Gönderen Konu: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi  (Okunma sayısı 494659 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
(ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi
« Yanıtla #440 : 22 Kasım 2012, 20:08:03 »
ANKA'nın ilk yolculuğu Mısır'a

Türkiye'nin milli insansız hava aracı ANKA'nın ilk talibi Mısır oldu. Mısır, dünyadaki örneklerinden üstün olan ANKA'dan 10 adet satın alacak. Protokol Başbakan Erdoğan'ın Mısır'a yaptığı ziyarette imzalandı
Türkiye'nin önemli savunma projeleri arasında yer alan milli insansız hava aracı ANKA'nın ilk talibi Mısır oldu. Önümüzdeki yıl TSK envanterine girecek olan ANKA'dan satın almak için Mısır'ın 2.5 aydır girişimler yaptığı öğrenildi. Uçuş testleri tamamlanan ANKA, İsrail yapımı Heron'lara göre çok daha üstün özellikler taşıyor. Heronlar 30 bin feet yükseklikte 185 kilogram faydalı yük taşırken, ANKA, aynı irtifada 200 kilogramın üzerinde yük alabilecek. Kemal Atatürk'ün imzasını taşıyan Anka'nın yer sistemleri de son teknolojiyle donatıldı. NATO standarlarında bir korunağa yerleştirilen Yer Kontrol İstasyonu, altı tekerli bir kamyona yerleştirildiği taktirde mobil hale gelebiliyor. Böylelikle istenilen her yere taşınabiliyor.

TÜRKİYE İLK 3'TE
ANKA'yla Türkiye İnsansız Hava Aracı üreten dünyadaki 3'üncü ülke olacak. Dünyada, insansız hava araçlarını yalnızca ABD ve İsrail üretebiliyor. 17 metre kanat açıklığı, 9 metre boyu, 1.70 metre yüksekliği bulunan ANKA, gündüz ve gece keşif, gözetleme ve hedef tespiti yeteneklerine sahip.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/11/20/ankanin-ilk-yolculugu-misira

Mısır rahatlıkla kullanır oralarda yüksek dağlar yok.10 uçak için tahmini kaç milyon dolar ödeyeceklerdir ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #441 : 23 Kasım 2012, 00:16:21 »
İyi sallamışlar...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #442 : 23 Kasım 2012, 07:51:58 »
Pek sallama olmayabilir,zira bir mou imzalanmış ve Mısır'a 1 milyar dolar bir kredi verilmiş.Belki buna istinaden bir görüşme yapılmış ve ödeme planı oluşturularak Anka satışı konusunda anlaşılmış olabilir.Bu tabi kesin değil ama olmayacak diye bakmakta doğru değil.Mısır'ın bu tür bir İHA ihtiyacı vardı zaten bunu düşman sayılabilecek İsrailden alamayacaklarına göre ve ABD ninde yeterince destek vermemesinden kaynaklı bir üçüncü kaynak arayışı olmasından sebep Anka onlar için önemli bir tercih halini alabilir.Düşünsenize İsrail üzerinde keşif uçuşu yapan bir Anka ilginç olmaz mıydı ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #443 : 23 Kasım 2012, 09:12:42 »
Sallama olan satış kısmı değil. "ANKA'yla Türkiye İnsansız Hava Aracı üreten dünyadaki 3'üncü ülke olacak. Dünyada, insansız hava araçlarını yalnızca ABD ve İsrail üretebiliyor." kısmı. Bizim millet gazı seviyor ya!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #444 : 23 Kasım 2012, 11:06:59 »
O konuda haklısın gazımız alınmazsa içimizde patlıyor sonra.

Neyse konuya dönelim,haberi jarusalempost gazeteside vermiş,ilginç değil mi ?

Alıntı
JERUSALEMPOST

'Egyptians to purchase Turkish-made drones'
By JOANNA PARASZCZUK
11/22/2012 16:43

Turkish paper reports pending sale of ANKA drones; UAVs would extend Egyptian military's intelligence, surveillance capabilities.
US Navy RQ-4 Global Hawk drone [file photo] Photo: Reuters / Handout

Egypt plans to buy 10 Turkish-made drones, according to a report this week by Istanbuls Sabah newspaper.

The decision to purchase the ANKA Medium Altitude Long Endurance unmanned aerial vehicles was made last week, during Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogans visit to Cairo, and followed a 10-week negotiation, Sabah said.
Related:

PKK using Israeli drones to attack Turkish troops'
IAF shoots down UAV in northern Negev

Sabah quoted Turkeys defense industry ministry spokesman Murad Bayar as saying Turkey plans to begin producing the ANKAs early next year.

The ANKA drones are produced by Turkish Aerospace Industries, Inc. (TAI) and are designed to provide the Turkish military with a long-endurance, persistent intelligence, surveillance and reconnaissance (ISR) capability.

The eight-meter-long UAVs have all-weather, day and night ISR mission capabilities and can track fixed or moving targets, according to TAI.

TAI director-general Muharrem Dortkasli told Sabah that other regional countries have also expressed an interest in the ANKA.

Egypt has considered purchasing Turkish UAVs since last year, according to reports in the Turkish and defense industry press. Last year, the Egyptian Navy also signed a contract for six Turkish-built Yonca-Onuk multi-role tactical platform fast interceptor boats.

Ankaras decision to develop an indigenous UAV came amid deteriorating relations with Israel, which has previously supplied Turkey with drones, and also as part of a wider strategy to extend Turkeys influence in the region.

Israel became one of Turkeys major arms suppliers in the 1990s, according to Turkeys Hurriyet daily newspaper. In 2004, Turkey signed a $180 million defense contract with Israeli companies for 10 Heron UAVS. However, defense relations soured in the wake of the Mavi Marmara flotilla incident in May 2010.

Earlier this month, Hurriyet reported that the Turkish military plans to return three tactical Aerostar UAVs to Israel, citing the drones poor performance against the Kurdistan Workers Party.

Turkey said it would not return the Herons, however.

Turkey leased the three Aerostars from Israel for $10 million in 2005, when production of the Herons it ordered was delayed.

Earlier this week, Erdogan said that Turkey was the top third country in the world after the US and Israel in terms of UAVs, and that the country also produced its own infantry rifles, warships and helicopters, according to Sabah

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #445 : 23 Kasım 2012, 16:06:42 »
Haberi Sabah gazetesinden aynen aktarmışlar işte. Altında da yazıyor zaten.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #446 : 23 Kasım 2012, 17:34:14 »
Arkadaşlar bu İHA da elde etmiş olduğumuz tecrübeleri ve süper kobralarda ve başka diyer helikopterlerde mevcut olan kask ile hareket eden silah sistemini kask hareketi ile hareket eden kamera sistemi ile F-16 lar pekala İHA lara çevrilebilir 2 senelik ters mühendislik çalışması ile bu sistem çok rahat çevrilebilir böylelikle pilot kaybı nerdeyse (0) ra inebilir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #447 : 23 Kasım 2012, 17:46:17 »
Arkadaşlar bu İHA da elde etmiş olduğumuz tecrübeleri ve süper kobralarda ve başka diğer helikopterlerde mevcut olan kask ile hareket eden silah sistemini kask hareketi ile hareket eden kamera sistemi ile F-16 lar pekala İHA lara çevrilebilir 2 senelik ters mühendislik çalışması ile bu sistem çok rahat çevrilebilir böylelikle pilot kaybı nerdeyse (0) ra inebilir.

Yani bu şekilde bir cümle yapısı ancak senden beklenirdi.  :D
ANKA'nın burnundaki kameranın F-16'ya takılarak, F-16'nın insansız olarak kullanılabilir hale getirilmesinden mi bahsediyorsun? Olabilir.

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
« Yanıtla #448 : 23 Kasım 2012, 18:17:12 »

[/quote]
Arkadaşlar bu İHA da elde etmiş olduğumuz tecrübeleri ve süper kobralarda ve başka diğer helikopterlerde mevcut olan kask ile hareket eden silah sistemini kask hareketi ile hareket eden kamera sistemi ile F-16 lar pekala İHA lara çevrilebilir 2 senelik ters mühendislik çalışması ile bu sistem çok rahat çevrilebilir böylelikle pilot kaybı nerdeyse (0) ra inebilir.

Yani bu şekilde bir cümle yapısı ancak senden beklenirdi.  :D
ANKA'nın burnundaki kameranın F-16'ya takılarak, F-16'nın insansız olarak kullanılabilir hale getirilmesinden mi bahsediyorsun? Olabilir.

Boeing firmasinin, F-16 lari insansiz hava araclarina dönüstürme projesi var.

http://www.defenceiq.com/air-forces-and-military-aircraft/articles/boeing-to-convert-f-16s-into-unmanned-fighters/
http://www.defensenews.com/article/20120831/DEFREG02/308310006/Boeing-Looks-Get-into-F-16-Sustainment-Business-Market

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #449 : 24 Kasım 2012, 10:58:18 »
Hayrı ondan bahsetmiyorum aynı f-16 kokpitinin camına benzar sistem olacak fakat kokpitin içinde dışa bakan tarafa 3 adet ayrı ayrı servo motorlu kamera koyarak uzaktan kullanıcak olan pilotun başında bulunan kaskın hareketi ile kameraları sağa sola yukarı aşağı olarak 3 ayrı kesikli tepkimeli kumanda ile pilot aynı uçaktaymış gibi kumanda edebilecek normal iha larda pilotların demesine göre PİPETTEN bakar gibi kontrol ettiklerini belirtti benim dediğim sistemde ise kendi bakış açınızı aklınızda casnlandırın ve görüş sistemi benim düşünceme göre daha geniş olacaktır.SKAYWOLF ben sizden böyle bir yorum beklemezdim benim leb dediğimde leblebi diyeceğimi düşünür dedim fakat maalesef olmadı bu normalde çok uzun ve ayrıntılı bir konu kısaca açıkladım.