TÜRK SAVUNMA SANAYİ > Yerli Roket, Füze, Mühimmat Sistemleri ile İlgili Gelişmeler

Jaguar/Kasırga/Bora Füzeleri

(1/87) > >>

Yatağan:
Manufacturer: Roketsan (Turkey)
Launcher vehicle: F-600T (Based on MAN 26.372 6x6)
Warhead type: TNT+RDX
Fuze: Proximity
Guidance: INS
Range: 150 km (J-600T Yıldırım I); 300 km (J-600T Yıldırım II)
Diameter: 600 mm
Length: 6.10 m
Weight, total: 2,100 kg
Weight, warhead: 480 kg
Propellant type: HTPB (Composite)
CEP: < 15 m (for J-600T Yıldırım I)

Bu projeden sanirim sizinde haberiniz var. Benim bilmek istediklerim:

1. Bu Roketler sadece "AT ve UNUT" Roketleri mi, yoksa güdüm takilabiliniyormu?

2. Menzili 150-300 km deniliyor. Mezili artila bilinir mi?

3. Internet´de J-600T Roketsanin ürünü deniliyor, fakat Roketsanin resmi sitesinde hicbirsey bulunmuyor.

Saygilar

yatağan

Edit:Başlık

RekarnO:
150 km lik bir roket nasıl at unut oluyor anlamıyorum. bunlar araçlardan fırlatılabılen buyuk roketler değil mi?

At-unut tipi roketler en fazla helikopter ya da uçaklardan atılıyor diye biliyorum onlarda bu büyük olmazlar. varsa açıklayan açıklasın.

menzili artırılmaz, en azından bu sistem için artırılıcaksa büyük değişimler gerekir onun yerine başka versiyonlar çıkartılır. s-300 ve s-400 gibi model yükseltilirse özellikleri artar. bilmem yanlışmı dediklerim.

ben roketsan diye biliyorum bunları..zaten roketsanın sitesinde yaptıkları ürünlerin doğru dürüst bilgileri yok gibi. illa kıvrandıracaklar insanı bir şey için  :)

EfsaneAsker:
Roket at unut değildir. At Unut roketler güdümlü tank savar roketleri oluyor.

slayerss:
at unut roket sistemi Milimetrik dalga radar güdümü ve IIR Arayıcı(kızılötesi) + Otomatik izleme sistemli at ve unut güdüm sistemleri ile donatılmış roketler füzelerdir örnek vermek gerekirse AGM-114L birde 4. nesil diyebileceğimiz bir tanksavar füze sistemi olan Spike Ailesi “at ve unut artı” güdüm sistemi kullanmaktadır. Füzenin nokta vuruş hassasiyeti ikinci derece hasarı büyük oranda azaltmakta, ayrıca vuruş öncesinde iki yönlü fiber optik kablo vasıtasıyla nişancıya hedefin ayrıntılı bir görüntüsünü sağlaması ve gerektiğinde uçuş esnasında görevin iptaline olanak tanıması sayesinde sistem dost ateşi tehlikesini de azaltmaktadır. Spike-SR [800m] hariç ailenin MR [2,500m], LR [4,000m] ve ER [8,000m] modelleri at ve unut moduna ilave olarak “at, izle ve düzelt” modunda kullanılabilmektedirler.J-600T Yıldırım bunları yapmamaktadır. Yapmasıda beklenmemelidir. Çünkü görevi değildir . görevi nedir diye sorarsanız bir örnekle cevaplayayım. savaş esnasında stratejik noktaların bombalanmasında kullanırsın yani atmaya değecek sabit hedefleri vurursun garnizon olabilir havaalanı olabilir liman olabilirvs vs.

EfsaneAsker:

--- Alıntı yapılan: slayerss - 25 Ocak 2010, 12:10:32 ---at unut roket sistemi Milimetrik dalga radar güdümü ve IIR Arayıcı(kızılötesi) + Otomatik izleme sistemli at ve unut güdüm sistemleri ile donatılmış roketler füzelerdir örnek vermek gerekirse AGM-114L birde 4. nesil diyebileceğimiz bir tanksavar füze sistemi olan Spike Ailesi “at ve unut artı” güdüm sistemi kullanmaktadır. Füzenin nokta vuruş hassasiyeti ikinci derece hasarı büyük oranda azaltmakta, ayrıca vuruş öncesinde iki yönlü fiber optik kablo vasıtasıyla nişancıya hedefin ayrıntılı bir görüntüsünü sağlaması ve gerektiğinde uçuş esnasında görevin iptaline olanak tanıması sayesinde sistem dost ateşi tehlikesini de azaltmaktadır. Spike-SR [800m] hariç ailenin MR [2,500m], LR [4,000m] ve ER [8,000m] modelleri at ve unut moduna ilave olarak “at, izle ve düzelt” modunda kullanılabilmektedirler.J-600T Yıldırım bunları yapmamaktadır. Yapmasıda beklenmemelidir. Çünkü görevi değildir . görevi nedir diye sorarsanız bir örnekle cevaplayayım. savaş esnasında stratejik noktaların bombalanmasında kullanırsın yani atmaya değecek sabit hedefleri vurursun garnizon olabilir havaalanı olabilir liman olabilirvs vs.

--- Alıntı sonu ---

Abi bunları yazabildiysen helal. Gerçektende sorunun kesin cevabı budur. Ama J-600T gibi füzelerde hassasiyet çok önemlidir çünkü güdümde en ufak sakma hedefin bayağı sapması demektir. Ama stratejik noktalardan çok Yıldırım gibi füzeler toplu imha başlıkları kullanarak karşı ülkelere dehşet yaşatmak.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git