Gönderen Konu: TAI-TUSAŞ TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİ  (Okunma sayısı 49944 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Ynt: TAI-TUSAŞ TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİ
« Yanıtla #90 : 02 Eylül 2022, 12:53:04 »
Alıntı
Hürjet ilk uçuş için yere basmaya hazırlanıyor:
• @TUSAS_TR Genel Müdürü @Temel_Kotil

• Hürjet'in final montajı bitmek üzere, içi giydiriliyor, yakında iniş takımlarının üzerine konulacak.

https://aa.com.tr/tr/teknofest/h

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
TAI-TUSAŞ TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİ
« Yanıtla #91 : 20 Ekim 2022, 09:24:02 »
Alıntı
Hidrojen Reaktörünü siz göreceksiniz'

Temel KOTİL:"Milli Muharip yapıyoruz, 5. nesil savaş uçağı. Amerikalıların F22, F35 iki uçağı var. Rusların Su-57 uçağı var.  Çinlilerin J-20 uçağı var. Bir de Türklerin Türk savaş uçağı var Milli Muharip. Bu 5. nesil savaş uçağı."

"Hidrojeni evcilleştirdiğinizi düşünün, yani hidrojen reaktörü yaptınız. Şu anda çalışılıyor. Hidrojeni evcilleştirirseniz onu da bir uçağın içine koyarsanız kolay kolay bitmeyen enerjiyle ben Mars'a gidebilirim. Bunu Allah'ın izniyle siz göreceksiniz.

Ben bu sektörde 6 yıldan beri varım. Daha önce Türk Hava Yolları’ndaydım. Öğrendiğimiz şu, konu ülkenin savunmasıysa kimseye selam duramazsınız.
 #Tusaş

https://mobile.twitter.com/ogzhn_uyg/status/1582566675287003136?cxt=HHwWgMDSnbSAtPYrAAAA

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
TAI-TUSAŞ.
« Yanıtla #92 : 28 Ekim 2022, 20:05:13 »
Alıntı
Türkiye'nin çelik kanatları için geri sayım:
• @TUSAS_TR Genel Müdürü @Temel_Kotil:
• MMU gelecek ay iniş takımları üzerine konulacak, motoru yerleştirilecek, yılbaşında testler başlayacak
• 2 Hürjet prototipi üretiliyor
• Atak-2 ilk uçuşa hazırlanıyor
https://aa.com.tr/tr/bilim-tekno
youtu.be/n0qrdWcfbPo
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2022, 22:05:09 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #93 : 28 Ekim 2022, 21:00:01 »
TUSAŞ’tan jet motorlu İHA sürprizi! İlk uçuş Şubat 2023’te!

Türkiye’nin insansız hava aracı (İHA) serüveni adeta baş döndürücü bir hızla gelişip, yükselmeye devam ediyor. Hemen hemen her gün dünyanın herhangi bir ülkesinde isminden bahsettiren Türk İHA’larında yeni dönem için adeta gün sayılıyor. Baykar Teknoloji’nin geliştirdiği Muharip İnsansız Savaş Uçağı (MİUS) yüksek hız, yüksek manevra kabiliyeti ve görünmezlik (Stealth) özelliğiyle tanıtıldığında tüm dünyanın dikkatini çekmişti. 2023’te ilk uçuşunu yapacak olan Kızılelma, Baykar’ın uzun yıllara dayanan tecrübesiyle geliştirildi ve bir hayalin simgesi olarak da çeşitli modelleriyle oyun değiştirici olacak.

Ancak Kızılelma gibi jet motorlu bir başka Türk İHA’sının daha Şubat 2023’te ilk uçuşunu yapmaya hazırlandığını öğrendim. Benim için sürpriz oldu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ’nin (TUSAŞ) sessizce yürüttüğü projeyi bu kadar kısa zamanda bitirip, uçuracak hale getireceğini beklemiyordum. TUSAŞ’ın ANKA İHA platformu üzerinde geliştirdiği jet motorlu İHA 0.7 mach yani saatte yaklaşık 800 km hıza sahip olacak ve takriben 6.5 - 7 ton ağırlığıyla havalanacak. Evet yanlış duymadınız, ilk uçuşunu da Şubat 2023’te yapması planlanıyor. İsmi sır gibi saklandığı için ben de henüz öğrenemedim. ANKA ve Aksungur’dan sonra Göksungur ismini de alabilir, başka bir isimde konabilir!

Baykar'ın Kızılelma MİUS’u sübsonik (Ses hızı altı) ve süpersonik (Ses hızı üstü) olmak üzere iki ayrı hız sınıfında olacak ve çeşitli modelleri de geliştirilecek. Uçak gemisine inecek ilk jet motorlu savaş uçağımızın da Kızılelma olacağı açıklanmıştı. TUSAŞ’ın jet motorlu İHA’sının çeşitli modelleri ve farklı alanlarda görev yapmak için donanımları olacağını kestirmek zor değil.

Bu senenin başında Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Baykar’ın jet motorlu Kızılelma’sı açıklandığında, Baykar ile birlikte TUSAŞ’ın da jet motorlu muharip insansız hava araçları üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Fakat TUSAŞ’tan konuyla ilgili bir yol haritası, projenin detaylarına yönelik bilgi açıklanmadığından bu kadar kısa sürede uçuşa hazır hale gelmiş olması dikkat çeken bir gelişme oldu.

“Yakında jet motorlu İHA ve SİHA’ları göreceğiz” vurgusuyla İsmail Demir, ipucu vermiş, somut çözüm için de 2023’ü işaret etmişti. Ben de TUSAŞ tarafındaki sürpriz gelişmeyi paylaşmak istedim. Evet 2023’te Türkiye’nin iki jet motorlu İHA/SİHA’sı olacak!

Kaynak: https://www.haberturk.com/yazarlar/guntay-simsek-1019/3533806-savunma-sanayi-sirketleri-rotadan-cikmasin

TUSAŞ, İlk jet motorlu SİHA'sını Şubat 2023'te uçuracakmış. Kızılelma'nın ilk uçuşunu beklerken TUSAŞ elini çabuk tutup Şubat ayında jet motorlu SİHA'sını göklerle buluşturacakmış. 2023'te havacılık alanında çok önemli projeler yün yüzüne çıkacak. Hürjet ilk uçuşunu yapacak. ATAK II ilk uçuşunu yapacak. MMU hangardan çıkacak. TUSAŞ'ın jet motorlu SİHA'sı ilk uçuşunu yapacak. Kızılelma ilk uçuşunu yapacak.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #94 : 28 Ekim 2022, 22:08:10 »
2 Hürjet prototipi üretiliyor güzel gelisme

1 tek motorlu Hürjet

2 cift motorlu Hürjet

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #95 : 28 Ekim 2022, 22:25:44 »
İki çeşit değil aynısından iki tane üretiliyor anlamında dedi. Çünkü değişik testler için bir kaç tane üretilmesi gerekiyor.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
İnsansız Savaş Uçağı' Müjdesi.
« Yanıtla #96 : 03 Kasım 2022, 20:43:28 »
Alıntı
youtu.be/nzaJO_BrEZk
SSB Başkanı Prof. Dr.  @IsmailDemirSSB'den 'İnsansız Savaş Uçağı' Müjdesi

💢TUSAŞ'ın insansız savaş uçağı üretim hattında.

https://mobile.twitter.com/SavunmaSanayiST/status/1588116062477893638?cxt=HHwWjICy4aDJj4osAAAA
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2022, 20:44:22 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
TAI-TUSAŞ TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİ
« Yanıtla #97 : 05 Kasım 2022, 02:35:37 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
TUSAŞ'ın bir sürprizi daha var.
« Yanıtla #98 : 23 Kasım 2022, 22:15:39 »
Alıntı
30 Kasım'da TUSAŞ'ın bir sürprizi daha var. 🚁⌛

https://mobile.twitter.com/Action1041/status/1595491481908903937?cxt=HHwWgoC81ZXDqaQsAAAA

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #99 : 24 Kasım 2022, 00:15:03 »
Jet İHA mı acaba ???