Gönderen Konu: TF-2000 PROJESİ  (Okunma sayısı 187412 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: TF-2000 PROJESİ
« Yanıtla #280 : 05 Mayıs 2020, 21:13:07 »
Hocam benim aklımda 1 projesi gemi var aslında
1- Normal TF-2000 projesi
2- TF-5000 Projesi( isme pek takılmayın): bu proje gayet geleceğe dönük olacak evet pahalı bir gemi olacak nasıl

1- Düşük radar izi gemi tam olmasa da bir stealth olacak ki buda fiyatını etkileyecetir.

2-  Ana silah olarak 155 mm olabilir hemen arkasında 64 vls olacak ( yerli hisar ailesi veya gezgin) radar çafdarın geliştirilmiş versiyonu olacak menzili artırılmış, 16 adet gemisavar yani atmaca blok-3 (olursa hipersonik atmaca)olabilir o zamana kadar blok blok çıkabilir, ve geleceğe dönük olacağı için lazer silahlar kesinlikle ve 1 adet yerli RAM ve Gökdeniz.

3-  Evet pahalı bir gemi olacak ama bundan 6 adet olsaydı güzel olmaz mıydı sizce ?

Zaten TF-2000 MLU'da gemiye en az süpersonik atmaca, railgun ve lazer ciws entegre edileceğini düşünüyorum.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #281 : 05 Mayıs 2020, 21:28:12 »
Hocam benim aklımda 1 projesi gemi var aslında
1- Normal TF-2000 projesi
2- TF-5000 Projesi( isme pek takılmayın): bu proje gayet geleceğe dönük olacak evet pahalı bir gemi olacak nasıl

1- Düşük radar izi gemi tam olmasa da bir stealth olacak ki buda fiyatını etkileyecetir.

2-  Ana silah olarak 155 mm olabilir hemen arkasında 64 vls olacak ( yerli hisar ailesi veya gezgin) radar çafdarın geliştirilmiş versiyonu olacak menzili artırılmış, 16 adet gemisavar yani atmaca blok-3 (olursa hipersonik atmaca)olabilir o zamana kadar blok blok çıkabilir, ve geleceğe dönük olacağı için lazer silahlar kesinlikle ve 1 adet yerli RAM ve Gökdeniz.

3-  Evet pahalı bir gemi olacak ama bundan 6 adet olsaydı güzel olmaz mıydı sizce ?
TF-2000'de 155mm hariç hepsi olacak zaten. Hipersonik farketmez. Sm-3 bile geliştir koy. Ne istersen yani. Destroyerlerinde avantajı bu zaten.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #282 : 17 Mayıs 2020, 15:06:12 »

Çinlilerin Type 055 Renhai sınıfı kruvazörlerini biraz biçip Tf-2000 boyuna indirdim. (Ölçerek yaptım yanlış olmasın. )

Tamamlandığında böyle bir canavara sahip olacağız. Daha helikopter pisti de botun arkasında kalıyor öyle düşünün.

Senelerdir mekolarda büzülüp, klostrofobinin tillahını yaşamış bahriyeliler yayıla yayıla yaşasın.  Uzun menzil için böyle ayrıntılar önemli.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #283 : 29 Haziran 2020, 22:19:42 »
Bazı yerlerde bizim büyük savaş gemisi kullanmama sebebimizin sığ sular olduğu ve hem bu sebeple hem de manevrasının fazlalığı sebebiyle böyle seçildiği belirtiliyor. Açıkçası sığ vs tamam ama 2-3 metrelik draft farkı da çok mühim bir şey değil. Nehirde kullanmıyoruz karaya çıkarma yapmıyoruz. Lakin gemiye dikey fırlatıcı lazım  dediklerinde kara kara düşünüyoruz çünkü ileride olası bir hacim ihtiyacı hep göz ardı ediliyor gibi.

Belki de bu sığ deniz muhabbeti tamamen geçiştirmedir.  Amaç 90 füze taşıyan 1 gemi yerine 30’arlı olarak bölüp sahaya yayılmaktır ama totalde masraf artıyor sanki.

Draft için Örnek vereyim

2500 tonluk Ada korvet              3.90m draft

5800 tonluk Sachsen                  6.00m draft
7200 tonluk Baden Württemberg 5.00m draft
6000 tonluk Fremm                    7.60m draft
9000 tonluk Type45                    7.40m draft
6000 tonluk Alvaro De Bazan      4.75m draft 

« Son Düzenleme: 29 Haziran 2020, 22:22:22 Gönderen: ACE »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #284 : 18 Temmuz 2020, 14:21:10 »

Şimdi arkadaşlar her ne kadar gerçeklikten uzak olsa bile bu kardeşinizin ciddi olmasa da bir iddiası var. Değişik kokular alıyorum. Bu kokuları alma nedenim ;

1- Tf-2000'in yersiz uzun olması
2- Ön vls'nin yersiz şekilde dikey konulması
3- Çafrad'ın menzilinin açıklanandan muhtemel tahminlerime göre çok daha uzun olması (Umr için 800 km Çfr için 200-250 km- Bence)
4- Türkiyenin alabileceği muhtemel en uzun menzilli anti balistik sistemin menzilinin kısa ve irtifasının düşük olması.
5- Türkiyenin buram buram ben anti balistik füze yapacağım dercesine yaptığı cold launc, burun itki yönlendirme, lwir terminal güdüm sensörü, titanyum hit to kill harp başlıkları (sungurda ufak bir versiyonu görülebilir.).

- Şimdi ben diyorumki arkadaşlar , Türkiyenin yakıt teknolojisi ve booster yapma konusunda ufak boyutlarda füzeleri bilmem kaç kilometre götürecek teknolojileri yok. Siper bir kenara onun muhtemel performansı ancak 120-150 km menzil 20-30 km arası irtifa olur.

- Bize çok daha uzun menzilli ve irtifalı anti balistik füzeler ve havadan gelecek seyir füzelerine karşı direkt hedefe angaje olacak füzeler lazım. Bizim çapımız ve hedefimiz kesinlikle aster seviyesinden fazla. Bunu yaptığımız savaş uçağı, tank ve gemi tasarımlarında radar menzillerimizde dahi görmek mümkün.

- Eğer Türkiye en hızlı yoldan sağlam bir anti balistik füze yapmak istiyorsa yapabileceği şeyler sınırlı. İlk olarak füze mutlaka çift kademe olmalı, ilk kademe mutlaka çift kademeden kurtulmalı yüksek menzil için. Diğer taraftan yeni bir ikinci aşama booster tasarlamak çok uzun süre alabilir.  O yüzden elde ne varsa onu kullanmak gerekiyor.

- Bu yolda eldeki en mantıklı aday ikinci aşama booster olarak Bora/Kaan füzesi ve birinci aşama ise Siper'deki g-40'ın modifikasyonlu hali. Bora kaan füzesi 470 kg harp başlığı ve + güdüm sistemi ağırlıklarıyla birinci aşama modifikasyonlu bir g-40 ilk aşama ağırlığı benzer olacaktır. O yüzden performans kaybı olmaz.

- Bizim elimizdeki verilere göre kaan füzesi menzili 280 km bu demektirki füze 140 km uçuyor ve yükseliyor sonra 140 km'de serbest düşüyor. Buna ek 40-50 km arası da yükseliyor.  Biz bunu 50 km kabul edelim. Bir füzenin 50 km'lik dikey menzil kazanması için yatay menzilinin 2 katı menzil kaybetmesi lazım yani 100 km'lik menzil birde 140 km yatay menzili de vardı. Toplamda 240 km yatay menzil kapasitesi var. G-40 füzesinin de biz her ne kadar performansı daha fazla olduğunu düşünsekte 20 km irtifadan 40 km yatay gelecektir 40 km'de menzil der isek = 80 km eder. Kaan füzesinin 240 kmsine eklersek totalde 320 km menzil kapasitesi eder.

- Buda demektir ki füzeyi seyir füzesi saldırısı yapabilecek uzun menzilli silah taşıyan uçaklara karşı 240 km menzil 40 km irtifada kullanılabilir 240 + 40x2 (irtifadan x2 kayıp) = 320 km (total kabiliyet) veya anti balistik kabiliyet istenirse 120 km menzil 100 km irtifaya çıkma kabiliyeti var.  100 km zaten atmosfer sınırıdır ve füzeyi vurmak için en mantıklı noktadır.

- Tabi bu işin güdüm noktası nasıldır ? Gökdoğan füzesi ile 180 mm'ye 65 km aktif radar güdümlü başlık sığdırdık ancak tabi 75 km'de sığabileceğini meteordan gördük. g-40'ın burun çapı 260-270 mm olacaktır ki 1.5 katı diyebiliriz. Bu başlığa 100-120 km menzilli bir aktif başlık sığdırmak çok önemli . Çünkü yolun yarısında yani midcourse da kendi radarını açabilirse eş değeri füzelere göre yolun büyük bölümünü kendi isabetli yüksek güdümüyle gider.  Bu ona Uçak vururkende anti balistik modda da yeter.

- Tabi birde işin ins ve rf datalink boyutu var. Normalde 120 km'ye kadar böyle güdülse yeter ama böyle hassas hedeflere karşı füze kendi radarını açsa bile atıcı platformun radarının verdiği güncellemeler çok önemli. Dediğim gibi çafrad umr zaten hedefi kolayca tespit edebilir çafrad çfr ve ayr menzillerini de 200-250 km olduğuna dair intibalar var gibi duruyordu. O yüzden bu konuda da sorun olmayacaktır.

- Bir diğer konuda tabi lwir başlık termal aşamada açılıp son güdümde artık isabet oranına tavan yaptırmak için kullanıyor. Bu zor birşey çünkü seyir sırasında ısınabiliyor yüksek irtifalarda da soğukta çalışması lazım. Çalışmalarımız var umarım yaparız.  Ayrıca titanyum başlığında büyümesi lazımki Allahtan çalışıyoruz üstünde, Siperden sonra Tf-2000 'e kadar gelebilir diye düşünüyorum.

- Şimdi gelelim en civcivli bölüme, Tf-2000 neden bu kadar büyük , neden vls'si boyutuna göre az ve neden ön vls dikey konumlu. Bunun nedeni biz bu gemiyi ilk başta siper kullanmak ama sonraki dönemde 240 km 40 km irtifa Hisar-U ve 120 km Menzil 100 km irtifalı Hisar-Gums için tasarlamışız. Radar ve  gemi bize bunu anlatıyor.

- Çünkü bizim kullanacağımız muhtemel booster'ın çapı 600 mm arkadaşlar, mk-41 tarzı vls'lerden fazla , bir diğer konuda 600 mm bir füze her atımda çok büyük bir booster olmasından mütevellit cold launch olmadan vls'leri çok yıpratacaktır. İşte bu yüzden daha geniş çaplı ve cold launch bir lançer istiyor olabiliriz.

- Cold launch yuvarlak vls'leride yan yana 3'er 6'lı vls koyunca çok geniş oluyor ve sağdan soldan mürettebatın geçmesi zor oluyor diye uzunlamasına 2x3 şeklinde yapılarak 36 füze yani bu tarz gemilerden beklenen total uzun menzilli füze sayısına ulaşılıyor. o yüzden dikey bir vls kullanılmış tf-2000'de de daha cold launch vls tasarımı bitmediğinden mk-41 öyle konumlandırılmış olma ihtimali çok yüksek.

- Ancak tabi mk-41 tarzı quadpackli lançerlerin faydalarıda fazla olduğundan mdas da eş zamanlı yürütülüyor. Tabi type 052c 'de fazladan vls olmadığından 155 metre biz birde 32'li vls eklediğimizden ortaya gemi 11 metre daha büyüyüp 166 metreyi bulmuş. Yoksa hem bu kabiliyette radara sahip olup siper gibi 120 km menzilli bir füze için 166 metre kocaman gemi yapmak, hele hele buna 96 vls koyulabilecekken gidip 64 vls koymak akıl mantık işi değildir.

------------

Not : Bu yazılanlar sadece benim kişisel beklentilerimdir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #285 : 18 Temmuz 2020, 17:11:21 »
Ön Vls dikey konumlu ne demek hocam? Vls zaten dikey değil mi?

Çevrimdışı KRAL14

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #286 : 18 Temmuz 2020, 20:04:57 »
Yanlış anlamadıysam 16 bir hatta 16 bir hatta demek istiyor.Onun yerine 16 lar aynı hatta yan yana olsun demiş.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #287 : 18 Temmuz 2020, 21:54:55 »
Sn Battlestar’ın yazısından özetle şunu anladım; TF-2000 lerden 100km irtifa 240km menzilde hava şemsiyesi oluşturabilmesi bekleniyor diye tahmin ediyor. Eğerki öyleyse müthiş bir yetenek...

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #288 : 19 Temmuz 2020, 01:21:15 »
Sn Battlestar’ın yazısından özetle şunu anladım; TF-2000 lerden 100km irtifa 240km menzilde hava şemsiyesi oluşturabilmesi bekleniyor diye tahmin ediyor. Eğerki öyleyse müthiş bir yetenek...
pek.muthis bir yetenek sayılmaz aslında bilhassa 240 km menzil yeni savaş teknolojisinde birşey değil... Biz bile ilk seferde 220km menzilli gemisavar yaptık,  300 km menzilli som füzesi var yani üstüne gelen hedefi bir şekilde yok edebilir ama kaynağını vuracak daha doğrusu o caydıriciliga sahip olmak başka birşey... Kötü demiyorum lakin 2035lerde suya inecek bir geminin 240 kmlerde hava savunması yapması biraz yetersiz kalır. En az 500 km hava kalkanı ve 1500 kmden uzun menzilli gezginle TF2000 tam bir canavar olur koy egeye kitlesin kuş uçurtmasin. Akdenizde racon keser , Antalyadan denize girerek libyayi vurursun.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #289 : 19 Temmuz 2020, 02:27:48 »
pek.muthis bir yetenek sayılmaz aslında bilhassa 240 km menzil yeni savaş teknolojisinde birşey değil... Biz bile ilk seferde 220km menzilli gemisavar yaptık,  300 km menzilli som füzesi var yani üstüne gelen hedefi bir şekilde yok edebilir ama kaynağını vuracak daha doğrusu o caydıriciliga sahip olmak başka birşey... Kötü demiyorum lakin 2035lerde suya inecek bir geminin 240 kmlerde hava savunması yapması biraz yetersiz kalır. En az 500 km hava kalkanı ve 1500 kmden uzun menzilli gezginle TF2000 tam bir canavar olur koy egeye kitlesin kuş uçurtmasin. Akdenizde racon keser , Antalyadan denize girerek libyayi vurursun.

Aktif radar başlık olmayan füzelerin anti gemi kabiliyeti sizi ürpertmesin. Başlığa sahip olanlarında menzili fazla değil zaten.