Gönderen Konu: Peki Neden Havalı Silah?  (Okunma sayısı 43860 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
Peki Neden Havalı Silah?
« : 09 Mayıs 2009, 21:31:29 »
Havalı silahların toplumun her kesimi tarafından giderek artan bir ilgiyle rağbet görmesinin sebebi ne olabilir? Toplumun her kesiminden insanlar havalı silahların nasıl rahatlatıcı bir hobi yada denemeye değer rekabetçi bir spor dalı olduğunu keşfetmeye başlıyorlar.

Güvenlik: Havalı silahların enerjilerinin ateşli silahlara göre düşük olması evde yapabileceğiniz basit hedef tutucular ile heryerde hatta evinizin bir odasında dahi atış yapma olanağını size verir.Ateşli silahların en küçük kalibrelerinden olan .22 kalibre bir merminin dahi 1 km nin üzerinde mesafeye gidebileceğini düşünüsek ateşli silahların heryerde güvenli bir şekilde kullanılamayacağını rahatlıkla anlıyabiliriz.

Keyif Atışı(Plinking): Havalı silahların en çok kullanılan ve en zevkli kullanım şeklidir. Bir havalı silah ile çok ucuz maliyetler dolayısıyla yılda binlerce atışı rahatlıkla yapabilirsiniz. Haval silahlar ile bahçenizde dizili teneke kutulardan sallanan bir ipe kadar hayal gücünüzle sınırlı her türlü hedefe istediğiniz kadar atış yapma özgürlüğüne sahipsiniz.

Atış Tekniklerini Geliştirme: Tüm sporlarda olduğu gibi atıcılık sporunda da pratik yapmak en önemli ayrıntıdır.İster atışı spor olarak ister eğlence olarak yapın pratik yapmak size çok şey kazandırır.Havalı silahların sahip olduğu enerjinin ateşli silaha göre daha az olması basit hedef tutucularla evde dahi kullanma olanağını getirdiğinden her yerde güvenle kullanılabilmesini sağlar bu da atıcılara hemen her yerde antıraman yapma olanağı verir.

Hedef Atışı: Hava silahı ile atışın dünya çapında çok populer olmasına şaşırmamak gerekir. İleri düzey havalı müsabaka silahlarını dünyanın en hassas silahları olarak tanımlamak pek abartma sayılmaz.Almanya ve İngiltere gibi dünyanın pek çok ülkesinde yerel kulüp binalarında yapılan kıyasıya müsabakalar güzel dostluklar ve hoş muhabbetler doğurmaktadır. Amerika'da ise havalı silah atışlarının yetişkin ateşli silah müsabakaları öncesi gençleri eğitmek için uygulanan bir program olması anlayışı yerini giderek artan bir ciddiyetle başlı başına bir spor olma anlayışına bırakmaktadır. Yurt dışında Havalı silah müsabakaları sadece UIT müsabakaları ile sınırlı değildir. 10 metre olimpik tabanca ve tüfek atışlarının yanı sıra Field Target yani arazi atışı PPP (Practical Pellet Pistol ) yani pratik havalı tabanca , metalik silüet gibi değişik müsabakalar da düzenlenmektedir.Ülkemizde bu güne kadar havalı silah müsabakaları 10 metre olimpik tabanca ve tüfek atışları ile sınırlı kalmıştır.Ülkemizde de değişik hava silahı müsabakaları düzenlemek için kulübümüz her türlü çabayı sarfedecektir.

Zararlı Hayvanlarla Mücadele: Güçlü bir havalı silah ile ateşli silahların kullanılmasının güvenli olmadığı yada yasal olmadığı yerlerde zaralı hayvanlarla mücadele etmek mümkün olabilir.Bu konuda özellikle dikkat edilmesi gereken şey kullandığınız silahın işini yapabilmesi için gereken enerjinin üzerinde olmasıdır. Havalı silahlar tarlalara zarar verecek birçok kuş türünün kontrol altında tutulması için yurt dışında kullanılmaktadır.

Avlanmak: Yurt dışında av için yapılmış havalı silaharla 50 metre menzile kadar tavşan dahil pek çok av hayvanı avlanmaktadır.Fakat ülkemizde havalı silah ile avlanmak yasaktır .

Yasal Koşullar: Ülkemiz de de yurtdışında olduğu gibi havalı silah sahibi olmak için özel bir lisansa ihtiyaç duyulmamaktadır.Bu da ateşli silah sahibi olmak için gerekli brökratik işlem ve masrafın havalı silah alımında yapılmaması demektir.
Alıntıdır.
www.havalisilah.com

« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2009, 21:33:40 Gönderen: Felix »

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
Ynt: Peki Neden Havalı Silah?
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2010, 22:48:55 »
Bazı havalı tüfekler öyle güçlüki tavşan tilki gibi küçük hayvanları avlamaya gidenler var bu tüfeklerin gücü 1000 FPSden fazla.

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2010, 23:07:16 »
Bazı havalı tüfekler öyle güçlüki tavşan tilki gibi küçük hayvanları avlamaya gidenler var bu tüfeklerin gücü 1000 FPSden fazla.

FNSG bir hatsan Mod 125 im var.1250 FPS oldugunu iddaa ediyor hatsan.Üzülerek yanlışlıkla bir kedi vurmuştum ondan bahsedeyim.

35-40 m ilerde toprağa sinmiş,yeri kazmakla uğraşıyyordu hayvancağız.Bende salak gibi kuş sandım.Namluda Camo Promagnum vardı bilirsin belki güçlü bir mermidir.Nişan alıp atış yaptım.
Hayvan çok güçlü hırıldamalar çıkartmaya başladı.(mart ayı tarzında)Benim kafa dang etti tabi.Herneyse seslerle beraber 4 adım atabildi sonrasında devrildi.Gömmek için yanına gittim.Mermi göğüs kafesine sol taraftan girip sağ taraftan giriş deliğinin 2 katı büyüklükte bir delik yaratarak çıkmıştı.

Gerçekten üzücü bir anıdır benim için,ancak tüfeğin gücünü o gün anladım.
Havalı tüfekler çok güçlü silahlar gerçekten de.

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2010, 23:29:43 »
Sn.Felix öncelikle geçmiş olsun artık aletin ne kadar güçlü olduğunu anlamışsınızdır.Bendede AT-44 var 1070 fps gücünde 70 metreden yavru köpeğimi yaralan bir kediye nokta atışı yapmıştım kedi havalı mermiyi yiyince bir saniye durdu sonra yere yığıldı kedinin karnında bir bozuk para geçebilecek şekilde delik açılmıştı.

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2010, 23:34:04 »
Sn.Felix öncelikle geçmiş olsun artık aletin ne kadar güçlü olduğunu anlamışsınızdır.Bendede AT-44 var 1070 fps gücünde 70 metreden yavru köpeğimi yaralan bir kediye nokta atışı yapmıştım kedi havalı mermiyi yiyince bir saniye durdu sonra yere yığıldı kedinin karnında bir bozuk para geçebilecek şekilde delik açılmıştı.
Bende o kadar büyük hasar yaratmadı.Kış dönemiydi sanırım o yüzden öyle oldu.Yazın daha güçlü atışlar yapıyor.Yay-ısı ilişkisi sonuçta.Belki de atışın geldiği yer ölümcül bir bölge değildi.Sizin atışınız çok etkili olmuş.Hele ki kağıt üzerinde daha güçsüz gözüken bir tüfekle olduğunu düşünürsek çok etkili bir atış.

Çevrimdışı Castiel

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Peki Neden Havalı Silah?
« Yanıtla #5 : 17 Haziran 2010, 07:03:28 »
Havalı tüfeğin en sevdiğim yanı ucuz atıcılık keyfi vermesi.Bence tercih edilmesi için yeterli.

Çevrimdışı Sİlahtar

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Peki Neden Havalı Silah?
« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2011, 14:00:47 »
Bende almayı düşünüyorum,Yivsiz silahın geri tepmesi çok,tabanca ve tüfeğin mermi istihkakından mermi kullanamıyoruz,çözüm havalı silah,Bir adet tüfek ile bir adet Zoraki HP01 almayı düşünüyorum...
(Tüfek hakkında bir tavsiyeniz varsa çekinmeyin,söyleyin)
Religion is hate,Religion is fear,Religion is war...

TRDefence Forum: http://www.trdefence.com/forum/index.php
Explain Turkish Military in English...

Çevrimdışı kugos

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 13 Mayıs 2016, 13:25:59 »
Bir zamanlar havalı tüfekle telefon rehberine ateş etmiştim 5 m mesafeden yaklaşık 150 sayfayı deliyordu. Şimdi havalı tabanca ile 15m den bira şişesini kırıyor. Yani oyuncak değil. Kesinlikle ölümcül. Şakaya gelmez.