Gönderen Konu: Asker Sınırdan Çekiliyor  (Okunma sayısı 2000 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 514
 • 0
Asker Sınırdan Çekiliyor
« : 24 Aralık 2009, 10:27:35 »
Sınır güvenliği asker kontrolünden çıkıyor. AB destekli 4 milyar euroluk proje 2012 yılından itibaren devreye girecek.

Türkiye'nin gündemine ilk olarak 5 yıl önce gelen 'Entegre Sınır Güvenlik Sistemi Projesi' hayata geçiriliyor. AB reformları kapsamında projenin 2012'de faaliyete geçmesi için düğmeye basıldı. Projeyle Türkiye'nin sınırlarını asker değil, tamamı profesyonel 70 bin sınır polisi koruyacak. Başında vali ya da müsteşarın bulunacağı sınır polisi, son teknolojiye sahip silah ve ekipmanla görev yapacak. Yurt genelindeki tüm hava, kara ve deniz gümrük kapıları sınır polisinin sorumluluğunda toplanacak. 3 milyar 700 bin euroya mal olacak projenin yüzde 60'ı AB, geri kalanı da ise Türkiye tarafından karşılanacak.

ÖNCELİK BATIDA

Proje sayesinde 2 bin 949 kilometrelik kara sınırları boyunca konuşlanan ve yüzde 90'ı zorunlu askerlik hizmetini yapan Mehmetçik'ten oluşan 34 bin asker boşa çıkacak. 390 sınır karakolu da kapanacak veya sınır polisine yönetime devredilecek. Proje aşamalı olarak hayata geçeceğinden başlangıçta oluşacak yetişmiş personel açığının giderilmesi için jandarma, gümrük muhafaza memuru ve sahil güvenlik personelinden yararlanılacak. İhtiyaç duyulması durumunda TSK'nın bazı unsurları sınır polisinin yetki alanında konuşlanabilecek. Proje ilk olarak Türkiye'nin batı sınırlarında uygulanmaya başlayacak.

GÖZETLEMEYİ TALOS YAPACAK

Türkiye'nin kara sınırının yüzde 65'i dağlık bölgelerden oluşuyor. Böylesine dağlık bir bölgede fiziki engel sisteminin kurulması mümkün olmadığından, bu bölgelerin uydu sistemleri ile izlenmesi ve kontrol edilmesi gerekiyor. AB ile ortak geliştirilen Taşınabilir Otonom Sınır ve Geniş Alanlar İleri Gözetleme Sistemi (TALOS) adıyla bir elektronik gözetleme sistemi kurulacak. TALOS’a bağlı insansız kara ve hava araçlarıyla en ufak hareketler bile merkezden takip edilebilecek.

http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=263167
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2009, 07:52:26 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı kosavalı1989

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 302
 • 0
Ynt: Asker Sınırdan Çekiliyor
« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2009, 22:09:59 »
eğer her türlü ateş yetkisi verilecekse güzel bir haber ancak insan hakları diye titriyeekler olursa bence yanlış bir uygulama sınırdada monotof kokteili biber gazı olmasın yani:D

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40820
 • 403
Ynt: Asker Sınırdan Çekiliyor
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2010, 19:59:08 »

Asker sınırı adım adım boşaltacak

09 Ocak 2010 Cumartesi 13:35
Yıllardır sınırları koruyan Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) bu yetki alınıp, İçişleri Bakanlığı'na veriliyor.


Sınır güvenliğinin TSK'dan alınıp İçişleri Bakanlığı'na verileceği iddia edildi. Buna göre, sınırları artık özel eğitimli sivil bir teşkilat koruyacak.

“Sınır güvenliği” görevi, bakanlığa bağlı özel eğitimli sivil personelden oluşacak yeni bir teşkilata devredilecek.

Avrupa Birliği uyum kapsamında yapılacak yasa değişikliğinin ardından, asker, sınır güvenliğinden çekilecek ve yerine profesyonel personelden kurulu sivil kolluk gücü geçecek.

Akşam gazetesinin özel haberine göre; askerin sınır güvenliği görevinden çekilmesi kademeli olarak gerçekleşecek.

Yeni teşkilat ilk etapta 50 bin personelden oluşacak. Yeni sivil kolluk gücü, askerin kullandığı ağır harp silahları ile donatılacak.

Silah Kanunu'ndan değişiklik öngören ve TBMM İçişleri Komisyonu'ndan, Alt Komisyon'a havale edilen tasarıda yer alan düzenlemede, sınır güvenliği için kurulacak yeni sivil kolluk gücünün ağır silahlar alabilmesine imkan tanıyacak açık kapı bırakıldı.

Silah Kanunu'nun, roket atar, makineli tüfek ve top gibi ağır silahların ithalini düzenleyen 5. maddesinde önemli bir detay bulunuyor.

Mevcut yasal düzenlemede, ağır silahların Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet ve OHAL Valiliği tarafından ithal edilebileceği açıkça yazarken, yeni düzenlemede bu kuruluşlardan yalnızca MSB, TSK ve MİT'in ismi yer aldı.

Bu tanımlama, yeni kurulması planlanan sivil sınır güvenliği teşkilatının, harp silahı alımında kanundan kaynaklanan bir sıkıntı ile karşılaşmaması için yapıldı.

Yeni düzenlemede, harp silahı ithal edebilecek MSB, TSK ve MİT'in dışındaki diğer kuruluşlar 'Genel Kolluk' ifadesiyle tanımlandı. Bu ifadenin yeni sınır güvenliği teşkilatını kapsadığı da iddia ediliyor.

Demokratik açılım çerçevesinde yürütülen çalışmaların, sınır güvenliği ile ilgili gelişmelerin takvimi açısından belirleyici rolü olduğu vurgulanıyor.
http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=226824
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com