Gönderen Konu: UMTAS PROJESİ  (Okunma sayısı 53029 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +4/-0
  • DefenceTurk.com
Ynt: UMTAS PROJESİ
« Yanıtla #90 : 12 Mart 2017, 12:46:20 »
Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından dün yaptığı açıklamaya göre uzun menzilli tank savar füzesi UMTAS'ın seri üretimine başlanmış ve ordumuza teslimatları devam ediyor.

https://twitter.com/tcsavunma/status/840479468326121472

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +3/-0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #91 : 02 Nisan 2017, 15:46:37 »

Çevrimdışı serkan

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +40/-87
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #92 : 02 Nisan 2017, 18:03:22 »
Füze daha helikopterde iken flir yerine füzenin kamerası ile hedefi tespit edip kitleniyor ve sonrasında kitlendiği hedefe doğru ateşleniyor. Bu çok normal değil o zaman füzedeki kameranın kapasitesi kadar menzilden hedefe kitlenilebilecek demektir. İdeal olan şey flir hedefi görecek ona füze ateşlenince füzenin kamerası hendisine söylenen hedefi tespit edip kitlenecek ve güdümlenecek olması gerekir. Tabi bu bazen mesela 8 km den atıldığında saniyeler sonra belki yarı yolu geçince 4 km ler civarına ulaşınca hedefi artık görebilecek ve onun kendisine daha platformda iken söylenen hedef olduğunu tespit edecek sonra ona kitlenecek olması gerekecek. Anlatabildimmi acaba. Füzenin kamerasından 3 km civarından ateş ederek hedefi görerek hedefe kitlenmek ile füzenin kamerasının hedefi göremeyeceği 8 km den hedefe ateşlenmek aynı iş değil. Burada benim gözümde safhaların en basiti uygulanabiliri seçilmiş yani kısa mesafeden füze kamerası ile hedefe kitlenme seçilmiş. 8 km den bunu yapamazsınız mecbur flir ile kitlenmek gerekecek. Hatta mildar ile hedef tespit edilip radar ın vektörel datasına göre hedefe ateşlenecek sonra füze kamerasının menziline girince o hedefi o karmaşada yakalayacak filan. Birde burada hedef termal lekesi olan pırıl pırıl rezistansla ısıtılmış bir dikdörtgen hedef. Her hedef böyle pırıl pırıl olmaz bazen bir mağrayı vurmak gerekecek o zaman nasıl vuracak hedefi yazılım neye kitlenecek. Lazer olunca işareti koyuyon gidiyor bunda illa bir termal leke olması gerek hedefi vurmak için. Manuel vururum desek yani artıkılı hedefte tutarım elle güdümlerim desek olur ama o zamanda bu füze karıştırmaya açık bir füze olur çünkü kablolu değil RF füze. Dolayısı ile UMTAS IIR hiç bir zaman ana tanksavar silahı olamaz birinci silah SAL güdümlü lazer işaretlemeli tanksavar füzesi olur bu video daki IIR füze ise taktik silah olarak onu destekler. % 99 karıştırma olmayacaktır yada işe yaramayacaktır o zaman manuel güdümleme ile çok işe yarar ama bir topal yanı güvensiz yanı hep olacak bu yüzden hadi ordumuzun tanksavar füzesi artık budur diyemeyiz. Ya israil gibi haberleşmeyi fiberoptik yaparız o zaman güveniriz yada ikinci silah olmaya razı oluruz.
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2017, 18:08:17 Gönderen: serkan »
Düşünceme katılıyorsan solda bulunan Beğendim linkine tıkla.

Çevrimdışı AVCI

• GENEL YÖNETİCİ
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +22/-3
« Yanıtla #93 : 03 Nisan 2017, 08:09:47 »
Serkan,

Yorumun doğru gibi görünsede bazı eksikliklerden dolayı tam anlamıyla doğru sayılmaz.Benim gördüğüm ve füzeyle ilgili olarak daha önceden öğrendiğimiz bilgilere göre bu atışın senaryosu ve yorumum şu şekilde.Dediğin gibi 3km civarından füzenin arayıcı başlığına ait görüntü ile tespit edilmiş bir hedef var gibi ancak bu videonun kokpit içi görüntüsü yok dolayısıyla öncesinde flir ile hedef tespiti olmadığı anlamına gelmez.Sonrasında füzenin hedefle buluşmasına kadar geçen süre 18.3 sn ve evet kendi güdümü ile hedefe uçuyor yani at unut modunda ateşlenmiş füze ve veri bağı ile görüntüyü iletmiş.Burada Umtas'ın ana tanksavar olması,olmaması konusu ise tamamen kuvvetin bileceği iş ki bende sana yakın düşüncedeyim bu aşamada.Ancak Bu bir senaryo atışı ve verilmek istenen bu kadar olabilir,devamını veya diğer senaryolardaki atışları belki zamanla göreceğiz o nedenle hemen tukaka demek doğru gelmiyor bana.Yazılımın kontrolü elimizde olduktan sonra geliştirip ihtiyacımız olan şekle sokarız bunu sen benden iyi biliyorsun.

Çevrimdışı serkan

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +40/-87
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #94 : 03 Nisan 2017, 08:36:36 »
Tukaka değil tabiki ama flir de görülen bir hedefe pilotun kitlenmesi ile füzeyi ateşledikten sonra füze kamerasının görüş alanına girildikten sonra mesela ateşlendikten 5 km sonra belkide füzenin kendi kamerası ile aynı hedefi bulup tespit edip ona kitlenmesi hiç kolay bir iş değil bir yazılım için. Bende biraz yazılımcıyım ve bu görüntü işleme konularının ne kadar berbat olduğunu az çok biliyorum. GTA oyunundan daha karmaşık yazılım hazırlamak gerek bu füzenin güdüm yazılımı olarak. Füzenin kamera görüntüsünü görüyorsunuz ne kadar bulanık uçuş esnasında. Flir 8 km den bir tank görecek onu seçecek füzeye söyleyecek füzede yola çıkıp artık kamerasının menzili ne kadar ise oraya kadar gidince o nesneyi seçecek ve ona kitlenecek. Bulsa kitlenir ama nasıl bulacak. Her hedef kare şeklinde termal olarak ısıtılmış düzgün geometride değilki gerçek hayatta. Sıcak bile değil her hedef bırak şeklini şemalini. Bir uçağı gökyüzünde at unut ile vurursunuz bir gemiyide denizde vurursunuz ama karada bir şeyi vurmak çok daha zor at unut ile. Füze hedefi atılmadan bu video daki gibi görebiliyor ise o zaman olabilir yani o termal lekeyi seçersin onu füze izler ama öbür türlü işi çok zor. Ben OMTAS içinde bu füze olmaz dedim yıllarca ama şimdi oldu diye haberi çıkıyor. yinede ısrar ediyorum OMTAS da olmaz UMTAS IIR de olmaz kolay kolay. Tabi beklentileri çok düşürürsek olur. Mesela bütün hedefler füzenin görebildiği menzilden atılırsa yada bütün hedefler sıcasık olursa yada füzeyi pilot vurana yada kitlenene kadar güdümlerse olabilir. Ben asıl mildar nasıl vuracak onu merak ediyorum o tam arap saçı. Neyseki elimizde taş gibi güvenilir SAL güdümlü modeli varda içimiz rahat. SAL füze olunca IIR i ister yapabilsinler ister daha başaramasınlar çokta dert değil. Ama yerde OMTAS ın böyle bir güvencesi yok depodaki TOW lardan başka. Ben OMTAS a hiç inanmıyorum o füzeyi o hali ile TSK leri birinci tanksavar silahı olarak güvenipte kullanmaz.

Çevrimdışı AVCI

• GENEL YÖNETİCİ
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +22/-3
« Yanıtla #95 : 03 Nisan 2017, 08:46:14 »
Ufak bir noktayı kaçırıyor olabilir misin ? IIR seeker hedefin sıcak olmasına bakmaz sadece,belleğinde veya ilk kez hedefi tespit eden sensör tarafından verilen hedefin şeklini hafizasına işler ve o hedefe güdümlenir.yani termal iz dışında fiziksel olarak şeklinide çizer hafızasına.

Çevrimdışı serkan

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +40/-87
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #96 : 03 Nisan 2017, 09:08:12 »
 Bir kere INS ile zaten hedefe çok yaklaşana kadar kolayca gidecek menzilde INS için neredeyse zaten hedefi vuracak kadar aşağı yukarı hassas oluyor geriye de füzeye söylenen bazı parametreleri değerlendirmek kalacak. Yine ısı farkları temelli bir termal leke arama olayı olmalı. Termal leke tabi daha sıcak nesne demekte değil arazideki ağaç ta bir termal lekedir binadaki cam da lekedir kamera için. Ama saniyede bir kaç yüz metre hızla pozisyon değiştiren bir füzenin kamerasındaki görüntü nasıl olur aşağı yukarı video da söylüyor. İsrail in füzesinde de aynı berbat kamera görüntüsü oluyor demek ki bu iş böyle yani flir gibi foto netliği yok füze için. Yani bence olmaz bu iş. İsrail yapmış ama onunki basit ve güvenilir. At unut modu ondada var bizdede var ama manuel güdümleme yani düzeltme de dahil bizde karıştırmaya açık İsrail füzesinde değil. İsrail artıyı koyuyor hedefe her şeyi vuruyor at unut yapmak zorunda değil. Birazda operatörü yazılım ile destekleyebilirsin manuel güdümde yani neredeyse oda otomatik olur çünkü sen füzeyi yönlendirirsen füze oradaki nesneleri ortalar o kadarını benim web kamerada yapıyor odada. Yani bu füze şu pratiklikte olmalı İsrail füzesinde ki gibi. tam güvenilir manuel modu olursa o zaman at unut fantazilerine girişebilirsin becerirsen çalışır beceremezsen uğraşmaya devam edersin her yıl daha iyisini yaparsın yazılımın. Ama bizimki gibi manueli Allaha emanet olursa düşmanın merhametine kalırsa o zaman saçma. Ben şimdi Yunanistan olsam her tanka yada bölüğe bir tane bu füzenin çalışma frekansında jammer koyarım mühendislerime bu işle ilgilenin derim.

Çevrimdışı AVCI

• GENEL YÖNETİCİ
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +22/-3
« Yanıtla #97 : 03 Nisan 2017, 10:16:53 »
Spike ile aynı mantık var bu füzede,onun yaptığı şeyi yapar emin ol.Sadece fiber optik kablo ile güdülen model istiyorsun anladığım kadarıyla,onu da ileteceğim,senin hatırın için yapar çocuklar merak etme  :)

Çevrimdışı vmga258

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +0/-0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #98 : 08 Ağustos 2017, 19:43:41 »