Gönderen Konu: Yarasa İle Gece Avı Başlıyor  (Okunma sayısı 6361 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Yarasa İle Gece Avı Başlıyor
« : 27 Aralık 2009, 11:09:14 »
Yarasa İle Gece Avı Başlıyor

Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı timler, modernize edilen helikopterlerle yeni imkan ve kabiliyetler kazanacak
27 Aralık 2009 Pazar, 10:14

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından modernize çalışmaları sürdürülen “Yarasa” programı, özel operasyonlara da imkan verebilecek nitelikte bir helikopter tasarımını içeriyor. Yarasa Programı, TUSAŞ'ın Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na karşı “Ana Yüklenicilik” sorumluluğu altında, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na ait dört adet Sikorsky S70 Black Hawk helikopterine iki ayrı fazda uygulanacak olan bir geliştirme ve modernizasyon projesi olarak tanımlanıyor.

Programın birinci fazı, Ek Yakıt Tankı Entegrasyonu (AFTI) projesi, ikinci fazı ise Aviyonik Entegrasyon (AVINT) projesi olarak isimlendiriliyor. Yarasa modernizasyon programının ikinci fazını oluşturan AVINT, S70 Black Hawk helikopterlerine yönelik sistem geliştirme, aviyonik sistem entegrasyonu ve platformun yapısal ve elektriksel alt yapısının yeniden tasarlanarak oluşturulmasına yönelik olarak, dünya markası olma yolunda başarılı projelere imza atan TUSAŞ'ın kritik projesi olarak değerlendiriliyor.

Program çerçevesinde gerekli sistem ve yer testleri tamamlanan Yarasa konfigürasyonlu birinci helikopter, ilk uçuşunu başarı ile gerçekleştirdi. Halen birinci helikopterin Uçuş Testleri periyodu devam etmekte olup Mart-2008 sonu itibariyle 29 adet uçuş testi tamamlandı.

GECE VE HER TÜRLÜ HAVA KOŞULUNDA UÇABİLME İMKANI

TUSAŞ tarafından modernize edilen Sikorsky helikopterlerine, gece uçabilme ve her türlü hava koşulunda harekat kabiliyeti kazandırılıyor. Yeni ve yüksek kabiliyetli helikopter elde etmek için titiz bir çalışma yürüten TUSAŞ personeli, ikinci ve üçüncü helikopterlere yönelik AVINT uygulama çalışmalarına da devam ediyor.

Özel kuvvetler için özel bir program çerçevesinde Blackhawk helikopterinin geliştirilerek yeni ekipmanlar kazandırılan “Yarasalar”, her hava koşulunda uçabilecek ve en kötü koşullarda bile havada kalabilecek kabiliyette tasarlandı.

DAHA SESSİZ, DAHA HIZLI...

Modernizasyonu çerçevesinde, “Yarasa” olarak adlandırılan helikopterlerin, daha sessiz, daha hızlı olmasına da imkan sağlandı. Yarasa Helikopterine gece görüş, her hava şartında radarla uçuş, menzil artırımı, hava radarı, pilot kaskına entegre gece görüş cihazı gibi özellikler kazandırılıyor. Konvansiyonel kokpitler bu projeyle “cam kokpit” adı verilen en son nesil dijital sisteme dönüştürülüyor.

Yarasa programında, STM firması Görev Destek Sistemini, ASELSAN U/VHF Radyo, FLIR, INS/GPS, CMFD sistemlerini üretti. ABD firması Sikorsky Otomatik Uçuş Kontrol Sistemini (AFCS), Amerikan Robertson firması ek yakıt tankı sistemini helikoptere ekledi. İsrail'li Elbit firması da Aviyonik birleştirmeyi üstlendi. Çok özel operasyonlarda kullanılması amaçlanan “Yarasa”lara yeni ekipman ve modernizasyon ürünlerinin eklenmeye devam edildiği, ayrıca titiz bir test dizisinin gerçekleştirildiği kaydediliyor.

http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/196526-Yarasa-ile-gece-avi-basliyor.aspx
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: Yarasa İle Gece Avı Başlıyor
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2010, 19:07:30 »
Başladı bile Sırbistan ile Türkiye arasında yapılan özel kuvvetler tatbikatında yarasa helikopterlerde görev aldı.işte bikaç fotoğraf ve ilgili link.

http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?34507-Turkish-Armed-Forces-New-posters-read-first-post/page597

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2010, 20:49:41 »
90lı yıllarda gece uçuş yapabilen helikopterler TSK edvanterinde yoktu bu yüzden stratejik üstünlüğü olan helikopterler işe yaramıyordu.Şimdi gece uçuş yapan helikopterlere sahibiz ama sayısı bir elin parmaklarıyla sınırlı kendi fikrimce her komondo taburunda bulunmak zorunda.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2010, 21:19:53 »
Geceleri güvenli iki nokta arasında belirlenmiş, yine güvenli bir rotada helikopterler uçuş ve iniş yapabilirler. Ancak benim düşüncem bu çağda tüm askeri hava araçları, tıpkı kullandıkları motorlar gibi zorunlu olarak gece görüş sistelerine sahip olmalılar. Maliyeti ne olursa olsun.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2010, 23:08:45 »
Geceleri güvenli iki nokta arasında belirlenmiş, yine güvenli bir rotada helikopterler uçuş ve iniş yapabilirler. Ancak benim düşüncem bu çağda tüm askeri hava araçları, tıpkı kullandıkları motorlar gibi zorunlu olarak gece görüş sistelerine sahip olmalılar. Maliyeti ne olursa olsun.
Benim görüşüm her türlü savaş aracının gece görüş sistemine sahip olması da işte maliyet.=)

Çevrimdışı WOLF

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #5 : 19 Ocak 2010, 23:17:16 »
Benim görüşüm her türlü savaş aracının gece görüş sistemine sahip olması da işte maliyet.=)

Maliyet sözün bittiği yer oluyor...

;D

Ben Orta Asya'dan türeyen Anadolu'da büyüyen Avrupa içlerine yürüyen Türküm...

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #6 : 23 Ocak 2010, 17:09:22 »
Yarasanın başka fotoğrafları dolaşıyor forumlarda bende paylaşayım dedim.. gerçekten güzel olmuş..

ayrıca bunlar yeni üniformalar sanırım  ::)

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #7 : 23 Ocak 2010, 17:11:28 »

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2