Gönderen Konu: Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun  (Okunma sayısı 38372 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
« Yanıtla #70 : 23 Ekim 2023, 13:49:19 »
Ne adamsın ya! :D

Kimse değişim olmuyor demiyor ki! Çok yavaş oluyor. Ya da 20-30 sene öncesine göre tersine oldu! Belki artık dibe vurduk, tekrar pozitife döndü. Ama birileri algıyla vs buna direniyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #71 : 23 Ekim 2023, 14:11:16 »
Konda'nın 10 yılda bir yaptığı toplumsal değişim anketi çok şey anlatıyor. Burada bizim bu mevzumuz ile alakalı anket maddeleri var. Eğitim şehirleşme dini konular gibi maddeler bizim buradaki tartışmamızda fikir sahibi olmamızı sağlayacak bilgiler içeriyor. Linkten Türkiye 100 kişi olsaydı başlığı ile dağılımı her soruda interaktif göstermişler on yıl önceki rakamları da göstermişler. Değişim hemen hemen her maddede Cumhuriyet değerleri lehinde görülüyor. Bu ülkede endişeli Kemalistler endişeli Cumhuriyetçiler olduğu kadar endişeli muhafazakarlarda var emin olun. En kışkırtıcı en uçuk örnek olarak veriyorum Ateist oranı bile % 1 den % 3 e çıkmış on yılda. Namazı gevşetmekten yada daha radikali Deist olmaktan vecibeleri yerine getirmeyen Müslümanlardan filan bahsetmiyorum en uç anarşist tercihten Ateistlikten bahsediyoruz üç kat artmış on yılda. Bu az gelebilir ama bin yılda % 1 e çıkan rakam son on yılda % 3 e çıkmış logaritmik bir artış ise bu 2050 yi hesap edin siz. Bir muhafazakar olsam ben değil üç olmasını 1.5 çıksa bile telaşlanır nereye gidiyoruz diye panik yapardım. Bu İnternet çağı faktörü işte bütün dinamiklerdeki internet öncesi dönemin şişkinlikleri bir anda boşalıyor. İnternet sonrasını internet öncesi ile karşılaştırarak tahmin etmek çok zor. 60 lardaki çiçek çocuklar hippiler savaşma seviş sloganları filan da muhteşem değişimdi ama şimdiki değişimin yanında esamesi okunmaz.

Kır kent nüfus dağılımı, eğitim seviyesi değişimi, şehirde doğan nüfus oranı, anne babası şehirde doğan nüfus oranı bunlar çok büyük faktörler. 1990 da bu ülkede nüfusun yarısı köyde yaşarken şimdi % 10 a düştü bu oran. Nüfusun yarıdan çoğu ilk okul mezunu iken artık lise eğitimi mecburi oldu. Bunlar büyük değişimler bu değişimi propoganda ile yönünü saptırmak çok zor değil imkansızdır 

https://interaktif.konda.com.tr/rapor/turkiye-100-kisi-olsa/1
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2023, 14:16:40 Gönderen: re »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #72 : 23 Ekim 2023, 14:44:55 »
Şunu da ekleyim son olsun affedersiniz. Değişim normal olsa bokunda boncuk bulmuş gibi bunu size polemik konusu yapıp söylemem 500 yıl önce bile değişim aynı yönde vardı Rönesanslar filan yaşandı dünyada. Ama bu İnternet çağı değişimi normal bir değişim değil çok dramatik değişiyor. 2050 ye 25 yıl var bu süre zarfında ki değişim son bin yıldakinden daha çok değişecek bu kesin yani. Bu yüzden çok dramatik hale geldiği için üstüne basa basa değişim oluyor diyorum yoksa değişmeyen çağ mı vardı tarihte eskisi gibi olsa bende bir şey görmüş gibi ukalalık etmezdim. Değişim yok yada az sanıyoruz iklimden dolayı ama tarih böyle bir değişim dönemi görmedi daha önce. İnternet çok büyük faktör yüzyıl sonra çağ değişimi diyecekler bu günlere.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #73 : 23 Ekim 2023, 17:56:39 »
Ateizm örneğinden Sn Re’ye örnek vereyim. Benim ailem muhafazakar ve dine bağlı bir aile lakin kuzenlerime ve ailenin yeni jenerasyonuna baktığımızda çok büyük fark var aslında,  tabi alt kuşak bunu çok belli etmese de (aileden tepki vs vs ) aslında içlerinde çok fazla değişim var. Benim ve ailemin siyasi görüşlerinden tutun da hayatın bir çok alanında çok fazla fikir ayrılığı var bu ayrılık daha çok muhafazakar kesimde oluyor özellikle. Ateist oranı 1den 3 çıkmış. Emin olun o oranlar daha fazla , değilse bile 2000 sonrası ve 2020 sonrası kuşağın olduğu bir anketi 2035 de yapalım bu oranlar yüzde 10 gibi oranlara çıkacak. Ben üniversite öğrencisi olarak kaldığım yurttaki arkadaşlarım ile aileleri arasında ki düşünce farkını da çok rahat gözlemleyebiliyorum. Özellikle tarihe meraklı biri olduğum için çok fazla konuşuyoruz ,  ailesi ile tamamen zıt tarihi düşünceye sahip arkadaşlarım var. Ve bu sayı hiç azımsanacak türden değil. Bu değişim bizim çocuklarımızda yani 2030 doğumlularla benim gibi 2000 doğumlularda daha da fazla olacak dediğiniz gibi. Burda bu alandaki uzmanlara düşen değişim rüzgarları esen nesilleri bu milletin çıkarına,  bu milletin faydasına olan yöne yöneltmeyi doğru yapmak olmalı. Değişimler hızlı ve fazla olunca fazla marjinalleşmeye doğru da gidebilir. Bu da tehlikeli boyutu.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #74 : 23 Ekim 2023, 19:33:24 »
Normalde etkinlikler, resmi günler, balolar, düğünler v.b şeylere katılmam. Bana pek hitap etmiyor böyle şeyler.

Ama 100. Yıl olduğu için bu sene 29 Ekim kutlamalarına katılacağım.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #75 : 27 Ekim 2023, 12:55:13 »
Şunu da ekleyim son olsun affedersiniz. Değişim normal olsa bokunda boncuk bulmuş gibi bunu size polemik konusu yapıp söylemem 500 yıl önce bile değişim aynı yönde vardı Rönesanslar filan yaşandı dünyada. Ama bu İnternet çağı değişimi normal bir değişim değil çok dramatik değişiyor. 2050 ye 25 yıl var bu süre zarfında ki değişim son bin yıldakinden daha çok değişecek bu kesin yani. Bu yüzden çok dramatik hale geldiği için üstüne basa basa değişim oluyor diyorum yoksa değişmeyen çağ mı vardı tarihte eskisi gibi olsa bende bir şey görmüş gibi ukalalık etmezdim. Değişim yok yada az sanıyoruz iklimden dolayı ama tarih böyle bir değişim dönemi görmedi daha önce. İnternet çok büyük faktör yüzyıl sonra çağ değişimi diyecekler bu günlere.

İnternet ile gelişimi paralel tutuyorsun. Bu mantıklı. Gelişim var, toplumdaki ateist sayısı arttı benzeri ilginç bir söylemin de var!

İnternet ile bilgi çok hızlı bir şekilde çok geniş bir alana yayılıyor. Ancak bu sadece pozitif yönde değil. Dezanformasyon da müthiş hızlı bir şekilde yayılıyor. İnsanların beyinleri daha kolay yıkanabiliyor. Yıkanan beyinler ilerlemekle ilgili her şeyi karalıyor.

Yıkanan beyinlere bir örnek daha >> https://www.hurriyet.com.tr/gundem/kayseride-3-lise-ogrencisi-ataturkun-fotografini-yakti-valilikten-aciklama-gozaltina-alindilar-42352180
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #76 : 27 Ekim 2023, 13:23:28 »
Haklısın tabi ki İnternetin her görüşe fikre faydası var. Ama büyük resme bakarsak doğası gereği daha bireysel yaşayan örgütsüz yaşayanlar bizleriz onların bir öğretisi var sürekli toplanıp bir birlerine fikirlerini aktarıyorlar bunu yapmayan bizleriz. İnternet bu yüzden bize daha çok çalışıyor.

Ateistlik örneğini bir başarı gibi vermedim bu yaşadığımız toplum ve dönem için çok aşırı bir uç örnek olduğu için verdim. Aslında Ateist olma diye bir şeyde yoktur çünkü Ateistlik aslında normale dönmektir doğduğun güne dönmektir. Bir şeylerin adı olur Ateism bir şey değildir yalın durumdur bu yüzden ona isim verilebilir ama verilmese de olur normale illa da isim vermek gerekmez. Cimbomlu olunur ama Cimbomsuz olunmaz Cimbomlu olmak bir şeydir Cimbomsuz olmak normal doğduğun günkü durumdur cimbomlulara cimbomlu demek gerekir ama cimbomsuzlara cimbomsuz demek doğru değildir. Bu yüzden insanlar dindarsa dindar denir ama dindar değilse onlara bir isim vermemek gerekir dinsiz olmak cimbomsuz olmak gibi ilk yalın duruma geri dönmektir yada orada kalmaktır. Bir şeylere ad veririz bir şey olmayanlara ad vermeyiz pek. Alkolik deriz o bir şey dir ama alkoliksiz in adı yoktur çalışkanın adı vardır tembelin adı vardır normalin bir adı yoktur normale isim pek verilmez. Evsizlere evsiz deriz bir evi olanlara evli demeyiz bu kadar önemli bir şeye isim vermemiş insanlık çünkü normal hal bir evin olmasıdır. Ateistlikte aslında normal olandır ona isim vermek şart değildir insanlara ateist dememek lazım normal insan demek lazım bir gün dindar olursa o zaman dindar denilebilir dindarlık bir şeydir çünkü dinsizlik bir şey değildir. Dindarlar varsa Ateistlerde varsa peki kalan normal insanlar kim o zaman birde normal hiç bir şey olmayanlar olmalı matematikman kim onlar madem. İnsanlar dindar olabilirler ama dinsiz olamazlar dindarlık bir şeydir dinsizlik bir şey değildir doğduğun gibi olmaktır. Tabi budala değilim herkesin bir dininin olduğu uygarlık diliminde dini olmayanlara bir isim verme ihtiyacını anlıyorum ama bu aslında şart değildir belki de 200 yıl sonra dini olmayanlara isim verilmeyecek unutulacak bu terminolojiler. Ben bir Ateistim ama ateist olmak için hiç bir şey yapmıyorum demek ki bu bir şey değil hiç bir şeydir hiçbir şeye neden isim takıyoruz
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2023, 13:48:29 Gönderen: re »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 28 Ekim 2023, 00:24:37 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #78 : 28 Ekim 2023, 11:29:54 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #79 : 28 Ekim 2023, 17:38:25 »
Demin markete çıktım garip bir şeye şahit oldum. Caddede yürüyorum bir genç kadın binaları telefonla video çekiyor. Sonra yolun her iki yanı sırayla öbür binaları çekti anladım telefonun odaklanmasından bayrak takanları çekiyordu. Yol boyu takıldım peşine her binayı çeke çeke gitti. Telefonu yanıma almadan markete gittim keşke yanımda olsaydı çekecektim çok garip geldi bana