Gönderen Konu: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri  (Okunma sayısı 213856 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
Ynt: Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri
« Yanıtla #230 : 15 Ocak 2019, 17:44:39 »
Menzil konusu tamamen Şehir efsanelerinden oluşmakta.

MTCR Anlaşması sizin dışarıdan bazı parçaları alsanız dahi uzun menzilli füze üretmenize engel değildir.Engel olduğu hususun ana maddesi şudur.Eğer bu menzilde bir füze üretip kendi envanterinize eklemenin yanı sıra farklı ülkelere ihraç etmeye çalışırsanız bu füzeleri satamazsınız.Eğer bu anlaşmaya tarafsınız ve inatla satmaya kalkarsanız, ürettiğiniz füzelerin parçalarını dışarıdan alıyorsanız ilgili ülkenin ambargo uygulama hakkı vardır.Onun dışında siz dışarıdan parça aldınız ve 1200 km menzilli normal harp başlıklı füze ürettiniz.Kimse size neden yapıyorsun sorusunu sormaz.Soran ülkede menzile giren ülke olur.Onuda diplomatik dil ile sorar.

Uzun menzilli füze geliştirmek esasında Uzay'a roket gönderebilme,yörüngeye uydu yerleştirebilme yani kısacası atmosfer dışına hükmetme olanağını size sağlar.Bunun yanında karşı tedbir olarak hava savunma sistemleri kategorisinde THAAD tarzı bir teknoloji kabiliyetine girmesine olanak sağlar.

Bizdeki düşünce ise menzili düşük görmemiz ve "ya aslında +1000 km de biz saklıyoruz" hurafesinin dolaşmasından ibarettir.Menzil uzatmak sadece yakıt tankını büyütmek veya harp başlığını küçültmek ile olmaz yörünge hesaplamalarından tutun,atılacak füzenin 1000 km ötedeki hedefe vardığında cep oranının düşüklüğü ve iniş esnasında karşı tedbirlerden kaçınma hızına (son vektör) yakalanma olanağını düşürmektir.

Menzil ancak harp başlığınızın nükleer-kimyasal caydırıcılık ile tamamlandığında anlam kazanır yoksa 1000 km öteden gönderdiğiniz füze o devletin kolunda sadece sivrisine ısırığı etkisi gösterir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #231 : 15 Ocak 2019, 21:19:02 »
Menzil konusu tamamen Şehir efsanelerinden oluşmakta.

MTCR Anlaşması sizin dışarıdan bazı parçaları alsanız dahi uzun menzilli füze üretmenize engel değildir.Engel olduğu hususun ana maddesi şudur.Eğer bu menzilde bir füze üretip kendi envanterinize eklemenin yanı sıra farklı ülkelere ihraç etmeye çalışırsanız bu füzeleri satamazsınız.Eğer bu anlaşmaya tarafsınız ve inatla satmaya kalkarsanız, ürettiğiniz füzelerin parçalarını dışarıdan alıyorsanız ilgili ülkenin ambargo uygulama hakkı vardır.Onun dışında siz dışarıdan parça aldınız ve 1200 km menzilli normal harp başlıklı füze ürettiniz.Kimse size neden yapıyorsun sorusunu sormaz.Soran ülkede menzile giren ülke olur.Onuda diplomatik dil ile sorar.

Uzun menzilli füze geliştirmek esasında Uzay'a roket gönderebilme,yörüngeye uydu yerleştirebilme yani kısacası atmosfer dışına hükmetme olanağını size sağlar.Bunun yanında karşı tedbir olarak hava savunma sistemleri kategorisinde THAAD tarzı bir teknoloji kabiliyetine girmesine olanak sağlar.

Bizdeki düşünce ise menzili düşük görmemiz ve "ya aslında +1000 km de biz saklıyoruz" hurafesinin dolaşmasından ibarettir.Menzil uzatmak sadece yakıt tankını büyütmek veya harp başlığını küçültmek ile olmaz yörünge hesaplamalarından tutun,atılacak füzenin 1000 km ötedeki hedefe vardığında cep oranının düşüklüğü ve iniş esnasında karşı tedbirlerden kaçınma hızına (son vektör) yakalanma olanağını düşürmektir.

Menzil ancak harp başlığınızın nükleer-kimyasal caydırıcılık ile tamamlandığında anlam kazanır yoksa 1000 km öteden gönderdiğiniz füze o devletin kolunda sadece sivrisine ısırığı etkisi gösterir.

+1

Bunu anlatirken aigzimda tüy kalmadi.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #232 : 16 Ocak 2019, 07:02:16 »
Master çok saçma açıklama olmuş. Biz satınca MTCR ye giriyorda bize mal satılınca nasıl girmiyor.
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2019, 09:59:21 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #233 : 16 Ocak 2019, 09:28:22 »
Konuyu yanlış anladınız sanırım.MTRC anlaşmasında siz dışarıdan bazı parçaları temin edip ürettiğiniz normal harp başlığına sahip (işin içinde nükleer-kimyasal başlık olursa farklı uluslararası antlaşmalar devreye girer) +1000 km menzilli füze üretmenize karışmıyor.Bu anlaşmanın devreye girdiği nokta ürettiğiniz kabiliyetteki füzeyi bunu isteyen ülkeye satarsanız geçerli olan bir durumdur.Bu konudaki odak nokta üretilen füzenin taraflara satışıdır,parça satışı değil.

« Son Düzenleme: 16 Ocak 2019, 09:29:38 Gönderen: Master »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #234 : 16 Ocak 2019, 09:54:45 »
Yanlış biliyorsun bu silahların satışı kadar silahları üretmeye yarayan teknolojilerin aksamların satışını da kapsıyor. Fransa dan som motoru aldık ama Gezgin motoru alamayız bu yüzden.
Bir serbestlik var aklında bir şey kalmış olabilir oda şu. Bu silahları kendin geliştirebilirsin bu yasak değil yani nükleer biyolojik kimyasal silah daki gibi bir yasak yok mühendisin becerirse 1500 km füze üretebilirsin serbest olan bu. Gezgin üretebilirsin bunu satamazsın yada üretirken başkasından motor da alamazsın alacağın adamda MTCR ye uyup satamam kanunlarım izin vermiyor der

« Son Düzenleme: 16 Ocak 2019, 10:04:03 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #235 : 16 Ocak 2019, 10:01:29 »
Bana bu dediğiniz ile alakalı maddeyi gösterirmisiniz rica etsem ? Ben bu dediğiniz parça satışınıda kapsayan maddeyi bulamadımda belki gözümden kaçmış olabilir.
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2019, 10:02:22 Gönderen: Master »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #236 : 16 Ocak 2019, 10:04:33 »
Nereye baktığını göster
beğen

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #237 : 16 Ocak 2019, 10:08:21 »
Sanırım yanlış anlaşılma mevcut bunu ben sizden istiyorum ben uluslararası  ilgili anlaşmada hangi madde bu konuyu kısıtlıyor onu bana göstermenizi istiyorum.İnternet üzerindeki kaynaklardan bahsetmiyorum.Bu kadar kesin konuştuğunuza göre bu anlaşmanın tamamını okumuş olmalısınız yanlış bilmiyorum değil mi ?

Bana bu sözleşmedeki maddeyi gösterirseniz bende sözleşme metninden o maddeyi bulabilirim desteğinizi rica ediyorum.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #238 : 16 Ocak 2019, 10:17:25 »
Uğraşamam kusura bakma doğrusunu üşenmedim yazdım işte ister öğren ister öğrenme ben gerçeği biliyorum bu kadar zor öğrenirsen işin zor bu hayatta onu söyleyim yalnız her şeyi böyle öğrenemezsin bin tane kaynak var google da aratırsan aç oku hepsinde yazıyor illa arşivdeki orjinal belgeye ulaşmaya gerek yok
Google a MTCR nedir diye yazdım ilk link bu işte bak ne yazıyor. Şimdi benden anlaşmanın ıslak imzalı orjinalini isteme lütfen

http://savunmasanayist.com/2018/07/21/som-seyir-fuzesi-neden-250km-menzilli-mtrc-nedir/

MTCR Nedir?

Missile Technology Control Regime (MTCR) yani Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi, 1987 yılında Japonya tarafından kitle imha sistemlerinin yaygınlaşmasını önlemek için kurulmuştur. MTCR’ye üye ülkeler 300km menzil ve 500kg ağırlık değerini aşan harp başlığına sahip sistemleri (balistik füze, uydu fırlatma araçları, sondaj roketleri, seyir füzeleri,  hedef insansız hava araçları, keşif uçağı) ve bu sistemlerin kritik bileşenlerini (roket motorları, güdüm sistemleri, harp başlıkları vb.) başka bir ülkeye doğrudan veya dolaylı yoldan satamazlar, hibe edemezler ve kritik bileşenler yoluyla teknolojisini veremezler. Bunun haricinde tabi ki bir ülkenin bu değerlerden yüksek sistemleri kendisinin geliştirmesinde herhangi bir engel yok.
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2019, 10:19:21 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #239 : 16 Ocak 2019, 10:26:10 »
Orjinal metinde bu madde mevcut değildir.Konu ile alakalı bilgi almak isterseniz (ingilizceniz mevcut ise) bu maddeler hakkında bilgi alabilirsiniz.Onun dışında dediğim gibi her kaynak farklı konularda bilgi vermekte.Doğruluğu kanıtlanmamış kaynaklar ile lütfen karşı argümanlar sunmayınız.

http://mtcr.info/