Gönderen Konu: Vestel Savunma - KARAYEL  (Okunma sayısı 47318 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı karayel

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Mühimmatın uçuşu 80-85 saniye sürüyor. Mühimmatın atıldığı anda uçağın hızı 65 knot civarı.
Vuruş anını siz gördüğünüzde uçak 80-85 saniye uçmuş oluyor. Yani 65*0.514*80 = 2672 mt yatayda mesafe ekleyeceksiniz 2.5 km'lik hipotenüsün üzerine en az... Bu da atışın en az 5 küsur km'den yapıldığını gösteriyor.

Hedefe ne kadar mesafeden atış yapıyor? Bana çok yakın gibi geldi. Neredeyse üstüne inecek!

Çevrimdışı karayel

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
« Yanıtla #61 : 17 Haziran 2016, 09:17:31 »
Üzgünüm ama külliyen yanlış. Deniz Kuvvetleri ile en ufak bir alaka yok, Kara Kuvvetleri projenin sahibi.
4 uçakla 1600 saat'lik bir uçuş birikmiş.
'Burası Türkiye' lafının söyleyeceği çok farklı proje var....

Karayel'in teslim olması süpriz olur.Deniz kuvvetleri için geliştirildiler normalde ama katapulttan fırlatılma isterini yerine getiremiyorlar ve acı olan bunu artık itiraf etmeleri.Kara konuşlu olarak kullanılmaları önlerindeki tek çözüm gibi ama orada da önemli bir rakipleri var ve kendilerinden daha ilerideler.Teslimat yapmış ve beğenilmiş üstelik siyasi olarakta artık destek gördüklerinide düşünürsek Vestel'in işi hakikaten zor.Tek avantajları sivil hava sahasında uçuş yetkisi almış olmaları,bence yurtdışı pazarları zorlasalar kendileri için daha uygun olur gibi geliyor.

Tabi bunlar benim düşümcelerim,yarın bir bakarsınız teslimatı yapılmış iki sistemle uçuşlarını yapıyorlar.Burası Türkiye,burda böyle !!!

Çevrimdışı karayel

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #62 : 17 Haziran 2016, 09:40:45 »
Şirkete değil de orada çalışan 100 kişiye, 10 seneden beri emeklerini veren, alın terlerini akıtan insanlara ağır hakaret ediyorsunuz.
Yazdığınızın her satırı yalan ve iftira.

Karayelin Türk ürünü olduğunu düşünmüyorum. youtubede  israil yapımı ihaları izlerken yıllar önce karayelin tıpkısının aynısını görmüştüm. Hatırlayın Vestel durduk yere birden iha ile ortaya çıktı yerli üretim naralarıyla pazara girdi.  logo değiştirerek milli ürünler üretilmez. tahminimce karayel lisans altında üretiliyor. vestel montaj yapıyor.

logo değiştirerek 100% yerli diye piyasaya çıkan çok savunma sanayi ürünü gördük. buda onlardan biri bence.

Asıl soru şu karayeli piyasaya süren yabancı üst akılın amacı ne. baykar makinanın önünü yada pazarını daraltmak olabilir mi?

Alternatif ürünler güzeldir. alternatif ürünler desteklenmeli. ancak öncelik yerli milli ürünlere verilmeli. milli ürünleri pazar buldukça gelişir. montaj ürünler yerinde sayar.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #63 : 17 Haziran 2016, 09:58:24 »
Üzgünüm ama külliyen yanlış. Deniz Kuvvetleri ile en ufak bir alaka yok, Kara Kuvvetleri projenin sahibi.
4 uçakla 1600 saat'lik bir uçuş birikmiş.
'Burası Türkiye' lafının söyleyeceği çok farklı proje var....

Karayel'in teslim olması süpriz olur.Deniz kuvvetleri için geliştirildiler normalde ama katapulttan fırlatılma isterini yerine getiremiyorlar ve acı olan bunu artık itiraf etmeleri.Kara konuşlu olarak kullanılmaları önlerindeki tek çözüm gibi ama orada da önemli bir rakipleri var ve kendilerinden daha ilerideler.Teslimat yapmış ve beğenilmiş üstelik siyasi olarakta artık destek gördüklerinide düşünürsek Vestel'in işi hakikaten zor.Tek avantajları sivil hava sahasında uçuş yetkisi almış olmaları,bence yurtdışı pazarları zorlasalar kendileri için daha uygun olur gibi geliyor.

Tabi bunlar benim düşümcelerim,yarın bir bakarsınız teslimatı yapılmış iki sistemle uçuşlarını yapıyorlar.Burası Türkiye,burda böyle !!!

Şuraya bir bakmanızı öneririm,projenin deniz kuvvetleri için başlatıldığını cümle alem biliyor,siz sanırım Baykar Makina ile karıştırıyorsunuz.

KARAYEL-Katapult/Paraşüt Özellikli Taktik İHA Tedarik Projesi
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=92

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #64 : 17 Haziran 2016, 10:00:01 »

Şuraya bir bakmanızı öneririm,projenin deniz kuvvetleri için başlatıldığını cümle alem biliyor,siz sanırım Baykar Makina ile karıştırıyorsunuz.

Ama ben burada Deniz Kuvvetleri için yapıldığına dair bir ifade göremedim!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #65 : 17 Haziran 2016, 10:00:54 »
Ha bu arada,Kara kuvvetleri hizmet alımı yapıyor ve verdiğiniz uçuş saati bilgisi doğru ona lafım yok.Ama proje DKK için başladı,katapult için aşırı büyük bir iha ortaya çıktığından isterler yerine getirilmemesi nedeniyle teslim onayı alınamadı.Bu durum SSM müsteşarı İsmail bey tarafından daha geçen hafta açıklandı.Kara kuvvetleri işine yaradığı için kullanıyor yani.

Saygılarımla...

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #66 : 17 Haziran 2016, 10:03:59 »

Ama ben burada Deniz Kuvvetleri için yapıldığına dair bir ifade göremedim!

Orada katapult yazar ama projenin başlangıcı Fırkateynler ve deniz vasıtaları üzerinden katapult yardımıyla kalkış yapacak bir İHA gereksinimi ni tarif ediyor idi.Yani deniz kuvvetlerinin istediği iha modeli idi bu model.Bunu senin hatırlıyor olman gerek sky.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #67 : 17 Haziran 2016, 10:16:30 »
Hatırlamıyorum. Katapult ile fırlatılması gemiler için tasarlandığı anlamına gelmez ki!

Demek o görüntüyü sağlayan FLIR bu. MDX-15D
http://www.wescam.com/wp-content/uploads/PDS-MX-15D-April2015.pdf
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #68 : 17 Haziran 2016, 20:33:27 »
Aslında her kuvvetin kullanabileceği bir konsept bu ancak benimde hatırladığım kadarıyla Karayel'deki taktik amaç yani o katapult isteri olası savaşda hava meydanlarının vurulması ihtimalinde kara birliklerimizin kör olmaması ve piste ihtiyaç duymaksızın her an her noktadan katapult vasıtası ile uçurulup düşman pozisyonları üzerinde uçurularak kara birliklerine güncel bilgiler sağlaması amacı taşıyordu. DzKK'nında platformlarından kullanabileceği bir konsept belki bu İHA kullanabilecek en saçma kuvvet HvKK'dır, taktik amacı itibariyle tabi.

Gelelim görelimki Vestel sidik yarıştırmak istedi ve benim İHA'mın Çaldırandan eksiği yoka getirip aptalca bir yola gitti ve yolundan saptılar ortaya eldeki imkanlarla katapulttan atılamayacak ağırlıkta hatta belkide paraşütle inemeyecek fiziki yapıda bir İHA sistemi ortaya çıktı. Açıkcası kuvvetin bu firmadan 1 tane dahi İHA almaması taraftarıyım hani o çok açılan ''Kim dedi oğlum size bunu geliştirin/bunu böyle geliştirin''diyerek vestel büyük bir tokat atmaları ama gel görki ihtiyaç var. Allah düşürdü bir kere. Aslında baktığımızda taktik olarak çok önemli bir projedir Karayel projesi.

Çevrimdışı karayel

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #69 : 19 Haziran 2016, 19:04:20 »
Vestel projeyi 2011 Ocak'ta imzalıyor. Diğer firma ise bundan tam 1 sene sonra. Her iki firmaya verilen gereksinim dökümanlarında da aynı gereksinimler yazar. Yani her iki firma için de adreslenen aynı tip uçak; 35 kg faydalı yük, 8 saat havada kalış.
Sidik yarıştırmak ve aptalca hoş kaçmadı.

Gelelim görelimki Vestel sidik yarıştırmak istedi ve benim İHA'mın Çaldırandan eksiği yoka getirip aptalca bir yola gitti ve yolundan saptılar ortaya eldeki imkanlarla katapulttan atılamayacak ağırlıkta hatta belkide paraşütle inemeyecek fiziki yapıda bir İHA sistemi ortaya çıktı. Açıkcası kuvvetin bu firmadan 1 tane dahi İHA almaması taraftarıyım hani o çok açılan ''Kim dedi oğlum size bunu geliştirin/bunu böyle geliştirin''ek vestel büyük bir tokat atmaları ama gel görki ihtiyaç var. Allah düşürdü bir kere. Aslında baktığımızda taktik olarak çok önemli bir projedir Karayel projesi.