Gönderen Konu: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi  (Okunma sayısı 494596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi
« Yanıtla #870 : 24 Haziran 2018, 10:07:14 »
Ney alınacak zaten ANKa nın anlamı kalmayacak arkadan gelen Akıncı ihası ANKA defterini kapatıyor
beğen

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #871 : 24 Haziran 2018, 11:53:29 »
Ney alınacak zaten ANKa nın anlamı kalmayacak arkadan gelen Akıncı ihası ANKA defterini kapatıyor
NE GÜZEL İŞTE.. Rekabetten bereket doğar iki ayrı firmamız en iyisini yapmak için uğraşıyorlar birde böyle düşün..Madem akıncı ankayı bitirecek diyorsun ki buna katılmıyorum her neyse TAİ de stelth ihalara yönelsin stelth yapan yok mesela dimi..Aslında boşuna bir endişe yaratıyorsun  hem tai hem bayraktar hem vestel birbirlerini çok iyi takip eden şirketler birbirlerinden habersiz kendi başlarına proje yürütmüyorlar ortada bir organizasyon var ve bunu savunma sanayi müsteşralığı yürütüyor....Madem akıncı anka nın bir üst modeli demekki tai de akıncının bir üst modeliyle uğraşacak mantıken budur....

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #872 : 24 Haziran 2018, 12:33:47 »
Aslında boşuna bir endişe yaratıyorsun  hem tai hem bayraktar hem vestel birbirlerini çok iyi takip eden şirketler birbirlerinden habersiz kendi başlarına proje yürütmüyorlar ortada bir organizasyon var ve bunu savunma sanayi müsteşralığı yürütüyor...

Ne Vestel'i? Vestel kaldı mı İHA işinde? Nedense Vestel'de TSK ne istediğini bir türlü bilemedi.

ANKA ise baştan hatalı tasarlanmıştı. Kanatları 10 cm ileri aldılar sonradan! Motordur, CATS'dir falan derken uzadıkça uzadı.

Afrin Operasyonunda, GPS karıştırmasından etkilenmeyen İHA ANKA oldu. TB2 o karıştırmadan etkilendi.

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #873 : 24 Haziran 2018, 13:20:52 »
Aslında boşuna bir endişe yaratıyorsun  hem tai hem bayraktar hem vestel birbirlerini çok iyi takip eden şirketler birbirlerinden habersiz kendi başlarına proje yürütmüyorlar ortada bir organizasyon var ve bunu savunma sanayi müsteşralığı yürütüyor...

Ne Vestel'i? Vestel kaldı mı İHA işinde? Nedense Vestel'de TSK ne istediğini bir türlü bilemedi.

ANKA ise baştan hatalı tasarlanmıştı. Kanatları 10 cm ileri aldılar sonradan! Motordur, CATS'dir falan derken uzadıkça uzadı.

Afrin Operasyonunda, GPS karıştırmasından etkilenmeyen İHA ANKA oldu. TB2 o karıştırmadan etkilendi.
???? Anlattiklarindan ne sonuç çıkarmalıyız....vestel cok buyuk bir sirket bir bayraktarla rekabet edemiyorsa bu onun sucu ...karayelde basarisiz olduysa bir diger proje cikarabildimi?cikarmadi bu onun bilecegi iş yaparlar yapmazlar bilemem.herseyi tsk isterlerine baglamamak lazim.Bak selcuk bayraktar Tsk yi anlayabilmek icin aylarca askerlerle yatip kalkti cocuk ,malazgirti yaparlarken askerlerle operasyon alanlarinda askeriyenin nasil bir urun istedigini anlamakla gecirdi...ve simdi yaptigi urunler ortada ...Anka da gecikmeleri normal karsiliyorum sistem cok buyuk teknolojik kabiliyetleri beraberinde gelistirdigi icin sistemin oturmasi zaman aliyor ama artik tam manasiyla sorunlari cozulmus seri uretimi hizlanmistir.34.anka uretildi...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #874 : 24 Haziran 2018, 14:13:12 »

Üretim hattından bir görsel şölen ekleyelim...

34.anka uretildi...

Yapıyorlarda alan varmı. Bak birinde 007 yazıyor öbüründe 024 yazıyor ne işi var 007 nin hala fabrikada birliğinde olması gerekmezmi.

Hakikaten 34. ANKA üretildiyse, 7. ANKA'nın üretim hattında ne işi var.
Hatta bu bir üretim hattı bile değil!
Anlaşılan bu fotoğraf sadece bir seçim propogandası!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #875 : 24 Haziran 2018, 17:03:06 »
Anlattiklarindan ne sonuç çıkarmalıyız....vestel cok buyuk bir sirket bir bayraktarla rekabet edemiyorsa bu onun sucu ...

Galiba cümleyi doğru kuramadım, daha açık anlatayım: Bildiğim kadarıyla sorun Vestel firmasında değildi. Vestel üretime başladı ve sonra TSK işin ortasında isterleri değiştirdi. Koskocaman İHA için "bunu katapulttan da kaldırabilelim" dedi. Yani Vestel'in rekabet edememesi gibi bir olay yok.

Vestel firması Milli Eğitim Bakanlığının akıllı tahta ihalesini alınca da İHA olayının üzerine fazla gitmedi. Bence iyi de etti. İHA ile akıllarının bulanmasına gerek yok. O firmaya başka alanlarda çok ihtiyacımız var. Mesela yeni nesil Lityum tabanlı süper pillerin imalatında.

ANKA konusundaysa bolca bilgi kirliliği mevcut. CATS'de sorunlar tamamen çözüldü mü, kaç tane ANKA kullanımda, uydu bağlantısı tamamen yerlileşti mi? Ben bu soruların yanıtlarını bilmiyorum. Kesin bildiğim şey, artık pistonlu motoru hazır.

ANKA'da anladığım kadarıyla sonradan pek çok değişiklik, hafifleştirme ve yerlileştirme yapıldı. Zamansız öten birileri yüzünden ambargo geldi ve üretimi aksadı. Dışarıdan temin edilemeyen her bir kalemde yerlileştirme ihtiyacı doğdu. Tek sorunlu alan hatalı tasarımı değildi. (Bunlara rağmen ANKA, Bayraktar TB2'den bir kaç gömlek daha üstün bir araçtır.)

Tüm bu uğraşlar bence asıl semeresini TFX projesinde verecektir. ANKA sayesinde TFX daha gerçekçi bir proje oldu.

NOT: ANKA'nın kanatları geri de alınmış olabilir, hatam varsa affola. Net hatırladığım şey, konumları 10 cm değiştirildi.
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2018, 17:20:27 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Katalikitci

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #876 : 24 Haziran 2018, 17:30:55 »

Üretim hattından bir görsel şölen ekleyelim...

34.anka uretildi...

Yapıyorlarda alan varmı. Bak birinde 007 yazıyor öbüründe 024 yazıyor ne işi var 007 nin hala fabrikada birliğinde olması gerekmezmi.

Hakikaten 34. ANKA üretildiyse, 7. ANKA'nın üretim hattında ne işi var.
Hatta bu bir üretim hattı bile değil!
Anlaşılan bu fotoğraf sadece bir seçim propogandası!
Nisan ayında orada bulunmuştum. Resimdeki haliyle hiçbir alakası yok, cumhurbaşkanı gelecek diye dizmişler ankaları.

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #877 : 24 Haziran 2018, 18:10:18 »
Dizmişler yada getirtmişler bi önemi yok bu ankalar burada üretiliyor be biz yapıyoruz şu sahnenin düşünsenize dünyada kaç ülkenin içini cızlattığını..Kaç ülkenin böyle bir üretim hattına sahip olmak istediğini mesele bu ....Dünyada bunları yapabilen bir elin parmakları kadar az ülke var ....yok 7 anka orda yok 5.anka orda demenin bunları daha üretemeyen gelişmiş avrupa ülkeleri var bu dünyada bence onlara hakaret olur böyle söylemler :)

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #878 : 25 Haziran 2018, 11:27:34 »
Sağdakiler anka s o yüzden 007 yazıyor soldakiler anka b 024 yazıyor demek ki 10 adet anka s siparişi devam ediyor. Diğerleri prototip çalışmaları ve teslim edilen anka b sayılarıyla bu hale geldi. Anka farklı bir iha akıncı farklı bir iha korkmayın ankanında üretimi bitmez akıncınında üretimi bitmez bayraktar tb2 ninde üretimi bitmez hatta vestel karayelinde üretimi bitmez hepsinin klasmanları farklı görevleri farklı daha cok farklı ihalar görecegiz abd de bir cok farklı ihalar var bizdede olacak. ucav protatipi tai ve bayraktardan görecegiz. ama önce tei nin çalışmasının bitmesini bekleyecegiz.
Rotorlu büyük ihalar görecegiz. Bunların çalışmaları devam ediyor cats devreye girdi. Görüntü işlemcisinide yerli bir firma yapıyor ambargo cats de artık sökmez sogutucusuda yerli bu arada fakat daha alt kompanent de gitmemiz gereken çok yol var.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #879 : 25 Haziran 2018, 11:31:04 »
Sağdakiler anka s o yüzden 007 yazıyor soldakiler anka b 024 yazıyor demek ki 10 adet anka s siparişi devam ediyor. Diğerleri prototip çalışmaları ve teslim edilen anka b sayılarıyla bu hale geldi. Anka farklı bir iha akıncı farklı bir iha korkmayın ankanında üretimi bitmez akıncınında üretimi bitmez bayraktar tb2 ninde üretimi bitmez hatta vestel karayelinde üretimi bitmez hepsinin klasmanları farklı görevleri farklı daha cok farklı ihalar görecegiz abd de bir cok farklı ihalar var bizdede olacak. ucav protatipi tai ve bayraktardan görecegiz. ama önce tei nin çalışmasının bitmesini bekleyecegiz.
Rotorlu büyük ihalar görecegiz. Bunların çalışmaları devam ediyor cats devreye girdi. Görüntü işlemcisinide yerli bir firma yapıyor ambargo cats de artık sökmez sogutucusuda yerli bu arada fakat daha alt kompanent de gitmemiz gereken çok yol var.

Görebildiğim kadarıyla 007 numaralı olan Anka-S Değil! Belirttiğin şekilde değil karışık bir düzende bulunuyorlar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com