü merak ediyorum. Tüm AA füzelerini kör edebilen bir 4. nesil stealth falan tanımaz halen. Elektronik harp önemlidir.
Hocam 5. Nesil bir jetten ilk beklentileri size sıralayayım.
1. Birinci sıraya elektronik spektruma hakimiyet gelir. Yani uçak herşeyden önce çok güçlü elektronik destek elektronik taarruz, elektronik karşı karşı tedbirler noktasında yetenekli olmalı. Düşşuk sinyal yayılımı olmalı 5. nesil ucaklar arasinda,  aerodinamik yontemlerle degil, radyoelektronik ve optronik yontemlerle olacak daha uzaktan en iyi şekilde EW, daha kuvvetli DIRCM yapan ucaklar mücadeleyi kazanacak. Bu hepsinden en önemlisi.

2. Yuksek gelişmiş veri tabanlı iletişim yeteneği gelir. Uçak bildiğimiz mini Awacs gibi çalışabilmeli.
3. Sensör fizyon yeteneği gelir. Aesa radar ve kızilötesi sensörlerden gelen bilgileri hızlıca işleyip çözümleme yapması.
4. Menzil ve havada kalma süresi yüksek olmalı. Mevcut çoğrafyamız bize bunu dayatıyor.
5. Olabildiğince düşük RCS değeri.
6. Düşük bakım masrafı ve yüksek harbe hazırlık.

Bunların hiç birisini diğerinden ayıramazsın yani uçak çok iyi Stealth bir uçaktır ama harbe hazırlık oranı çok zayıftır. Istediğin verimi alamazsın. Bütün saydığım bu maddeler önemlidir. Bu F-35 dediğimiz canavar bunların hepsini en iyi şekilde yapabilecek kabiliyete sahiptir. Zaten bu kadar çok talep gormesinin sebebi her alanda çok başarılı olması. Stealth yeteneği bu saydığım maddeler arasında sadece 1 tanesidir. F-15 Stealth olmamasina rağmen neden 100 milyon dolar ediyor ? Çünkü yukarıda saydığım diğer maddeleri çok başarılı bir şekilde yapıyor. 5. Nesil bir uçakla 4. Nesil bir uçağı kıyas ettiğinizde düşük RCS  oyun değiştirici hale geliyor. 5. Nesil uçaklar arasında diğer maddeler çok daha önemli. Bu uçakları alan bütün ülkeler geleceğe yatırım yapıyor. Kimse 4. Nesil bir uçağı vursun diye almıyor. Israil örneğinde de elimizde Stealth bir uçak olmadığı için bize bölgede oyun değiştirici pozisyonda. Bizim elimizde de 5. Nesil bir uçak olsaydı, o zaman çok farklı parametreler işin içine girecekti.
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2019, 17:12:42 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
« Yanıtla #299 : 01 Eylül 2019, 17:13:30 »
Içinde bulunduğumuz bu durumda şu an için en iyimser ama bir okadar da gerçekçi yaklaşım söyle olabilir..  Bir NATO üyesi ülkenin elinden çıkarmak istediği F-16 ları Amerika'nın onayı ile tedarik edebiliriz. Yada F-16 kullanıcısı dost bir ülkeden belirli sayida, yine tabiki Amerika'nın onayıyla uçak alabiliriz. Örneğin Pakistan. Bu şekilde THK, TFX'e giden yolda biraz zaman kazanmış olur ve altyapı, servis ve logistik gibi sorunları aşmış oluruz. Aynı zamanda da Amerikan hükümeti kendi iç siyasetinde, bak biz Türkiye'ye F-35 vermiyoruz.. diye bilir...  Benim şahsi kanım bu çözüm THK için ve siyasi iktidarlar için en optimum ve maliyet etkin olanıdır.