Gönderen Konu: TF-2000 PROJESİ  (Okunma sayısı 188395 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
Ynt: TF-2000 PROJESİ
« Yanıtla #250 : 18 Eylül 2019, 13:12:24 »
subsonik yada süpersonik olsun yakın gelecekte füzeye karşı füze savunması son bulabilir.gemilerde lazerle karşı tedbirler ve bu sistemleri kolaylaştıran teknolojiler arttıkça ram sistemleri devre dışı kalabilir.mach 8 ile gelse bir füzenin gövdesinde lazerin açacağı yara füzenin tüm bütünlüğünü bozar uçuş kontrol sorunlarına sebep olur.heleki yüksek mach lı  hızlarda gelen füzeye lazerin gövdede açacağı küçücük bir delik bile füzenin hızından dolayı havada parçalanmasına sebep olacaktır.yani aslında subsonic füzeler daha avantajlı duruyor hala.satürasyon saldırısında bile bulunulsa lazerde mühimmat sorunu olmadığından ve bi füzeye max. 3-4 sn kadar etki etmesi yeterli olduğundan savunması daha başarılı bir sistem mimarisi ortaya çıkacaktır.bir savaş gemisinde 4-6 arası lazer savunma sistemi kurduğunuzda (tek sorununuz enerji) muhteşem bir defansa sahip olabilirsiniz

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #251 : 18 Eylül 2019, 13:47:40 »
Kruvazör, Destroyer gibi gemiler bile güvende değil. Hele doğu Akdeniz gibi bir yerde. Füzenin nereden geleceği bile belli değil. Denizaltı, Kara konuşlu sistemler, Savaş uçakları, Savaş gemileri, Seahawk gibi helikopterler vs cok ciddi sature saldırı gelir. Hangi gemi bu kadar farklı noktadan gelen füzeleri durdurabilir. Birde şimdi süper sonik füzeler çıktı piyasaya. Gemilerin hiç şansı yok. Savaşin ilk anlarinda bütun donanma bir bakmışsın denizin dibinde. Doğu Akdenizde bizim; F-35 gibi stealth savaş uçaklarına, Bölgesel hava savunma muhipleri, Aip Denizaltı, Heik, SOJ gibi sistemlere ihtiyacımız var. Ve bunları birbiri ile entegre bir şekilde Doğu Akdeniz Kalkanı oluşturmak zorundayız.

Hocam aslında bende sizin gibi biraz süpersonik füzelere ilah gözüyle bakardım ancak biraz araştırdıktan sonra şunu öğrendim. İki tip akım var subsonic ve süpersonik. Süpersonikler hızlı oluyor ancak radarlarda yaldır yaldır ben geliyorum diyorlar. Subsonicler ise daha sessiz , görünmez ve akıllı hedefe ilerliyor. Mesela lrasm projesiyle bu akıllılık ve sessizliği bir üst seviyeye çıkartacak ama tabi aynı zamanda süpersonikte geliştiriyorlar. Karma kullanabilirler.
Ben de Sn Battlestar’a katılıyorum. Iyi bir high-subsonik füze her zaman tercih edilecek füzedir. Bizim som füzesi geometrisi ile ve üzerindeki RAM boyası ile stealth özellikli ve de alçaktan uçarak hedefe varması açısından ideal. Sonra terminal safhada spiraller çizerek hss lerden olduğunca iyi korunabiliyor.
Tabii ne zaman scramjet motorlu terminal safhada 12-24 mach hız yapan füzeler çıkar oyun bozulur.
Bunun yanında Rusların İskander füzesinin terminal safhadaki hızı 7 mach’a dayanıyor. Tabii bu füze balistik füze.  Bu hız, 2500metre/saniye yapar. Yani deniz üzerinden 10m irtifada gelebilse gemi radarının füzeyi görmesi yaklaşık 25-30km dir. Bu da 10-12 saniye reaksiyon zamanı demektir.
Bildiğim kadarıyla bizim Bora nın terminal hızı 1 mach lar civarı. Bu tamamen yakıt teknolojisiyle bağlantılı bir olay. Bora hem daha ağır , hem daha düşük menzilli, hem daha büyük. Uçuş hızı 2-3 mach civarında.
Bir de atmacamız var. Ktj3500 le menzili de uzarsa o da çok iyi bir subsonik füze.
Şu anda benim param som da. En iyi kısa mesafe cruise füzelerinden birisi. Hele bir de menzilini 500km lerin üzerine çekersek.....

Kruvazör, Destroyer gibi gemiler bile güvende değil. Hele doğu Akdeniz gibi bir yerde. Füzenin nereden geleceği bile belli değil. Denizaltı, Kara konuşlu sistemler, Savaş uçakları, Savaş gemileri, Seahawk gibi helikopterler vs cok ciddi sature saldırı gelir. Hangi gemi bu kadar farklı noktadan gelen füzeleri durdurabilir. Birde şimdi süper sonik füzeler çıktı piyasaya. Gemilerin hiç şansı yok. Savaşin ilk anlarinda bütun donanma bir bakmışsın denizin dibinde. Doğu Akdenizde bizim; F-35 gibi stealth savaş uçaklarına, Bölgesel hava savunma muhipleri, Aip Denizaltı, Heik, SOJ gibi sistemlere ihtiyacımız var. Ve bunları birbiri ile entegre bir şekilde Doğu Akdeniz Kalkanı oluşturmak zorundayız.

Hocam aslında bende sizin gibi biraz süpersonik füzelere ilah gözüyle bakardım ancak biraz araştırdıktan sonra şunu öğrendim. İki tip akım var subsonic ve süpersonik. Süpersonikler hızlı oluyor ancak radarlarda yaldır yaldır ben geliyorum diyorlar. Subsonicler ise daha sessiz , görünmez ve akıllı hedefe ilerliyor. Mesela lrasm projesiyle bu akıllılık ve sessizliği bir üst seviyeye çıkartacak ama tabi aynı zamanda süpersonikte geliştiriyorlar. Karma kullanabilirler.
Subsonik fuzeler; tabiki de Ram boyası, Stealth özelliği ve sessizce alçak irtifadan farklı bölgelerden satüre saldırı için oldukça iyi füzeler. Bizim Som-J böyle bir füze olacak. Ben bunları hiç küçümsemem. Ama çok yüksek hızlarda ve manevra kabiliyeti olan süpersonik füzelerde oyun değiştirici olacaklar. Görünse bile vurması çok zor olacak. Bu lar kritik hedefler için kullanılacak. Belki Tomahawk gibi 100'lerce atılmayacak ama doğrudan hava savunma sistemlerinin radarını hedef alacak. 1 vuruşta komple karşı sistem devre dışı kalacak vs. 2'side bize lazım.

Aslında bence Ruslar bu işi 1994'de Kalibr füzesiyle halletmişler. Füze yolu subsonic olarak alıp hedefe yaklaştığında süpersonic mach 2.9'a kadar fırlıyor ve son derece öldürücü bir silah oluyor. Açıkcası bu teknolojiyi kullanan ram boyaya sahip som-j fizyolojisine sahip bir atmaca füzesi benim için mükkemeliyet olabilir.
Haklısın. Süpersonic füzeler dediğin gibi kısa menzilde etkili. 1000 km süpersonic gitmesine gerek yok. Son darbeyi mach 3 ile yapmayı herkez ister. Üzerine çalışılması ve sahip olunması gereken bir teknoloji.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #252 : 18 Eylül 2019, 13:52:37 »
subsonik yada süpersonik olsun yakın gelecekte füzeye karşı füze savunması son bulabilir.gemilerde lazerle karşı tedbirler ve bu sistemleri kolaylaştıran teknolojiler arttıkça ram sistemleri devre dışı kalabilir.mach 8 ile gelse bir füzenin gövdesinde lazerin açacağı yara füzenin tüm bütünlüğünü bozar uçuş kontrol sorunlarına sebep olur.heleki yüksek mach lı  hızlarda gelen füzeye lazerin gövdede açacağı küçücük bir delik bile füzenin hızından dolayı havada parçalanmasına sebep olacaktır.yani aslında subsonic füzeler daha avantajlı duruyor hala.satürasyon saldırısında bile bulunulsa lazerde mühimmat sorunu olmadığından ve bi füzeye max. 3-4 sn kadar etki etmesi yeterli olduğundan savunması daha başarılı bir sistem mimarisi ortaya çıkacaktır.bir savaş gemisinde 4-6 arası lazer savunma sistemi kurduğunuzda (tek sorununuz enerji) muhteşem bir defansa sahip olabilirsiniz
Ilerde olacak ama yakın gelecek konusunda şüphelerim var. ABD zumwalt destroyer üretimini durdurdu. Yakın gelecekte Arleig Burke üretmeye devam edecekler. Ve bu gemiler 20-30 yıl envanterde kalacaklar.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #253 : 18 Eylül 2019, 14:23:38 »

Ben de böyle düşünüyorum. Gelecekte bir öne bir arkaya iki tane elektromanyetik enerji kullanan silah (lazer de bu sınıfta) ve güçlü bir enerji kaynağı... Geriye de VLS ile deniz  veya kara hedeflerini vurma kalıyor. Hem de çok uzak bir gelecek değil yakındır.
Bence gemiler Tasarlanırken bu ihtimallere göre planlanmalı. Büyük bir elektrik enerjisi gerekebilir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #254 : 18 Eylül 2019, 14:49:28 »

Ben de böyle düşünüyorum. Gelecekte bir öne bir arkaya iki tane elektromanyetik enerji kullanan silah (lazer de bu sınıfta) ve güçlü bir enerji kaynağı... Geriye de VLS ile deniz  veya kara hedeflerini vurma kalıyor. Hem de çok uzak bir gelecek değil yakındır.
Bence gemiler Tasarlanırken bu ihtimallere göre planlanmalı. Büyük bir elektrik enerjisi gerekebilir.

Tf-2000'in tasarımında orta kısımda sağa sola bakabilen 2 lazer ciws için (ön ve arka içinde phalanx yerine yerleştirilebilir) yer ve burun topunun olduğu kısımda şahi veya tufan için uygun inşa edilmiş gibi geliyor. Hatta içimden bir his tasarıma phalanx zaten tf-2000'e kadar 60 kw'lik ciws silahı geliştirlecek diye öylesine eklenmiş bir çözüm olabileceğini hissediyorum.  Güç için idealab'ın çözümü düşünülebilir aslında.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #255 : 18 Eylül 2019, 17:23:37 »

Tf-2000'in tasarımında orta kısımda sağa sola bakabilen 2 lazer ciws için (ön ve arka içinde phalanx yerine yerleştirilebilir) yer ve burun topunun olduğu kısımda şahi veya tufan için uygun inşa edilmiş gibi geliyor. Hatta içimden bir his tasarıma phalanx zaten tf-2000'e kadar 60 kw'lik ciws silahı geliştirlecek diye öylesine eklenmiş bir çözüm olabileceğini hissediyorum.  Güç için idealab'ın çözümü düşünülebilir aslında.

Ooo hocam bu dediklerinizi görebilsek TF-2000 de müthiş olurdu doğrusu.Özellikle lazer silahları geleceğin füzesavar sistemleridir bence

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #256 : 18 Eylül 2019, 17:43:23 »
Tomahawk ve onun muadili Gezgin füzesine bakışımızı biraz yerli yerine oturtmamız gerekiyor. Bu füzeler start anlaşmaları ile süpergüçler tarafından karşılıklı olarak basının ve gözlemcilerin şahitliğinde kameralar önünde elektrikli testereler ile kıtır kıtır kesilerek imha edilen bırakın üretimini geliştirilmesi bile yasaklanmış füzelerdir. Bahsettiğim şey kara konuşlu silahlardır bunlar eskiden vardı Almanya da filan nükleer başlıklı beklerlerdi şimdi artık yoklar sadece gemide ve uçaklarda kullanılmalarına izin var. Amerika nın neden karada tomahawk ı hiç görmüyoruz yada Rusya neden Suriye ye attığı füzeleri Hazar denizindeki yani göldeki gemiden atıyor. Şimdi siz ABD ve rusya nın sahip olmadığı füzeyi yapıp Ankara ya koymayımı düşünüyorsunuz. Bu füzeler İtalya Almanya Fransa İsveç Kore nin gözü kapalı yapabileceği füzeler ama hiç birinde neden yok acaba neden hepsi uçaktan 1000 km altı menzillere razı gelip füze geliştiriyor. Biz şimdi Gezgin yapıp 1500 km menzilde her şeyi vuracağız böyle bir dünya yok. Gemiye koyacağız bu füzeleri öyle kullanabileceğiz. Bizim gemilerde denizlerimizi görüyorsunuz bugünün görüş ötesi saldırı yetenekleri ile hayatta kalması bir savaşta imkansıza yakın hal aldı ve her on yılda bu tehdit katlanıyor. Gemiler okyanuslarda bile artık güvende değiller bizim Ege de Akdeniz'de hiç değiller. Yani bu Gezgin projesi üzerine hayalleri revize edin. Bana fotografını gösterin nerede Fransa nın 1500 km menzilli karadan atılan gezgin füzesi varmı böyle bir füze. Motorunu üretiyorlar füze varmı peki yani bizim güya Ankara ya koyup ateşleyeceğimiz 1500 km menzilli füzenin Fransa daki karşılığı nedir. Yok böyle bir silah çünkü yasak. Bütün dünya bu yasaklarla bayram etmişti bir oh demişti öyle bir yasak bu çiğnemeyi aklının köşesinden geçirmiyor kimse

Bildiğiniz gibi Abd ve Rusya arasında 1987 tarihli INF anlaşması rafa kalktı.Bu demek oluyor ki soğuk savaş zamanında Avrupada yerleşik Pershing2,Cruise füzeleri gibi orta menzilli nükleer başlıklı füzeleri yine Avrupada görebiliriz.Bunların o zaman ki Sovyetlerdeki karşılığı SS-4,SS-20 gibi füzelerdi.Korakarım ki silahlanma yarışı tekrar başlayacak bu durumda.O yüzden kara konuşlu 1500 km menzilli cruise füzelerini tekrar görmek hiç sürpriz olmaz.Yapabiliyorsak biz de yapmalıyız.Özellikle Gezgin SF yi önce gemi ve denizaltılara monte edip sonra da kara konuşlu versiyonlarını geliştirme yoluna gitmeliyiz.Elalem yapacak biz duracağız yok artık öyle bu devirde

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #257 : 09 Aralık 2019, 22:16:38 »
Hiç gündeme getirilmemiş bir konuyu gündeme getireyim . Bu mega azman gemilerin sınıf ismi sizce ne olacak veya olmalı ?

Direk padişah ismini gemiye vermek yasaktı sanırım ancak hem bu gemilerin oturaklılığına ve haşmetine bir Sultan Sınıfı Hava Savunma Muhribi veya Hünkar Sınıfı Hava Savunma Muhribi çok güzel olur bence. Gemi isminden de irtica olucağını sanmam eski bakış açısı kalmadı artık. Gemi isimleri de ;

Tcg Yavuz Muhribi (Yavuz sultan selim ve yavuz kruvazörünün Onuruna)- Lead Ship
Tcg Kanuni Muhribi ( Kanuni Sultan Süleyman Onuruna)
Tcg Fatih Muhribi ( FSM Onuruna)
Tcg Yıldırım Muhribi ( Yıldırım Beyazıd Onuruna)
Tcg Osmangazi Muhribi ( Osmangazi Onuruna)
Tcg Aziziye Muhribi ( Sultan abdülaziz ve onun donanma çabaları ve Aziziye gemisinin onuruna)
Tcg Mecidiye Muhribi ( Sultan Abdülmecit, Kırım Zaferi ve Mecidiye gemisi Onuruna)
Tcg Hamidiye ( Sultan Abdülhamit ve Hamidiye gemisi Onuruna.)

Sizin fikirleriniz neler ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #258 : 09 Aralık 2019, 22:37:15 »
Bu fikri hiç gündeme getirmeseydin iyiydi... Yerin kulağı var..! Şimdi Yeni Osmanlıcı/Siyasal İslamcının biri görmüş ve hemen notunu almıştır. Başımıza iş açtın yani:)

Şimdi bırak Yavuz' u , Kanuni' yi... Kanunî dediğin adam Piri Reis' in kellesini alan adam. Memlekette isim mi kalmadı? Deniz Kuvvetlerinin bir geleneği var. En güzel isimlendirmeyi yapacaklarından şüphem yoktur. Elbette gelenekten şaşmadıkları müddetçe! Ayrıca bu donanma Cumhuriyet Donanması...

Bende fikrimi yazayım madem;

Yavuz, Kanuni, Abdulaziz bilmem kim yazana kadar, ben olsam coğrafya adlarından beğenirim... Hali hazırda gelenekte şehir isimlerinden devam ediyoruz. Buradan devam etmeyeceksek; dağlar var, göller var, nehirler var, ovalar var... isim mi kalmadı?

örneğin;

- Ağrı Dağı
- Hasan dağı
- Tendürek dağı
- Benden selam olsun Bolu beyine dağı...

falan... Olmadı, beğenmedik diyelim; Nehirlerimiz var

-Sakarya
-Kızılırmak
-Yeşilırmak
-Fırat
-Dicle

gibi... O da olmadı; bi' dünya seçenek var. Ama bana kaldıysa şehirlerden devam edelim;

Bir kısmı tarih seyri içerisindeki Başkentlerimiz olabilir;

- Bursa
- Edirne
- Konya
- Ankara
- İstanbul kullanıldı gerçi...

Kısacası fikir çok, kıtlık yok.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #259 : 09 Aralık 2019, 22:51:27 »
TCG Aleyna Tilki :))) şaka şaka linç etmeyin beni... Aslında bu tür savaş platformlarında isimleri saçma bulurum ama donanmada gemi isimlerinin belli başlı bir heybeti olması gerektiğini düşünüyorum. Mesela Rusların UG ismi Amiral Kuznetsov bana çok heybetli gelir , adamı tanımam etmem kimdir nedir bilmem ama adının denizlerde bir heybeti var. Bu heybet Amerikan UGlerinde yok. İngilizler Kraliçenin adını koydu ama o heybet yok. Şimdi bazıları heybet savaşta bir işe yaramaz diyebilir katılırım haklılar ama bir marka isminde olması gerekiyor. Bana göre TCG Anadolu ismi çok yanlış , TCG Trakya yine aynı şekilde yanlış isimler. Yöresel mutfak fuarında değilsin abi savaş meydanın ürkütücü isimler koyacaksın. Örnek TCG Attila , gemiyi gören bir Yunanlı generalin aklına Romayı haraca baglayan Hunlar gelecek. Korkacak. Cografi isimler şehir isimleri savaş araçlarında saçma durur. Korkularının üzerine gideceksin düşmanının.