Gönderen Konu: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi  (Okunma sayısı 496269 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi
« Yanıtla #500 : 26 Şubat 2013, 14:48:53 »
S&H 153.sayıdan alıntı

Alıntı
Sadece AselFLIR-300T faydalı yükü ile donatılan Anka Blok-A İHA için kabul isterleri 23.oooft irtifa ve 18 saat havada kalış olarak belirlenmiş olup 16 Eylül 2o12 tarihinde icra edilen uçuş sırasında Anka Blok-A prototipi ile 25.6ooft irtifaya tırmanış gerçekleştirilmiştir.

Alıntı
TAI ayrıca Anka İHA Sistemi’nde kullanılmak üzere Özgün Otomatik İniş Kalkış Sistemi [OİKS] ve Dar Bant SatCom Sistemi geliştirmektedir. SatCom entegrasyonu ile halen 2ookm görüş hattında haberleşme sistemi [hava trafik telsiz rölesi] üzerinden kontrol edilen Anka İHA’na uydu üzerinden kontrol kabiliyeti de kazandırılacaktır. Dar bant SatCom sisteminin bu yılın ilk çeyreği içinde insanlı bir uçağa etegre edilmesi ve yılın ikinci yarısında tam kabiliyet gösterimin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir.

Alıntı
14 Aralık 2o12 tarihinde Çırağan Sarayı’nda düzenlenen Savunma ve Güvenlik
Paneli öncesinde sorularımızı yanıtlayan SSM Murad BAYAR, Anka İHA Projesi ile ilgili
olarak halihazırda TAI ile Anka İHA Seri Üretim Konfigürasyonu üzerinde görüşmeler
yaptıklarını ve yeni konfigürasyonun Blok-A ile “sadece SAR radarının takılabilmesine
imkan tanıyacak düzeltmeleri içeren” Blok-B konfigürasyonundan farklı olacağını ve
yeni platformda Kabul Uçuşları sırasında karşılaşılan bazı hususların giderileceğini
ayrıca uçaklarda AselFLIR-300T yerine yine Aselsan ürünü başka
bir FLIR sisteminin kullanılabileceğini ifade etmiştir. BAYAR, Kabul
Uçuşları sırasında karşılaşılan bası hususların giderilmesi için TAI ile
bir ArGe sözleşmesinin imzalanacağını da söyledi. Edindiğimiz bilgiye
göre Seri Üretim Anka İHA’larında 3ncü nesil [3-5 μm bandında çalışan],
64o x 512 piksel çözünürlükte kızılötesi dedektöre sahip
AselFLIR-235 FLIR sistemi kullanılacaktır. Bu yöndeki görüşmeler
Ocak 2o13 itibariyle devam etmektedir.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2013, 10:17:53 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #501 : 27 Şubat 2013, 10:22:12 »
S&H 153. sayıdan alıntı.

Alıntı
Seri Üretim Fazı altında imal edilecek Anka İHA platformlarını güçlendirmesi planlanan yerli turbodizel motor TEI tarafından geliştirilecektir. Bu çerçevede imal edilecek 5 prototip motorun kalifikasyon ve sertifikasyon testleri dahil, toplam 48 ayda tamamlanarak SSM’na teslim edilmesi öngörülmüştür. Yerli motor Anka İHA platformunun mekanik, elektronik arayüzü ile uyumlu olacak şekilde geliştirilecek ve 155 beygir güç [kalkış esnasında 3dk süreyle azami 165bg] üretecektir. Geliştirilecek motor yüksek irtifada Anka İHA’nın performans ve elektrik ihtiyaçlarını karşılayacak ve yedekli dijital motor kontrol [FADEC] ünitesine sahip olacaktır. TEI tarafından geliştirilen yerli motor teslimat aşamasına gelinceye kadar Seri Üretim Fazı altında imal edilecek Anka platformlarında TEI tarafından Motor Modifikasyon ve Güç Artırımı Projesi kapsamında tadil edilecek Centurion 2.0S motorlarının kullanılması bekleniyor. Bir yüksek performans motoru olan Thielert Centurion 2.0S, 1.2oo saatlik hizmet ömrüne sahip olduğundan 1.2oo saatlik kullanımın ardından motorun yenisiyle değiştirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, hem Anka İHA prototiplerinde kullanılan, hem de üretim bandından Thielert motorları ile çıkacak Seri Üretim Anka platformlarında yer alacak Centurion 2.0S motorları ömür döngüleri içerisinde bir süre sonra TEI üretimi yerli motor ile yenileneceklerdir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #502 : 27 Şubat 2013, 13:55:37 »
Motorun geliştirilmesine de ANKA ile aynı anda başlanılmış olsa şimdi yabancı bir motor kullanıyor olmayacaktık değil mi?  ::)
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2013, 15:01:58 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #503 : 27 Şubat 2013, 14:58:23 »
Büyük ihtimal öyle tabi ama başlanmadı maalesef.Artık geriye bakıp hayıflanmanın bir anlamı yok önümüzdeki zamanı en iyi şekilde değerlendirip aradaki açığı kapatmaya çalışmalıyız.TEI'nin Anka için geliştireceği motor pek değil ama HALE iha motoru bize sınıf atlatabilir motor konusunda.Turbojet olarak kullanıldığında 1000 Turboprop olarak kullanıldığında ise 1200-1500 bg güç üretecek bu motor.Bu core ile seyir füzesinden eğitim uçağına hafif helikopterden Hale iha ya kadar bir çok araçta kullanılabilecek.Böylece fiyat olarak makul seviyelerde tutunup dış pazarlarda alıcı bulacaktır.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #504 : 01 Mart 2013, 15:53:26 »
Çok da önemli olmayan bir ayrıntı , ANKA logosunda artık FLIR de mevcut...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #505 : 01 Mart 2013, 18:13:11 »
Güzel bir çalışma olmuş. Aracın gözlem yeteneği vurgulanmış. İleride silahlı modelleri çıktığında bunlar da logoya eklenir bu mantığa göre. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #506 : 29 Mart 2013, 22:01:21 »
Alıntı
Yerli predator geliyor
Silahlı insansız hava aracı predatora muadil olacak türbin jetli uçak için düğmeye bastıldı.
29.03.2013

Uluslararası Hava ve Uzay Gücü Konferansı ICAP 2013 ilk kez İstanbul'da düzenlendi. Sabah'tan Hasan Ay'ın haberine göre, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, silahlı insansız hava aracı 'predator'un muadili olacak türbin jetli uçak için düğmeye bastıklarını söyledi.

Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağı tasarımının yıl sonunda tamamlanacağını belirten Bayar, "Bu proje geçen yıl başladı. Hedefimiz, bu sene sonuna kadar kavramsal tasarımı tamamlayıp, Savunma Sanayi İcra Komitesi'ne proje teklifi sunmak" dedi. Uçağın olgunlaşma sürecinin devam ettiğini belirten Bayar, "Tasarımdan sonra mühendislik ve geliştirme fazı başlayacak" diye konuştu. Üzerinde çalışılan ön taslak ilk kez kamuoyu ile paylaşıldı.

ANKA'NIN YENİ VERSİYONU İÇİN DÜĞMEYE BASILDI
Murad Bayar, Anka'nın bir sonraki versiyonunu geliştirmek için düğmeye bastıklarını belirtti. Bayar, şöyle konuştu: "Anka, piston motorlu bir uçak. Belli bir irtifa ve taşıma gücü var. Türbin motoru, jet motoru anlamına geliyor. Yani çok daha yüksek irtifaya, sürate ve taşıma gücüne ulaşacak. Şu anda 1.5 ton. Taarruzi Anka'nın ağırlığı örneğin 4 ton olacak. Taşıma gücü, yetenekleri, sensörleri ona göre çok daha gelişmiş olacak."

30 MİLYON DOLARLIK PROJE
Bayar, savunma sanayisinde 30 milyar dolarlık projenin ihale edildiğini anlattı. Bayar, bu projelerin yarıdan fazlasının hava ve uzay gücüne yatırıldığını, Ar-Ge'de ise yatırımların 1 milyar dolara yaklaştığını belirtti.

OBAMA'YI KORUYAN TUĞGENERAL DE KONFERANSTAYDI
Konferansa, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten de katıldı. Usama Bin Ladin'in 2011'de öldürüldüğü operasyonu Beyaz Saray'dan izleyen ABD Başkanı Barack Obama'nın güvenlik ekibinden Tuğgeneral Marshall Brad Webb de konferanstaydı.

http://www.ensonhaber.com/yerli-predator-geliyor-2013-03-29.html

Çevrimdışı acabuco

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #507 : 02 Mayıs 2013, 05:53:43 »
Neredeyse her projenin bir hedef tarihi vardır. Bu anka'nın envantere giriş ve seri üretim tarihlerini bilen var mı ? Güncel bilgilere göre bir yanıt verebilecek var mı ?

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #508 : 02 Mayıs 2013, 11:22:45 »
Neredeyse her projenin bir hedef tarihi vardır. Bu anka'nın envantere giriş ve seri üretim tarihlerini bilen var mı ? Güncel bilgilere göre bir yanıt verebilecek var mı ?

Tam bilmiyorum ama Testler yapiliyormus hala. Ben sahsen ABDnin bize bunlardan bolca almamiz icin Sicak Para saglayacagini sanmiyorum. ABD okadar Keriz degil. Yavas yavas bize sagladigi Sicak Paralari kesecektir.

Bugün Suudi Arabistan ve baska Arap Petrol Sihlari ABD Emri/tesviki Üzerine bize Sicak Para aktariyor. Suudi Arabistan ve ABD 2nci Dünya Savasindan beri derin Müttefiktir. Suud Ailesi ABD emretmeden hicbirsey yapmaz. FNSSden Suudlarin Arac almasi sadece bu Sirketin Yarisinin BAEye ait olmasindandir.

Biz bu haram Kredi Parayla Ekmek yiyoruz ve Projelerimizi yürütüyoruz. Kendi Paramiz degil, biz Türk Milleti olarak kazanip biriktirmedik o Parayi. Türkiyede ne üretiyoruzki ne Para kazanalim? Ürettigimiz belli, Beyaz Esya, Tarim Ürünleri, Tekstil ve Dünya Devleri icin Otomotiv Montaj Hizmetleri.

Türkiye 150 Milyar Ihracat yapiyor senede ama 250 Milyar Dollara Mal Ithal ediyor.

Eksi 100 Milyar Acigimizi her sene Emperyalist Kan Parasiyla kapatiyoruz. Felaketi erteliyoruz. Bunun Farkina daha varmadi bu Millet. Ama varinca "Eyvah!" diyecek.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #509 : 02 Mayıs 2013, 22:01:10 »
Kan parasindan kastiniz nedir kara para mi ?