Gönderen Konu: TF-2000 PROJESİ  (Okunma sayısı 188347 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: TF-2000 PROJESİ
« Yanıtla #180 : 30 Nisan 2019, 08:52:42 »
CIWS olarak korkutu görmek isterdim doğrusu. Yinede biliyorsunuzdur gemilerde CIWS ler müşteriden müşteriye çok kolay değişiyor. Ben CIWS olarak namlulu bir sistem seçilecekse Korkut yerine Planax ı saçma buluyorum. Parçacıklı mühimmat atan böyle bir şey yapmışız 20 mm planax neymiş attan inip eşeğe binme resmen

At eşeklik bir durum değil bence kadeşim sadece tercih. Üstündeki phalanx eğer son versiyonsa eğer muhtemelen korkutun iki namlusunun 4 katı dakikada atım yapıyor. Büyük  ihtimalde phalanx daha etkin bulundu çünkü 35 mm mühimmatın hedefe atılması bunun paralanması felan çok daha teferruhatlı bir sekans olmuş olabilir. Eyvallah bu sistem mach 1 civarında gelen anti tank füzelerine karşı etkin olsa da Mach 3'de yaldır yaldır gelen oniks veya kalibr'e karşı fazla etkin olmayabilir. Yani 35 atom yerine 4 katı hızda 20 mm'yi dayamayı daha pratik bulmuş olabilirler. Sonuçta gemi çok değerli riske atmak istemezler.

Onun dışında belkide maliyeti etkin gelmemiştir. Yani 35 mm mühimmat 20 mm'den illaki daha pahalı olacktır birde bu sistem güdümlü bir mermiyse. Denemelerde x sistemi vurabilecek 35 mm atom maliyeti 20 mm 'den daha pahalı görülmüş olabilir. Gemi Sonuçta maliyet etkinliğinin ultra gözetildiği bir gemi çünkü bu gemiden sayısal olarak fazla ihtiyacımız var.

Son olarak phalanx oldu yurtdışından alacağız diyede üzülme benim gibi çünkü satek arge'nin bu alanda çalışmaları var. 12.7 mm gatlingin prototipiyle 7.62 mm ve   20 mm'nin tasarımını 2018 içinde bitirdiler. Tf-2000 gelene kadar 20 mm'yi sonuçlandırırlar . İşin diğer ciwsleştirme kısmınıda aselsan halleder . Zaten sarp projesinde birlikte çalışıyorlar. 20 mm sistemleri dakikada 4 bin atış yapıyor phalanx'ın son versiyonu gib.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #181 : 30 Nisan 2019, 09:13:48 »
Bu gemi' nin tasarım olarak benzeri var mı ? Veya en çok hangi gemiye benzeyecek ? Ortada sanki 32 Vls var gibi duruyor @Battlestar. Önde de 32 adet var.

Silüet olarak Type 055'i andırıyor ;

Aslına bakarsanız stealthize edilmiş entegre kuleli bir burke sınıfı diyebiliriz. Japon gemilerini de andırıyor. 64 olabilir öndeki modülü arkada yanlamasına yerleştirdilerse olabilir ama bana orada tek sırada 8 hazne var gibi gelmedi. Gözlerim yanılıyor olabilir. Eğer öyleyse muhtemel silah yükü ;

1x 127 mm top (Umarım Vulcano veya yerli eşdeğeri bir mühimmatla)
2x Phalanx ciws ( Yerli eşdeğeri olabilir büyük ihtimal)
32x Siper Sam
64x Hisar-N/Essm
16x Gezgin
16x Atmaca Veya Süpersonik SSM (Umarım geliştiriliyordur.)
2x Stamp/Stop

Büyük İhtimal Silah Konfigürasyonunu şuna çevirip TF-100 ASUW işini de hallederler ;

1x 127 mm top (Umarım Vulcano veya yerli eşdeğeri bir mühimmatla)
2x Phalanx ciws ( Yerli eşdeğeri olabilir büyük ihtimal)
16x VL-Asroc (Veya yerli eşdeğeri)
64x Hisar-N/Essm
32x Gezgin
16x Atmaca Veya Süpersonik SSM (Umarım geliştiriliyordur.)
2x Stamp/Stop

Baca arkalarında lazer ciws için yerde var. EMT istenilen seviyelere gelirse baş topu yerine de geçebilir. Ayrıca İ sınıfınada makulbir çafrad kombinasyonu takarsak Milge-İ Sınıfı-Tf 2000/100 ailesi halinde isteyen ülkelere ihtiyaçları dahilinde fiyat/performans avantajıyla üretip satabileceğimiz güzel bir aile olur elimizde.

Açıkcası bu gemiyi bu radar altyapısıyla 750 milyon- 1 milyar arasına mal ederlerse cidden iyi bir iş yaparlar ve muhtemelen 1.25-1.5 milyar dolara çok alıcısı çıkar bu geminin. Birinci müşteride hazır bile bknz. Pakistan.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #182 : 30 Nisan 2019, 11:08:10 »
Orta gövdede baca altlarında radar antenleri var. Enteresan.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #183 : 03 Mayıs 2019, 16:38:02 »

Resmi olarak TD-2000 Son dizayn.

KAPI GİBİ GEMİ MAŞALLAH

Herşey son derece garantici.

Milgem Tasarımından ilerleyelim simetriyi bozmayalım checked

Tüm radarı masta dizmeyelim burkeler gibi yarısını gövdeye ekleyelim denenmişten şaşmayalım checked

48x vls (yanlış saymadımysam) olsun fazlasına gerek yok checked

Phalanx'dan şaşmayalım korkut'un rate of fire'ı düşük riske girmeyelim checked.

Kısaca fiyat/performans oranı yüksek sorunsuz bir gemi.

Bu yazdıklarımız eleştiri değil tanımlama.

Hocam son yazılıp çizilenlere göre VLS sayısı 64 imiş ki bu gayet iyi bir rakam bence.Avrupa donanmalarında o ayıla bayıla baktığımız İngiliz Type45 de bile 48 VLS mevcut ki bizim TF-2000 destroyeri bu konuda en iyiis olacak sanırım.Tabi gönül Arleigh Burke,Type 055,G.Kore KDX3 gibi çok daha fazla VLS içersin ister ama bence bu rakam da tatmin edicidir.48 olsaydı biraz hayal kırıklığı olacaktı bende.Çünkü en az 3-4 çeşit füze kullanılacak bu gemide.Geminin boyu 166 metre ve 7000 ton ağırlığa sahip ancak bu standart mı yoksa full yüklü ağırlık mı belirsiz.7 tane üretilecekmiş ancak ilk hizmete giriş 2027 olarak geçiyor ki bana göre biraz geç.2024 veya 25 gibi en geç hizmete girmesini beklerdim.Bir de görseldeki makette RAM sistemi göremedim Phalanx tercih edilmiş bizde muhtemelen Gökdeniz olacaktır ama RAM de mutlaka bulunmalı.Milgemde bile RAM varken böyle pahalı ve kıymetli bir gemide RAM sistemi olmaması düşünülemez.Bir de dikkatimi çeken bu tür çoğu destroyerde arka kısıma yakın ek bir radar koyuluyor Type45 de olduğu gibi Smart-L gibi.Bizimkinde tercih edilmemiş nedense.Herhalde ÇAFRAD yeterli görülüyor ama Smart-L nin de olmasını isterdim özellikle  balistik füze tespit ve izleme için.Bu rüya gemiyi inşallah görmek nasip olur herkese.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #184 : 03 Mayıs 2019, 18:05:21 »
Her şey yavaş yavaş yerine oturuyor. 147 metre denilen TF-2000 , 166 metreye çıkmış. İ sınıfının ebatı beni taa başından beri
hiç tatmin etmemişti. Onu da şöyle 130 metreye çıkarsalardı keşke...

TF-2000'in ebatlarının büyütülmesine gelirsek ;

ABD veya ABD destekli İsrail gibi bir ülke olursunuz 100 metrelik gemiye nükleer reaktör ile 50 tomahawk füzesi bile sığdırırsın.İsrail'in korvetleri bizim fırkateynlerden daha güçlü silah sistemleriyle yüklü... Adamlar teknolojide çok önümüzde...

Ama bizim gibi bu çalışmalara yeni başlamış bir ülkenin tüm sistemleri ABD sistemlerine göre 2 kat büyük oluyor. Örneğin Korkut-D sistemini gemimize atış testleri için taktık nerdeyse gemide yürüyecek boşluk kalmadı...

Bir sistemi platforma entegre etmek en az sistemi üretmek kadar zordur,hele aynı yeteneklere sahip olacak şekilde küçültmek çok daha zor.
Bunun için TF-2000'in büyütülmesi isabetli bir karar. Önemli olan elimizdeki farklı farklı sistemleri taşıyabilecek kabiliyette bir denizüstü platformunun oluşturulması.

Artık Allah ne verdiyse ; Hisar'ından , Atmaca'sına ,Gökdeniz'inden Gezgin'ine kadar hatta elektromenyetik burun topuna kadar ne verdiyse yükle gitsin TF-2000 katırına...

Poseidon'un çocukları Yunanlılar bu işe ne diyecek acaba... Hele ki bizim silah sistemlerini anlatan meşhur Yunanlı adam ne diyecek bu gemiye daha çok merak ediyorum ... ::) ::) ::)

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #185 : 03 Mayıs 2019, 21:03:50 »

KAPI GİBİ GEMİ MAŞALLAH

Tüm radarı masta dizmeyelim burkeler gibi yarısını gövdeye ekleyelim denenmişten şaşmayalım checked

Hocam son yazılıp çizilenlere göre VLS sayısı 64 imiş ki bu gayet iyi bir rakam bence.Avrupa donanmalarında o ayıla bayıla baktığımız İngiliz Type45 de bile 48 VLS mevcut ki bizim TF-2000 destroyeri bu konuda en iyiis olacak sanırım.Tabi gönül Arleigh Burke,Type 055,G.Kore KDX3 gibi çok daha fazla VLS içersin ister ama bence bu rakam da tatmin edicidir.48 olsaydı biraz hayal kırıklığı olacaktı bende.Çünkü en az 3-4 çeşit füze kullanılacak bu gemide.Geminin boyu 166 metre ve 7000 ton ağırlığa sahip ancak bu standart mı yoksa full yüklü ağırlık mı belirsiz.7 tane üretilecekmiş ancak ilk hizmete giriş 2027 olarak geçiyor ki bana göre biraz geç.2024 veya 25 gibi en geç hizmete girmesini beklerdim.Bir de görseldeki makette RAM sistemi göremedim Phalanx tercih edilmiş bizde muhtemelen Gökdeniz olacaktır ama RAM de mutlaka bulunmalı.Milgemde bile RAM varken böyle pahalı ve kıymetli bir gemide RAM sistemi olmaması düşünülemez.Bir de dikkatimi çeken bu tür çoğu destroyerde arka kısıma yakın ek bir radar koyuluyor Type45 de olduğu gibi Smart-L gibi.Bizimkinde tercih edilmemiş nedense.Herhalde ÇAFRAD yeterli görülüyor ama Smart-L nin de olmasını isterdim özellikle  balistik füze tespit ve izleme için.Bu rüya gemiyi inşallah görmek nasip olur herkese.
Hocam ESSM varken Ram gereksiz.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #186 : 03 Mayıs 2019, 21:07:42 »

Poseidon'un çocukları Yunanlılar bu işe ne diyecek acaba... Hele ki bizim silah sistemlerini anlatan meşhur Yunanlı adam ne diyecek bu gemiye daha çok merak ediyorum ... ::) ::) ::)

Bence önceliğimiz onun bunun ne diyeceği değil,Önemli olan bir an önce maket faslını aşıp, gemiyi yüzdürüp  Deniz kuvvetlerimizin envanterine katılmasını sağlamak olmalı ;)

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #187 : 03 Mayıs 2019, 22:43:43 »
Sayı 7 adete cıkmış bu çok önenli. Benim en başından beri savunduğum, büyük tonaj gemiler ile deniz kuvvetleri tarafından ciddiyetle üzerinde durulan bir konu. Bazı arkadaşlar ısrarla korvet veya istanbul gemileri iyi deyip duruyor. Ama malesef modern orduların savaş konseptine hiç uymuyor. Bir defa donanmada özelde istenilen gemiler; Hava savunma muhribi veya çok amaçlı frkateynler seyir füzesi kabiliyetli. Milgen zaten hiç saymıyorum. İstanbul clas bile Essm ile sadece kendi savunmasını yapabilir. Hava savunma gemisi olamiyor, çok amaçlı gemide değil. Gezgin kabiliyetide yok. O zaman demekki acil ihtiyac için üretilen bir gemi bana göre. İngilizper Type 45 HSH yanina Type 26 koyacaklar maliyet biraz fazla olduğu için 12 adet gemi sayısı 8 adete düştü. Donanmada gemi sayisı azalmasın diye 4 adet Type 31 alacaklar ve bu Type 31'lerin amacı sadece mvcut gemi sayısını muhafaza etmek hepsi bu. Bizim istanbul clas Type 31 ile aynı özellikte. Bana göre; 7 Hava savunma gemisi yanına ileride 7 adet cok amaclı frkateyn koyacaklar özelde ciddi gezgin kabiliyetli. Muhtemelen 4500, 5000 ton ağrlıkta o şekilde yola devam edilir. 4 adet i kalır oda Type 31 gibi misyo edinir. 7+7 , 4 istanbul ile donanmamız şekil alır. Bundan sonra 4500 ton altında kolay kolay gemi görmeyeceğiz. 5-8 istanbul hiç olmayacak bana göre.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2019, 23:13:00 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #188 : 03 Mayıs 2019, 22:51:24 »
Yalnız saldırı konsepti o kadar gelişip çoğaldı ki bu kadar değerli platformları nasıl koruyacağız beni çok düşündürüyor. Terör örgütleri bile koca ABD güdümlü füze destroyerini , bir bota doldurdukları patlayıcı ile aylarca saf dışı bıraktılar...

Daha bunun İha'sı , kamikaze dron'u varoğlu var... Sürekli Hipersonik gemisavar füzeleri yapmaya çalışıyor büyük güçler...

Bu kadar çeşitli silahlara karşı bu değerli gemileri korumak çok çok çok zor...
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2019, 22:53:21 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #189 : 04 Mayıs 2019, 10:34:10 »

KAPI GİBİ GEMİ MAŞALLAH

Hocam ESSM varken Ram gereksiz.

Neden gereksiz hocam? Yakın füze savunmasında RAM daha etkili olmaz mı? Arleigh Burkelerde her ikisi de mevcut durumda.