Gönderen Konu: Su-57 (T-50) PAKFA  (Okunma sayısı 133989 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Su-57 (T-50) PAKFA
« Yanıtla #80 : 16 Temmuz 2013, 13:57:17 »
Aralık ayında imzalanan anlaşmaya 295 milyon dolar değerininde. Hindistan 166 adet tek koltuklu ve 44 adet çift koltuklu olmak üzere 200 uçak sahibi olmak istiyor. Nihai tasarım maliyeti 11 milyar dolar Rusya ve Hindistan arasında eşit olarak paylaşılıyor. Her uçağın birim fiyatının 100 milyon dolar olması ön görülüyor. IAF T-50 gelecekteki gereksinimlerini karşılayacağına oldukça emin. Ultra manevra kabiliyeti ve süpersonik seyir yeteneğine sahip FGFA, radar izini düşürmek için silahlarını gövde içinde taşıyacak. 1.7-1.8 Mach seyir hızı ile uzun menzilli ve yüksek dayanıklığa sahip.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #81 : 24 Ağustos 2013, 11:27:48 »
T-50 MAKS 2013'de Sergileniyor

Rusya Moskova'da gerçekleştirilecek olan  MAKS 2013 hava fuarında en gelişmiş savaş uçaklarını sergilemeye hazırlanıyor. Beşinci nesil jet savaş uçağı Sukhoi T-50 PAKFA ve Sukhoi Su-35S çok maksatlı savaş uçağı akrobatik yeteneklerini sergileyecekler. MAKS 2013 hava gösterisi Moskova'nın bölgesel kasabası Zhukovski'de Salı günü başlayacak.

Sukhoi Su-35S; orijinal Su-27 hava üstünlük savaşçısından geliştirilen bir Rus ağır sınıf, uzun menzilli, çok rollü, tek kişilik avcı uçağıdır. Rus hava kuvvetleri 48 Su-35s teslim almıştır. Su-35S, F-22 Raptor gibi saatte 1500 mil bir maksimum hıza sahiptir. Ayrıca yüksek irtifada 1940 deniz mili menzile ulaşabilir. Ayrıca 50 millik mesafedeki bir stealth uçağı tespit edebilecek bir kızıl ötesi arama ve takip sistemiyle donatılmıştır. 

Beşinci nesil savaş uçağı olan T-50 ilk uçuşunu 2010 yılında gerçekleştirdi. T-50 AESA radarı ve gelişmiş sensörler gibi modern bir stealth uçakta bulunması gereken donanıma sahip olsa da, 2005 yılında servise giren Amerikan F-22 Raptor kadar sessiz ve gizli değil. Sukhoi bu uçağı dünya piyasasında F-35 stealth uçağına karşı pazarlamayı planlıyor. Ayrıca Hindistan Hava Kuvvetleri için çift koltuklu bir modelini geliştirmek için işbirliği içerisindeler. Hindistan için geliştirilen uçakların 2020 yılında üretime başlanılması bekleniyor.

Rus Hava kuvvetleri bu uçaktan 250-300 adet almayı planlarken, Hindistan'ın da 200-250 arası uçağa sahip olması bekleniyor. Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin T-50'yi geliştirmekte harcanan paranın kabaca 1,3 milyar dolar olduğunu ve F-22 Raptors için harcanan paradan çok daha az olduğunu belirtti.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #82 : 24 Ağustos 2013, 18:19:15 »
Şu uçağı bide müstehcenlikten kurtarsalarmış.. Ben kafamdaki kadarıyla eksiklikleri söyliyeyim.
1- Uçak çok büyük(Bu bir isterdir eyvallah ama RCS değerleri mazeret kabul görmez)
2- Uçağın pantalonu yok her şey ortada geziyor., atıfa bulunduğum yer motorları RCS değerlerini önemli ölçüde artırmasından ziyade zaten büyük bir motor + büyük bir itiş gücü var + yüksek sıkıştırma, ısı yapar. Motorun herhangi bir kaplaması olmadığı için IR izi çook artar ben Amerikalıların yerinde olsam şahsem F-22'yi modernizeye sokar IRST modernizesi yapardım bu zayıflığa karşı..
3- Uçakda hala HUD kullanılıyor yeni nesil jetler artık HUD'u bıraktı JHMCS tarzı pilotun kafasına monte HUD'lar kullanılıyor...
4- O kanopi nedir abi tek parça yapamamışlarmı birde görüş kısıtlıyorlar zaten küçük kokpit.. Arkasını görebiliyormu o pilot acaba...

En önemli eksiklik ise 2. ve 3.maddeler...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #83 : 25 Ağustos 2013, 08:09:17 »
Şu uçağı bide müstehcenlikten kurtarsalarmış.. Ben kafamdaki kadarıyla eksiklikleri söyliyeyim.
1- Uçak çok büyük(Bu bir isterdir eyvallah ama RCS değerleri mazeret kabul görmez)
2- Uçağın pantalonu yok her şey ortada geziyor., atıfa bulunduğum yer motorları RCS değerlerini önemli ölçüde artırmasından ziyade zaten büyük bir motor + büyük bir itiş gücü var + yüksek sıkıştırma, ısı yapar. Motorun herhangi bir kaplaması olmadığı için IR izi çook artar ben Amerikalıların yerinde olsam şahsem F-22'yi modernizeye sokar IRST modernizesi yapardım bu zayıflığa karşı..
3- Uçakda hala HUD kullanılıyor yeni nesil jetler artık HUD'u bıraktı JHMCS tarzı pilotun kafasına monte HUD'lar kullanılıyor...
4- O kanopi nedir abi tek parça yapamamışlarmı birde görüş kısıtlıyorlar zaten küçük kokpit.. Arkasını görebiliyormu o pilot acaba...

En önemli eksiklik ise 2. ve 3.maddeler...

F-22'den mi bahsediyorsun, T-50'den mi?

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #84 : 25 Ağustos 2013, 10:56:32 »
T-50 tabiki..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #85 : 25 Ağustos 2013, 11:00:00 »
T-50 tabiki..

Ne bileyim Amerikalıların yerinde olsam F-22'yi modernize ederdim falan demişsin, kafam karıştı. :D

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #86 : 26 Ağustos 2013, 16:11:22 »
Yok şu haliyle T-50'nin IR değeri çok yüksek olduğuna kendimi felix gibi atmosferden bırakacak kadar eminim. Hani zaten bir stealth uçak olacak bu T-50, ama nasıl stealth olacak işte. Stealth uçak dediğin her şeyiyle görünmezdir, sadece radar sinyallerini absorbe ederek zaten o jete stealth deyip geçemezsiniz. Stealth dediğiniz uçak gerektiğinde ne radarını çalıştırır, nede telsizini tamamen operasyonel sessizliğe bürünür. Bu yüzden zaten F-22'ler sadece kendileri ile irtibatta olurlar genelde dışardan bilgi almazlar yada vermezler., yani F-22 hem RCS değeriyle, hem IR değeriyle, hem ELINT/SIGINT açısından tam bir stealth uçaktır. Yani bu uçak her şeyini susturduğunda ne ELINT/SIGINT'la tespit teşhis edebilirsiniz, ne RCS değerlerini belli bir mesafeye kadar okuyabilirsiniz nede IR değerine kilitlenebilirsiniz. Fakat Pak-fa'daki büyük sorun IR değerinin bence tavan yapıcak olması sebebi motorda kaplama yok afederseniz uçak dal da...k geziyor. ELINT/SIGINT açısından ne derece bir sessizliğe gömülebilir bunu bilmiyoruz yorum yapmak doğru olmaz ama bence IR büyük bir dezavantaj. Zaten kocaman bir uçağın var dolayısla kocaman bir motorun, yüksek takatli sıkıştırdığı ve oksijen ısıl değerlerinin tavan yaptığı ve yüksek kN bir itiş gücü sağlayan bir motorun takdir edersiniz ki IR değeride yüksektir. Bu anlamda ben Amerikalıların yerinde olsam eğer Pak-Fa'yı tehdit olarak görüyorlarsa kendilerine F-22'ye IRST takardım ve canına okurdum Pak-fa'ların..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #87 : 01 Eylül 2013, 13:50:50 »
<a href="http://youtu.be/B4Q2-1IiaOk" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/B4Q2-1IiaOk</a>

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #88 : 01 Eylül 2013, 21:57:38 »
bu rus ucaklarinin birden 90derece dikine kalkmasi gercekten cok hos gorunuyor fakat ruslarin bu ucaklarinin sekilleri hep ayni ve cok kaba duruyor

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #89 : 02 Eylül 2013, 00:23:27 »
Şekilleri aynı değil en azından jenerasyonlar arası... Kapa değilde büyük diyelim diğer jetlere kıyasla daha büyük cüsseleri vardır Sukhoi'lerin, Rusya büyük bir coğrafya dolayısıyla savaş jetleride uzun menzil + uzun havada kalış süresi olmak zorunda bu etkenlerde doğrudan etki ediyor boya..