Gönderen Konu: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri  (Okunma sayısı 212926 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri
« Yanıtla #280 : 08 Ekim 2019, 23:33:36 »
Sn Ace, Bora füzesinin 280 km uzaklıktaki hedefi vuruş videosunu izlerseniz 1 metrenin altında bir sapmayla hedefe ulaştığını göreceksiniz. Bu topçu mermisi yada roketinin yerine üretilmedi. Süpersonik Taktik bir füzedir. 470kg yüksek patlayıcı taşır. Milyon dolar kıymetinde bir füzedir. Çin’in M20 DF12A füzesinin üzerine geliştirilmiş bir füzedir. Rus İskander füzesinin yaptığını yapsın diye üretilmiştir. Nekadar Rus füzesinin özelliklerine yaklaşmıştır. O münakaşa götürür. Ama hafiften alınacak bir füze değildir. Kendimiz için yaptığımız Bora modelinin 360km menzili olduğu söylenmektedir.
Füzenin arayıcı başlığı ile ve hedef güncellemesi yapabilmesi özelliği ile Deniz hedeflerini vurabilecek bir kabiliyeti var demektir.
İskander füzesi 7mach hipersonik terminal hızı ile ve 2-7m arası cep değeri ile ayrı bir sınıf bence. Ama Bora da çok geride olmayabilir. Bilhassa geliştirilmekte olan 2inci versiyonu ile!

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #281 : 09 Ekim 2019, 10:49:07 »
Sn Ace, Bora füzesinin 280 km uzaklıktaki hedefi vuruş videosunu izlerseniz 1 metrenin altında bir sapmayla hedefe ulaştığını göreceksiniz. Bu topçu mermisi yada roketinin yerine üretilmedi. Süpersonik Taktik bir füzedir. 470kg yüksek patlayıcı taşır. Milyon dolar kıymetinde bir füzedir. Çin’in M20 DF12A füzesinin üzerine geliştirilmiş bir füzedir. Rus İskander füzesinin yaptığını yapsın diye üretilmiştir. Nekadar Rus füzesinin özelliklerine yaklaşmıştır. O münakaşa götürür. Ama hafiften alınacak bir füze değildir. Kendimiz için yaptığımız Bora modelinin 360km menzili olduğu söylenmektedir.
Füzenin arayıcı başlığı ile ve hedef güncellemesi yapabilmesi özelliği ile Deniz hedeflerini vurabilecek bir kabiliyeti var demektir.
İskander füzesi 7mach hipersonik terminal hızı ile ve 2-7m arası cep değeri ile ayrı bir sınıf bence. Ama Bora da çok geride olmayabilir. Bilhassa geliştirilmekte olan 2inci versiyonu ile!

Herkes başka forumlarda bora'nın deniz platformlarına uygunluğunu konuşmuş ama alakası yok bora füzesi kara konuşlu olarak kullanılmak isteniyor. Atmaca varken neden diyebilirsiniz menzil ve çıktığı hız derim. Diğer konu ise 122'liklerin deniz platformlarına uygulanması daha önce test etmiştik.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #282 : 09 Ekim 2019, 11:11:43 »

Ben roketsanın paylaştığı teknik özelliklere göre yazmıştım güncel yeni bir durum varsa bilmiyorum. Küresel konumlama ve ataletsel seyrüsefer sistemleri var sadece diye biliyordum. Bora füzesinde arayıcı başlık ile ilgili bir bilgiye rast gelmediydim. Yapılmışsa iyi olmuş itki tipi ve uçuş rotası dışında seyir füzesine eşdeğer sayılır. 

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #283 : 09 Ekim 2019, 13:34:14 »
BORA gibi füzelerin özellikleri bütün dünyada en gizemli konular. İskender gibi en ihraç ürünleri bile bir muamma. Genelde bu füzeler INS ile ataletsel güdüm sistemi ile yönetiliyorlar buda konvansiyonel bir harp başlığında çok etkili bir isabet sağlamıyor 500 metre cep değeri içinde kalmak çok zor INS ile 300 km menzillerde. Gemileri köprüleri binaları ortasından vurmadıkça konvansiyonel bir harp başlığı ile ne kadar fayda sağlanır ancak istatistiki olarak hesap edip bir tesis için on tane ateşlemek filan gerekir hedef değerli ise isabet etsin diye.
Teorikte elde başka ne enstrümanlar var bu füzelerin isabetini arttırmak için. Önüne bir güdüm koymak zaten tartışmayı bitiriyor ama çok yaygın olmadığını görüyoruz bununda belki bundan sonra  olabilir yada var haberimiz olmuyor kendi füzelerinde kullanıyorlar. Ucunda bir milimetrik radar varmı rusya yada ABD füzesinde nerden bilelim söylemezlerse.
Bu güdüm ihtimalinide yok sayarsak INS e esir olmamak için ne yapılabilir peki?  Füze olabildiğince radar ile izlenerek hedeften sapması düzeltilerek füzenin hedefe isabet isağanabilir. 300 km menziller bunun için çok uygun menziller iha yönetiyoruz SOM yönetiyoruz  o menzilden data link ile rahatlıkla. Hedefi görmeden bile füzenin arzu edilen rotada olmadığı radar ile çok hassas ölçülebilir ve füzeye kendisini set etmesi için hata düzeltme komutu yollanabilir buda INS in doğal olan zaafını giderir. Ama daha iyisi hedefi ve füzeyi görerek ikisinin bir birine yakaştırılmasıdır sürekli düzeltmeler ile. SACLOS güdüm yani. HEIK var bu işi yapabilir ama yer hedefinide SAR modu ile görebilmesi gerekir ama görmesede BORA yı rahatlıkla görüyor bu uçak ve onun rotasındaki hatayı füzeye bildirir kolayca. Al sana INS den çok daha iyi bir güdüm yolu. Ama hem hava hedefini hem kara hedefini gören AESA bir radarı olan uçak yer hedefini de SAR modu ile görüyor ise o zaman teorikte hava hedefi olan Bora ile satıhdaki gemi yada bina rahatlıkla bir biri ile buluşturulabilir. F4 Terminatör ler bunu yapabilirler İsrail radarı var ve yer hedefleri için SAR modu var. Modernize dilen F16 larda da var galiba bu SAR modu. Al sana on ikiden vurma imkanı. En iyisi ise kendi hava radarımızı yapıp bu işleri kendi radar ve yazılımlarımız ile gönlümüzce yapabilmektir. Şu anda elin radarının SAR modu ile bu işleri ne kadar yaparız ben bilmiyorum tabiki ama yapıyoruz bir şeyler gibi görünüyor isabetli video lardan.

HEIK deki şu adamlar belkide bu denemeye seviniyor

https://youtu.be/rihmW3dIL_o?t=147
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2019, 13:43:08 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #284 : 29 Kasım 2019, 12:26:22 »

Bu diagram bize balistik füzelerin belirli menzillere ulaşmak için sahip olması gereken irtifa yükseliş değerlerini gösteriyor.

1000 km menzilli bir balistik füze için 200-240 km irtifa değeri gerekiyor.

Error 404 (Not Found)!!1

Bilindiği gibi delta V şirketi ve roketsan Hurm iticileriyle başarılı testler yapıyor ve Burak Sonda roketini 2020 sonrası operasyonel hale getirmek istiyor.

Burak'ın tahmini irtifası 200 km olması bekleniyor. Yani balistik füzelerle aynı prensipteki bu sistemden çok kolayca 1000 km menzilli balistik füze ve boyutları itibariyle'de denizaltıdan atılabilir balistik füze yapması mümkün.

Bu tarz füzelerin a-26 ocean-er, type-216, soryu, Shortfin Barracuda  gibi uzun menzilli aip denizaltılarda yani bizim milden'den beklediğimiz kapsitede taşınması mümkündür.

Yine bu tarz denizaltıların uzun menzilli görevlerde Türkiye Kıyısından Amerikan ana karasına ulaşıp geri dönebilmeleri menzil açısından mümkündür.

İç denizlerde bile sessizlikleriyle bulunması imkansıza yakın bu sistemlerin okyanusta tespiti oldukça zor olmakla birlikte böyle bir kabiliyetle Türki Amerikanın bütün doğu bölgelerini balistik füze tehditi altına alması mümkündür.

Muhtemel Füzenin kara konuşlu ve iç deniz tehdit menzilleri ;

Sonuç olarak böyle bir füze için b-61 etkisindeki bir nükleer başlık bile yeterlidir. Çünkü hiçbir büyük güç bu etkide bir füzenin bile ülkesine düşmesini istemez. Bu kapasitede bir başlığı yapmak için ve bu füzelerden 100-200 adet üretmek için gerekli nükleer hammaddeyi Türkiye kolayca bulabilir.

Kısaca biz buna ;

Ucuz yoldan BAĞIMSIZLIK diyoruz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #285 : 29 Kasım 2019, 14:04:14 »

Bu diagram bize balistik füzelerin belirli menzillere ulaşmak için sahip olması gereken irtifa yükseliş değerlerini gösteriyor.

1000 km menzilli bir balistik füze için 200-240 km irtifa değeri gerekiyor.

Error 404 (Not Found)!!1

Bilindiği gibi delta V şirketi ve roketsan Hurm iticileriyle başarılı testler yapıyor ve Burak Sonda roketini 2020 sonrası operasyonel hale getirmek istiyor.

Burak'ın tahmini irtifası 200 km olması bekleniyor. Yani balistik füzelerle aynı prensipteki bu sistemden çok kolayca 1000 km menzilli balistik füze ve boyutları itibariyle'de denizaltıdan atılabilir balistik füze yapması mümkün.

Bu tarz füzelerin a-26 ocean-er, type-216, soryu, Shortfin Barracuda  gibi uzun menzilli aip denizaltılarda yani bizim milden'den beklediğimiz kapsitede taşınması mümkündür.

Yine bu tarz denizaltıların uzun menzilli görevlerde Türkiye Kıyısından Amerikan ana karasına ulaşıp geri dönebilmeleri menzil açısından mümkündür.

İç denizlerde bile sessizlikleriyle bulunması imkansıza yakın bu sistemlerin okyanusta tespiti oldukça zor olmakla birlikte böyle bir kabiliyetle Türki Amerikanın bütün doğu bölgelerini balistik füze tehditi altına alması mümkündür.

Muhtemel Füzenin kara konuşlu ve iç deniz tehdit menzilleri ;

Sonuç olarak böyle bir füze için b-61 etkisindeki bir nükleer başlık bile yeterlidir. Çünkü hiçbir büyük güç bu etkide bir füzenin bile ülkesine düşmesini istemez. Bu kapasitede bir başlığı yapmak için ve bu füzelerden 100-200 adet üretmek için gerekli nükleer hammaddeyi Türkiye kolayca bulabilir.

Kısaca biz buna ;

Ucuz yoldan BAĞIMSIZLIK diyoruz.

+1
Mükemmel bir çalışma.
İnşallah kaynağın başındakiler de bu kademeleri bilerek uygulama safhasına almışlardır.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #286 : 29 Kasım 2019, 15:11:29 »
Parabel uçuşunda irtifa faktörü  *5 = menzil. Bizim yetkiler bu konuda ne kadar ketum bir tutum sergileseler hesap ortada.

Ayrıca İran bu alanda ne kadar yol kat ettiği de belli( CEP değerleri tartışılır o ayrı konu. Fajir füzelerle Deir Er Zor’u vuracak yerine 70 km kuzey batıya indi)

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #287 : 30 Kasım 2019, 00:33:00 »
AİP denizaltı adedimizi arttırmamız gerekir. Preveze sınıfı denizaltılara da AİP modernizasyonu yapmayı düşünmeliyiz. Bu denizaltılardan yanlış anımsamıyorsam şu an harpoon yakında da atmaca atma kabiliyetimiz olacak diye biliyorum.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #288 : 30 Kasım 2019, 12:19:14 »
Parabel uçuşunda irtifa faktörü  *5 = menzil. Bizim yetkiler bu konuda ne kadar ketum bir tutum sergileseler hesap ortada.

Ayrıca İran bu alanda ne kadar yol kat ettiği de belli( CEP değerleri tartışılır o ayrı konu. Fajir füzelerle Deir Er Zor’u vuracak yerine 70 km kuzey batıya indi)
Yörüngeye uydu yerleştirme füzelerindeki atış, parabol atışmı yoksa tam dikey yani 90  derece atışmı? En uzun yatay menzil 45 derece atışla elde ediliyor.
Ancak biz 400km yada 600 km deki yörüngeye uydu yerleştirmek için roket geliştiriyorsak bunların atım açısı 90 derece olur derim. Ancak roket üzerindeki stresleri azaltmak için kendi ağırlık noktasını bularak dünyaya doğru hafif eğilir ve yörüngeye rahat oturması için hafif bir açı alır. Onun dışında uydu roketleri 90 derece ile uzaya doğru atılır.
O durumda dikey atılan ve 400 ve 600 km yüksekliğe çıkabilen roketlerin 45 derece ile atış menzilleri ne olur acaba???
Yukarıda verilen 45 derece parabolik atım menzillerinden çok farklı menziller çıkar derim.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 101
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #289 : 30 Kasım 2019, 17:38:19 »

Yörüngeye uydu yerleştirme füzelerindeki atış, parabol atışmı yoksa tam dikey yani 90  derece atışmı? En uzun yatay menzil 45 derece atışla elde ediliyor.
Ancak biz 400km yada 600 km deki yörüngeye uydu yerleştirmek için roket geliştiriyorsak bunların atım açısı 90 derece olur derim. Ancak roket üzerindeki stresleri azaltmak için kendi ağırlık noktasını bularak dünyaya doğru hafif eğilir ve yörüngeye rahat oturması için hafif bir açı alır. Onun dışında uydu roketleri 90 derece ile uzaya doğru atılır.
O durumda dikey atılan ve 400 ve 600 km yüksekliğe çıkabilen roketlerin 45 derece ile atış menzilleri ne olur acaba???
Yukarıda verilen 45 derece parabolik atım menzillerinden çok farklı menziller çıkar derim.
hiç bir şekilde 90 derecelik atış olmaz.yörünge hesapları füze hareketi sırasında belirli zaman dilimlerinde yapılan düzeltmelerle parabolik bir atışa takabül eder.ama tam parabolik olmaz.dünyanın dönüş hızı açışı ekvatora yakınlık gibi hesaplarla batıdab doğuya doğru bira atış olmaktadır.buna ters atışı sadece israil yapar.bizde bu sebeple muğla antalya civarlarına uydu fırlatma merkezini kuracağız.muğladan fırlatılacak füzenin parçaları akdenizde bizim karasularımıza düşebilsin diye.