Gönderen Konu: TF-2000 PROJESİ  (Okunma sayısı 188424 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: TF-2000 PROJESİ
« Yanıtla #340 : 18 Ocak 2022, 18:35:58 »
128 hücre hikayesi doğru mu? Bana abartı geldi...

Type 055'de bile ki 13000 tonluk - 180 metrelik bir destroyer 112 VLS var benim bildiğim...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #341 : 19 Ocak 2022, 00:44:13 »
128 hücre hikayesi doğru mu? Bana abartı geldi...

Type 055'de bile ki 13000 tonluk - 180 metrelik bir destroyer 112 VLS var benim bildiğim...
Benim bildiğim, bu geminin boyu ve tonajı arttırıldı. Bununla bağlantılı olarak ta VLS kapasitesi de büyüdü.
32 hücreli MK41 VLS yerine 64 hücreli MILDAS geliyor dendi.
8 adet Atmaca yerine 16 adet Atmaca geliyor dendi.
Ancak gemide 128 hücre konacak yer var. Olmaz değil. Ama koyarlar mı? Bu hücreler bazı füzeler için quadpack füze yerleşimine olanak tanıyor. Yani 512 adet ESSM füzesi alabilir bu gemi o zaman. ESSM füzesinin tanesi 1 milyon doların üzerinde. Geminin kendi değeri 800-900 milyon olacak deniyor.
128 hücre mümkün ama mantıksız. Birileri hesap hatası yapıyor. (Yunan sitesinin birinde de 128 hücreli olacak diye haber geçmişler)
ABD dahi Railgun sisteminde havlu atmışken, biz daha bu teknolojinin başında ve ABD’nin gerisinde iken, TF2000’e railgun koyacağız demek abes kaçmış.
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2022, 14:04:41 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #342 : 19 Ocak 2022, 03:03:12 »
Amerikalılar, railgun ile hedefledikleri işleri hipersonik füzelerle daha etkili yapacaklarını anladılar da ondan vazgeçtiler.

Railgun bence kısa mesafe-yoğun salvo silahıdır. Tıpkı kavitasyon torpidoları gibi. Çünkü, railgun da tıpkı kavitasyon torpidosu gibi, ateşlendiğinde, "hey, ben buradayım!" diye cümle aleme yayın yapar. (Elektro-manyetik gürültüsü çok fazladır. Koral kıskançlıktan çatlar bu anlamda!)

Railgunların, i) yüksek kalibreli, ii) kaideye monteli, iii) çok uzun menzilli (5-10 km civarı) anti-materyal keskin nişancı silahından başka bir pratik uygulaması olacağını sanmıyorum. Gemilerde iş görmezler.
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2022, 03:08:54 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #343 : 19 Ocak 2022, 18:56:52 »
Railgun projeleri, harcanan enerji karşılığında alınan sonuç olarak verimsiz durumda şu an. O enerji ile lazer veya yönlendirilebilir enerji silahları üretmek çok daha prezisyonu (hassasiyeti) yüksek ve verimli sonuçlar verecektir.

Gemi büyüklüğüne gelirsek bize şu tonaj yetiyor denebilir ama bu bahsettiğim enerji gereksinimi ve benzeri ekstra misyonlar için alan gerektiğinde “ahh be şu gemi 3-4 metre  daha geniş; 10 metre daha uzun olsaymış” denmesin. 

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #344 : 20 Ocak 2022, 16:19:54 »
Gemi büyüklüğüne gelirsek bize şu tonaj yetiyor denebilir ama bu bahsettiğim enerji gereksinimi ve benzeri ekstra misyonlar için alan gerektiğinde “ahh be şu gemi 3-4 metre  daha geniş; 10 metre daha uzun olsaymış” denmesin. 

Aynen katılıyorum. Pasifik donanması kurmuyoruz ama yeni ihtiyaç ve hedef tanımlamaları arttı. Farklı konseptler ortaya çıkıyor. Tüm gemilerde gemi savar füzeleri standart silah iken yanına seyir füzeleri de konmaya başladı. TF-2000 in son maketlerinde lazer silahlarını gördük. Asimetrik ve konvansiyonel SİHA VE İDA tehditleri arttı. Belki ileride gemiler sürü İHA ve İDA'ların inip kalktığı, yönlendirildiği füzyon merkezlerine dönecek.

Şahsen TF-2000 neden bu kadar büyük bir hangara sahip diye düşünürdüm. Esnek Görev Bölmesi (EGB) ve alanı büyük. Kuvvet muhtemelen gemi için çok farklı görevler düşünüyor. Geminin kıç arka kapaklarından yüksek süratli insanlı/insansız (RHIB) bırakabilecek altyapısı olacak. Evet ihtiyaç TF-2000 HSHM olarak tanımlanmış ama sürprizlere hazırlıklı olun derim.

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #345 : 20 Ocak 2022, 16:26:49 »
Amerikalılar, railgun ile hedefledikleri işleri hipersonik füzelerle daha etkili yapacaklarını anladılar da ondan vazgeçtiler.

Railgun bence kısa mesafe-yoğun salvo silahıdır. Tıpkı kavitasyon torpidoları gibi. Çünkü, railgun da tıpkı kavitasyon torpidosu gibi, ateşlendiğinde, "hey, ben buradayım!" diye cümle aleme yayın yapar. (Elektro-manyetik gürültüsü çok fazladır. Koral kıskançlıktan çatlar bu anlamda!)

Railgunların, i) yüksek kalibreli, ii) kaideye monteli, iii) çok uzun menzilli (5-10 km civarı) anti-materyal keskin nişancı silahından başka bir pratik uygulaması olacağını sanmıyorum. Gemilerde iş görmezler.
+1
Katılıyorum.
Hatta ben biraz daha ileri gidip, bireysel askerin taşıyabildiği çok uzun menzilli keskin nişancı tüfeği olarak çok etkin olur diyeceğim.
Ayrıca Railgun yerine Hypervelocity mühimmatlar üzerine çalışsak daha iyi ederiz.
BAE SYSTEMS bu konu da uzman adres.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2022, 16:29:19 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #346 : 20 Ocak 2022, 19:53:25 »

Amerikan Donanmasının Yeni Nesil Muhribi: DDG(X) i özellikle  hipersonik füzelerin yer kaplayacağı varsayımıyla bunlara yer açılabilecek ebatta istedi...

Çevrimdışı Musti19

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #347 : 20 Eylül 2022, 18:56:09 »
Bizimki fırkateyn değil direk muhrip sınıfı olmalı. Şöyle 128/120 VLS +16 tane SSM lançeri iyi gider.

Bu arada kaç tane helikopter taşıyacak,personel mevcudu kaç olacak,menzili ne olacak onlarda önemli. Umarım bunlar dizayn aşamasında düşünülmüştür.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #348 : 20 Eylül 2022, 19:57:07 »
Bizimki fırkateyn değil direk muhrip sınıfı olmalı. Şöyle 128/120 VLS +16 tane SSM lançeri iyi gider.

Bu arada kaç tane helikopter taşıyacak,personel mevcudu kaç olacak,menzili ne olacak onlarda önemli. Umarım bunlar dizayn aşamasında düşünülmüştür.
Çok iyi de Sn Musti,
“Ayranı yok içmeye atla gider gemi yapmaya” hesabı;
750-800 milyar dolarlık ekonomiyle, 18 milyar dolarlık savunma bütçesiyle, tanesi 1milyar dolarlık 7-8 adet muhrip yapmak akıllıca bir iş mi? Apalamadan koşmamak lazım. Hava savunma gemileri mutlaka lazım. Ama 4500tonluk Fırkateynlerde bu işi çok iyi görürler.
Sonra dünyanın en iyi hava savunma muhribini de yapsanız, onu da batırırlar merak etmeyin. Rusya’nın elindeki Kalibr, Khinzal ve Zircon füzeleri bu iş için biçilmiş kaftan. İlki terminal safhada süpersonik. Diğerleri hipersonik.
Yunanistan’ın elindeki Storm Shadow aka SCALP füzeleri düşük görünürlü yapısıyla bu iş için üretilmiş füzeler. 1 milyarlık bir gemiye 1 düzine atmaya değer. 1-2 tanesi kaçsa hava savunmanın elinden, gitti bizim koca gemi. Hava savunma sistemlerinin en iyisi %95 performanslı. O da görüp vurabileceği uçak ve seyir füzeleri için. Hava savunmasına güvenip gemiyi füze menziline sokmak zaten aptalca olur.
İnsan önce kendi yaptığı gemilere ve Dz Kuvvetleri’nin savunma felsefesine bir bakar ki bizim tf2000’ci gurup bunu yapmıyor. ULAQ ve benzer SiDA’lardan atılacak ORKA torpidolar ve Atmaca füzelerle donatılmış insansız deniz araçlarıyla donanmamızı güçlendiriyoruz. Demekki gelecek insansız deniz araçlarına doğru evriliyor deniz kuvvetlerinde.
ULAQ gibi platformları barındırıp sahaya sürecek gemiler lazım bize. Tek bir TF2000 yapıncaya kadar, aynı paraya 2 adet 4500tonluk fırkateyn yapmak daha etkin olur.
İnşallah bu proje 2030 sonrasında düşünülmek üzere şimdilik rafa kalkar. Yoksa bazı özel gemi yapım şirketlerini daha zengin etmek için devletin parasını Çar-çur etmeye yarasın diye değil.
İngiltere gibi 2.8 trilyon dolarlık ekonomimiz olur; o zaman onların Type-45 Daring sınıfına eşdeğer olacak TF-2000’i yaparız. Onlar bile 6 tane yapıp durdular. Çok pahalı diye!
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2022, 20:02:53 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #349 : 20 Eylül 2022, 20:16:42 »
Şu dünya haritasına bir bakın. Türkiye gibi denize kıyısı olup ta okyanusa kıyısı olmayan kaç ülke var dünyada.  Akdeniz çanağında da ki ülkeler ve Karadeniz ülkeleri var. Karadeniz'de Rusya böyle değil Akdeniz'de İspanya, Fransa Fas böyle değil bir kaç Baltık ülkesi de olabilir bir kaç tane daha bulunur ararsan. Bunları birde askeri ciddiyetinde büyük ülkeler olarak ta elersek geriye İtalya Türkiye Yunanistan Mısır İsrail Polonya Finlandiya kalıyor nerdeyse. Hal böyle iken deniz deyince aklına 10000 km enginlik gelen görev deyince alabildiğine sorumluluk sahası limandan çıkınca bir kaç haftadan önce dönmeyen ülkeler ile kendimiz ibir tutmayalım. En uzak potansiyel düşmanımız 500 km uzaktaki Mısır olacak. Tüm olası deniz savaşlarımız ana karamızdaki uçakların güvencesinde olacak ve tüm donanmamız tüm olası düşmanlarınızın hava ve öbür saldırıları menzilinde kalacak. 120 tane VLS yapalım dolduralım iyi güzel gidip gideceğin en uzak yer Girit olacak ve  gemilerimiz ve düşman gemileri hep karadan kalkan uçaklarımızın menzilinde kalacak. Bunları düşünen denizcilerimizi dünyayı emsal alıp eleştirmeyelim. Hazarda bilmem kaç vls li gemi oluyor mu mesela bizde onun bir tık iyisiyiz denizcilik anlamında
Şu haritaya bakın bizim denizlerimiz nerdeyse iç deniz. Şu haritaya bakan Japon niye boşuna donanmaya para harcıyorsunuz bile der yani. Bu yüzden bizim için kendi gemini yapmak çok değerlidir çünkü Almanın gemisi tabi ki bize uymaz Amerikalının Fransız'ın hiç uymaz. Ama hal bu iken neden gemimiz Amerikalının ki gibi de dememek gerek. Bunları ölçen tartan adamlarımız var ne diyorlarsa doğru odur
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2022, 20:37:35 Gönderen: re »