Gönderen Konu: TF-2000 PROJESİ  (Okunma sayısı 187515 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Ynt: TF-2000 PROJESİ
« Yanıtla #230 : 16 Eylül 2019, 12:06:39 »
Mısır, Israil Türkiye ile savaşmak için mi sanki silahlanıyor. Mısırın savaşacak hali mi var ? Bakın arkadaşlar biz hiç bir zaman Avrupa ülkeleri ile savaşmayacağız. Israil ile savaş mümkün değil. Nükleer güç ile nasıl savaşacaksın ? Veya bunu gerektiren ne olabilir. Israil'de aynı şekilde bizle savaşmak istemez. Biz aklını peynir ekmekle yiyen guruplar, ülkeler ile savaşırız. Suriye, Irak, iran, Ermenistan gibi devletler ile. Terör örgütleri ile. Çünkü bunlar maşadır bunlar akılla hareket etmez, 3. Dünya ülkeleri, insanlarıdır.  Öncelikle hedefimiz. Orduyu profesyonellestirmek ve asimeydik harp yapabilmek. Milgem ve I-Frkateyn için daha öncede yazmıştım. Benim için öyle çok elzem projeler değil. Doğ akdenizde madem güçlü olmak istiyoruz oyun değiştirici platformlara ihtiyaç var. Örn; F-35, TF-2000, Aip denizaltı, S-400, P-8 gibi uçaklar vs gerisi beni çokta ilgilendirmiyor. Olması veya olmaması çokta fark oluşturmuyor. Zaten o sözü edilen savaş hiç olmayacak. Gelişmiş ulus bilinci olan ülkeler 21. YY' da ne için savaşsın. Gelişmiş ulke toprak ilhak eserek olunmuyor. Ülkeler; şehirleriyle, şirketleriyle, demokrasileriyle, insan haklarıyla, övünüyor kimse savaş meraklısı değil. Heleki gelişmiş uluslar hiç değil. Ama buna rağmen Norveç F-35 alabiliyor 6 bin tonluk destroyerleri üretebiliyor. Hollanda keza aynı şekilde. Çünkü bu platformlarda övünç kaynağıdır. Özgüven getirir. Gelişmiş ülke her alanda gelişmiştir. Gabyalar, Yavuzlar hiç savaş gormeden envanter dışi kalacak. TF-2000 bolgesel hava savunma gemisi olacak ama belki 1 tane balistik fuze düşüremeden envanter dışi kalacak. TF-2000 sadece savaş gemisi değil Türk denizciliğinin, Turk sanayisinin, tersanesinin geldiği noktayı gösterir. Kısaca ben denizci milletim ben güçluyum, ben gelişmiş bir ulusum diyorsunuz dünyaya. Yoksa bu platformlar inanın kullanılmayacak. Hepsi bir mermi dahi atmadan yenileriyle değiştirilecek.

Deniz kuvvetler hakkında bugünlük en akil yorumları senden okudum. Bazı tespitlerin doğru olmasa da gerisine imzamı altına atabilirim.  Doğu Akdeniz’de en büyük vurucu güç en yüksek kapasite donanma Türk deniz kuvvetlerindedir kıyı ülkelerinin bu duruma gelmeleri için en az 30 sene fırın fırın ekmek yemeleri gerekecek. Artı elektronik donanım güdüm savunma teknik hakkında çoğunuz maalesef bihaber.

Örneğin Mısır’ın Mistral gemilerinin tedarğii bizde bazıların kıyamet tellallığını bağırtmaya kadar yetiyor. Bu gemiler hangi EH sistemiyle ve güdümlü mermileriyle donanımlı onu bir kere kendinize sordunuz mu?  Aramızdaki bazı arkadaşlarımızın Türk Deniz Kuvvetlerin Doğu Akdeniz’de en modern en büyük vurucu gücüne sahip  olduğunu çabucak unutuyorlar.

Ben maalesef perspektifsiz yorumlara cevap vermekle  zorlanıyorum.  Bu konu hakkında sabırtaşı Okçular ve kaliteli  bilgi paylaşan Nutuk ‘a bırakıyorum.
:D hahahah 30 yıl mı :D gördükçe gülüyorum. Ya kafa buluyorsunuz yada dalga geçiyorsunuz insanlarla baska bir açıklaması yok bunun. Donanmada subay bırakmadılar , gemiler dedem yasında , kara hedeflerini vurma gücü yok , Egede Yunan denizaltılarından sıyrılıp Akdenize giderseler evet Belharra ve Mısırlıların devamlı sipariş ettiği yeni fırkateynler için iyi hedef olurlar. Senin sahip oldugun gemi ve ates gücüne istedikleri takdirde bir-iki yılda kavusacak ülkeler var Akdenizde. Ne cok küçümsüyorsunuz ya , bakıyorumda eziyoruz geçiyoruz. Bir aralarda Akşam namazını Şamda kılıyorduk oda olmadı. Karşınızdakileri bu kadar küçümsemeyin.. Herşey yarına olup bitiyor bunlar için.. O kadar güçlüyüz ki 50 milyon dolar için askeri tersanelerimizi yabancılara satıyoruz. Gemiye koyacak amiral bulamıyoruz ama arkadaşlara göre şahaneyiz. Adamlar Belharra almakla ilgileniyolar , denizaltıları zaten şuan sahane ama bu arkadasa göre bizi yakalamaları 30 yıl sürecekmiş.

Sende donanmayı yerden yere vurmuşsun madem donanma acınacak halde neden Akdeniz'de o kadar araştırma gemin varken Yunan izlemekle yetiniyor? Ya da neden gidipte Avrupa'ya ve ya ABD'ye ağlayıp duruyor? Türkiye'nin çevresindeki kaç tane ülke donanmasının kara hedeflerini vuracak füzesi olan gemisi var? Ha sen donanmanı ABD, Rus ve ya İngiliz donanmalarıyla kıyaslıyorsan orası ayrı tabiki. Tamam donanmamızın bir sürü eksiği olabilir fakat bu kadar sert eleştirecek kadarda güçsüz değil donanmamız.
Donanmandan korkmuyolar , 2019 yılına kadar gelmiş Türk ordusunun adından korkuyolar. Yerden yere vurdugum konusunda sana hakveriyorum. Çünki kızıyorum. Bugün denizlerinde savaş riski olan her ülke hızlı bir gemi inşaa sürecine girerken bizdeki bu boşvermişlik canımı sıkıyor. Düşün ya Kanada İngiltereden bir sürü Fırkateyn alıyor. Finlandiya yeni tip korvetler/fırkateynler inşa ediyor. İsveç yeni yeni silahlar geliştiriyor. Avustralya donanmasını bastan sona değiştirdi nerdeyse..Saydıgım bu ülkeler dnyada düşmanı en az olan ülkeler. Biz hemen hemen hergün yeni bir düşman ülke daha ediniyoruz. Çok açık ve net söylüyorum. Mısır - Yunanistan ve İsrail üçlüsüyle olan bir savaşta askeri açıdan üstün geliriz belki  ama savaşı sürdürebilirlik açısından ne kadar o üstünlüğü devam ettiririz tartışılır. Bunun bir ekonomik boyutu var.Akdenizde savaş demek sıfır turist demek..Akdenizde savaş demek yaptıgın ihracatın bitişi demek. Bu ülkeye ürünün gelmemesi demek. Sattıgımız ürünlerin cogunu deniz yoluyla gönderiyoruz. Kaldıki Dünya ticaretinin %80i deniz yoluyla ve bunun en işlek yeride Mısırdaki kanaldır dolayısıyla Akdenizdir.. Savaş , Mısır Yunanistan veya baska ülkeler bizden korktugu için değil dünya istemediği için çıkmıyor. Olası bir savaşta Ege ve Akdeniz kitlenir dünya ticareti depreme ugrar. Bunlarıda içine kat.

Değerli kardeşim birincisi donanmada o korkulan Türk ordusunun bir parçasıdır ve  ne kadar eleştirirsek eleştirelim, birçok eksiğimiz olsada,  Doğu Akdeniz'deki en güçlü donanmalardan biriyiz. İkincisi İsveç, Finlandiya, Avustralya gibi bahsettiğin ülkelerin çoğu ekonomi olarak bizden çok çok iyi durumda ülkeler ve onlar rahatlıkla bütçelerinden silah projelerine pay ayırabiliyorlar. Bizim projelerimizin yavaş ilerlemesinin sebeplerinden belkide en büyüğü ekonomik olarak sıkıntıda olmamız olabilir. Üçüncüsü yazdıklarınla çelişiyorsun hem Türk Ordusunun adından korkuyorlar diyorsun, hem de bizden korkmuyorlar dünya istemiyor diyorsun. Tamam yazdığın eleştirdiğin noktalarda benimde katıldığım yerler var fakat sadece bardağın boş tarafını görmeyelim.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #231 : 16 Eylül 2019, 12:09:14 »
Mısır, Israil Türkiye ile savaşmak için mi sanki silahlanıyor. Mısırın savaşacak hali mi var ? Bakın arkadaşlar biz hiç bir zaman Avrupa ülkeleri ile savaşmayacağız. Israil ile savaş mümkün değil. Nükleer güç ile nasıl savaşacaksın ? Veya bunu gerektiren ne olabilir. Israil'de aynı şekilde bizle savaşmak istemez. Biz aklını peynir ekmekle yiyen guruplar, ülkeler ile savaşırız. Suriye, Irak, iran, Ermenistan gibi devletler ile. Terör örgütleri ile. Çünkü bunlar maşadır bunlar akılla hareket etmez, 3. Dünya ülkeleri, insanlarıdır.  Öncelikle hedefimiz. Orduyu profesyonellestirmek ve asimeydik harp yapabilmek. Milgem ve I-Frkateyn için daha öncede yazmıştım. Benim için öyle çok elzem projeler değil. Doğ akdenizde madem güçlü olmak istiyoruz oyun değiştirici platformlara ihtiyaç var. Örn; F-35, TF-2000, Aip denizaltı, S-400, P-8 gibi uçaklar vs gerisi beni çokta ilgilendirmiyor. Olması veya olmaması çokta fark oluşturmuyor. Zaten o sözü edilen savaş hiç olmayacak. Gelişmiş ulus bilinci olan ülkeler 21. YY' da ne için savaşsın. Gelişmiş ulke toprak ilhak eserek olunmuyor. Ülkeler; şehirleriyle, şirketleriyle, demokrasileriyle, insan haklarıyla, övünüyor kimse savaş meraklısı değil. Heleki gelişmiş uluslar hiç değil. Ama buna rağmen Norveç F-35 alabiliyor 6 bin tonluk destroyerleri üretebiliyor. Hollanda keza aynı şekilde. Çünkü bu platformlarda övünç kaynağıdır. Özgüven getirir. Gelişmiş ülke her alanda gelişmiştir. Gabyalar, Yavuzlar hiç savaş gormeden envanter dışi kalacak. TF-2000 bolgesel hava savunma gemisi olacak ama belki 1 tane balistik fuze düşüremeden envanter dışi kalacak. TF-2000 sadece savaş gemisi değil Türk denizciliğinin, Turk sanayisinin, tersanesinin geldiği noktayı gösterir. Kısaca ben denizci milletim ben güçluyum, ben gelişmiş bir ulusum diyorsunuz dünyaya. Yoksa bu platformlar inanın kullanılmayacak. Hepsi bir mermi dahi atmadan yenileriyle değiştirilecek.

Deniz kuvvetler hakkında bugünlük en akil yorumları senden okudum. Bazı tespitlerin doğru olmasa da gerisine imzamı altına atabilirim.  Doğu Akdeniz’de en büyük vurucu güç en yüksek kapasite donanma Türk deniz kuvvetlerindedir kıyı ülkelerinin bu duruma gelmeleri için en az 30 sene fırın fırın ekmek yemeleri gerekecek. Artı elektronik donanım güdüm savunma teknik hakkında çoğunuz maalesef bihaber.

Örneğin Mısır’ın Mistral gemilerinin tedarğii bizde bazıların kıyamet tellallığını bağırtmaya kadar yetiyor. Bu gemiler hangi EH sistemiyle ve güdümlü mermileriyle donanımlı onu bir kere kendinize sordunuz mu?  Aramızdaki bazı arkadaşlarımızın Türk Deniz Kuvvetlerin Doğu Akdeniz’de en modern en büyük vurucu gücüne sahip  olduğunu çabucak unutuyorlar.

Ben maalesef perspektifsiz yorumlara cevap vermekle  zorlanıyorum.  Bu konu hakkında sabırtaşı Okçular ve kaliteli  bilgi paylaşan Nutuk ‘a bırakıyorum.
:D hahahah 30 yıl mı :D gördükçe gülüyorum. Ya kafa buluyorsunuz yada dalga geçiyorsunuz insanlarla baska bir açıklaması yok bunun. Donanmada subay bırakmadılar , gemiler dedem yasında , kara hedeflerini vurma gücü yok , Egede Yunan denizaltılarından sıyrılıp Akdenize giderseler evet Belharra ve Mısırlıların devamlı sipariş ettiği yeni fırkateynler için iyi hedef olurlar. Senin sahip oldugun gemi ve ates gücüne istedikleri takdirde bir-iki yılda kavusacak ülkeler var Akdenizde. Ne cok küçümsüyorsunuz ya , bakıyorumda eziyoruz geçiyoruz. Bir aralarda Akşam namazını Şamda kılıyorduk oda olmadı. Karşınızdakileri bu kadar küçümsemeyin.. Herşey yarına olup bitiyor bunlar için.. O kadar güçlüyüz ki 50 milyon dolar için askeri tersanelerimizi yabancılara satıyoruz. Gemiye koyacak amiral bulamıyoruz ama arkadaşlara göre şahaneyiz. Adamlar Belharra almakla ilgileniyolar , denizaltıları zaten şuan sahane ama bu arkadasa göre bizi yakalamaları 30 yıl sürecekmiş.

Allahım sen akıl dağıtırken bu kulun neredeydi?
ohh bakıyorumda senli benli konuşuyoruz Yaradana , nerden geliyor bu samimiyet :))) Tanzim satışdaydım melemen için domates alıyordum mutlu musun. Bak bu yaptıgını sevmiyorum. Seninle aynı düşünmüyorum diye Allahın bana verdiği aklı inkar edemezsin. Kaldıki ben o akıldan mahrum ve sen sahipsen lütfen bize olan aklını göster artık. Yani bak kaç zaman geçti göster şunu , annemin taa düğününde hediye edilen fincanlara dokunmaması gibi sende birşey olur diye kullanmaya mı çekiniyorsun nedir. Ayrıca Sayın @Fırtına06'ya verdiğim cevapta nedenlerimi yazmışım okuma gereği bile duymamışsın. Ordumuz , donanmamız mükemmel demeyi senden çok ben isterim ama öyle değil. Burda herkes birazda olsa herşeyin farkında. Bu sayfada birbirimizi kandırmayalım bari.

Ordumuzun mükemmel olmasını kim istemez? Gemilerin kendilerin eski olmasına bakma. Silah sistemlerin ve elektronik harp donanmaları gayet modern. Eksikler varmı? Var. Bilhassa hava savunma fırkateynlerin eksikliği her geçen günle daha çok hissettiriyor. Genel olarak komşuların bize diş geçirmesi zor veyahut cesaret edemiyorlar.

Yunan ve Mısır’ın Belharra tedariğine değindin. Bunu Yunanistan için Fransız savunma bakanı Parly kendisi yalanladı. Belharra sınıfların envantere girişleri 2023/24 olarak planlandı. Envantere girselerde FREMM fırkateynler donanmalarında görevlerine devam edecekler. Yunanlara La Fayetteleri teklif ettiler. Kira karlığına tabi. Nerde onlarda para? Bu tiplerin ateş gücünden Yunanlar memnun değillerdi.

Çakallar arada bir ortaya Asparagas atarlar. Ne demişler hayal gören bir insan müziksiz de dans eder.
Yunanistan gemiyi nerden almayı düşünüyor ? fransadan.. Fransa dediğimiz ülke bir şirket devletidir. Bunu defalarca yazdım burda. Ayrıca Fransızların çok önemli bir özelliği daha vardır. Kendi topraklarında petrol/gaz çıkmadıgı halde Fransız şirket TOTAL dünyanın en büyük petrol/gaz satan şirketleri arasındadır. Libyanın bu duruma gelmesinde Fransızların rolünü çok iyi biliyoruz. Yeterki Fransızlar Akdenizden ekmeğini kazansın o Belharralar bedavaya bile gelir. Mısır o kadar gemiyi , uçağı kendi parasıyla mı aldıda Yunanistanı değerlendirirken paraları yok diyoruz. Avrupa Birliğinin en bilinen yanı birbirlerine köpek gibi baglı olmalarıdır ve ortak düşmanlarıda hem dininden , hemde çıkarları açısından Türkiyedir. Konu Türkiye olunca kimse parasız kalmaz.
Elit bir Amiralin yetişme süreci 20 yıldan fazladır. Biz kaybettiğimiz amirallerin yerini ne kadar doldurduk ve gelenler ne kadar donanımlı... Teknoloji kadar onu kullananın kapasiteside önemli. Biz denizci bir ülke değiliz. Biz 1000 yıldır Anadoluda yaşadıgımız halde hamsiden baska balıgı tanımayan ama lafa gelince cevresi denizlerle cevreli bir ülkeyiz. Denizde savaşmak kolay değil. Denizde savaşmayı bilmek hiç kolay değil.

Sayın Tigerfish şu soruma cevap verin lütfen...
Türkiye içindeki hedeflere 1000-1500 km menzilli tomahawk atabilen bir gemiyi Akdenizde nasıl etkisiz hale getiririz ?

Sayın fırtına06..
Kötü yanlarımızı söylemekten kaçınır herşeye güzel mükemmel dersek asıl Türk ordusuna zararı o zaman veririz. Ben kötü yanlarını söylüyorum. Eksik yanlarımızı anlatmaya çalışıyorum. Çünki düşman bizim eksik yanlarımıza saldıracak. Savaşmak budur. Senin ateş gücün varsa düşmanda planını senin ateş gücüne göre belirler. Senin elinin uzanamayacı yerleri gözüne kestirir. Küresel güç lafta olunmuyor. Eger küresel gücüz diyorsanız o hurda gemilerle süper olamazsınız.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2019, 12:14:09 Gönderen: DonnieBrasco »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #232 : 16 Eylül 2019, 12:20:08 »
çelişmiyorum aslında. Bugüne kadar bizi koruyan unsur TSKnın adıydı. Arkadaş Akdenizde bizden korkuyolar diyince bende Akdenizdeki donanmamızdan değil TSKnın bugüne gelmiş adından korkuyolar dedim. Ayrıca savaşmama nedenleri bu korkuda değil dünya bu savaşa hazır değil çünki akdeniz bir deniz ticaret yoludur. Herşey korkuyla alakalı değil demek istedim. Ya ben yanlıs anlattım yada siz yanlıs anladınız lakin demek istedigim buydu.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2019, 12:20:55 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #233 : 16 Eylül 2019, 13:21:16 »
Savaş gemisi üretim hızımızı olumsuz etkileyen diğer faktörler, yani gemilerin yerli sistemlerle donanımı konusundaki açığımızı epey kapattık. Bence erteleme yerine daha hızlı yapabilmemiz gerekli artık. Ekonomik nedenler vs bahane olmamalı! Her gün ne israf haberleri ortaya çıkıyor. İsraf biterse biz rahatlıkla düze çıkarız.

Savunma hattımızda her zaman söylüyorum, Atmaca füzesini sadece gemi değil, mobil araçlar üzerinde kara konuşlu olarak da üretmeliyiz. Bu konuda acil çalışma başlatmak gerekli. Tüm sahillerimizi ciddi seviyede koruma altına almış olacağız! Ayrıca ciddi  müşterisi de olacaktır.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #234 : 16 Eylül 2019, 14:30:59 »
Ne okursa olsun denizlerde güçlü olmak istiyorsak Arleig Burke gibi Muhriplere ihtiyacımız var. Bölgesel hava savunma yapmanın yanında 800, 1200 Km Cruis füzesi atabilecek kabiliyetlerde olmalı.

Düşünelim;64 VLS var.
-32 VLS  32 adet SM-2Er veya Aster 30.
-16 VLS  32 adet 800-1200 Km menzil Gezgin.
-16 VLS  64 adet ESSM Block 2
-16 adet Atmaca
- 2 adet phalanks şimdi böyle bir gemiyi vurabilen çok çok zor. Çok ciddi savunma imkânları olduğu gibi derin darbe yapabilecek gücüde var. 450 Km menzilli ÇAFRAD ve ile gözetleme ve çok sayıda hedefe aynı anda angaje olma imkânıda sunuyor. Heik, Soj, F-35B, Aip denizaltı gibi diğer platformlar ile Ağ merkezli bağlantıyı kurduk mu alın size yeni Osmanlı. Parnakla gösterilen bir ulke olursunuz. Ama bu imkânlara elin Norveçi, Hollandası yahu Danimarka bile sahip. Avrupa donanmaları çok ilerdeler. O nedenle bu konudaki serzenisleri haklı buluyorum. Biz çok geri kaldık. Üstelik burada imkânlarda çok geniş. Çok sayıda destroyer üreten ülke var. Bunlardan en iyisi Ispanyollar. F-100 destroyerini Türk tersanelerinde üretip üzerine SM-2 ESSM, Atmaca koyabilirdik. Yukarda saydığim ülkeler hep böyle yaptı. Guney Kore bile boyle yapti. Şimdi ÇAFRAD çok önemliyse Smart S kullanan milgem kötü mü yani ? I-frkateyn kötü mu ? Bölgesel hava savunma destroyeri olsaydı elimiz de Egede bütün dengeler değişirdi. Doğu Akdenizde hakeza aynı şekilde. 3,4 milyar dolar yatırım yaparak bütün dengeleri değiştirmek varken biz bunu kullanamadık. Tabi şimdi iş işten geçti. Artık TF-2000 bu kadar olgunlaşmışken bende istemem. Bütün bu saydıklarım diğer projeler içinde geçerli. Leo 2A4 ta tanklarımızı tanesi 3 milyon dolarda 2A6 seviyesine geçirmek varken yapmadık. Toplam 300 tank var 1 milyar dolar anca tutardı. Yapmadık sonra ne oldu teneke yığınları içinde askerlerimizi Suriyeye gönderdik. Trakyada Leo 2A6'larin karşısına 2A4 ile çıkıyoruz şu işe bak. Kendimizi parçaladık F-15SE alalım diye. Harekât yarıçapı 1000 mil üzeri F-16'larin 3 katı çift motor mühimmat taşıma kapasitesi yüksek. Gerektiğinde hava üstünlük gerektiğinde deep strike olarak kullanabileceğin bir uçağı almadın şimdi yana yana uçak arıyoruz. Güney Kore boşuna mı aldı 60 F-15K keyfinden mı aldı ? Elimizde 60 F-15 olsaydı şuanda hiç uçak alımı dahi yapmadan MMU rahatlıkla beklenirdi vs. Askerlik kolay birşey mi ? Bak buğün Idlipte kulelerde o kahramanlar nöbet tutuyor. Esad gibi sağı solu belli olmayan biri karşısında yarın o kulelere saldırı yapılmayacağının garantisi mı var ? Ama ona rağmen bu asker orada bekliyor. Bu çok büyük bir kahramanlık. Yani TF-2000 yapacağız F-100'e ne gerek var 20 yıl bekleriz. Altay gelecek meden zırhlı birlikleri modernize edelim. 10 yıl bekler Altayımız olur demesi bu yapılan kahramanlıklara saygısızlıktır. Bu asker bu kadar kahramanlık yaparken ya işte para yok yerlisini yapalım 10 yıl bekleriz birşey olmaz deme lüksümüz olabilir mi ?
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2019, 14:34:15 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #235 : 16 Eylül 2019, 15:25:19 »

Türkiye içindeki hedeflere 1000-1500 km menzilli tomahawk atabilen bir gemiyi Akdenizde nasıl etkisiz hale getiririz ?

Bora ve Gezgin satürasyonlarla. Som ‘ lar bunun yanında eşlik edebilirler.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2019, 15:27:48 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #236 : 16 Eylül 2019, 15:35:05 »

Bora'yı unut onun menzili nedir ki ? Kara konuşlu Gezgini' de unut ilk kara konuşlu tespit sistemlerini de vururlar. Filolarımızında işi zor. Belki stealth uçakların taşıyabilecekleri stealthleştirilmiş satüre somlar ve aip denizaltılarla oda belki.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #237 : 16 Eylül 2019, 15:47:40 »

Kafanda nasıl bir sistem var bilemiyorum ama birinin menzili 300 km diğerinin adından baska birşeyi yok. Som'unda menzili yetmiyor Atmacanında... Yani bahsettiğin yada hayal ettiğin sistem için 10 yıldan fazla zaman lazım.

Bu konuyu tartışmıştık , devamlı aynı muhabbetlerin dönmesini sevmiyorum lakin kafanda canlansın diye tekrar belirtiyim. Tomahawk derken 1500 km mesafeden bahsediyorum. Yeni versiyonları bu menzilde hatta daha fazlalar.. Adamlar bizi ordan vuracak ve şuan tomahawkları engelleyecek sistemlerimiz yok. Bak daha dün patriotların korudugu Suudilerin ARAMCO tesislerini seyir füzeleriyle vurdular. Bugün dünya patriotlar neden farketmedi , neden engellemedi bunları konuşuyor. Suudilerin yine patriotları var şuan için bizde hiçbrşey yok. Kaldıki yarın için S400lere güveniyoruz. E patriot korudu mu ARAMCO tesisini ? Biz neden bu kadar cok güveniyoruz bu sisteme...? 1500 km uzaktan ateşlenen tomahawkları durduramıyorsun. Ne yapacaksın tomahawkları atan gemileri hedef alacaksın. HSS gemileri yüzünden ucak kaldıramayacaksın çünki Som atmak için bile o gemilere 300 km kadar yaklaşman lazım. Atmaca atmak için 200 kmye kadar yaklaşman lazım. Gemileri o derinliğe göndermek demek kıyılarından 1000 km uzaklığa gidecekler demek. Yani bugünün dünyasında bunun adına kamikaze derler. O mesafeye düşmanın içine gemi gönderiyorsan geri gelmesini pek beklemeyeceksin. Ateş gücü diyorsunuz ya ateş gücü budur. hedef ülkeye 1500 km uzaktan çekirdik gibi seyir füzesi sallamaktır.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2019, 15:50:59 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #238 : 16 Eylül 2019, 16:20:10 »

Bora'yı unut onun menzili nedir ki ? Kara konuşlu Gezgini' de unut ilk kara konuşlu tespit sistemlerini de vururlar. Filolarımızında işi zor. Belki stealth uçakların taşıyabilecekleri stealthleştirilmiş satüre somlar ve aip denizaltılarla oda belki.

Ha doğru. Menzili 280 km. 281 kilometre olsa belki durum değişebilir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #239 : 16 Eylül 2019, 16:29:45 »

Kafanda nasıl bir sistem var bilemiyorum ama birinin menzili 300 km diğerinin adından baska birşeyi yok. Som'unda menzili yetmiyor Atmacanında... Yani bahsettiğin yada hayal ettiğin sistem için 10 yıldan fazla zaman lazım.

Bu konuyu tartışmıştık , devamlı aynı muhabbetlerin dönmesini sevmiyorum lakin kafanda canlansın diye tekrar belirtiyim. Tomahawk derken 1500 km mesafeden bahsediyorum. Yeni versiyonları bu menzilde hatta daha fazlalar.. Adamlar bizi ordan vuracak ve şuan tomahawkları engelleyecek sistemlerimiz yok. Bak daha dün patriotların korudugu Suudilerin ARAMCO tesislerini seyir füzeleriyle vurdular. Bugün dünya patriotlar neden farketmedi , neden engellemedi bunları konuşuyor. Suudilerin yine patriotları var şuan için bizde hiçbrşey yok. Kaldıki yarın için S400lere güveniyoruz. E patriot korudu mu ARAMCO tesisini ? Biz neden bu kadar cok güveniyoruz bu sisteme...? 1500 km uzaktan ateşlenen tomahawkları durduramıyorsun. Ne yapacaksın tomahawkları atan gemileri hedef alacaksın. HSS gemileri yüzünden ucak kaldıramayacaksın çünki Som atmak için bile o gemilere 300 km kadar yaklaşman lazım. Atmaca atmak için 200 kmye kadar yaklaşman lazım. Gemileri o derinliğe göndermek demek kıyılarından 1000 km uzaklığa gidecekler demek. Yani bugünün dünyasında bunun adına kamikaze derler. O mesafeye düşmanın içine gemi gönderiyorsan geri gelmesini pek beklemeyeceksin. Ateş gücü diyorsunuz ya ateş gücü budur. hedef ülkeye 1500 km uzaktan çekirdik gibi seyir füzesi sallamaktır.

Bu kaynak zamanında gözünüzden kaçmış anlaşılan. Bizim füzelerin menzilleri 280 kilometreyi varsın dursun ama geçmesin.

Dikkatinizi çekerim sunduğum kaynak 2014 senesinden.

https://www.google.de/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/teknoloji/f-35imiz-yok-fuzesi-bizden-25774493
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2019, 16:34:11 Gönderen: Tigerfish »