Gönderen Konu: Rus Savaş Gemileri Çanakkale'yi Geçti  (Okunma sayısı 10913 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Rus Savaş Gemileri Çanakkale'yi Geçti
« : 14 Kasım 2009, 22:13:20 »

Rus Savaş Gemileri Çanakkale'yi Geçti

14 Kasım 2009 Cumartesi 16:36
Rus savaş gemileri ''Azov 151'' ve ''Novocherkassk 142'' Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

Ege Denizi'nden öğle saatlerinde boğaza giriş yapan gemiler, Çanakkale önlerine geldi. Rus savaş gemilerine boğazı geçişleri sırasında Sahil Güvenlik botu eşlik etti.

Karadeniz'e gittiği öğrenilen gemilerin, gece saatlerinde İstanbul Boğazı'na ulaşacakları bildirildi.

Bu arada sahilde bulunan bazı vatandaşlarla balıkçılar, Rus savaş gemilerinin geçişini ilgiyle izledi.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=215639
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
Ynt: Rus Savaş Gemileri Çanakkale'yi Geçti
« Yanıtla #1 : 15 Kasım 2009, 13:01:29 »
Boğazdan silahlı gemilerin gecisi yasak degil mi? yoksa ben mı yanlıs bılıyorum.  ???

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2 : 15 Kasım 2009, 13:07:53 »
Belli bir boyutu aştıktan sonra yasak diye biliyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2009, 15:40:41 »

Azov 151

Novocherkassk 142
Pek silahsız sayılmazlar yahu.Donanmadan pek  anlamam ama. ;D

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2009, 16:15:53 »
Bunlar çıkarma gemileri .. LST ve LCM

Eğer Rus askerleri BM ile dünyanın herhangibi bir bölgesin de barışı koruma görevi aldılarsa, asker nakliyesi için İzne tabi olarak bu tip gemiler geciş yapabilir diye biliyorum.

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Rus savaş gemisi Boğaz'dan geçti
« Yanıtla #5 : 12 Temmuz 2012, 08:13:09 »
Rus savaş gemisi Boğaz'dan geçti

Rusya'nın savaş gemisi Smetliviy bugün İstanbul Boğazı'nı geçti.
11.07.2012 - 13:24

Moskova, Suriye konusunda “bir ileri, bir geri” diye özetlenebilecek bir politika izlemeye başladı. Batı’yı memnun eden açıklamaların ardından Rusya, Suriye’deki deniz üssü Tartus’a üç koldan tam 11 savaş gemisi yolladı ve atışlı tatbikat yapacağını bildirdi.
GÖREVİ TAM BİLİNMİYOR

Rus donanmasından Smetliviy isimli destroyer Boğaz'dan geçişini 11.30 sıralarında tamamladı. Rus savaş gemisine, geçiş sırasında bir sahil güvenlik botu eşlik etti.

SAVAŞ GEMİLERİ BOĞAZ'DA

Smetliviy'in görevi tam olarak bilinmiyor. Ancak Rus Donanması Enformasyon Dairesi 147 metre uzunluğundaki savaş gemisi Smetliviy'in Akdeniz'de yerine getirmesi gereken görevler olduğunu açıklamıştı.
Müthiş buluş! İngilizce konuşmanın sırrı çözüldü. Nasıl mı? Tıklayın!

Bazı kaynaklara göre ise gemi Suriye'nin Tartus Limanı'na gidecek. Rusya'nın Akdeniz'deki tek deniz üssü Tartus'ta bulunuyor.

BOĞAZ'DAN GEÇEN RUS GEMİSİ
AKDENİZ'DE SAVAŞ EĞİTİMİ

RIA Novosti'ye konuşan bir Rus Savunma Bakanlığı yetkilisi dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Kuzey, Baltık ve Karadeniz donanmalarına ait 11 savaş gemisinin Atlantik, Akdeniz ve Karadeniz'de "savaş eğitimi" yapacaklarını söylemişti.
DÖRT GEMİ GEÇMİŞTİ

Dün Smetliviy'in Akdeniz'e gideceği açıklanmadan önce Türk makamlarına geçecekleri bilgisi verilen Rus Donanması'na ait 'Nikolay Filçenkov' ve 'Caktarz' isimli çıkarma gemileriyle 'Tsezar Kunikov' isimli muhrip ve 'SB-5' isimli yardımcı gemi Çanakkale Boğazı'nı geçerek Ege'ye açılmıştı.

Ancak bu gemilerin görevlerinin içeriği hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor.
ATLANTİK DE HAREKETLENDİ

Rusya'nın Finlandiya yakınlarındaki Severemosk Limanı'ndan demir alan üç savaş gemisinin önce Suriye'nin Tartus Limanı'na gideceği haberleri yayılmıştı.

Bu gemilerin arasında denizaltı savar füzeler taşıyan Amiral Çabanenko gemisi kruvazörü de bulunuyordu.

Ancak Rusya bugün yapılan açıklamada gemilerin Akdeniz'e gitmeyeceğini Atlas Okyanusu'nda görevlendirildiğini açıkladı.
MONTRÖ ÇERÇEVESİNDE İZİN

Türkiye, savaş gemilerinin bu tip geçişlerine Montrö Sözleşmesi çerçevesinde izin verileceğini belirtmişti.

Rus Savaş gemisinin İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçişi için Montrö Sözleşmesi ile belirlenen kuralların uygulanacağını nisan ayı içinde belirten Türkiye, bu kurallar çerçevesinde uluslararası hukuka uygun şekilde bu geçişlerin yapılacağını açıklamıştı.
DAVUTOĞLU'NDAN "DİKKATLİ TUTUM" VURGUSU

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutaoğlu geçtiğimiz nisan ayında Rus Savaş gemilerinin boğazlardan geçişiyle ilgili soruyu yanıtlarken, kritik dönemde bütün ülkelerin Suriye'deki gelişmeler konusunda dikkatli tutum sergilemesi gerektiğini söylemişti.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Rusya Akdeniz’de 10 gemi bulunduracak
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2013, 15:21:02 »
Rusya Akdeniz’de 10 gemi bulunduracak

28.02.2013, 16:17

Rusya Donanmasının Akdeniz operasyonel gemi birliğinin 10 gemiden oluşacağı açıklandı. Gemilerin Karadeniz Filosu komutanlığı altında görev yapacağı belirtildi.

Haber geçen RIA Novosti, Rusya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir üst düzey temsilcisinin, “Karadeniz Filosu’nda Akdeniz’deki birliği yönetecek kontrol veya yönlendirme merkezi açılmalı. Merkezin Karadeniz Filosu komutanına bağlı olmalı. Akdeniz’deki grup, destek gemileri dâhil 10 gemiden oluşabilir.” sözlerine yer verdi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, dün toplantıda yaptığı açıklamada, Rusya’nın Akdeniz’deki çıkarlarını koruyabilmek için yeni büyük deniz birliği komutanlığının oluşturulması talimatını vermişti.

http://turkish.ruvr.ru/2013_02_28/Rusya-Akdenizde-10-gemi-bulunduracak/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Rusya Akdeniz’de 10 gemi bulunduracak
« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2013, 15:25:32 »
Rusya Akdeniz’e dönüyor
26.02.2013, 14:39

Rusya, Akdeniz’de daimi varlığını sağlayacak. Rusya Donanması Operasyonel Filosu, 2015 yılına doğru bölgede yerleştirilecek. Genelkurmay’dan yapılan açıklamaya göre birlik, Karadeniz ile Kuzey ve Baltık filoların gemilerinden oluşacak.

Yeni grup, SSCB Donanması Beşinci Operasyonel Filosu örnek alınarak oluşturuluyor. Asıl bu birlik, Soğuk Savaş döneminde Akdeniz bölgesinde görev yapıyordu. O yıllarda, bu birliğimize Amerika’nın Altıncı Operasyonel Filosu karşı koymaktaydı. Fakat Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bir yıl sonra Beşinci Filo da dağıtıldı.

Zaman, bu adımın aceleyle atıldığını gösterdi. Akdeniz bölgesi, önde gelen dünya devletleri çıkarlarının çatışma merkezi olarak kalıyor. Arap Baharı, Libya’da Kaddafi’nin iktidardan uzaklaştırılması, Suriye’de uzayan savaş gibi son yıllarda yaşanan olaylar, bunun en parlak ifadesidir. 20 Şubat’ta Karadeniz Filosu’nu ziyareti sırasında Rusya Savunma Bakanı, Akdeniz bölgesinde Rusya ulusal çıkarları için çok büyük tehdidin yoğunlaştığına işaret etti. Bu nedenle Rusya Donanması da dünya okyanusunun tüm bölgelerinde görev yapmalı.

Donanma karşısında gerçekten de ciddi bir görev bulunuyor. Filo için lojistik sistemin meydana getirilmesi gerekiyor. Günümüzde tek üs, aynı zamanda yabancı ülkelerde bulunan tek Rusya askeri deniz tesisi, Suriye’nin Tartus limanında bulunuyor. Ayrıca, 2-3 yılda Karadeniz filosuna ait gemilerin terkibi de yenilenmeli. Rusya Genelkurmay Başkanı Sözcüsü, eski Karadeniz Filosu Komutanı Amiral İgor Kasatonov şunu söyledi:

“Doğal olarak bunun için büyük harcamalar, yeni gemiler gerekiyor. Jeopolitik açıdan böyle bir birliğin kurulması, doğru bir adımdır. Sovyetler Birliği zamanında kurulan Beşinci Filonun aynısını oluşturmak için bütün kuvvetleri seferber etmek gerek.”

Grubun amaçlarının son derece açık olduğunu belirten “Eksport Voorujeniy” dergisinin Baş Editörü Andrey Frolov şunu anlattı:

“Her şeyden önce bunun bir bayrak gösterisi, uluslararası ölçüde Rus emellerinin sergilenmesi, herhangi bir soruna daha operasyonel bir şekilde tepki gösterme olanağı olduğunu düşünüyorum. Çoğu hallerde, gemilerin Sevastopol’dan denize çıkması, gereken yere varması 4-5 gün alır. Durum ise çok daha hızlı bir şekilde gelişebilir.”

Uzmanlar, donanmanın yenilenmesiyle ilgili sorunun çözülmesi için 2-3 yıllık bir sürenin oldukça reel olduğunu düşünüyor. Uzmanlara göre şimdilik bu görevi mevcut gemiler de başarıyla yerine getirebilecek. Genelkurmay’dan yapılan açıklamada, gelecekte oluşturulacak Akdeniz grubu kapsamındaki işbirliğinin, geçenlerde gerçekleştirilen tatbikatlar sırasında geliştirildiği bildirildi. Rusya filosunun bölgedeki tatbikatları ocak ayında düzenlenmişti.

http://turkish.ruvr.ru/2013_02_26/Rusya-Akdenize-donuyor/

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 03 Mayıs 2013, 16:49:19 »
Bence bunlari karsimiza almayalim. ABDye güvenirsek sonumuz iyi olmaz. Bize iki Patriotu fazla görenler, olasi bir Savasta bize Yardim ve Asker yollayacagini sanmam. Bizi harcamayi planliyor Emperyalistler.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #9 : 03 Mayıs 2013, 17:25:38 »
Bence bunlari karsimiza almayalim. ABDye güvenirsek sonumuz iyi olmaz.

50 yılı aşkındır ABD ve NATO nun şemsiyesi altında bugünlere geldik. Zamanın ABD başkanı  H.S.TRUMAN soğuk savaş dönemi Avrupadaki Nato ülkelerinin SSCB tarafından kaç günde işgal edilebilir diye bir ön rapor istemiş. Pentagonun Türkiye için verdiği dayanma süresi 2 hafta çıkmış sayın Dumlupınar99.. Bazen sırtını dayadığın devletin ağız kokusu bile karşı tarafı sindirmeye yetiyor.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..