Gönderen Konu: Orgeneral Başbuğ Hakkında Suç Duyurusu  (Okunma sayısı 1518 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

  • SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 38952
  • 328
Orgeneral Başbuğ Hakkında Suç Duyurusu
« : 31 Ekim 2009, 08:14:34 »
Orgeneral Başbuğ Hakkında Suç Duyurusu

"TCK'nın 309. maddesi uyarınca yargılanmalı"

30.10.2009 13:51
MAZLUM-Der Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Çoban ve dernek yöneticileri "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" hazırlandığını iddia ederek, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Muzaffer DURU/ DİYARBAKIR (AHT)

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan MAZLUM-Der üyeleri askerler tarafından "İrticayla Mücadele Eylem Planı" hazırlandığını ileri sürerek basın açıklaması yaptı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile iddia edilen belgede imzası bulunan askeri yetkililer hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Çoban, "Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Orgeneral Hasan Iğsız, Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek hakkında suç duyurusunda bulunduk. Taraf gazetesinde yayınlanan belgeyi delil olarak sunduk. 1982 Anayasasının 68/2 maddesi ?Siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır' anımsatarak, sorumlular hakkında gerekli yasal işlemin ve soruşturmanın yapılmasını istedik" dedi.

"TCK'NIN 309 . MADDESİ UYARINCA YARGILANMALI"
Hazırlanan belgenin demokratik hukuk düzenine, parlamenter sisteme ve insan hak ve özgürlüklerine yönelik somut tehditleri içerdiğini öne süren Av. Çoban, "Tüm bu açıklamalarımız çerçevesinde Genelkurmay Harekat Başkanlığı için Kurmay Kıdemli Albay unvanlı bir subay tarafından hazırlanmış 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' adlı raporun yapılmasına katkı sunan, göz yuman şüpheliler hakkında TCK'nın 309. maddesi kapsamında kamu davası açmaları hukuk devleti olmasının gereği ve hukukun üstünlüğü ilkesine inanmış her hukukçunun en önemli görev ve sorumluluklarından birisidir.'Şüphelilerden' İlker Başbuğ'un kurumun en üst sorumlu bürokratı olması nedeni ile haberi olmadığı yönündeki açıklamaları şüphelinin yargılanmasına engel teşkil etmemeli. Diğer sanıkların ise bizatihi eylem planının hazırlanması emrini veren ve hazırlayan olduğundan ordu içerisindeki astlık üstlük ilişkisi, askeri disiplinin işleyişi içerisinde yapıldığı izlenimi vermektedir" diye konuştu.

Açıklamanın ardından Çoban ve dernek yöneticileri Başbuğ ve raporu hazırlayan yetkililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na çıkarak suç duyurusunda bulundu.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=183196&cat=110&dt=2009/10/31
   

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı levo

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 238
  • 2
Ynt: Orgeneral Başbuğ Hakkında Suç Duyurusu
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2009, 13:00:38 »
Bunlarin asil amaci belli...