Gönderen Konu: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi  (Okunma sayısı 494631 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi
« Yanıtla #940 : 29 Aralık 2018, 09:47:41 »
Ne global hawk yaptık ne xb 47 satcomlu ihayı yeni. Envantere almışız nasıl 1.ligde oluyoruz? nicelik olarak iyi bir yerde olabilir ama nitelik?

Örnek verdiğiniz iki iha'da ABD'ye ait Dünya'da bizim dışımızda iha yapan belli başlı ülkeler ABD, İsrail ve Çin bu konuda toplasanız hele hele siha bazında 10 hatta 5 ülke sayamazsınız. Hal böyle olunca doğal olarak bu konuda rahatlıkla birinci ligde olduğumuzu söyleyebiliriz.

+1
60 civarında insansız hava aracı üreten ülke var. Yüzlerce araç var. Bence bu kadar ülke arasında geliştirdiğimiz sistemlerle gerçekten 1. ligdeyiz.

http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTGlzdF9vZl91bm1hbm5lZF9hZXJpYWxfdmVoaWNsZXM
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #941 : 11 Ocak 2019, 00:28:25 »

https://twitter.com/IsmailDemirSSB/status/1083461233657987072/photo/1

Deniz Kuv. Kom'na iki adet ANKA  S-iha teslim edildi.

twitter linkini paylaştım
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2019, 00:34:49 Gönderen: TR-Militarist »

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #942 : 11 Ocak 2019, 20:20:42 »

https://twitter.com/IsmailDemirSSB/status/1083461233657987072/photo/1

Deniz Kuv. Kom'na iki adet ANKA  S-iha teslim edildi.

twitter linkini paylaştım

Alet çok yakışıklı görünüyor yalnız.Yeni PD170 motoruyla faydalı yük kapasitesi de artar inşallah.Anka-S leri üzerinde mühimmat ile görev yaparken de görmek istiyoruz

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #943 : 13 Ocak 2019, 09:27:22 »

Amatör birşey ama hayali bile güzel. Aesayada gerek yok normal taramalı bir burun radarı ve bozdoğan ile 65 km'de uçaklara karşı awacs ve Teirs desteği ile çok faydalı olurlardı.

Not: Bu arada merak edene alet Eads Talarion.
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2019, 09:29:52 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #944 : 13 Ocak 2019, 14:46:16 »
anka  yı 4 mamL 2 de umtas ile görmeyi çok istiyorum acaba pd 170 ile mühimmat kaça çıkabilecek merak ediyorum

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #945 : 13 Ocak 2019, 16:27:51 »
Ben PD 222 ile nasıl olacak onu merak ediyorum

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #946 : 13 Ocak 2019, 22:53:12 »
Onu bayraktarın çift motorlu dev ihası için tasarlamıyorlar mıydı? Eğer Anka'ya yada Bayraktar'a da uyumluysa çok harika olur ama yakıt kapasitesi olayı da beygir arttıkça  yakıtı daha hızlı yakıp hava kalma süresi de azalabilirama tabi ki benim motorlar konusunda genelden daha derin bir bilgim yok

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #947 : 14 Ocak 2019, 22:15:09 »
Bugüne kadar gündeme getirilmemiş bir konuyu gündeme getirmek istiyorum. Fazladan konu açmadan buradan sorayım.

Çok yakında ihaların aesa radarla uçup hava-hava silahları taşıyacağını biliyoruz. Bize hava-hava muharebelerinde özellikle it dalaşı  konusunda insansız sistemlerin çok zayıf kalacağına dair bir intiba var. Ancak gerekli itki sağlanırsa hem daha fazla G kuvvetine dayanabimeleri gereksede pilotajda sıfır hatayla daha iyi sonuçlar verebilirler.

Ancak gündeme getirmek istediğim bu füzeden kaçış manevralarını , saldırı formasyonlarını yakın muharebe/ it dalaşı taktiklerini otonom sisteme nasıl yaptıracaklar. Sadece kod yazınca bu işi alet halledebilecek mi ? Yoksa Kontrolörün kontrolündemi olacak bu durumlar ? Aradaki iletişim ve kontrolörün farkındalığı ile eğitimi buna yetecek mi ?

Ve en önemlisi biz bunun için çalışıyormuyuz ? Umarım .

Bu arada ileride insansız savaş uçağı (Stealth, Aesa, Bozdoğan Bvr, Mach 1) kontrolörleri için şöyle bir şey uygun şekilde (göstergeler , radar vs. ) konfigüre edilip uavın etrafına yerleştirilecek kameralarla kontrolöre vr bir gözlükle vs. farkındalığı arttıracak bir sistemi havelsan yapabilir mi acaba ? 
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Anka-S'ler ilk silahlı görevini gerçekleştirdi
« Yanıtla #948 : 23 Ocak 2019, 20:40:39 »
TUSAŞ'ın son teslimatla Hava Kuvvetleri Komutanlığına kazandırdığı Anka-S'ler ilk silahlı görevini gerçekleştirdi.

Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ-TAI), 8-10 Ocak'ta Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim ettiği Anka-S Projesi'ne ait hava araçları ilk silahlı görevlerini gerçekleştirdi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Geçen hafta HvKK'ya teslim ettiğimiz Anka-S İHA'larımız ilk silahlı görevlerini başarıyla gerçekleştirdiler" dedi.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201901211037197473-anka-s-ilk-gorevini-basariyla-tamamladi/

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #949 : 28 Ocak 2019, 16:20:26 »
 Anka-S lere PD170 den sonra PD222 uyumlu olur mu acaba? Eğer bu motor uygun olursa kanat yapısı güçlendirilecek bir Anka-S in rahatlıkla 4 veya daha fazla UMTAS la da görev yapması mümkün olacaktır diye düşünüyorum.Şİmdiye kadar hep itkisiz MAM-L ve MAM-C mühimmatları tercih edildi ama artık motor ve kanat iyileştirmesiyle itkili mühimmatların da atılmasının zamanı geliyor yavaş yavaş.Böylece hangi irtifadan atılması konusunda bir sorun olmayacaktır.