Gönderen Konu: Yivli top muamması  (Okunma sayısı 6751 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Yivli top muamması
« : 18 Şubat 2011, 20:32:21 »
facebook'ta bir arkadaşımın paylaştığı yazıyı aynen aktarıyorum:

İçi Yivli Toplar

Yavuz Sultan Selim Han’ın Ridaniye Savaşı’nda, ileri görüşlü babası Sultan II. Bayezid’in icadı olan “içi yivli toplar”ı kullanarak büyük başarılar elde ettiğini…
Bugün ise bizlerin hala II. Bayezid’in bu büyük icadını, tarih kitaplarımızda: “ Yivli top 1868 de Almanlar tarafından icad edildi” diye okutma gafletini göstererek ecdadımızın kemiklerini sızlattığımızı…

iki sorum var:
1-gerçekten yivli tpou ilk biz mi icat ettik?
2-yazılı tarihte yivli top ilk kez 1868'de almanlar tarafından bulunduğu mu yazıyor?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
Yivli top muamması
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2011, 20:46:05 »
1453 de havan topunu bizzat Fatih sultan mehmedin bulduğunu ve istanbulu alırken kullandığını biliyorsak demekki şaşılacak birşey değil.

Bizlere onlarca yıldır öğretilenlere bakarsak bu habere çok şaşmamamız lazım.Zira evrim teorisini savununan bir müfredatımız olduğunu düşünürsek, gençlerimizin beyinleri ne kadar saçma şeylerle dolduğunu görebiliriz..

Asıl konuya dönersek, Yavuz sultan selimin askeri anlamda büyük bir kişi olduğunu biliyoruz ve bana kalırsa yivli topu bizim bulma ihtimalimiz bayağı yüksek..

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Yivli top muamması
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2011, 20:57:53 »
havan topu tamam, onda sorun yok. 2. Bayezit zamanında top teknolojisinin çok geliştirildiği de malum. Ben yivli toptan ziyade seri atışıl topların üretildiğini biliyordum. İstanbul'u dize getiren Şahi, günde ancak 3 atış yapabiliyormuş. 2. Bayezit zamanında bu sayı arttırılmış ama ben bile yivli topu ilk kez duyuyorum.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Yivli top muamması
« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2011, 21:16:38 »
Ailede tarihçiler olduğu için yanıtlıyorum, evet dediğiniz doğru. Yavuz meridabık, ridaniye, çaldıranda annemin tabiri ile :)" dönebilen gülle atan toplar" kullanmıştır.

Evrim konusuna girmeyelim abi :). Bizim müfredatta acayip yüzeysel ve nedensiz sonuç saçma anlatıyorlar. Canlılığın başlangıçı ve canlıların olasılıklar dailinde rastgele özellikler kazanması dışında mantığa çok uyuyor. Ben de oraları Yüce Yaratıcıya bağlıyorum. Tüm genel biyoloji kitaplarının, ekstra fizyoloji, genetik kitaplarının temelini oluşturuyor evrim. Evrimi biyolojiden çıkarsak biyoloji temelli sarsılır. Ama saçmalıkları da var. Size örneklersem; Evirimin kuralı zifiri karanlıkta atabileceğiniz kadar yarıçaplı çemberde bir halka olsun görmeden o halkaya taşı atıp tuturmakla eş.