Gönderen Konu: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi  (Okunma sayısı 494571 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
(ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi
« Yanıtla #70 : 22 Temmuz 2010, 13:49:52 »
Neden olmasın bu uydu üzerinde askeri amaçla kullanılacak bir transponder olacak idi.Eğer sadece ses haberlerşmesi için değilse data ve görüntü aktarımına izin veren bir yapıdaysa tabiki olur.

Çevrimdışı hadessus

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2010, 02:32:33 Gönderen: hadessus »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #72 : 30 Temmuz 2010, 14:38:23 »
TAİ'yi tebrik etmek gerek.Gerçekten büyük iş başardılar.Promosyonel amaçlı olarak izlediğim en güzel videolardan ikisi diyebilirim.Özellikle üretim aşamasından itibaren filme alınmış olması ve tüm personelin gözlerindeki ışıltıyı görmek gerçekten mutluluk verici.Darısı diğer projelerin başına diyelim...

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
« Yanıtla #73 : 30 Temmuz 2010, 15:18:50 »
İkinci videoda ortalarda FLIR ile çekilmiş sabit ve hareketli görüntüler var, koordinatlara bakılırsa Kayseri civarlarında. Bilindiği gibi ASELFLIR 300 bir CN-235 üzerinde test edimişti. Kayseri HİBM de nakliye uçakları bakım entegrasonu konusunda tek merkez.

Bildiğim kadarıyla bu, ASELFLIR 300'ün açık kaynaklara düşmüş ilk ekran görüntüsü.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #74 : 31 Temmuz 2010, 20:37:48 »
Aselsan ve SDT'nin üzerinde çalıştığı ve bir CN-235 üzerinde testlerde olduğu belirtilen Sar radarının aşağıdaki görüntüdeki gibi bir tasarımı olup olmadığını merak ettim açıkcası.Dikkat ettiyseniz,radar yuvarlak bir gimbalin altına monte edilmiş şekilde ve belli açılarda yeryüzünü taramak üzere dönüşler yapıyor.Daha önce bu pozisyona sahip bir İHA sar radarı gördüğümü hatırlamıyorum.Bu pozisyon gerçekte de böylemi olacak,yoksa sadece filmde mi bu şekilde yapıldı esas önemli olan bu.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #75 : 13 Ağustos 2010, 14:13:01 »
Anka ile ilgili araştırma yaparken projenin 1/3 ölçekli modeline ait bir çalışmaya rastladım.

BİR İNSANSIZ HAVA ARACININ GELİŞTİRME SÜRECİNDE ÖLÇEKLİ UÇAR MODEL KULLANIMI

Günay Kahyaoğlu
TUSAŞ, Ankara
Gürkan Çetin

ÖZET
Bir insansız hava aracının aerodinamik başarımı ve kontrol sisteminin tasarımı için deney platformu olarak
ölçekli bir uçar model geliştirilmiştir. Ölçekli modelin boyutlandırılmasında ve temel gereksinimlerinin
belirlenmesinde dinamik benzerlik kuralları uygulanmıştır. Uygun motor ve aviyonik donanım belirlenmiş ve
bileşenler hazır alım yoluyla tedarik edilmiştir. Ölçekli modelin düşük maliyetli bir geliştirme platformu
olarak Özgün TİHA Geliştirme Programı’nda ve diğer geliştirme çalışmalarında kullanılması
hedeflenmektedir.

http://www.uhuk.org.tr/db/serv.php?Paper=UHUK-2008-066

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #76 : 16 Ağustos 2010, 10:32:41 »
Tamda ben bu 1/3 ölçekli hava aracı olayını irdeliyecektim, Barış abi önce davrandı :)

TAİ nin sitesinde yer alan belgeselde Ölçekli uçak uçuş testi videosu var. anladığım kadarıyla sadece motor testi için bir uçuş olmuş sanırsam.
küçük bir kamerada uçağa eşlik etmiş.

Yani ANKAcık uçmuş  :D

bu konuda daha somut bir bilgi var mı? sadece ANKA ya odaklandığımız için küçük ölçekli uçak la pek uğraşamadık. ama TAİ Anka dan önce uçan birşey yapmış. bence bu bile başarı..

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #77 : 05 Eylül 2010, 14:47:41 »
Eylül de yapacaktı Anka ilk uçuşunu ama son gelişmelerle ilgili bilgisi olan var mı?
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #78 : 05 Eylül 2010, 18:48:36 »
Henüz uçuş testlerine başlanmadı ama yakındır.

Çevrimdışı Yatağan

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #79 : 09 Eylül 2010, 23:23:47 »
(ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı´nin ilk ucusu gizli mi olacak? Bir bilginiz varmi acaba?  ???