Gönderen Konu: BAYRAKTAR DİHA  (Okunma sayısı 1665 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
BAYRAKTAR DİHA
« : 10 Ocak 2023, 09:04:45 »
BAYRAKTAR DİHA

Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı (DİHA), 8 bin feet Operasyonel İrtifa Uçuş testini başarıyla tamamladı.

Error 404 (Not Found)!!1

Baykar, Bayraktar DİHA'nın 8000 feet operasyonel irtifa uçuşu gerçekleştirdiği görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı. Milli Teknoloji Hamlesi etiketiyle paylaşılan o anlarda, "Bayraktar DİHA 8000 feet Operasyonel İrtifa Uçuşu" ifadelerine yer verildi.

BAYRAKTAR DİHA ÖZELLİKLERİ

Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı (DİHA), keşif ve istihbarat görevleri için faaliyetler yürütebilecek Taktik İHA sınıfında bir hava aracıdır. Araç, otomatik seyir uçuşu, otonom kalkış, otonom iniş ve yarı otonom seyir uçuşu yapabilmektedir. Bayraktar DİHA, elektrik motorlarıyla kalkış yaptıktan sonra seyir uçuş moduna geçecek, seyir uçuş modunda sadece yakıt motoru aktif halde bulunacaktır. İniş modu için dikey iniş, gövde üzerine iniş ve paraşütlü iniş olmak üzere üç farklı opsiyon bulunmaktadır. Hava aracı, otomatik rota takibi, hedef takibi, çember atma ve eve dönüş modlarını gerçekleştirebilen uçuş kontrol sistemine sahiptir.

Temel uçuş performans kriterleri

150 Kilometre Haberleşme Menzili

45-50 Knot Seyir Hızı

80 Knot Maksimum Hız

9000 Feet Operasyonel İrtifa

15000 Feet İrtifa Tavanı

12 Saat Havada Kalma Süresi

5 Metre Kanat Açıklığı

1.5 Metre Uzunluk

Dikey İniş Kalkışlı

5 Kilogram Faydalı Yük Kapasitesi

50 Kilogram Azami Kalkış Ağırlığı

Gelişmiş Özellikler

Tam Otomatik Uçuş Sistemi

Sensör Füzyonu Yardımlı Tam Otonom

Otonom Kalkış ve İniş Sistemi

Yarı Otonom Uçuş Modu

Hataya Dayanıklı Sistem Mimarisi

Üç Yedekli Uçuş Kontrol Sistemi

Yedekli Servo Eyleyiciler

Elektro-Optik (EO) Kamera Modülü

Kızılötesi (IR) Kamera Modülü

Lazer Mesafe Ölçer

Lazer İşaretleyici

Dijital Veri ve Video Link

https://www.milliyet.com.tr/gundem/baykar-goruntuleri-paylasti-bayraktar-diha-testi-gecti-6885280
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
Ynt: BAYRAKTAR DİHA
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2023, 12:07:02 »
TRLG 230 yada benzeri lazer işaretleme gerektiren hedefler için bu iha çok anlamlı olacak. Düşünsenize küçücük bir iha 12 saat boyunca uçak bombası kadar TRLG230 veya benzerlerini nokta atışı hedefe ulaştırıyor. Cephe çöker vallahi

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2023, 12:23:46 »
Şöyle de düşünün 150 km öteye gönderiyorsunuz uçan kanat şekli nedeniyle muhtemelen radarda tespiti hiç kolay değil ve üzerindeki optik te 100 km ötesindeki kara birliklerin, geminin, hava ve deniz üssünün vb görütüsünü ve koordinatını size geçse bununla sihalardan, uçaklardan gemilerden, karadan atılan trg/trlgler (230 ve 300), gerektiğinde bora vb balistik füzelerle, kuzgun çakır vb seyir füzeleriyle neler yapılır. 150 km öteye gönderip, 30 kmden işaretlese TRLG lerle ve çakır ve kuzgun turbojetlerin lazer güdüm de kullanan versiyonlarıyla neler yapılır. Hele optik sensör teknolojimiz çok daha geliştiğinde neler yapılır. Ayrıca dikine havalanması ve muhtemelen ucuz olması da büyük avantaj.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2023, 12:50:01 »
Tabi ki sadece SAL güdümlü mühimmatlar değil tüm modern mühimmatlar için lazım. Pistonlu küçücük motorun termal izide çok düşüktür yani tam bir başa bela platform. Birde bizim karasal konumlama sistemimiz geçen haftalarda haber olmuştu bu iha o karasal taktik konumlama sistemi içinde de yerli GPS güdümlü silahlar gibi silahları da hedefe çok hassas yönlendirebilir. Sivil GPS in hata payı 10 metredir ama bu karasal sistem muhtemelen cm ler hassaslıkta konum verisi üretiyordur.

Benim ideal sistem görüşüm SAL güdüm yerine Amarika gibi INS güdümü iyileştirme yolundadır. INS güdüm ucu açık bir iyileşme imkanı sunmaktadır ne kadar uğraşırsan teknolojin yeter ise INS cihazlar o kadar iyileşiyor ve sonu yok bunun. INS ile güdüm kestirmeci kolaycı tercih ile şu anda SAL dan daha az hassas gibi görünüyor ama düşünün webcam kadar bile donanımı olan bir sistem tarafından bile hedefe yönlendirilebiliyor. Himars Exalibur filan mesela SAL kadar TRLG kadar hassas değil ama o kadar pratik ki bence daha iyi. Bizde de var neyse ki INS sistemler. Tabi SAL güdüm hareketli hedefi vurma gibi avantajları var ama çok fazla aktif bir sistem savaş şartlarında.