Gönderen Konu: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri  (Okunma sayısı 213045 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri
« Yanıtla #330 : 22 Eylül 2020, 20:07:47 »
Kasırga füzesinin terminal hızı ise ~740m/sn yani 2.2 mach olur.
Formülünü isterseniz verebilirim.

Daad yanlış. Kasırganın hızı Mach 4.2
Kaynak : https://flagman.top/military-news/roketsan-t-300-mbrl
Doğru.
Ancak ben kasırga Füzesi serbest düşüş olarak yani motor gücünden yoksun , dikey 5-10 bin metreden bırakılırsa bu terminal hıza ulaşır diyorum. İyi açıklayamamışım demekki.
Diyelimki 4.2 mach hızla dalışa geçen bir kasırga füzesinin, motoru çalışmıyorsa, füzenin hızı hedefe vururken ~2.2 mach civarındadır. (Newton Fiziği kanunları)
Tabii kasırga füzesinin aerodinamik yapısı ile orantılı olarak sürtünme katsayısı 0.05’den düşükse bu hız çok daha artacaktır.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2020, 20:40:19 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #331 : 22 Eylül 2020, 20:41:51 »

Doğru.
Ancak ben kasırga Füzesi serbest düşüş olarak yani motor gücünden yoksun , dikey 5-10 bin metreden bırakılırsa bu terminal hıza ulaşır diyorum. İyi açıklayamamışım demekki.
Diyelimki 4.2 mach hızla dalışa geçen bir kasırga füzesinin, motoru çalışmıyorsa, füzenin hızı hedefe vururken ~2.2 mach civarındadır. (Newton Fiziği kanunları)
Tabii kasırga füzesinin aerodinamik yapısı ile orantılı olarak sürtünme katsayısı 0.05’den düşükse bu hız çok daha artacaktır.

Bu hesabınızda düşüş açısı bir etken midir ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #332 : 22 Eylül 2020, 21:19:50 »

Doğru.

Bu hesabınızda düşüş açısı bir etken midir ?
Tabiiki etken olacaktır. Ben dikey iniş olarak hesap yaptım. Açıyla inişte sürtünme katsayısının artacağı düşünülse de, aero dinamik olarak roketin kanatları ve geometrisi iyi ayarlanmışsa sürtünme düşebilir de(bunu BAE Systems’in hypervelocity mermisinde görebiliyoruz.)

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #333 : 23 Eylül 2020, 00:50:59 »
Sn Battlestar,
Hemen hemen aynı şeyleri söylüyoruz. Ama siz karşılaştırmalı aritmetikle hesap yapıyorsunuz. Ben ilk yazımda kafadan tahmin yapmıştım. Şimdi sizin karşılaştırmalı hesapla verdiğiniz menzil değerleri benim tahminlerden de daha yüksek çıkıyor.
En son “Projectile Motion” hesaplarını 1972 Üniversite hazırlık sınıfında “Applied Mathematics” ‘te ve 1973’de birinci sınıfta yapmıştım. O defterleri açmak istemiyorum bu yaştan sonra ama bu hesaplarda o kadar “değişken” varki (ilk hız, sürtünme katsayısı, motor çalışma süresi, füze atış yüksekliği, Füzenin yukarı eğim açısı,  motor ivme değeri vs vs) dediğiniz gibi hepsini doğru bilmezseniz hesabı yapması çok zor olur. Sürtünme katsayısı yukarıda başka aşağıda başkadır. Sizin yaptığınız karşılaştırmalı hesap fikir verir ama doğru değerleri vermez. Mantığınız doğru. Zaten dediğiniz gibi asıl değerleri de tam bilemeyiz.
Biraz açayım 1inci maddeyi izninizle;
Alıntı:
1- Apogee'den sonra dalarken hızı yükselir mühimmatın.
Eğer mühimmatın motoru itki veriyorsa, ya da füze atmosfere giriş yapıyorsa hız yükselir. Ama motor itkisi yoksa belli bir irtifadan sonra (~15km) sürtünmeden ötürü hız düşer.  (Terminal Velocity). Balistik tip füzelerde apogee den sonra motor itkisi olan füzeler çok nadirdir. (Khinzal ve İskander son vuruşa kadar itkili füzeler ama bunlar zaten quasi balistik füzeler)
Ekteki dosyanın 5inci sahifesinde balistik füzenin hız grafiği var. Apogee den sonra motor itkisi bitince hız düşüyor sonra dalışta tekrar yükseliyor. Ama orta irtifada sürtünme ile tekrar hız kaybına uğruyor.
https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1757-899X/610/1/012033/pdf

Son cümlenize canı gönülden katılıyorum. Mutlaka yapılması şart bir adaptasyon.

Valla ben yer çekiminden dolayı hızı yükselir diye biliyordum. Aksi halde 3 metreden yere atlayan bir kişinin 100 metreden atlayandan daha az hasar alması gerekmez mi ?
Sn Battlestar,
Filmini bile yaptılar “Terminal Velocity” diye.
Uzaydan birisi atlasa, hızı,  15-20km ye kadar belki saatte 1000km ye çıkabilir. Ama kalın hava tabakalarına gelince hız düşüyor. İnsan için ne kadar yüksekten atlarsa atlasın terminal hızı neredeyse Sabittir. Bu da ~200km/saat civarında diye biliyorum. Tabii bu kişinin ağırlığına , hava tabakasının Özgül ağırlığına ve atlayan kişinin sergilediği sürtünme alanına bağlıdır.
Olay tamamen cisimlerin sürtünme katsayısı ile alakalı;
Dikey inen insan için bu katsayı   0.70
Yatay inen insan için ise              1.00
Yuvarlak bilya için ise                  0.45     
Aerodinamik kanat için ise           0.05  dir.   

3 metreden atlayan kişi yeterli hız kazanamaz. Ancak belki bacağı kırılır. Ama 100m den atlayan terminal hıza daha yakın olduğundan ölür.
5-6000 metreden başaşağı atlayan 85kg ağırlıktaki bir skydiver için terminal hız ~350km/saat dır. Ne yaparsa yapsın daha hızlı gidemez.
5-6000m den yatay atlayan aynı skydiver için terminal hız ise ~180km/saat dir.
Aerodinamik 85kg lık bir füze başlığını 10000 metreden serbest bırakırsanız Terminal hızı 306m/saniye yani 0.9 mach olur.

Felix abimiz uzaydan tek başına atladı ve sıfırdan ses hızını aştı. Biz burada ondan katlarca ağır bir başlıktan bahsediyoruz. Evet Apogee'de hız sıfırlansa da düşüş sırasında alınan hız çok daha fazla.

Evet sürtünme etken ancak bunlar düz bir levha değil sivri ve konik ve yanlamasına değil dikine ama açılı dalıyorlar. Birde bu meretler dönerek hızlanıyorlar.

Bu konularda en güvendiğim kişi olan Hakan Kılıç'a da danıştım ki adam bu füzeler vs. hakkında bizim harp okullarında vs. konferans veren bir kimsedir,  oda size katılmıyor. İzni olmadan yazışmayı buraya atamam. Ancak konuşmamızı size özelden atabilirim merak ettiyseniz.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #334 : 23 Eylül 2020, 03:27:35 »
Sn Battlestar,
Hemen hemen aynı şeyleri söylüyoruz. Ama siz karşılaştırmalı aritmetikle hesap yapıyorsunuz. Ben ilk yazımda kafadan tahmin yapmıştım. Şimdi sizin karşılaştırmalı hesapla verdiğiniz menzil değerleri benim tahminlerden de daha yüksek çıkıyor.
En son “Projectile Motion” hesaplarını 1972 Üniversite hazırlık sınıfında “Applied Mathematics” ‘te ve 1973’de birinci sınıfta yapmıştım. O defterleri açmak istemiyorum bu yaştan sonra ama bu hesaplarda o kadar “değişken” varki (ilk hız, sürtünme katsayısı, motor çalışma süresi, füze atış yüksekliği, Füzenin yukarı eğim açısı,  motor ivme değeri vs vs) dediğiniz gibi hepsini doğru bilmezseniz hesabı yapması çok zor olur. Sürtünme katsayısı yukarıda başka aşağıda başkadır. Sizin yaptığınız karşılaştırmalı hesap fikir verir ama doğru değerleri vermez. Mantığınız doğru. Zaten dediğiniz gibi asıl değerleri de tam bilemeyiz.
Biraz açayım 1inci maddeyi izninizle;
Alıntı:
1- Apogee'den sonra dalarken hızı yükselir mühimmatın.
Eğer mühimmatın motoru itki veriyorsa, ya da füze atmosfere giriş yapıyorsa hız yükselir. Ama motor itkisi yoksa belli bir irtifadan sonra (~15km) sürtünmeden ötürü hız düşer.  (Terminal Velocity). Balistik tip füzelerde apogee den sonra motor itkisi olan füzeler çok nadirdir. (Khinzal ve İskander son vuruşa kadar itkili füzeler ama bunlar zaten quasi balistik füzeler)
Ekteki dosyanın 5inci sahifesinde balistik füzenin hız grafiği var. Apogee den sonra motor itkisi bitince hız düşüyor sonra dalışta tekrar yükseliyor. Ama orta irtifada sürtünme ile tekrar hız kaybına uğruyor.
https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1757-899X/610/1/012033/pdf

Son cümlenize canı gönülden katılıyorum. Mutlaka yapılması şart bir adaptasyon.

Valla ben yer çekiminden dolayı hızı yükselir diye biliyordum. Aksi halde 3 metreden yere atlayan bir kişinin 100 metreden atlayandan daha az hasar alması gerekmez mi ?
Sn Battlestar,
Filmini bile yaptılar “Terminal Velocity” diye.
Uzaydan birisi atlasa, hızı,  15-20km ye kadar belki saatte 1000km ye çıkabilir. Ama kalın hava tabakalarına gelince hız düşüyor. İnsan için ne kadar yüksekten atlarsa atlasın terminal hızı neredeyse Sabittir. Bu da ~200km/saat civarında diye biliyorum. Tabii bu kişinin ağırlığına , hava tabakasının Özgül ağırlığına ve atlayan kişinin sergilediği sürtünme alanına bağlıdır.
Olay tamamen cisimlerin sürtünme katsayısı ile alakalı;
Dikey inen insan için bu katsayı   0.70
Yatay inen insan için ise              1.00
Yuvarlak bilya için ise                  0.45     
Aerodinamik kanat için ise           0.05  dir.   

3 metreden atlayan kişi yeterli hız kazanamaz. Ancak belki bacağı kırılır. Ama 100m den atlayan terminal hıza daha yakın olduğundan ölür.
5-6000 metreden başaşağı atlayan 85kg ağırlıktaki bir skydiver için terminal hız ~350km/saat dır. Ne yaparsa yapsın daha hızlı gidemez.
5-6000m den yatay atlayan aynı skydiver için terminal hız ise ~180km/saat dir.
Aerodinamik 85kg lık bir füze başlığını 10000 metreden serbest bırakırsanız Terminal hızı 306m/saniye yani 0.9 mach olur.

Felix abimiz uzaydan tek başına atladı ve sıfırdan ses hızını aştı. Biz burada ondan katlarca ağır bir başlıktan bahsediyoruz. Evet Apogee'de hız sıfırlansa da düşüş sırasında alınan hız çok daha fazla.

Evet sürtünme etken ancak bunlar düz bir levha değil sivri ve konik ve yanlamasına değil dikine ama açılı dalıyorlar. Birde bu meretler dönerek hızlanıyorlar.

Bu konularda en güvendiğim kişi olan Hakan Kılıç'a da danıştım ki adam bu füzeler vs. hakkında bizim harp okullarında vs. konferans veren bir kimsedir,  oda size katılmıyor. İzni olmadan yazışmayı buraya atamam. Ancak konuşmamızı size özelden atabilirim merak ettiyseniz.
Sn Battlestar,
Özel den nasıl ulaşacağımı da söylerseniz , konuşmanızı okumak isterim.

Felix Baumgartner, Stratosfer’den atlama yapıyor. Hava yoğunluğunun neredeyse yok olduğu ortamda dünyaya doğru dikey olarak düşerken her saniye hızı neredeyse 9.8 metre artıyor.
İlk atlamasını 21800 metreden yapmış. Bu irtifadan anladığında 580km/saata ulaşıyor.
İkinci atlamasını 38969 metreden yapıyor ve 1357km/saat hıza ulaşıyor. (Ses hızından fazla)
Her İki atlamada da paraşütünü açmasa, dikey inmeye devam etse yere ulaştığında terminal Velocity kuralları dahilinde hızı 350-400 km/saat civarında olacaktır. Bu Newton fizik kuralları kanunudur.  Aşağıdaki formülü hiç kimse yok sayamaz.
Terminal Hız = √2mg/pCA
m = düşen kitle ağırlığı kg olarak
g = 9.8 m/s2. (Yerçekimi ivmesi)
p = 1.21 kg/m3 (~hava Özgül ağırlığı)
C = düşen kitlenin sürtünme katsayısı
A = düşen kitlenin kesit alanı m2 cinsinden
Buna göre Baumgartner’i 85 kg kabul edersek;
Terminal hız = √2 x 85 x 9.8/1.21 x 0.70 x 0.18 = 104m/sn => ~ 380km/ saat yapar.
Atlayış irtifası 21700 m den de olsa 39000m den de olsa dikey olarak yere çarpış hızı değişmez. ~ 380km/saat tır.
Ağırlık artarsa ve sürtünme katsayısı düşerse bu hız çok artar. 2.5 tonluk Bora füzesi epeyi bir mach hızla çarpacaktır yere. Tam hesap yapabilmek için füzenin sürtünme katsayısını bilmek gerekir. Ben kasırga için bunu 0.05 olarak (aerodinamik bir kanadın verdiği düşük sürtünme katsayısı) olarak almıştıım.
Apogee de hız sıfırlanmaz. Füze apogee de maximum hızda olabilir. Genelde motor apogee den sonra çalışmadığı için hız düşmeye başlar. Sonra füze dalış yapar tekrar hız kazanır. Kalın hava katmanlarına gelincede hızı sürtünmeden ötürü düşer.
Füzeler dönerek hız kazanmaz. Dönerek aerodinamik geometrisini havaya karşı korur ve hedeften sapmayı azaltır. Ayrıca Hızının azalmasını minimize eder.
Tabii bunlar genel balistik füzeler için geçerlidir. Füze terminal safhaya kadar motor çalıştırabiliyorsa hipersonik hızla da hedefe vurabilir. (Khinzal ve İskander gibi - belki bizim Bora gibi?)
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2020, 03:37:44 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #335 : 23 Eylül 2020, 11:45:38 »
Silinsin.

« Son Düzenleme: 23 Eylül 2020, 14:21:25 Gönderen: BATTLESTAR »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #336 : 23 Eylül 2020, 12:43:35 »
Hakan Kılıç her zamanki mütevazi (!) tavrıyla aydınlatmaya çalışmış. Yalnız ben yerçekimi ile ivmelenme çok yüksek hızla artıyor kısmını anlamadım!  ::)

Bu arada bu yazışmayı paylaşabilmek için kendisinden izin aldın mı?
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2020, 12:54:18 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #337 : 23 Eylül 2020, 14:21:56 »
Hakan Kılıç her zamanki mütevazi (!) tavrıyla aydınlatmaya çalışmış. Yalnız ben yerçekimi ile ivmelenme çok yüksek hızla artıyor kısmını anlamadım!  ::)

O konuda sıkıntı yok ama sorun olmasın tamam sildim arkadaşa özelden atarım hocam.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #338 : 23 Eylül 2020, 19:19:24 »

O konuda sıkıntı yok ama sorun olmasın tamam sildim arkadaşa özelden atarım hocam.
Sn Battlestar,
Sözünü ettiğiniz yazışmayı özelden yollarsanız memnun olurum. Ben silinen iletiyi görmedim. Yalnız özelden nasıl ulaşacağımı da bir zahmet anlatırsanız iyi olur.
Saygılar.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #339 : 23 Eylül 2020, 19:54:52 »

Sn Battlestar,
Sözünü ettiğiniz yazışmayı özelden yollarsanız memnun olurum. Ben silinen iletiyi görmedim. Yalnız özelden nasıl ulaşacağımı da bir zahmet anlatırsanız iyi olur.
Saygılar.
Sen bunu yazmadan önce attım zaten.  Bunu buraya yazmanın manası olduğunu düşünüyorum.