Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 92909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #530 : 25 Nisan 2024, 12:10:42 »
Pardon ama, hangi motorla techiz ederek, silahlı Hürjet'i gemiye konuşlandıracaksınız? ABD, silahlı Hürjette kullanılacak motorlara "he" dedi de ben mi unuttum?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #531 : 25 Nisan 2024, 16:06:50 »
Pardon ama, hangi motorla techiz ederek, silahlı Hürjet'i gemiye konuşlandıracaksınız? ABD, silahlı Hürjette kullanılacak motorlara "he" dedi de ben mi unuttum?

İşte kritik sorun . Bu sorun da bütün projelerimiz için de geçerli bir sorun...
Sıfır, uçak gemisinde konuşlu hangi uçak var bu gemide kullanılabilecek?

Tusaş ısrarla navalize olacak Hürjet dedi...Ben 100 kere sordum Hürjet-KAAN motor temininden emin miyiz? diye...Demek ki eminler...
Demek ki bir bildikleri , düşündükleri var  uçak gemisi yaptıklarına göre...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #532 : 25 Nisan 2024, 16:32:24 »
Tusaş ısrarla navalize olacak Hürjet dedi...Ben 100 kere sordum Hürjet-KAAN motor temininden emin miyiz? diye...Demek ki eminler...

Deseler ki "Silahlı Hürjet için de bir motor geliştireceğiz", ona kabulum. Deseler ki "TF-35000'den güç alan Denizcileştirilmiş Hürjet olacak", ona da tamam. Ama motor problemi hiç yokmuş gibi Silahlı Hürjet'ten ve gemiye konuşlandırmaktan behsedilince, işte o zaman ayranım kabarıyor.  >:(
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2024, 16:37:18 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #533 : 25 Nisan 2024, 16:42:38 »
ABD f404 motorlarını satarken, bu motorları takacağın uçağa askeri hedefleri tespit için radar takabilirsin, bu uçakla istediğin gibi keşifte yaparsın ama kanadına füze bomba takamazsın mı diyor. Satış sözleşmesinde böyle birşey varmı?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #534 : 25 Nisan 2024, 17:25:35 »
ABD f404 motorlarını satarken, bu motorları takacağın uçağa askeri hedefleri tespit için radar takabilirsin, bu uçakla istediğin gibi keşifte yaparsın ama kanadına füze bomba takamazsın mı diyor. Satış sözleşmesinde böyle birşey varmı?

Forumda bir zamanlar "Muharip görevler için kullanılamaz sadece Trainer amaç için kullanılır" diye bir şehir efsanesi vardı...

Ama sonuçta "Sadece Hürjet prototipleri için motor temin edilecektir" gibi bir durum vardı seri üretim işi başlı başına bir izne-kongre onayı gerektiriyordu...

Çevrimiçi Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #535 : 25 Nisan 2024, 17:26:44 »

Deseler ki "Silahlı Hürjet için de bir motor geliştireceğiz", ona kabulum. Deseler ki "TF-35000'den güç alan Denizcileştirilmiş Hürjet olacak", ona da tamam. Ama motor problemi hiç yokmuş gibi Silahlı Hürjet'ten ve gemiye konuşlandırmaktan behsedilince, işte o zaman ayranım kabarıyor.  >:(
Bu uçak gemisi ne zaman ve kimlerle ortak olarak yapılacak ve ne zaman göreve hazır olacak?
Önce ona bakmak lazım. Henüz daha tasarım aşamasına başlanmadı.
TF2000’i hala kızağa koyamadık. Ekim 1995’de projeye yeşil ışık yakılmış!

TCG Anadolu projesine 2013’de karar verilmiş. 2015 Haziran ayı siparişi verilmiş. 2016’da imalata başlanmış. 2023’de kabul testleri sonuçlanmıştır.
Bu uçak gemisinin 2035’den önce kabul testlerine başlanması zor.

2028’de özgün motorla uçacak KAAN’dan bahsediliyor. Herhalde o tarihe kadar ABD, rengini belli edip Hürjet’e motor verip vermeyeceğine karar vermiş olur. Vermezse de 2035’e kadar motorunu biz yaparız.

Karamsar olmaya gerek yok!

Çevrimdışı HKY

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #536 : 25 Nisan 2024, 17:38:53 »
F404 konusunda bence sıkıntı olmaz.
Çünkü birincisi stratejik bir ürün değil.
Motorun gizli saklı bir tarafı yok.
İkincisi çok fazla alternatifi var.
M88 var , Ej200 var , Rd93 var, Ws13 var.
Var oğlu var yani.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #537 : 25 Nisan 2024, 17:53:37 »
Tek alternatif ej200 bunuda direkt İngiltere'den almak lazım yoksa eurojet konsorsiyumu da Almanya var..

Rd33 rd93 ws13 gibi motorlara catsa yüzünden dokunmayız... Artık bunda şunu düşünebiliriz batı ile ipler kopmuştur diye,doların halini siz düşünün.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2024, 17:55:34 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #538 : 25 Nisan 2024, 18:44:27 »

Bu uçak gemisi ne zaman ve kimlerle ortak olarak yapılacak ve ne zaman göreve hazır olacak?

TCG Anadolu projesine 2013’de karar verilmiş. 2015 Haziran ayı siparişi verilmiş. 2016’da imalata başlanmış. 2023’de kabul testleri sonuçlanmıştır.

2028’de özgün motorla uçacak KAAN’dan bahsediliyor. Herhalde o tarihe kadar ABD, rengini belli edip Hürjet’e motor verip vermeyeceğine karar vermiş olur. Vermezse de 2035’e kadar motorunu biz yaparız.

Sayın Yaşar karamsar olmaya gerek yok da bizim her işimiz böyle "Kervan yolda düzülür" mantığında....Bu yöntem bana çok sağlıklı gelmiyor...
Konu başlığı :Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu :D :D :D Böyle gelecek planlaması mı olur
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2024, 18:47:04 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimiçi Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #539 : 25 Nisan 2024, 19:42:48 »

Sayın Yaşar karamsar olmaya gerek yok da bizim her işimiz böyle "Kervan yolda düzülür" mantığında....Bu yöntem bana çok sağlıklı gelmiyor...
Konu başlığı :Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu :D :D :D Böyle gelecek planlaması mı olur
Düşünceniz doğru da….
Herşeyi kötümser açıdan alacak olursak o zaman gemi de yapmamamız gerekir. GE gaz türbinleri ve MTU dizellere muhtaç durumdayız. Finli Wartsila’dan kara ve marine dizel motorları alabilirmiyiz? Nato müttefikimiz olarak vermesi gerekir. Ama yok, Güney Doğu’da ve Doğu Akdeniz’de kullanmayacaksınız, derse ne olacak?
Bazı kritik ve stratejik teknolojiler var ki mutlaka kendi çatımız altında üretmemiz lazım. Ama herşeyi kendimiz üreteceğiz dersek bu işin altından kalkmamız çok zor olur. Rusların bile silah sistemlerinden devamlı ABD ve Batı teknolojisi içeren parçalar çıkıyor.
TF35K çalışsın, tüm ABD motor üreticilerinin motor teklifleri masada olacaktır. Göreceksiniz. Stealth turbofan motorları yapabilen bir ülke olarak bir alt sınıf motoru yapmak için uğraşmamıza gerek kalmayacaktır.
Merak ediyorum; Siper block 3 ilk uçuşunu gerçekleştirdikten sonra Patriot Pac3 ve MSE bize kaçtan teklif edilecek?