Gönderen Konu: TF-2000 PROJESİ  (Okunma sayısı 187463 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: TF-2000 PROJESİ
« Yanıtla #160 : 13 Mart 2019, 13:25:49 »

Gemilerin planlanan fiyat ve fiziki karakteristiklerine baktığımızda İlk başta 250 milyon dolara milgemle başladık . Tasarımı bozmadan uzattık ve fazla bir maliyet artışı olmadan 350 milyon dolara İ sınıfı fırkateynleri yapıyoruz. Bitiyor mu ? Hayır. Bu sefer yapılan tasarımlara bakarsak yine tasarımı çok değiştirmeden uzatarak ve bazı donanımsal değişimlerle Milgem-3 diyebileceğimiz bir tasarımla Tf-2000 projesi için gümbür gümbür geliyor. Ve maliyeti de gemi başı 750 milyon dolar gibi benim için çok az bir maliyetle hayata geçeceği söyleniyor. Bunun bence tek bir açıklaması var ? Ben fazla açılmayacağım standartize , fazla uçmayan görev odaklı bir filo kuracağım. Ve kesinlikle filoyu genişleteceğim

+1
Milgem üzerinden farklı gemiler yapma niyetindeyiz. Ki çok mantıklı.
Dünyada bunun örnekleri var. Mesela Japonlar, aynı gövdeyi biraz büyüterek farklı donanımlarla farklı sınıf gemiler yapmışlar.

Zamanında sayın @SKYWOLF ile böyle bir diyalogumuz olmuştu.Ve ardından şu foto yayınlandı ;

Açıkcası ben bir donanmaperest olarak bu görseli Tf-2000'in erken tasarımlarından birinin görseli sandım. Çünkü SSB sitesindeki tasarımlar bundan çok daha gelişmiş tasarımlardı.

Ancak daha yeni bu görsel yayınlanması üzerine kafamda bizim ssb'de gördüğümüz konseptlerin ilk konseptler olduğu bu yeni çıkanların o konseptlerin daha downgrade edilmiş yani indirgenmiş versiyonu olduğu fikri oluştu.

Yani eğer bu tasarım doğruysa şu an karşımızda yeni bir tasarımdan çok geliştirilmiş bir İ sınıfı gemi var. Bayağı bir değişmiş ama o milgemin kokusu var bu gemide. Biraz daha uzatmış ve geliştirmişler sadece. Şimdiki önceki tasarımlara bakınca bu geminin farkı ;

+ Daha kısa duruyor. Superstructure çok sıkışık. Ben taş çatlasa 135-140 metre taş çatlasa 150 metre bir uzunluk bekliyorum. Bu bana biraz İ sınıfını gerektiği kadar uzatalım mantığı gibi geliyor.
+ Tonajda yine çok fazla değil gibi 5.500-6.500 maksimum 7.000 ton.
+ Tasarım diğerlerine göre daha az stealth gibi duruyor. Donanma bu tercihi neden yapmış bilmiyorum. Bence yanlış ancak yapılan testlerde eğer böyle bir gemiyi filo halinde gizlemek biraz zor olacağına kanaat getirmişlerse böyle bir tercih yapılmış olabilir.
+ Yine stealth tasarımı bozacak şekilde gemiye korkut yerine phalanx koyulmuş demek ki korkut yeterli görülmedi. Ve stealth tasarımı bozmayı göze alarak bunu koydular.
+Geminin ön taraftaki vls sistemi gerçekten küçük duruyor. 32x bir sistem gibi . Ancak burda bir durum var . Muhtemelen ya geminin bacasının arkasında bir 32'lik vls lançeri daha var veya öndeki vls lançeri 48'lik . Ben geminin en az 48 lik bir vls'ye sahip olup 32 Siper/Aster-30 ve 64 Hisar-N/Essm taşıyacağına inanıyorum. Aksi takdirde attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değmez.

Peki bunu neden yaptık ? Daha büyük, daha futuristik, daha stealth ve gelişmiş gemileri yapmak varken neden böyle birşey yapıldı ?

+ Çünkü milgemi ihtiyaca yönelik geliştirerek bir tasarım izlemek demek ; daha sorunsuz inşa, daha düşük maliyet, daha kıza inşa süresi demek. Biz Tf-2000 için       1 milyar euro birim maliyeti beklerken bazı arkadaşlar 750 milyon euro olabileceğini söylediler. Bunun sebebi bu indirgeme olabilir mi ? Olabilir. Açıkcası İ sınıfı benzeri menzilde 48 vls'li bir gemi 750 m euro olabilir mi (bizdeki işçilik maliyetleri de düşünüldüğünde) olabilir. 

+ Ben şahsen daha gelişmiş gemiler isterdim. Çünkü görev yaptıklarında karşılarında çok gelişmiş gemiler çıkma ihtimali var. Ama şöylede bir durum var. Biz şu an     f-35'lerde sorun çıkmazsa  2 lhd'yi hafif uçak gemisi konfigürasyonunda kullandığımız 2 farklı açık deniz filosunu  ve ülkeyi denizlerden komple hava savunma korumasına almak için aşağıya ekleyeceğim gibi 4 tf-2000 e bağlı 4 kıta sahanlığı filosu kurarsak

Bunun gibi.

İhtiyacımız olan minimum gemi sayısı korvetler dahil "24" gemi . Şu an sahip olduğumuz gibi. Tabi her zaman tüm gemileri açık denizde tutamayacağınızdan (bakım/tamirat vs.) tam kapasite için bir kaç gemi daha fazla yapmak gerekir. Yeri gelmişken ihtiyaç olan gemi türlerini söyleyelim ;

Açık Deniz Filo Planlaması ;
1x LHD
1x TF-2000 AAW (48x vls 64x Hisar-N/Essm, 32x Siper/Aster-30)
2x TF-100 ASUW/KARA SALDIRI (48x vls 64x Hisar-N/Essm, 32x Gezgin Füzesi)
1x İstanbul Sınıfı ASW (16x vls 32x Hisar-N/Essm, 8x Vl Asroc/Yerli Eşdeğeri)

Kıta Sahanlığı Filo Planlaması ;

1x TF-2000 AAW (48x vls 64x Hisar-N/Essm, 32x Siper/Aster-30)
2x İstanbul Sınıfı ASUW (16x vls 64x Hisar-N/Essm)
1x Milgem ASW (8x vls (beklenti) 32x Essm/Hisar-N veya 16x Essm/Hisar-N 4x Vl Asroc/Yerli Eşdeğeri

Bunu 2x Açık Filo Sayısı ve 4x Kıta Sahanlığı Filo Sayısı ile birleştirince ;

2x Lhd ( Bilinen bir şey)
6x Tf-2000(Geçenlerde bir dergide ve söylentilere göre 6-8 arası yapılacağı söyleniyor.)
8x İstanbul Sınıfı ( Yine 4+4 şekilde üretileceği savunma dergilerinde söyleniyor.)
4x Tf-100 ( Muhtemelen Tf-2000'le aynı gövde de daha indirgenmiş Çafrad radarı ve farklı silah yükü ile barbaroslar yerine üretilecek.)
4x Milgem (Malum üretildi. Son 2 gemi envantere girecek.)

Bunlar minimum sayılar ve işin birde denizaltı ve yardımcı gemiler kısmı var. Oraya hiç girmedim bu şartlarda böyle indirgenmiş ve daha ucuz bir formülasyon doğrumudur ? Bence doğrudur.

+ Bir durum daha var. Burada muhtemel maliyetleri (Milgem : 250 Milyon, İ sınıfı : 350 Milyon, Tf-2000 : 750 Milyon) avrupa eşdeğerleri ile karşılaştırıldığında (Gowind : 400-500 Milyon , Fremm : 700-800 milyon, Horizon : 1.5-1.6 Milyon) eş değerleriyle Silah kapasitesi, radar kapasitesi, menzil ve Stealthlik açısından benzer veya bazılarında iyi derece olmalarına rağmen 1.5-2 kat çok daha ucuza maalettiğimizi ve Fiyat/Performans gemileri yaptığımızı görüyoruz.

+ Bundan kaynaklı olarakta dış alımda daha fazla maliyet çıkacağı ve kendimiz yaptığımızda asıl maliyetlerinde vergi yoluyla bir kısmının dönüş yapacaı düşünülürse ana filoda 1.5 kat bir genişleme beklenebilir kanaatindeyim.   

Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #161 : 13 Mart 2019, 14:15:37 »
Bu proje çok çok uzayacak. Işın kötüsü TF-2000 uzadıkça, TF-100'de uzayacak. Bizim en başta ispanyollar ile LHD işini ortaklaşa yaptığımız gibi ispanya ile F-100 destroyerlerini ortak üretim özel tersanede üretilmesi çok makul olandı. I-Frkateynlerden sonra çok amaclı Frkateyn üretimine başlayabilirdik. Ispanya ile LHD ortak üretimi yapıyoruz. Yerli üretim ısrarı olsaydı belki 2030 yılında üretecektik. Bu projede edindiğin tecrübeyle Arkasından 2. gemiyi yerli yaparsın. Kotü mü olur ? Tam tersine en makul olan bu aslında.

Bu TF-2000'den kimse Horizon, F-100 beklemesin. Daha çok küçülecek ve süre uzayacak. Ilk gemi 2025 deniyor onu bile tutturmak çok zor.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2019, 14:20:18 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #162 : 13 Mart 2019, 14:45:37 »
Bu proje çok çok uzayacak. Işın kötüsü TF-2000 uzadıkça, TF-100'de uzayacak. Bizim en başta ispanyollar ile LHD işini ortaklaşa yaptığımız gibi ispanya ile F-100 destroyerlerini ortak üretim özel tersanede üretilmesi çok makul olandı. I-Frkateynlerden sonra çok amaclı Frkateyn üretimine başlayabilirdik. Ispanya ile LHD ortak üretimi yapıyoruz. Yerli üretim ısrarı olsaydı belki 2030 yılında üretecektik. Bu projede edindiğin tecrübeyle Arkasından 2. gemiyi yerli yaparsın. Kotü mü olur ? Tam tersine en makul olan bu aslında.

Bu TF-2000'den kimse Horizon, F-100 beklemesin. Daha çok küçülecek ve süre uzayacak. Ilk gemi 2025 deniyor onu bile tutturmak çok zor.

Ben sizle aynı fikirde değilim. Şu an bu geminin bu tasarımda olmasının nedeni zaten hızlıca, ucuza ve görece yüksek sayıda üretilmek istenmesi. Şu an bu geminin kızakta olmamasının nedeni geminin radarı (Çafrad Faz-2) ve ana hava savunma füzesi (Siper/aster-30)'nin geliştirilmesi veya belirlenmesi beklenmektedir. Yoksa gidip ispanyollarla gemi yapmaya gerek yok. Keza gövde yapmak mevzu değil bak 2 senede 232 metrelik devasa bir gemi yaptık. Hemde özel tersanede.

Önemli olan  o gemiye bir anlam katmak içini doldurabilmek. Yoksa biraz boyun eğer alırdık aegis&sm-2 veya paams aster-30 (ki hemen verirlermiydi bilmiyorum fasa o kadar downgrade bir gemi verdilerki geminin maliyeti yarıya düştü). Ama bunu yapmak ne demek senin ülkenin en can alıcı sisteminin düşman eline vermek demek. Karşı tarafındaki kişilerin senin gemindeki radar sisteminin kabiliyeti ve zaaflarına tamamen hakim olması ew ile onu etkisiz hale getirmesi ve açık denizde donanmanın büyük bölümünü uçak gemisinden kalkan sava uçaklarıyla vurması demek.

Böyle bir şey istemeyiz herhalde. Üretim durumlarına gelincede 2021'de i sınıfı hazır olacak. Aynı yıllarda muhtemelen çafrad faz-2, Siper ve Hisar-N'de hazır olacak. Tf-2000 üretime geçip 4 senede (2 sene yapısal + 1 sene donanımsal inşaa +1 sene testlerle) 2025 de envantere girer. Zaten istanbul donanma tershanesinde 2 ana inşaa havuzu birde modernize havuzu olabilir . İ sınıfı kızaktan indikten ve özel tershanelere havale edildikten sonra 2025'e kadar tf-2000 ile birlikte barbaros sınıfına bir yarı ömür modernizesi gerçekleşecektir. 2025 sonrası da 2 li olarak tf-2000 üretimi sürer . Tf-2000 son gemisi tek başına üretilirken Tf-1000 ilk gemisi 2030+larda üretime başlar. Onlarda Barbaros sınıfı yerini alır.

Diye düşünüyorum.

Çevrimiçi metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #163 : 13 Mart 2019, 14:51:01 »
Gerek Sn Mermi ve Battlestar ın yapmış olduğu yorumlarında oldukça haklılar. Arkadaşların yorumlarına ek olarak konuya bir de şu açıdan değerlendirmemizde yarar olabilir.

Üretilmesi planlanan gemilerin üretim ve test aşamalırı için gereksinim duyulan zaman göz önünde alındığında ve Doğu akdeniz Ege denizlerimizdeki ihtiyaçtan dolayı, sanırım bu tür gemilere olan gereksinimimiz acil kapsamına giriyor. '' O zaman acilen ne üretilmesi planlanıyor'sa  bir an önce başlanılmalı''

Üretilecek olan gemi ve gemilerin ilk etapta daha ekonomik şekilde planlanması mevcut ekonomik durum ile ilgili olabilir .Üretilmesine karar verilen gemilerin ileriye dönük modern silah sistemlerini de barındırabilecek şekilde planlanıp üretimin yapılması doğru olacağı kanısındayım.

« Son Düzenleme: 13 Mart 2019, 15:26:47 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #164 : 13 Mart 2019, 15:24:47 »
@BATTLESTAR
Benim söylemek istediğim öncesinde yapmakti. Şuana kadar gemiler teslim dahi edilirdi. Ama hersey bitmiş değil. Şuanda milli Çafrad ile F-100 geliştirilebilir. Herşey mümkün. Ortaya kisa süre icerisinde gercek bir HSM çıkartabiliriz. Bizde cok amaclı Frktateyn uretimine odaklanırız. Çok kısa sürede etkili bir donanma oluşturabiliriz.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #165 : 13 Mart 2019, 15:44:35 »
@BATTLESTAR
Benim söylemek istediğim öncesinde yapmakti. Şuana kadar gemiler teslim dahi edilirdi. Ama hersey bitmiş değil. Şuanda milli Çafrad ile F-100 geliştirilebilir. Herşey mümkün. Ortaya kisa süre icerisinde gercek bir HSM çıkartabiliriz. Bizde cok amaclı Frktateyn uretimine odaklanırız. Çok kısa sürede etkili bir donanma oluşturabiliriz.

Yav hocam zaten Çafrad Faz-2 hazır olsa biz Tf-2000 yapmaya başlayacağız. Niye İspanyolları bu işe sokalım ki ? F-100 gemisi tamamen Aegis ve AN-SPY altyapısına göre inşa edilmiş bir gemi ve bu gemiye çafrad'a göre dizayn etmek çok zor. Zaten biz hali hazırdaki İ sınıfını uzatıp belki genişletip Çafradı köprüye ve kuleye entegre edip bunun alt sistemleri ve dikey atış sistemini geliştirerek benim nazarımda f-100'den daha iyi bir gemi yapmış olacağız.

İspanyollar her ne kadar iyi tersane işçisi olsada kendi savaş yönetim sistemi, radar ve silahını yapamayan bir ülke. Bu projede bize katacakları bir şey yok. 

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #166 : 13 Mart 2019, 16:08:13 »
Bu gemiyi üretmek milgem'e benzemez. 4 korvet  kac yıla mâl oldu. Altay tankı 2015, 2020 arasında 250 tank hedeflerken 2020 yılına geldik prototip hariç ortada bir şey yok. Atak helikopteri butun teslimatlar 2014, 2018 hedeflenmişti 2019 oldu yarısı bile teslim edilmedi. Yani bu iş yaparız demeyle olmuyor. Yukarıda saydığim projeler içinde hep aynılar dendi ama cok zaman aldı hepsi.

İspanyol F-100 başarılı bir platform. Başka ülkelerin isterlerine özel gemi geliştiriyorlar. Ayrıca TF-2000'den boşalacak alana çok amaclı Frkateyn yerleştiricez diyorum. 2028 gibi elimizde F-100 + TF-100(Çok amaçlı Frkateyn) olur diyorum. Aksi taktirde belki 1 adet TF-2000 belki 2027, 28'leri bulacak.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2019, 16:11:15 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #167 : 13 Mart 2019, 16:48:57 »
Bu gemiyi üretmek milgem'e benzemez. 4 korvet  kac yıla mâl oldu. Altay tankı 2015, 2020 arasında 250 tank hedeflerken 2020 yılına geldik prototip hariç ortada bir şey yok. Atak helikopteri butun teslimatlar 2014, 2018 hedeflenmişti 2019 oldu yarısı bile teslim edilmedi. Yani bu iş yaparız demeyle olmuyor. Yukarıda saydığim projeler içinde hep aynılar dendi ama cok zaman aldı hepsi.

İspanyol F-100 başarılı bir platform. Başka ülkelerin isterlerine özel gemi geliştiriyorlar. Ayrıca TF-2000'den boşalacak alana çok amaclı Frkateyn yerleştiricez diyorum. 2028 gibi elimizde F-100 + TF-100(Çok amaçlı Frkateyn) olur diyorum. Aksi taktirde belki 1 adet TF-2000 belki 2027, 28'leri bulacak.

Neden benzemez ya. Halihazırda biz barbaros ve yavuzların bir kısmını ürettik zaten ha keza İstanbul sınıfı da bitmek üzere. Yani biz bu tf-2000'i senelerdir tasarlıyoruz. İstanbul sınıfı üzerinden geliştirilecek bir gemiyide yaparız yapısal olarak askeri-sivil büyük gemileri yaptık . Entegrasyon konusunda da aselsan sorun çıkarmayacaktır.

Diğer yandan çok rollü fırkateyn diyorsunuz da zaten şu an İ sınıfı Çok Rollü Fırkateyni üretiliyor . Bitince de kalan 3+4 gemi Özel tersaneler de eş zamanlı üretilecek. Şimdi siz sakın bu gemileri küçümsemeyin. İ sınıfı Barbaroslarla aynı boy ve çağdaşlarının çoğundan daha iyi menzillere daha kısa bir boyla ulaşabilen stealth 64 adet orta menzilli hava savunma füzesi taşıyan oldukça ucuz bir gemi.

Bende üstünde Çafrad Faz-1 olsun isterdim ama şu an üretimde olan bir gemi için testleri süren bir radarı takmak biraz saçma . Büyük ihtimal sonraki veya son 4 gemide çafrad olacaktır.

2021'de İ sınıfı üretimini özel tersanelere dağıtırsak ve barbaros sınıfının modernizesini (çafrad/siper) yaparsak kısa vadede bir sorun kalmaz kanaatındayım.

---------------------------------------------------------------------------

Diğer yönden Altay projesinin prototip kısmı gayet yerinde gelişti . Ancak sorun üretecek şirketi seçmekti ama burda teknik bir sorun olmadı.

Atak projesi'nin üretiminin'de geç kaldığına dair kuvvetten hiç bir sızlanma duymadım ben o zamanlara şahit olan biri olarak.

Milgem'e gelince onunda seri üretimi siyasi olaylara bağlandı ama öyle olsa başka bir şirkete üretimi verirdi . Oradaki sorun eğer milgemler özel tersanelere verilseydi

Askeri Tersanelerin boş kalacağı sorunsalıydı. Keza İ sınıfı henüz geliştirme aşamasındaydı. Ve kızaklar boş kalacaktı. Ama şimdi 2021'de tf-2000 alt sistemleri hazır

olacağından tf-2000 üretimi ve barbaros modernizesi yapılırken İ sınıfları özel tersanelere havale edecek. İlk gemi ve barbaros modernizesi bittikten sonrada 2 kızakta birden tf-2000 üretimi devam eder.

Toparlarsak , sıkıntı yok. ;

4x Milgem ---) 6x Burak
4+4x İ sınıfı ----) 4x Yavuz + 4x Gabya
6x Tf-2000 ----) 4x Gabya
4x Tf-100 ---) 4x Barbaros

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #168 : 13 Mart 2019, 17:17:24 »
Bütün savunma sanayi projelerimizi dikkate alırsak, bu projenin denildiği süre içerisinde üretileceğini hiç sanmıyorum. içinde bulunduğumuz durumuda dikkate alarak. En hızlı şekilde en iyi donanmayı oluşturmayı amaçlıyorum. Doğu akdenizde ki durumu dikkate alırsak bizim beklemeye tahammülümüz yok. Bizim suanda hazir gemi dahi alabiliyorsak almamiz lazim. Bu işin hiç şakası yok. Siz bide gazi bulduğumuzda görün.

I-frkateyn'i küçümsemiyorum ama, 16 Vls, Smart-S ile çok amaçlı frkateynden çok uzak olduğunu düşünüyorum. Ben çok amaçlı frkateyn derken, gerektiğinde Hava savunma gemisi, gerektiğinde Gezgin ile derin darbe görevi içra eden bir gemi, LHD gemisine eşlik eden büyük tonajlarda bir gemiden bahsediyorum. I-frkateyn bunları karşılayacak çapta bir gemi değil.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #169 : 13 Mart 2019, 17:23:12 »
Bütün savunma sanayi projelerimizi dikkate alırsak, bu projenin denildiği süre içerisinde üretileceğini hiç sanmıyorum. içinde bulunduğumuz durumuda dikkate alarak. En hızlı şekilde en iyi donanmayı oluşturmayı amaçlıyorum. Doğu akdenizde ki durumu dikkate alırsak bizim beklemeye tahammülümüz yok. Bizim suanda hazir gemi dahi alabiliyorsak almamiz lazim. Bu işin hiç şakası yok. Siz bide gazi bulduğumuzda görün.

I-frkateyn'i küçümsemiyorum ama, 16 Vls, Smart-S ile çok amaçlı frkateynden çok uzak olduğunu düşünüyorum. Ben çok amaçlı frkateyn derken, gerektiğinde Hava savunma gemisi, gerektiğinde Gezgin ile derin darbe görevi içra eden bir gemi, LHD gemisine eşlik eden büyük tonajlarda bir gemiden bahsediyorum. I-frkateyn bunları karşılayacak çapta bir gemi değil.

Fremm gibi bir gemi mi istiyorsunuz ?