Gönderen Konu: Vestel Savunma - KARAYEL  (Okunma sayısı 47293 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
« Yanıtla #50 : 10 Haziran 2016, 09:20:50 »
O kocaman uçağın bir savaş gemisinden nasıl bir katapultla fırlatılacağını zaten hep düşünüp durmuştum,ki o boyutta bir katapult da bir fırkateynin helikopter pistine nasıl sığacak

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #51 : 10 Haziran 2016, 11:20:54 »
Bu konuda değişik çözümler var dünyada,hem yeni hem eski tarihlerde bu kullanım şekliyle iha'lar uçurulmuş.Aşağıdaki ispanyol firmasının çözümleri arasındaki Hercules AH-01 çözümü sanki bizim işimizi görür gibi.

ERCULES AH-01- High-Energy Rail Catapult UAV Launcher Evolved System

Aries Ingeniería y Sistemas’ HERCULES AH-01 offers the ultimate tactical solution for launching UAVs/UATs in every type of field and condition. Its state-of-the-art design guarantees the best system for safe and point-based take-off for any kind of tactical unmanned aerial system in the world, covering a wide range of vehicle shapes, weights, configurations, and launch speeds specifications. Quick set-up and assembly. Air transportable (C130/A400M) and ISO20 palletised structure. Low maintenance cost.

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #52 : 10 Haziran 2016, 12:00:46 »
Karayelin Türk ürünü olduğunu düşünmüyorum. youtubede  israil yapımı ihaları izlerken yıllar önce karayelin tıpkısının aynısını görmüştüm. Hatırlayın Vestel durduk yere birden iha ile ortaya çıktı yerli üretim naralarıyla pazara girdi.  logo değiştirerek milli ürünler üretilmez. tahminimce karayel lisans altında üretiliyor. vestel montaj yapıyor.

logo değiştirerek 100% yerli diye piyasaya çıkan çok savunma sanayi ürünü gördük. buda onlardan biri bence.

Asıl soru şu karayeli piyasaya süren yabancı üst akılın amacı ne. baykar makinanın önünü yada pazarını daraltmak olabilir mi?

Alternatif ürünler güzeldir. alternatif ürünler desteklenmeli. ancak öncelik yerli milli ürünlere verilmeli. milli ürünleri pazar buldukça gelişir. montaj ürünler yerinde sayar.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #53 : 10 Haziran 2016, 21:44:48 »
Bu konuda değişik çözümler var dünyada,hem yeni hem eski tarihlerde bu kullanım şekliyle iha'lar uçurulmuş.Aşağıdaki ispanyol firmasının çözümleri arasındaki Hercules AH-01 çözümü sanki bizim işimizi görür gibi.

ERCULES AH-01- High-Energy Rail Catapult UAV Launcher Evolved System

Aries Ingeniería y Sistemas’ HERCULES AH-01 offers the ultimate tactical solution for launching UAVs/UATs in every type of field and condition. Its state-of-the-art design guarantees the best system for safe and point-based take-off for any kind of tactical unmanned aerial system in the world, covering a wide range of vehicle shapes, weights, configurations, and launch speeds specifications. Quick set-up and assembly. Air transportable (C130/A400M) and ISO20 palletised structure. Low maintenance cost.

Üstad 2,7 metre kanat açıklığı olan Turna'nın katapultunun helikopter pistinde kapladığı alana bakınca,11,5 metre kanat açıklığına sahip karayeli fırlatıcak 6 tonluk bir katapultun örneğin bir meko üzerinde nasıl konuşlandırılabileceğine dair ciddi şüphelerim var.

« Son Düzenleme: 10 Haziran 2016, 21:45:20 Gönderen: Tuco »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #54 : 13 Haziran 2016, 08:04:16 »
Normal şartlarda gemilerden harekat için bu tür katapult kullanan sistemlere taraftar değilim,rotorlu iha modellerinin kullanılmasının doğru olduğunu düşünürüm.Bizim ise kendimize has saçmalıklarımızdan proje buraya geldi.Kuvvet isteri daha küçük bir iha idi,hatırlarsın ilk ortaya çıkan Karayel 300-350 kg civarında bir uçaktı.Ama Baykar ile sidik yarıştıracağım diye proje buralara geldi.

Yukarıdaki katapult sistemi konuşlandırma açısından zorlasada o ebattaki uçağı fırlatabilecek az sayıdaki sistemden birisidir.Ben konuşlanma işinin inceliklerini araştırmadım,o konuda hakkın var lakin bu kadar bir uçağıda ancak böyle bir sistem uçurubiliyor işte.Aslında kuvvetin ihtiyacı iki araç üzerinden karşılamak daha mantıklı gibi görünüyor.Şöyleki;

1-Scan Eagle benzeri keşif amaçlı küçük ama uzun süre havada kalabilen hafif ve kompakt bir iha.
2-Rotorlu belki 1-1,5 ton mtow'da silahlı bir iha.

Bu şekilde bir yapı ile gerektiğinde en uygun malitle keşif yaparsın,gereğinde ise operasyonel bir araçla CAP yaparsın.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Vestel Karayel Atis Testi...
« Yanıtla #55 : 16 Haziran 2016, 14:00:40 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hedefe ne kadar mesafeden atış yapıyor? Bana çok yakın gibi geldi. Neredeyse üstüne inecek!
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2016, 02:08:08 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
10 metreden tam isabet

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
ekranda 3200 ft civarı bir atış yaptığı görülüyor buda yaklaşık 1115 mt yükseklik eder. hefefe uzaklığı 2,9 km ...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ekranda 3200 ft civarı bir atış yaptığı görülüyor buda yaklaşık 1115 mt yükseklik eder. hefefe uzaklığı 2,9 km ...

Optik sistemleri çok iyi o zaman. Daha önce hedefi bu kadar yakın ve net gösteren bir havadan yere atış görüntüsü görmemiştim. Görüntüleme sistemi nedir Karayel'in?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com