Gönderen Konu: TF-2000 PROJESİ  (Okunma sayısı 187387 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: TF-2000 PROJESİ
« Yanıtla #190 : 04 Mayıs 2019, 13:04:29 »
Phalanx ve 64Essm olacak geminin öz savunması için yeterli. Senin dediğin istisnai bir durum. Genelde Phalanx, Essm, Sm2 olur gemilerde. YanicRam olmazsa olmaz değil. Dünyada örnekleri böyle. Yok diye üzülmeye gerek yok bence. Ayrıce gemide 2 adet phalanx mevcut.
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2019, 13:07:40 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #191 : 04 Mayıs 2019, 14:06:34 »

Şu bacaların önlerinde boş yer var gibime geldi oralarada 2'şer Phalanx koydukmu oldu sana kirpi. Hem böylece su yüzeyinden gelen zoidyak botdur, torpidodur. Onlara karşıda rahat olur...
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2019, 14:11:15 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #192 : 06 Mayıs 2019, 11:02:46 »

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #193 : 06 Mayıs 2019, 11:04:24 »

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #194 : 06 Mayıs 2019, 11:05:56 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #195 : 06 Mayıs 2019, 11:06:31 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #196 : 06 Mayıs 2019, 11:07:31 »

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #197 : 06 Mayıs 2019, 13:51:22 »
"Donanma sadece kıyıyı koruyacak bir kuvvet değildir" Ulu önderimizin şu sözünü görüyor musunuz.

Kelli felli emekli deniz subayları bile TCG Anadolu ya ne gerek var, ilk vurulacak hedef, masraf vs vs bu ne sığ bir düşüncedir. Adam deniz kuvvetleri uzmanıyım diye yazıyor. "Hücumbot ve Korvet bize yeter 7 bin tonluk savaş gemisi ancak hedef gemisi olur" diyor. Deniz kuvvetlerimizin " AÇIK DENİZLER" diye misyonu, hedefi, stratejik öngörüsü yokmuş gibi.. Gençlere anlatmak daha kolay.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #198 : 06 Mayıs 2019, 14:12:49 »
1. ve 2. Dünya savaşlarından yenilen devletlerin yenilmesinin en önemli nedeni açık denizlerde egemenlik gösteremeyişleridir...

Hitler denizaltı filosuyla müttefiklerin denizlerdeki  yani lojistik üstünlüğünü engellemeye çalıştıysa da müttefiklerin sonar sistemini geliştirmesi onu başarıdan uzak bıraktı...

Yalnız bence  eleştirdiğiniz kelli felli subaylar bir konuda haklı... Ekonomik-ticari-askeri teknoloji  alt yapısı ve bu gücün getirdiği caydırıcılk olmadan , açık denizler politikası bir sonuca ulaşamaz.

Atıyorum.....ABD hürmüz boğazında korkusuzca tek bir gemi ile devriye atar , çünkü ona yapılacak bir saldırının arkasından 50 gemilik bir filonun ve ABD ekonomisinin bunu yapanlara bedelini ödeteceğini herkes bilir...

Peki bizim için böyle bir durum var mı ? Tabiki de yok... Tamam güçlenelim güçlenelim ama caydırıcılğın sadece gemi sayısını artırmakla olmadığını anlamak çok önemli...

Tabiki bu forum savunma sanayi forumu, oturup ekonomik parametreleri konuşacak halimiz yok ama bir kaç açık deniz gemisi yapmak ile açık denizler misyonu aynı şey değildir kanımca... Osmanlı en güçlü olduğu dönemde bile Hint okyanusunda Portekizlilere üstünlük sağlayamadı...Bu apayrı bir kültürü gerektirir....

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #199 : 06 Mayıs 2019, 16:53:41 »
"Donanma sadece kıyıyı koruyacak bir kuvvet değildir" Ulu önderimizin şu sözünü görüyor musunuz.

Kelli felli emekli deniz subayları bile TCG Anadolu ya ne gerek var, ilk vurulacak hedef, masraf vs vs bu ne sığ bir düşüncedir. Adam deniz kuvvetleri uzmanıyım diye yazıyor. "Hücumbot ve Korvet bize yeter 7 bin tonluk savaş gemisi ancak hedef gemisi olur" diyor. Deniz kuvvetlerimizin " AÇIK DENİZLER" diye misyonu, hedefi, stratejik öngörüsü yokmuş gibi.. Gençlere anlatmak daha kolay.

Abdülaziz'in donanmasını çürüten Abdülhamit'in donanma nazırı var. Hasan Rami Paşa. Abdülaziz'in donanmasını yenilemek yerine daha küçük torpidobot ve ganbotlardan oluşan ve çanakkaleyi korumayı amaçlayan bir donanma kurmayı ve bunuda dışardan hazır alım yoluyla ucuza almayı teklif edip bu doktrini uygulamış.

O sırada osmanlı tershaneleri yabancı gemileri yerli üretebiliyor. Hatta yerli kruvazör yapıyor hatta o an dönemin en büyük gemi sınıfı yerli Ön dretnot savaş gemisi Abdülkadir sınıfı kızakta. Bu politika sonucu bu gemi kızaktan iniyor yenileri yapılmıyor. Yabancı tersanelere bol bol gunboat, torpedoboat, destroyer sipariş ediliyor.

Sonuç ?

Bu gelen gemilerin çoğu büyük tonajlı italyan gemileri tarafından geri kalanıda büyük harpte yine aynı tarz büyük gemiler tarafından vuruluyor.
Eğer ki abdülazizin donanmasını bir nesil yenileyebilselerdi . Azıcık dişe dokunur bir donanmamız olsaydı. Büyük devletler çanakkaleyi zorlamayı göze alamazdı ve 250 bin gibi büyük bir zayiatımız olmazdı.

Burda kaybettiğimiz nefer ve malzemeyi filistin ve ırak cephesine sevketseydik oralarda böyle bir yenilgi almayabilirdik. Keza bu ve kafkasya cephesine denizden ikmal (cephane, asker, giysi, erzak) yollayamadığımızdan böyle büyük yenilgiler aldık.

Sizede onu diyenlerle benzer kafa yapısı gibi gelmedi mi ?
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2019, 16:54:21 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;