Gönderen Konu: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri  (Okunma sayısı 212998 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri
« Yanıtla #370 : 06 Haziran 2022, 18:53:43 »
Teşekkürler...

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #371 : 06 Haziran 2022, 19:09:07 »
1 milyon dolar daha çöpe. Tabii bu atışla yeni bir kabiliyet denenmiyorsa.
Akıncı , TB2 ya da Anka/Aksungur ile vurulacak hedefler çok daha ucuza çıkar. Umarım bir deneme atışı yapılmıştır.

Sn. Yaşar bey öyle düşünmeyin. Bazı füzeler elimizde çöp olacağından dolayı paçavracılar üzerinden değerlendiriliyor. Netice itibari ile füze ve roketlerin aynı gıda maddelerindeki gibi raf ömürleri var ve elimizdeki balistik füzelerin bazılarının raf ömürleri dolmak üzere.
Doğru. Haklısınız da; Bora daha yeni sayılır. Yıldırımlar var Bora dan önce çöp olacak.
. Hocam dedim ya onların raf ömürlerin uzaması için bakım ve idameye bağlıdır

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #372 : 06 Haziran 2022, 19:21:19 »
Yakıtı meydana getiren kimyasallardan tutun içindeki elektronik devrelere kadar bütün parçaların azami bir kullanım süresi var...
Bunu gözardı ederseniz en iyi ihtimalle hedefi tutturamamaz ya da patlamayabilir, en kötü ihtimalle fırlatma sırasında sorunlar oluşabilir ve amiyane tabirle elinizde patlayabilir..

Hele patlayıcılar tam başa bela. Örneğin alman ordusunun envanterindeki on binlerce çeşit roketler ve füzeler patlayıcıların sızıntılarından dolayı yerinden bile oynatılamıyor. İşlev görmeyen füzeleri nasıl imha edecekleri oda daha muamma.
Arzu ediyorsanız bunun hakkında size kaynak sunabilirim ama kaynak almanca. Yani bunun dışında alman ordusunun durumu gerçekten bir facia

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #373 : 06 Haziran 2022, 19:28:19 »
1 milyon dolar daha çöpe. Tabii bu atışla yeni bir kabiliyet denenmiyorsa.
Akıncı , TB2 ya da Anka/Aksungur ile vurulacak hedefler çok daha ucuza çıkar. Umarım bir deneme atışı yapılmıştır.

Sn. Yaşar bey öyle düşünmeyin. Bazı füzeler elimizde çöp olacağından dolayı paçavracılar üzerinden değerlendiriliyor. Netice itibari ile füze ve roketlerin aynı gıda maddelerindeki gibi raf ömürleri var ve elimizdeki balistik füzelerin bazılarının raf ömürleri dolmak üzere.
Doğru. Haklısınız da; Bora daha yeni sayılır. Yıldırımlar var Bora dan önce çöp olacak.
. Hocam dedim ya onların raf ömürlerin uzaması için bakım ve idameye bağlıdır
Sn tigerfish,
Sizin dediğinizi gördüm. Benim yazdığım sizin söylediğinizle bağlantılı değil. Yıldırım füzeleri varken Boralara sıra gelmez çöp yerine konmak için dedim ben. Yıldırımlar sonra 150km menzilli. Hem de güdüm sistemleri yok diye biliyorum, sonradan eklenmediyse. Bunları bir an önce harcamak lazım. Teknolojileri de eski zaten. Onları taşıyan o koca kamyonlara da Bora konur böylece. Yanlış anımsamıyorsam bu sene tamamlanan teslimat sonunda neredeyse 900 adet Bora teslimatı yapılmış diye okumuştum bir yerde.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2022, 19:47:10 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #374 : 07 Haziran 2022, 12:34:05 »
Yıldırım sistemi ilk seri üretime geçtiği 2002 yılından beri INS güdüm sistemi mevcut. 2007 resmi ilan edilince cep değeri de 15-metre olarak lanse edildi. Sonradan harp başlığı ve gövde elden gecirilerek 200 km + menzil değerlerine ulaşılmıştı. Zamanında SSF de daha büyük gövde ve kanatçıklı bir versiyonunu farklı bir fırlatma sisteminden görüntülenmişti. Bizde heyecanlanmıştık.

1950 lerde envantere giren Honest John roketlerini bile 1987 yılına kadar aktif tuttuk. Güney Kore misali Yıldırım ve Bora sistemleri envanterden kolay kolay çıkmaz. Revize edilip durulur. Diğer tarafdan Almanya ve Türkiye'nin iklim şartları aynı olmadığı için raf ömürleri farklı işleyebilir.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #375 : 07 Haziran 2022, 16:07:20 »
Yıldırım sistemi ilk seri üretime geçtiği 2002 yılından beri INS güdüm sistemi mevcut. 2007 resmi ilan edilince cep değeri de 15-metre olarak lanse edildi. Sonradan harp başlığı ve gövde elden gecirilerek 200 km + menzil değerlerine ulaşılmıştı. Zamanında SSF de daha büyük gövde ve kanatçıklı bir versiyonunu farklı bir fırlatma sisteminden görüntülenmişti. Bizde heyecanlanmıştık.

1950 lerde envantere giren Honest John roketlerini bile 1987 yılına kadar aktif tuttuk. Güney Kore misali Yıldırım ve Bora sistemleri envanterden kolay kolay çıkmaz. Revize edilip durulur. Diğer tarafdan Almanya ve Türkiye'nin iklim şartları aynı olmadığı için raf ömürleri farklı işleyebilir.
15m CEP değeri Wikipedia da mevcut. INS güdüm ile 150m CEP değeri görünüyor genel kaynaklarda.  Bora’yı bile 30-50 m arası veriyor bizim kaynaklar. Oysa atım testinde 0.5m sapmayla vurmuştu hedefi.
Tabii bizimkilerin ne gibi iyileştirmeler yaptığı bilinmiyor.
https://twitter.com/tyrannosurusrex/status/1250709486865547264
https://www.millisavunma.com/karadan-karaya-roket-ve-fuze-sistemleri/
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2022, 16:13:32 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #376 : 07 Haziran 2022, 16:51:38 »
Çinliler ile Yıldırım füzesi geliştirilirken, onlardan balistik füze altyapısını aldığımız, buna karşılık kompozit roket yakıtı ve bir başka iddia atalet seyrüsefer sistemi teknolojisini verdiğimiz söyleniyordu. (Tabi bunun ABDyi ne kadar kızdırdığı da malum)Yine açıklanan cep 150 m idi. Şimdi GPS lazer gyrolarla bunun 10 m civarında olması da mümkün.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri
« Yanıtla #377 : 10 Ağustos 2022, 14:20:53 »
Alıntı
BORA, TRG300... Füze ve Roketlere Özel Modüler Depo.

https://mobile.twitter.com/aniIsahin/status/1557285474280128513?cxt=HHwWgoC-xeq4y5wrAAAA

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Roketsan'dan Endonezya'da KHAN ve HİSAR Sözleşmesi.
« Yanıtla #378 : 03 Kasım 2022, 10:48:29 »
Alıntı
Khan'dan ilk ihracat başarısı:

• @roketsan, 280 km menzilli Uzun Menzilli Topçu Füzesi Khan'ın ilk ihracatını Endonezya'ya gerçekleştirecek
• Orta ve uzun menzilli 2 ayrı hava savunma sistemi de Endonezya'ya kazandıracak
• Sırada yakın hava savunma var

savunmasanayist.com
Roketsan'dan Endonezya'da KHAN ve HİSAR Sözleşmesi

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #379 : 03 Kasım 2022, 11:14:22 »
Bu sene silah ihracatı gümbür gümbür gidiyor 4 milyar dolar olacak. Maşallah yapıp da hemencik satamadığımız hiç bir ürünümüz yok. 3 seneye varmaz İsrail i geçeriz silah ihracatında.