Gönderen Konu: Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun  (Okunma sayısı 37718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 007

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
« Yanıtla #20 : 28 Ekim 2015, 21:32:36 »
Tüm forumun bayramını kutlarım.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
1 Kasım günü de, saltanatın kaldırılmasını kutlayacağız hayırlısıyla:)

Bakınız, Büyük Atatürk Nutuk' ta neler söylüyor;

'' 1 Kasım 1922 günü, Meclis toplantısında, aynı mesele uzun münakaşalara uğradı. Mecliste de geniş şekilde 
konuşmak lüzumunu duydum. İslam ve Türk tarihinden bahsederek hilafet ve saltanatın ayrılabileceğini, milli hakimiyet ve saltanat makamının Türkiye Büyük Millet Meclisi olabileceğini tarihi olaylara dayanarak izah ettim. Hulâgu' nun, Halife Mutasım' ı idam ederek dünya yüzünde fiilen halifete son verdiğini ve 1517' de Mısır' ı zapt eden Yavuz, orada unvanı halife olan bir mülteciye önem vermeseydi, hilafet unvanının zamanımıza kadar miraz kalmış bulunmayacağını, anlattım.
Bundan sonra meseleyle ilgili önergeler, üç komisyona; Teşkila-ı Esasiye, Şer-iye ve Adliye Komisyonlarına gönderildi...''

Büyük Atatürk' ün dediği gibi komisyonlara gönderildi ama komisyonlar bir türlü karar veremiyordu. Aralarında çetin tartışmalar olduğu görülünce Atatürk meseleye müdahale ederek komisyonun aklını başına getirmiştir !.. Bakınız ne buyuruyor;

'' Üç komisyon bir odada toplandı. Başkanlığına, Hoca Müfit Efendi' yi seçti. Meseleyi görüşmeye başladılar. Şer-iye komisyonuna mensup hoca efendiler, hilafetin saltanattan ayrılamayacağını, bilinen safsatalara dayanarak iddia ettiler. Bu iddiaları cevaplandırmak ve çürütmek için serbestçe konuşması gerekenler ortaya çıkar görünmediler. Biz çok kalabalık olan aynı odanın bir köşesinde münakaşayı dinliyorduk. Bu tarzda, görüşmelerin istenilen neticeye varmasını beklemek, boşunaydı. Buna anladık. Sonunda ortak komisyon başkanından söz aldım. Önümüzde ki sıranın üstüne çıktım. Yükses sesle şu konuşmayı yaptım;

Efendiler, dedim; Hakimiyet ve Saltanat hiç kimse tarafından, hiç kimseye; ilim icabıdır diye, görüşmeyle, münakaşayla verilmez. HAKİMİYET, SALTANAT ZORLA ALINIR. Osmanoğulları, ZORLA Türk Milletinin hakimiyet ve saltanatına el koymuştur. Bu zorbalıklarını altı asırdan beri sürdürmüşlerdi. Şimdi de Türk Milleti bu mütecavizlerin hadlerini bildirerek, isyan ederek hakimiyet ve saltanatını kendi eline, fiilen almış bulunuyor. Bu bir oldu bittidir. Söz konusu olan, millete saltanatını, hakimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız meselesi değildir. Mesele zaten oldu bitti haline gelmiş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu mutlaka olacaktır. Burada toplananlar, Meclis ve herkes, meseleyi tabii görürse, fikrimce yerinde olur. AKSİ TAKDİRDE, YİNE HAKİKAT GEREKTİĞİ GİBİ İFADE OLUNACAKTIR. FAKAT İHTİMAL, BAZI KAFALAR KESİLECEKTİR. ''

1 Kasım 1922 günü Büyük Atatürk' ün yapmış olduğu işbu konuşma günümüze ışık tutuyor. Aynen Nutuk' ta bahsedilen metodla; saltanat tekraren ve zorla getirilmek istenmiyor mu !? Fakat bilmedikleri birşeyler var !.. Cumhuriyetin aydınlık yüzü bu girişimleri boşa çıkaracaktır. El mi yaman, yoksa bey mi yaman göreceğiz...

« Son Düzenleme: 29 Ekim 2015, 01:41:14 Gönderen: PARTİKÜL »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #22 : 28 Ekim 2016, 23:15:36 »

« Son Düzenleme: 28 Ekim 2016, 23:21:18 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 28 Ekim 2016, 23:29:42 »
Abi başımız belaya girmez dimi 29 Ekim filan
beğen

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 29 Ekim 2016, 08:21:56 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #25 : 29 Ekim 2018, 01:36:33 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı firtinabaskan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -85
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 29 Ekim 2018, 03:23:45 »
Cumhuriyetimizin 95.yılı hayırlı uğurlu olsun tüm şehitlerimize allah (c.c) rahmet eylesin gazilerimize şifa eylesin şehit ailelerinede sabır ihsan eylesin inşallah.Nice 95 yıllara

Skywolf nerede yasak koymuşlar merakdan soruyorum

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 29 Ekim 2018, 07:53:20 »
16.sını Kurduğumuz Ulu Türk Ülkelerinden Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Cumhuriyet bayramı kutlu olsun. Bu yolda ter dökenlerin kan dökenlerin ruhu ŞAD OLSUN.
SAYGILARIMLA

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 29 Ekim 2018, 11:18:30 »
Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.

Cumhuriyetin ne olduğunu onu ve onu kurmak için verilmiş olan nice fedakarlıkları anladığımız zaman ,onu koruyup sahipleneceğimize inanıyorum.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 29 Ekim 2018, 11:54:39 »

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN....