Gönderen Konu: Büyük Ortadoğu Projesi  (Okunma sayısı 21571 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
BM'den korkutan rapor, bir yılda yaklaşık 19 bin kişi hayatını kaybetti
AA19 Ocak 2016 - 19:30:00
BM'den korkutan rapor, bir yılda yaklaşık 19 bin kişi hayatını kaybetti.

Irak'ta bir yıl içerisinde meydana gelen çeşitli şiddet olaylarında 18 bin 802 sivilin öldüğü ve 36 bin 245 sivilin de yaralandığı bildirildi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından yayınlanan rapora göre, Irak'ta Ocak 2014 ile Ekim 2015 tarihleri arasında meydana gelen çeşitli şiddet olaylarında 18 bin 802 sivil öldü, 36 bin 245 sivil yaralandı. Ayrıca ülkede yaşanan terör saldırıları sonucu Aralık 2014'ten bu yana 1 milyondan fazlası okul çağına gelmiş çocuk olmak üzere 3,2 milyon kişi ülke içerisinde sığınmacı konumuna düştü.

Geçen yıl 1 Mayıs ile 31 Ekim tarihleri arasında 3 bin 855 sivilin hayatını kaybettiği, 7 bin 56 kişinin de yaralandığı kaydedilen raporda, söz konusu şiddet olayları sonucu hayatını kaybeden ve yaralananlar hakkındaki net rakamların daha yüksek olabileceğine işaret edildi. Raporda, ölüm vakalarının yarısından fazlasının başkent Bağdat'ta meydana geldiği aktarıldı.

Terör örgütü IŞİD'in Musul'da askeri ve dini eğitime tabi tutmak için 800 ile 900 arasında çocuğu da kaçırdığı ifade edilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

"IŞİD, onlarca sivili öldürme ve kaçırma olaylarıyla hedef aldı. Bu tür eylemlere maruz kalanlar çoğu IŞİD'in hükmü ve fikirlerine karşı çıkanlar, güvenlik gücü mensupları, tıp doktorları, avukatlar, gazeteciler, aşiret şeyhleri ve din adamlarını kapsıyor. Öldürülenlerin yanı sıra çok sayıda kişi örgütün kurduğu mahkemelerde yargılandı. Çok sayıda kişi de taşlama ve diğer şiddet eylemiyle öldürüldü"

http://www.hurriyet.com.tr/bmden-korkutan-rapor-bir-yilda-yaklasik-19-bin-kisi-hayatini-kaybetti-40042656
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
"Kürt devleti kurulmasını destekleyelim"
« Yanıtla #31 : 21 Ocak 2016, 08:35:56 »
İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked ülkesinin Ortadoğu'da bağımsız "Kürt devleti" kurulmasına destek vermesini istedi.

Irkçı sözleri nedeniyle kabinenin tartışmalı isimlerinden olan İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, bağımsız "Kürt devleti" kurulmasına büyük destek verdiğini söyledi.

NTV'nin haberine göre Tel Aviv'deki Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü'nde bir konuşma yapan İsrailli Bakan Şaked, "Uluslararası topluma Kürt devleti kurulması çağrısı yapmalıyız" dedi. İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, "Bu yeni devletin Türkiye ve İran arasında yer alması gerektiğini" de savundu.

Kürtlerle İsrail arasındaki kültürel bağlara da dikkat çeken Şaked, Kürtlerin IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadelede stratejik bir partner olduğunu savundu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 2014'te "Kürt devleti" kurulmasına destek vermişti.

http://www.milliyet.com.tr/-kurt-devleti-kurulmasini/dunya/detay/2181708/default.htm
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Mesud Barzani: Lozan’dan beri devlet hayali kuruyoruz
« Yanıtla #32 : 15 Mart 2016, 10:50:28 »
14 Mart 2016 - 21:36:00

IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Ortadoğu’da sınırları yeniden düşünmenin zamanının geldiğini ve Kürtlerin bir devletinin olması gerektiğini söyledi.

Amerikan Philadelphia Media Network isimli ajansa yaptığı açıklamada Irak’ta Saddam’ın devrilmesiyle ortaya çıkan mezhep ayrılığının ülkeyi böldüğünü öne süren Barzani, “Ortadoğu’ya baktığınızda eski sınırlar sadece kağıt üzerinde kalmış. Bölgedeki yeni gerçekler Ortadoğu haritasını yeniden çiziyor” dedi.

‘Kürt devleti kurulacak’: Irak’ta gelecekte bir Sünnistan kurulması ihtimali bulunduğunu belirten Barzani, Suriye’de de rejimin barışçıl isyana şiddetle yanıt vermesinin mezhep hatları boyunca ülkeyi böldüğünü söyledi. Artık Suriye’nin birleşmesinin çok zor olduğunu öne süren Barzani, “Kürtlere gelince 1923 tarihinde yapılan Lozan Antlaşması’ndan bu yana bağımsızlığı hayal ediyor. Söz konusu antlaşmada Osmanlı İmparatorluğu’ndan geri kalanlardan Kürtlere bir devlet sağlanması taahhüdüne uyulmadı” iddiasında bulundu. Barzani, eninde sonunda bir Kürt devletinin kurulacağını da savundu.

‘ABD karşı çıkmasın’: Kendi ‘Kürt devleti’ vizyonunun Iraklı Kürtleri kapsadığını söyleyen Barzani, ABD’nin Iraklı Kürtlerin bağımsızlığına destek vermediğinin hatırlatılması üzerine, “ABD bize karşı hareket etmez, karşı çıkmazsa, çok minnettar kalırız” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/mesud-barzani-lozandan-beri-devlet-hayali-kuruyoruz-40068858

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: Büyük Ortadoğu Projesi
« Yanıtla #33 : 15 Mart 2016, 12:14:36 »
"Türkiye seninle gurur duyuyor" diye bir tarafını yırtan süper zeki arkadaşlara kapak olsun!

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 15 Mart 2016, 15:29:07 »
bu  köpekler eskiden neydi ne oldular

Çevrimdışı nocen

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 15 Mart 2016, 16:38:23 »
Ben şahsen bu adamın bu kadar gerzek olduğunu düşünmüyorum

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Suriyeli Kürtler 'Kuzey Suriye Federasyonu' kuruyor
« Yanıtla #36 : 16 Mart 2016, 12:28:31 »
Reuters16 Mart 2016 - 11:02:00

Reuters'ın haberine göre, "Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin bugün federal sistem kurulduğunu ilan etmeleri" bekleniyor.

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye sınırı boyunca yer alan Cezire, Kobani ve Afrin olarak adlandırılan üç bölge Kürtlerin kontrolünde bulunuyor.

Kobani kentinin dış ilişkiler yetkilisi İdris Nassan'ın Reuters'a verdiği bilgiye göre; yapılacak açıklama, "Kürtler ve diğerlerinin oluşturduğu öz yönetim çerçevesinin genişletilmesi" anlamına geliyor.

Nassan, Suriyeli Kürtlerin kontrolü altında bulunan üç bölgenin "Kuzey Suriye Federasyonu" olarak adlandırılacağını ve bu bölgede yaşayan tüm etnik grupları temsil edeceğini ifade etti.

http://www.hurriyet.com.tr/suriyeli-kurtler-kuzey-suriye-federasyonu-kuruyor-40070209

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
ABD'den Barzani'nin oğluna 'bölünme' yanıtı
« Yanıtla #37 : 17 Haziran 2016, 11:30:03 »

hurriyet.com.tr17 Haziran 2016 - 10:17Son Güncelleme : 17 Haziran 2016 - 10:35

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin oğlu Mesrur Barzani'nin "Irak'ın üçe bölünmesi gerektiği" yönündeki sözlerine ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, IKBY Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani’nin sözlerine karşılık, Irak’ın toprak bütünlüğünü savunduklarını bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında bir soru üzerine, Mesrur Barzani’nin Irak’ın üçe bölünmesi gerektiğine ilişkin sözlerini değerlendirdi.

Kirby, ABD Yönetiminin bu konudaki görüşlerinde bir değişiklik olmadığını belirterek, “Federal, demokratik, çoğulcu ve toprak bütünlüğü olan Irak’ı desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

"POLİTİKAMIZ DEĞİŞMEDİ"

Kirby, "Irak konusundaki bizim politikamız budur ve herhangi bir değişiklik yok” diye konuştu.

Mesrur Barzani, Erbil'de Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD'in ortadan kaldırılmasının ardından “daha fazla kan akmasını engellemek için” Irak’ın Şii, Sünni ve Kürtler olarak üç ayrı bölgeye ayrılması gerektiğini söylemişti.

http://www.hurriyet.com.tr/abdden-barzaninin-ogluna-bolunme-yaniti-40118649

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: ABD'den Barzani'nin oğluna 'bölünme' yanıtı
« Yanıtla #38 : 17 Haziran 2016, 22:49:29 »
Mesrur Barzani, Erbil'de Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD'in ortadan kaldırılmasının ardından “daha fazla kan akmasını engellemek için” Irak’ın Şii, Sünni ve Kürtler olarak üç ayrı bölgeye ayrılması gerektiğini söylemişti.

Öyle ki, şu yukarda ki cümle varya; gerçekleri apaçık dile getiriyor. Ne diyor, ''IŞİD' ten sonra Irak üçe bölünsün ki, kan akmasın''
Ebesi güzelin çok akıllı bir zat olduğu anlaşılıyor! Bizim oralarda bu tür açıklama yapanlara ''.ötünü Yediğim Ayağı Yapıyor'' derler! Yöresel bir ifade şekli, tam anlamıyla karşılık geliyor. 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Barzani'den Bağımsızlık Referandumu İçin Çağrı
« Yanıtla #39 : 24 Haziran 2016, 10:04:46 »
Barzani'den Bağımsızlık Referandumu İçin Çağrı

Mesut Barzani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlığını ilan edecek referandumun yapılması için siyasi partilere çağrıda bulundu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, bölgedeki bağımsızlık referandumu üzerinde güçlü bir ulusal konsensüsün oluşturulması için tüm siyasi partilerin gerekli çalışmaları yapmaları çağrısında bulundu.

"BÖLGE BÜYÜK DEĞİŞİMLERE GEBE"

Barzani, bölgenin yeni bir süreçten geçtiğini ve meydana gelen tüm gelişmelerden dolayı büyük değişimlere gebe olduğunu ifade etti.

"KÜRDİSTAN HALKI BELİRLEYİCİ SÜREÇTEDİR"

Barzani, mesajında şu ifadelere yer verdi: " Kürdistan halkı ve sahip olduğu tecrübe, çok hassas ve kader belirleyici bir süreçtedir. Halkımızın önüne gelen böyle bir fırsatı elden vermemesi lazım. Uluslararası düzeyde Kürdistan halkının çok aydın bir ufku var. Uluslararası koalisyon güçlerinin desteği, şehitlerin kanı ve Peşmergelerin amansız mücadelesi sayesinde terörle mücadelede büyük başarılar elde edildi ancak tehditleri halen devam ediyor."

"REFERANDUM İÇİN ULUSAL KONSENSÜS OLUŞMALI"

Böyle bir süreçte bağımsızlık ve kaderin tayin edilmesi amacının dışında başka değerli bir şeyin olmadığını belirten Barzani, "Aynı zamanda kader belirleyici konumdaki fırsatın iç hesaplaşmalar ve çekişmelere kurban edilmesi de kabul edilemez. Bu yüzden bağımsızlık referandumu üzerinde güçlü bir ulusal konsensüsün oluşturulması için tüm siyasi partilerin gerekli çalışmaları yapmaları çağrısında bulunuyorum. Bu çerçevede atılacak ilk adım ise Bağdat ile kardeş ve net bir şekilde diyaloğa geçmektir." değerlendirmesinde bulundu.

SİYASİ PARTİ VE TARAFLARA ÇAĞRIDA BULUNDU

Barzani, söz konusu meselenin özel bir şekilde görüşülmesi için tüm siyasi parti ve tarafların bir araya gelmesini talep etti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-barzani-den-referandum-cagrisi-8555742/