Gönderen Konu: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi  (Okunma sayısı 496350 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
(ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi
« Yanıtla #810 : 09 Ekim 2016, 13:29:36 »

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi
« Yanıtla #811 : 09 Ekim 2016, 13:51:01 »
Flir ve kanatlar zarar görmesin diye ters indirilmiş.
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #812 : 09 Ekim 2016, 14:01:13 »

Ters degil bildigin govde ustu normal inmis. Arka dikmeler bile bunu kanitliyor. Ama inerken inis takimi acikmiymis. Tekerler ter donmus gibi kirilmista olabilir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #813 : 09 Ekim 2016, 14:17:48 »
Evet düz inmiş. Bence bu kadar az hasarla inmesi mucize. Ya operatör çok başarılı, ya da iniş takımlarını tasarlayan mühendisler... Ve ya ikisi birden. O arazide o kadar geniş kanatlı bir uçağın kanatlarının bile hasar görmeden inmesi başarı. Tekerlekle arazideki engellere takılıp uçağın takla atması işten bile değilken, iniş takımları bükülüp uçağın gövde üzerine inişini yumuşatmışa benziyor.

Fotoğraf için teşekkürler Maraşlı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #814 : 09 Ekim 2016, 14:22:12 »
Bu IHA lar hep düşerler buna alışmak gerek. Onlar düşecek biz yenisini yapacağız yapacak bir şey yok.
beğen

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #815 : 09 Ekim 2016, 14:49:22 »
Bu IHA lar hep düşerler buna alışmak gerek. Onlar düşecek biz yenisini yapacağız yapacak bir şey yok.

+1

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Ynt: Ynt: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi
« Yanıtla #816 : 17 Ekim 2016, 17:06:04 »
ANKA Uçuşa Döndü

TUSAŞ’ın geliştirdiği insansız hava aracı (İHA) Anka A ile aynı motoru kullanan Anka B İHA, 11 Ekim tarihinde Sivrihisar’da uçuşlara başladı. Anka A, motor arızası nedeniyle Elazığ’da zorunlu iniş yapmak zorunda kalmıştı. Her iki İHA da Thielert Centurion 2.0 tipi 155 beygir gücünde motor bulunuyor.

Kaynak: http://c4defence.com/Gundem/anka-ucusa-dondu/2713/1

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #817 : 17 Ekim 2016, 17:34:24 »
Tuco, yine bu konudan ayrılıp gereksiz iletiler bölümüne atılan konuya cevap yazmışsın.  :D :D
Neyse düzelttim ben. ;)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #818 : 18 Kasım 2016, 07:23:05 »
İha satcom projesi üzerinde çalışan firmalarımızdan biride CTECH.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Uydudan kontrollü ilk ANKA-S'lerin teslimi gerçekleştirildi
« Yanıtla #819 : 03 Şubat 2018, 15:18:37 »
Uydudan kontrollü ilk ANKA-S'lerin teslimi gerçekleştirildi

TAI tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyetiyle görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen 2 İHA ve ilgili sistemler Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyetiyle görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen ilk İnsansız Hava Aracı Sisteminin kabul testleri başarıyla tamamlanarak, 2 İHA ve ilgili sistemler Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

TAI'den yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni nesil faydalı yüklerin entegrasyonu ve yerli imkanlarla uluslararası emniyet standartlarına göre tasarlanan ANKA-S Sistemi, sahip olduğu milli uçuş kontrol, hava aracı kontrol bilgisayarları, milli IFF ile emniyet ve operasyon kabiliyetiyle, sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterdeki yerini aldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığına verilen teknik ve uçuş eğitimleri başarıyla tamamlandı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına stratejik güç katacak ANKA-S, aynı anda 6 hava aracını uydu üzerinden kontrol edilebilecek. Bilgi ve veri güvenliği en üst düzeye çıkartılan ANKA-S'de, tüm haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı, veri kaydı milli kriptolama çözümüyle korundu.

Tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazır olan ANKA-S, hava aracı kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabiliyor, link kaybı durumunda tanımlı meydanlara tam otonom iniş gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş özellikleriyle görev odaklı uçuş yapılabiliyor. Yeni nesil elektro optik/kızıl ötesi kamerayla teşhis, takip ve işaretleme görevlerinin icrası, MAK görevi ve telsiz rölesiyle hava-yer/yer-yer haberleşme desteği sağlanıyor.
Muhabir: Mehtap Yılmaz

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/uydudan-kontrollu-ilk-anka-slerin-teslimi-gerceklestirildi-/1053070